bojnický zámok

Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

Slovenské opálové bane

Patríte k milovníkom jaskýň a baní? V tom prípade by ste sa mali vybrať do Slovenských opálových baní. Cesta podzemím má nezameniteľnú tajomnú atmosféru. Páčiť sa bude dospelým aj deťom. Počas prehliadky so sprievodcom sa dozviete, ako sa v baniach v minulosti pracovalo, ako sa hľadal opál a aké náradie sa naň využívalo.

Celá trasa je rýchla a nenáročná. Nestretnete sa so žiadnym prevýšením, takže ju zvládne aj človek bez dobrej kondície.

Netopierkovo

Jedinou celoročne sprístupnenou jaskyňou na Liptove je Stanišovská jaskyňa. V nej je od roku 2010 sprístupnená 410 metrov dlhá prehliadková trasa. Prehliadka interiéru jaskyne trvá približne 45 – 60 minút. Najlepší zážitok z nej získate, keď sa necháte viesť sprievodcom, ktorý vám povie o histórii a zaujímavostiach jaskyniarskeho života.


Botanická záhrada v Košiciach

Pekné aprílové počasie by ste mali využiť na prechádzku v Botanickej záhrade v Košiciach. Verejnosti je sprístupnená od roku 1950. Nájdete v nej viac ako 4 000 druhov rastlín. Vďaka tomuto číslu je jednou z najvýznamnejších v Európe.

Na záhradu si vyčleňte jeden celý deň. Dôvod je ten, že je veľmi veľká. Ak ju teda chcete prejsť celú, budete potrebovať dostatok času.

Vedeli ste, že …

… botanická záhrada v Košiciach získala v roku 2002 štatút chráneného areálu? V súčasnosti sa v nej pracovníci starajú o 14 chránených druhov rastlín z východného Slovenska. Viac ako polovica je pritom kriticky ohrozená.

ZOO Bojnice

Zoologická záhrada v Bojniciach patrí  k najobľúbenejším na Slovensku. Bola otvorená v roku 1955. S rozlohou 41 ha a s počtom zvierat približne 2 630 jedincov láka mladších i starších.

K obľúbeným expozíciám v ZOO patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. Pre deti je v areáli aj tzv. detská ZOO, kde sa môžu zahrať. Dospelých zas poteší vyhliadková veža poskytujúca nádherné výhľady. Má aj šmýkačku, ktorou sa dostanete dole medzi krotké domáce zvieratá.

Oponický hrad

Oponický hrad poskytuje nielen príjemnú historickú atmosféru, ale aj  krásne výhľady na okolie. Bol založený v 13. storočí a jeho prvými majiteľmi sa stali Čákovci. Poslední majitelia ho opustili v roku 1645. Od tohto obdobia chátral. V súčasnosti ide o zrúcaninu, ktorú sa ale rozhodne oplatí navštíviť. Dostať sa k nej môžete z obce Oponice. Trasa trvá približne hodinu.

Rosenfeldov palác

Nádherný Rosenfeldov palác bol v minulosti obytným domom.  Neskôr sa z neho stalo sídlo bánk. Následne slúžil ako Pioniersky dom a potom ako Okresný dom pionierov. Dnes je kultúrnym centrom, kde sa konajú rôzne podujatia. V priestoroch paláca nájdete aj knižnicu a knihársku dielňu Lidy Mlichovej.

Nádherná pamiatka nachádzajúca sa  v historickom centre Žiliny sa rozhodne oplatí vidieť. Láka nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Opátstvo Jasov

K ďalším historickým pamiatkam vhodným pre každú generáciu  patrí Opátstvo Jasov. Jeho stavba sa datuje do rokov 1746 – 1766. V súčasnosti slúži na prehliadky pre turistov. Niekedy ho však využívajú aj premonštráti, ktorí na tomto mieste žijú s prestávkami.

Rozhľadňa Soblahov

Túžite po krásnych výhľadoch na okolie? Najlepším riešením je rozhľadňa Dúbravka – Soblahov. Je postavená v nadmorskej výške 365 metrov. Stavba je drevená a jej výška je 9,5 metra. Nájdete v nej dve podlažia a zastrešené sedenie.

Keď sa dostanete na najvyššie podlažie, môžete si vychutnávať pohľad na Soblahov, Mníchovu Lehotu, Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansku Turnú a Trenčín. Trasa k rozhľadni nie je náročná. Z dedinky Soblahov sa k nej dostanete  do desiatich minút.

Malinô Brdo ski & bike family park

Malinô Brdo je známe najmä vďaka svojmu ski parku. Počas jari a leta  však môžete využiť aj bike family park. K dispozícii máte 10 trailov  určených pre zjazd na horských bicykloch. Na niektoré trate je možné využiť aj terénne kolobežky.

Bicykel si môžete priniesť vlastný, prípadne si ho môžete požičať. Na vrch trate sa dostanete kabínkovou lanovkou.

Lanový park Tarzania Jasná

Dospelí aj deti si prídu na svoje v lanovom parku Tarzania Jasná. Nachádza sa len kúsok od parkoviska pred hotelom SKI. Vybrať si môžete z dvoch možností obtiažnosti pre dospelých. Modrá je kratšia a ľahšia. Meria 211 metrov. Červená je dlhšia a ťažšia. Meria 320 metrov. Deti majú jednu, univerzálnu obtiažnosť. Dĺžka trasy je 76 cm.

Ak sa nechcete zbytočne náhliť a užiť si všetky atrakcie, na Tarzaniu si  vyčleňte celý deň.

Nezabudnite na výhodné cestovné poistenie

Ani dovolenka na Slovensku sa nezaobíde bez výhodného cestovného poistenia, ktoré vám poskytuje pocit istoty. V prípade, že sa dostanete do nepríjemnej situácie, nebudete na jej riešenie sami. Poistenie si môžete vybrať podľa typu výletu alebo podľa toho, čo od neho sami požadujete. Zvoľte si jeden z výhodných balíkov, ktorý vám poskytne množstvo zaujímavých výhod. 

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.