hory

Plánujete cestu do rakúskych hôr? Poistite sa!

15. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Cestovné poistenie je témou na dlhé debaty. Dnes vám poisťovne poskytnú rôzne dovolenkové poistenie či poistenia do hôr, na turistiku. V horách platí dvojnásobne to, že nikdy neviete, čo sa môže stať. Terén je nestabilný. Vhodné poistenie na hory vám preto uľahčí mnohé nepredvídateľné komplikácie. V prípade nehody sa tak môžete plne venovať vášmu zraneniu a rekonvalescencii, o financie a papierové vybavovačky sa postará poistenie.

Čo by pri poistení do hôr nemalo chýbať

Predtým, ako poistenie na hory uzavriete, je dôležité, aby ste si poriadne prečítali, na čo všetko máte nárok. Čím viac vecí bude vaše poistenie zahŕňať, tým lepšie pre vás. V prvom rade sa uistite, či máte v poistení pokrytú záchrannú činnosť horskej služby, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšiemu zdravotnému stredisku a v neposlednom rade aj férovú cenu.
 

Rovnako dbajte aj na časové hľadisko. Zvážte si, aký dlhý pobyt v horách plánujete a na koľko dní sa poistenie vzťahuje. Pri takomto type poistenia je úplne bežné, že sa uzatvárajú iba na dobu určitú. Preto by ste tento aspekt rozhodne nemali podceniť. Pri cestách za hranice sa tiež ubezpečte, že uzatvárate poistenie do hôr v zahraničí. Väčšina klasických poistení platí len v horských oblastiach na území Slovenska.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Aké poistenie potrebujem do Rakúska?

Asi najznámejšia platforma poistení do celého sveta, nielen do Rakúska, je Alpenverein. Ide o platformu, ktorú poskytuje cestovná kancelária Rokošport a ponúka širokú škálu poistení, nielen poistenie do hôr. Získate ním poistenie prípadných záchranných a pátracích akcií, transportu, poistenie liečebných nákladov a spoluzodpovednosti. Veľkou výhodou tohto poistenia je to, že sa uzatvára na celý rok. No určite by sme ho neklasifikovali ako bežné poistenie. 


Ak si zvolíte poistenie cez túto platformu, stávate sa členom klubu Alpenverein. Výhodou je, že poskytovateľ ponúka akciové ceny pre nových členov. V takom prípade viete mať  poistenie platné celý rok v rámci celého sveta v cenovej relácii 7,50 až 30 €. Pre stálych členov sú poplatky o niečo vyššie, pohybujeme sa v rozmedzí 28 až 118 €. Členstvo je potrebné obnovovať každý rok. 


Ďalšou výhodou tohto poistenia je jeho interaktívnosť. Prihlášku vyplníte rýchlo v pohodlí domova, cez internet. Nemusíte vybehávať žiadne poisťovne či sa stretávať so sprostredkovateľmi poistenia, všetko máte na dosah ruky. Ak však predsa len volíte kontaktný prístup, môžete zájsť aj do cestovnej kancelárie Rokošport a uzavrieť poistenie osobne.

Lyžovačka či turistika. Pri poistení je dôležitý aj zámer dovolenky

Pri výbere cestovného poistenia do Rakúska zvažujte aj to, čo budete na horách robiť. Pri lyžovačke hrozia vážne úrazy, preto  myslite na poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Pri veľmi vážnych úrazoch je často nutné použiť vrtuľník, a to veru nie je lacná záležitosť. Jednoznačne by ste to nechceli hradiť z vlastného vrecka.


Niektoré  poisťovne ponúkajú aj poistenie zimných športov. Nezabúdajte na poistenie batožiny a zvážte aj poistenie zodpovednosti za škodu. Na tento typ poistenia pri lyžovačke zaostrite pozornosť. Na svahu je totiž veľká pravdepodobnosť, že pri páde spôsobíte úraz či škodu aj druhej osobe. V tomto prípade bude všetky majetkové aj nemajetkové ujmy za vás hradiť poisťovňa.

Pri  turistike je pravdepodobnosť úrazov o niečo menšia. Poistenie liečebných nákladov vám pomôže v prípade vyvrtnutého členka, zlomeniny či uhryznutia divou zverou. Nezabudnite ani na pripoistenie pre prípad pátrania a záchrany. Samozrejme, nikto si neželá to, aby sa stratil, no stať sa môže všeličo, preto je lepšie myslieť aj na tieto prípady. V neposlednom rade zvážte aj poistenie zodpovednosti za škodu.


Nech si už zvolíte poistenie cez akúkoľvek platformu či spoločnosť (Allianz,  Generali Poisťovňa,  Union,  UNIQA,  Wüstenrot poisťovňa a iné) majte na pamäti, že  je dôležité poriadne si zvážiť, čo všetko chcete mať poistené a akú sumu ste ochotní platiť. Od konkrétnej predstavy, ako by malo vaše poistenie vyzerať, už nie je ďaleko k tomu, aby ste sa dostali k ponukám a cenovým reláciám, v ktorých sa momentálny trh v rámci poistení pohybuje. No predtým, ako niečo podpíšete, uistite sa, že poistenie obsahuje všetko, čo v prípade nešťastia budete potrebovať. Rada nad zlato pri poisteniach je: Predvídajte!

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?