hory

Plánujete cestu do rakúskych hôr? Poistite sa!

15. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Cestovné poistenie je témou na dlhé debaty. Dnes vám poisťovne poskytnú rôzne dovolenkové poistenie či poistenia do hôr, na turistiku. V horách platí dvojnásobne to, že nikdy neviete, čo sa môže stať. Terén je nestabilný. Vhodné poistenie na hory vám preto uľahčí mnohé nepredvídateľné komplikácie. V prípade nehody sa tak môžete plne venovať vášmu zraneniu a rekonvalescencii, o financie a papierové vybavovačky sa postará poistenie.

Čo by pri poistení do hôr nemalo chýbať

Predtým, ako poistenie na hory uzavriete, je dôležité, aby ste si poriadne prečítali, na čo všetko máte nárok. Čím viac vecí bude vaše poistenie zahŕňať, tým lepšie pre vás. V prvom rade sa uistite, či máte v poistení pokrytú záchrannú činnosť horskej služby, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšiemu zdravotnému stredisku a v neposlednom rade aj férovú cenu.
 

Rovnako dbajte aj na časové hľadisko. Zvážte si, aký dlhý pobyt v horách plánujete a na koľko dní sa poistenie vzťahuje. Pri takomto type poistenia je úplne bežné, že sa uzatvárajú iba na dobu určitú. Preto by ste tento aspekt rozhodne nemali podceniť. Pri cestách za hranice sa tiež ubezpečte, že uzatvárate poistenie do hôr v zahraničí. Väčšina klasických poistení platí len v horských oblastiach na území Slovenska.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Aké poistenie potrebujem do Rakúska?

Asi najznámejšia platforma poistení do celého sveta, nielen do Rakúska, je Alpenverein. Ide o platformu, ktorú poskytuje cestovná kancelária Rokošport a ponúka širokú škálu poistení, nielen poistenie do hôr. Získate ním poistenie prípadných záchranných a pátracích akcií, transportu, poistenie liečebných nákladov a spoluzodpovednosti. Veľkou výhodou tohto poistenia je to, že sa uzatvára na celý rok. No určite by sme ho neklasifikovali ako bežné poistenie. 


Ak si zvolíte poistenie cez túto platformu, stávate sa členom klubu Alpenverein. Výhodou je, že poskytovateľ ponúka akciové ceny pre nových členov. V takom prípade viete mať  poistenie platné celý rok v rámci celého sveta v cenovej relácii 7,50 až 30 €. Pre stálych členov sú poplatky o niečo vyššie, pohybujeme sa v rozmedzí 28 až 118 €. Členstvo je potrebné obnovovať každý rok. 


Ďalšou výhodou tohto poistenia je jeho interaktívnosť. Prihlášku vyplníte rýchlo v pohodlí domova, cez internet. Nemusíte vybehávať žiadne poisťovne či sa stretávať so sprostredkovateľmi poistenia, všetko máte na dosah ruky. Ak však predsa len volíte kontaktný prístup, môžete zájsť aj do cestovnej kancelárie Rokošport a uzavrieť poistenie osobne.

Lyžovačka či turistika. Pri poistení je dôležitý aj zámer dovolenky

Pri výbere cestovného poistenia do Rakúska zvažujte aj to, čo budete na horách robiť. Pri lyžovačke hrozia vážne úrazy, preto  myslite na poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Pri veľmi vážnych úrazoch je často nutné použiť vrtuľník, a to veru nie je lacná záležitosť. Jednoznačne by ste to nechceli hradiť z vlastného vrecka.


Niektoré  poisťovne ponúkajú aj poistenie zimných športov. Nezabúdajte na poistenie batožiny a zvážte aj poistenie zodpovednosti za škodu. Na tento typ poistenia pri lyžovačke zaostrite pozornosť. Na svahu je totiž veľká pravdepodobnosť, že pri páde spôsobíte úraz či škodu aj druhej osobe. V tomto prípade bude všetky majetkové aj nemajetkové ujmy za vás hradiť poisťovňa.

Pri  turistike je pravdepodobnosť úrazov o niečo menšia. Poistenie liečebných nákladov vám pomôže v prípade vyvrtnutého členka, zlomeniny či uhryznutia divou zverou. Nezabudnite ani na pripoistenie pre prípad pátrania a záchrany. Samozrejme, nikto si neželá to, aby sa stratil, no stať sa môže všeličo, preto je lepšie myslieť aj na tieto prípady. V neposlednom rade zvážte aj poistenie zodpovednosti za škodu.


Nech si už zvolíte poistenie cez akúkoľvek platformu či spoločnosť (Allianz,  Generali Poisťovňa,  Union,  UNIQA,  Wüstenrot poisťovňa a iné) majte na pamäti, že  je dôležité poriadne si zvážiť, čo všetko chcete mať poistené a akú sumu ste ochotní platiť. Od konkrétnej predstavy, ako by malo vaše poistenie vyzerať, už nie je ďaleko k tomu, aby ste sa dostali k ponukám a cenovým reláciám, v ktorých sa momentálny trh v rámci poistení pohybuje. No predtým, ako niečo podpíšete, uistite sa, že poistenie obsahuje všetko, čo v prípade nešťastia budete potrebovať. Rada nad zlato pri poisteniach je: Predvídajte!

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?