starý kufor

Ako si správne vybrať cestovné poistenie

28. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Mnoho ľudí si myslí, že cestovné poistenie sa im hodí len za hranicami. Nie je to pravda. Samozrejme platí, že čím do väčšej vzdialenosť od domova cestujete, tým vzrastá význam poistenia. Avšak cestovné poistenie nie ja ako kúpa cestovného lístku. Je potrebné ho voliť nielen s dôrazom na cieľovú destináciu, ale aj na množstvo špecifických okolností.

Pozrite si ceny za ošetrenie

Ak idete za hranice, je vhodné vedieť, aké ceny za ošetrenie sa vyžadujú v danej krajine.  Pretože od toho záleží aj výška poistného krytia, ktoré budete potrebovať zvoliť. V prípade vážnych zdravotných problémov, operácie alebo dlhšej hospitalizácie by sa totiž mohol pobyt v zahraničí bez poistenia predražiť až niekoľkonásobne.

Cena za ošetrenie závisí od rozsahu zranenia, vážnosti ochorenia a indikácie ďalších potrebných ošetrení, či operačných zákrokov.  Základná cena za hospitalizáciu do 5 dní sa pohybuje vo výške cca 1 500 € bez operácie. Pri rozsiahlejšom zranení a nutnosti operačného zákroku aj cca 10 000 €. Ambulantné ošetrenie v Európe vyjde v priemere na 100 €. 

V USA môže vyjsť niekoľkodňová hospitalizácia za zápal pľúc cca. 20 000 USD, v prípade  oftalmológie, chirurgie až 60 000 USD. Jednorazové ambulantné ošetrenie v USA Vás vyjde na 500 USD. Kontrolné ošetrenie na 300 USD.  Prevoz vrtuľníkom z miesta udalosti do nemocnice stojí cca. 8 000 €. Prevoz vrtuľníkom po nehode do nemocnice vrátane záchranných akcií počas letu môže vyjsť aj na 17 000 €. Prevoz vrtuľníkom zo svahu k sanitke na 3 000 €.  Voľte preto správne krytie. Tu zlyhávajú hlavne poistenia ku kreditným kartám, ktoré majú nízke limity.

Dajte dôraz na kvalitné storno

Nikdy neviete, čo sa vo svete môže zomlieť. Nepokoje, pandémia, alebo rovnako aj vo vašej rodine môže nastať situácia, že nebudete môcť na cestu odísť. Preto je nutné k cestovnému poisteniu voliť aj kvalitné storno poistenie.  Na poistenie storno poplatku myslite, ak dávate prednosť skorému objednaniu dovolenky či letenky. Najmä pri malých deťoch sa môže stať viacero nepredvídateľných udalostí, kvôli ktorým nemožno odcestovať,  odporúčame preto, aby si rodina s deťmi storno pripoistila. 

Môže totiž nastať situácia, že jeden člen rodiny pre závažné zdravotné problémy nebude môcť vycestovať alebo zomrie rodinný príslušník. Medzi ďalšie dôvody na uplatnenie si nároku na úhradu storna poplatku patrí živelná udalosť, rozvod alebo neurobené štátnice.


Aj keď zásadnú časť likvidovaných poistných udalostí tvoria stále liečebné náklady, v poslednom čase zaznamenávame výrazný nárast poistných udalostí práve z rizika storna zájazdov.

Silvia Vlasková z UNIQA poisťovne

Poistite si správne aktivity

V cestovnom poistení sú v rámci poistených liečebných nákladov kryté aj letné športy vykonávané počas dovolenky a zakúpené priamo na pláži, ako jazda na vodnom skútri, člnkovanie, vodný bicykel či vodné lyžovanie. Mladí ľudia sa však na dovolenkách  radi venujú aj adrenalínovým a rizikovým športom. Pozor, všetky takéto športy je potrebné si pripoistiť, rovnako tak športy vykonávané súťažne či v rámci tréningov alebo sústredení v zahraničí. V rámci letných aktivít si môžete poistiť rafting, vysokohorskú turistiku s použitím horolezeckej výstroje do 5 000 m n.m. či potápanie so vzduchovým prístrojom,“ hovorí Libuša Beniaková z UNIQA poisťovne.

 Rovnako je potrebné pripoistiť si športy, ktoré bude poistený vykonávať v rámci organizovaného podujatia, prípravy na súťaž, sústredenie, ako aj športy vykonávané súťažne. V takom prípade Vám poisťovňa v prípade zranenia uhradí liečebné náklady za ošetrenie, hospitalizáciu, ako aj zachraňovacie náklady, v prípade, ak si to zdravotný stav poisteného vyžaduje aj transport domov.  Sú však adrenalínové aktivity, ktoré sa poistiť nedajú a sú vo výlukách z poistenia. Ide o horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus, diaľkové plávanie nad 10 km, parašutizmus, alpinistika, jaskyniarstvo, lietanie, paragliding a bungee-jumping.

Kvalitná asistencia je skvelá vec

V cudzom svete a ešte aj bez pomoci? To pri výbere správneho cestovného poistenia nehrozí. 

Preto si určite vyberte kvalitnú asistenčnú službu. Tá pomôže cestovateľom priamo na mieste. Kedykoľvek môžete žiadať o akúkoľvek radu v slovenčine. Kvalitná asistenčná služby vám dokáže zabezpečiť aj priamo ošetrenie na izbu, prípadne vás naviguje do nemocnice, kde vás ošetria rýchlo, prednostne, alebo majú dohodu s lekárom a vy nebudete musieť platiť peniaze v hotovosti. Asistenčná služba je jednoducho niečo, čo oceníte ako podporu v situácii, keď si nebudete vedieť rady.

Nezabudnite na pripoistenie úrazu, trvalých následkov alebo smrti

Poisťovňa vám zaplatí odškodné v situáciách, kedy dôjde k zraneniu či vážnejším úrazom, ktoré vám spôsobí trvalé následky či smrť. Mnohí cestovatelia toto pripoistenie považujú za zbytočné a drahé. Avšak môže sa ukázať správnou voľbou najmä, ak ste živiteľom rodiny, alebo nemáte podobné udalosti kryté napríklad životným poistením.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.