Zasnežené horské stredisko

Potrebujete poistenie na hory aj v lyžiarskom stredisku? Máme pre vás odpoveď

Poistenie je ako prilba. Lyžovať sa bez neho dá, ale v prípade nehody na svoju nezodpovednosť nepekne doplatíte. Určite ste už počuli o závratných finančných nákladoch na výjazd horskej záchrannej služby, ktoré je v prípade nehody povinná znášať zachraňovaná osoba. Aké poistenie budete potrebovať, aby sa vaša lyžovačka kvôli prípadnému zraneniu nepredražila? Budete potrebovať poistenie aj v lyžiarskom stredisku? Aké poistenie bude pre vás užitočné na zahraničných zjazdovkách? Máme pre vás odpovede.

Čo kryje poistenie na hory?

Od roku 2006 je na Slovensku platný Zákon č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe, podľa ktorého je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Ak teda utrpíte úraz v oblasti, kde pôsobí horská záchranná služba a tento si bude vyžadovať zásah záchranárov, pravdepodobne sa vám váš výlet na hory značne predraží. Uhradiť budete musieť celý technický zásah, to znamená všetko od mzdy záchranára až po použitie dopravných prostriedkov vrátane výjazdu vrtuľníka v nedostupných terénoch.  Hovoríme o stovkách až tisícoch eur.

Pred nepredvídateľnými finančnými dôsledkami takýchto krízových udalostí vás ochráni práve poistenie na hory. Jeho platnosť sa spravidla vzťahuje na územie Slovenska, a to na všetky horské oblasti vrátane jaskýň, kde vykonáva horská služba svoju činnosť. V zmysle vyššie uvedeného zákona ide o nasledujúce oblasti: Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké a Západné Tatry.

Ako je to s poistením na hory v lyžiarskych strediskách?

Pravdepodobne ste si už všimli, že drvivá väčšina kvalitných lyžiarskych stredísk sa nachádza práve v oblastiach, kde pôsobí Horská záchranná služba. Zranenia na svahu pritom nie sú žiadnou výnimkou. Právom si preto kladiete otázku, či je potrebné uzatvoriť poistenie na hory aj na lyžovačku. Ak plánujete lyžovať výlučne na oficiálnych zjazdovkách lyžiarskeho strediska, toto poistenie potrebovať nebudete. Na Slovensku vám bude postačovať verejné zdravotné poistenie. Správca zjazdovky je totiž povinný zabezpečiť vašu záchranu na svahu vrátane prevozu z terénu, pokiaľ je potrebný. O tom, ako má tieto prípady konkrétne lyžiarske stredisko ošetrené, sa môžete informovať pri nákupe skipasu.

Poistenie na lyžovačku mimo oficiálnych zjazdoviek

Ak sa v eufórii z dobrej lyžovačky rozhodnete zdolať aj svahy, ktoré nie sú súčasťou lyžiarskeho strediska, môžete sa v prípade nehody dostať do veľkých finančných problémov. To isté platí aj pre zanietených skialpinistov či bežkárov. Pozor, bežkárske trate nie sú oficiálnymi zjazdovkami a spravidla sa na ne nevzťahujú povinnosti správcu lyžiarskeho strediska.


Ak sa chystáte na dobrodružné lyžiarske výjazdy do horských oblastí, určite sa pred obutím lyžiarok poistite. Budete potrebovať už spomínané poistenie na hory. V prípade nehody vyžadujúcej si zásah horskej záchrannej služby znesie za vás náklady na záchrannú akciu poisťovňa. Takéto poistenie nie je finančne náročné a v prípade nehody vám ušetrí veľké problémy.

Lyžovačka v zahraničí vás môže bez poistenia stáť majetok

Mnohí lyžiari sa v zahraničí spoliehajú na európsky zdravotný preukaz. Verejné zdravotné poistenie platí na území celej Európskej únie a v prípade nutnosti lekárskeho ošetrenia vám vaša zdravotná poisťovňa bude kompenzovať náklady. Má to však niekoľko zásadných háčikov. 


Naše zdravotné poisťovne vám uhradia výlučne náklady na ošetrenie v štátnych zariadeniach a len do výšky, v ktorej sa hradí príslušný úkon u nás. Ak ste napríklad niekedy boli na lyžovačke v Rakúsku, tak určite viete, že väčšina zdravotných zariadení v blízkosti ski parkov je súkromná. A ak ste potrebovali lekárske ošetrenie, tak ste sa iste presvedčili aj o tom, že náklady na rovnaký úkon v zahraničí sú často značne vyššie ako na Slovensku. V týchto prípadoch musíte ako pacient znášať spoluúčasť alebo si ošetrenie jednoducho zaplatíte z vlastného vrecka. Nehovoriac už o situáciách, ktoré si vyžadujú výjazd horskej záchrannej služby. Tam vám už európsky zdravotný preukaz nepomôže vôbec.


Pred vyššie popísanými nepríjemnosťami vás spoľahlivo ochráni cestovné poistenie. To vám okrem liečebných nákladov pokryje aj prípadnú záchrannú či pátraciu akciu vrátane nevyhnutného výjazdu záchrannej služby. V závislosti od konkrétnej poisťovne môže byť jeho súčasťou aj zodpovednosti za škodu, ktoré vás ochráni v prípade, ak spôsobíte ujmu na zdraví či majetku tretím osobám. K takýmto situáciám dochádza najmä pri zrážke s iným lyžiarom, ktorý môže od vás vymáhať náklady na ošetrenie, rekonvalescenciu či náhradu za zničenú lyžiarsku výstroj. Aj v tomto prípade vás môže zachrániť cestovné poistenie. Dôkladne si však preverte, či vami zvolený produkt cestovného poistenia tieto riziká kryje.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.