bojnický zámok

Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

Slovenské opálové bane

Patríte k milovníkom jaskýň a baní? V tom prípade by ste sa mali vybrať do Slovenských opálových baní. Cesta podzemím má nezameniteľnú tajomnú atmosféru. Páčiť sa bude dospelým aj deťom. Počas prehliadky so sprievodcom sa dozviete, ako sa v baniach v minulosti pracovalo, ako sa hľadal opál a aké náradie sa naň využívalo.

Celá trasa je rýchla a nenáročná. Nestretnete sa so žiadnym prevýšením, takže ju zvládne aj človek bez dobrej kondície.

Netopierkovo

Jedinou celoročne sprístupnenou jaskyňou na Liptove je Stanišovská jaskyňa. V nej je od roku 2010 sprístupnená 410 metrov dlhá prehliadková trasa. Prehliadka interiéru jaskyne trvá približne 45 – 60 minút. Najlepší zážitok z nej získate, keď sa necháte viesť sprievodcom, ktorý vám povie o histórii a zaujímavostiach jaskyniarskeho života.


Botanická záhrada v Košiciach

Pekné aprílové počasie by ste mali využiť na prechádzku v Botanickej záhrade v Košiciach. Verejnosti je sprístupnená od roku 1950. Nájdete v nej viac ako 4 000 druhov rastlín. Vďaka tomuto číslu je jednou z najvýznamnejších v Európe.

Na záhradu si vyčleňte jeden celý deň. Dôvod je ten, že je veľmi veľká. Ak ju teda chcete prejsť celú, budete potrebovať dostatok času.

Vedeli ste, že …

… botanická záhrada v Košiciach získala v roku 2002 štatút chráneného areálu? V súčasnosti sa v nej pracovníci starajú o 14 chránených druhov rastlín z východného Slovenska. Viac ako polovica je pritom kriticky ohrozená.

ZOO Bojnice

Zoologická záhrada v Bojniciach patrí  k najobľúbenejším na Slovensku. Bola otvorená v roku 1955. S rozlohou 41 ha a s počtom zvierat približne 2 630 jedincov láka mladších i starších.

K obľúbeným expozíciám v ZOO patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. Pre deti je v areáli aj tzv. detská ZOO, kde sa môžu zahrať. Dospelých zas poteší vyhliadková veža poskytujúca nádherné výhľady. Má aj šmýkačku, ktorou sa dostanete dole medzi krotké domáce zvieratá.

Oponický hrad

Oponický hrad poskytuje nielen príjemnú historickú atmosféru, ale aj  krásne výhľady na okolie. Bol založený v 13. storočí a jeho prvými majiteľmi sa stali Čákovci. Poslední majitelia ho opustili v roku 1645. Od tohto obdobia chátral. V súčasnosti ide o zrúcaninu, ktorú sa ale rozhodne oplatí navštíviť. Dostať sa k nej môžete z obce Oponice. Trasa trvá približne hodinu.

Rosenfeldov palác

Nádherný Rosenfeldov palác bol v minulosti obytným domom.  Neskôr sa z neho stalo sídlo bánk. Následne slúžil ako Pioniersky dom a potom ako Okresný dom pionierov. Dnes je kultúrnym centrom, kde sa konajú rôzne podujatia. V priestoroch paláca nájdete aj knižnicu a knihársku dielňu Lidy Mlichovej.

Nádherná pamiatka nachádzajúca sa  v historickom centre Žiliny sa rozhodne oplatí vidieť. Láka nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Opátstvo Jasov

K ďalším historickým pamiatkam vhodným pre každú generáciu  patrí Opátstvo Jasov. Jeho stavba sa datuje do rokov 1746 – 1766. V súčasnosti slúži na prehliadky pre turistov. Niekedy ho však využívajú aj premonštráti, ktorí na tomto mieste žijú s prestávkami.

Rozhľadňa Soblahov

Túžite po krásnych výhľadoch na okolie? Najlepším riešením je rozhľadňa Dúbravka – Soblahov. Je postavená v nadmorskej výške 365 metrov. Stavba je drevená a jej výška je 9,5 metra. Nájdete v nej dve podlažia a zastrešené sedenie.

Keď sa dostanete na najvyššie podlažie, môžete si vychutnávať pohľad na Soblahov, Mníchovu Lehotu, Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansku Turnú a Trenčín. Trasa k rozhľadni nie je náročná. Z dedinky Soblahov sa k nej dostanete  do desiatich minút.

Malinô Brdo ski & bike family park

Malinô Brdo je známe najmä vďaka svojmu ski parku. Počas jari a leta  však môžete využiť aj bike family park. K dispozícii máte 10 trailov  určených pre zjazd na horských bicykloch. Na niektoré trate je možné využiť aj terénne kolobežky.

Bicykel si môžete priniesť vlastný, prípadne si ho môžete požičať. Na vrch trate sa dostanete kabínkovou lanovkou.

Lanový park Tarzania Jasná

Dospelí aj deti si prídu na svoje v lanovom parku Tarzania Jasná. Nachádza sa len kúsok od parkoviska pred hotelom SKI. Vybrať si môžete z dvoch možností obtiažnosti pre dospelých. Modrá je kratšia a ľahšia. Meria 211 metrov. Červená je dlhšia a ťažšia. Meria 320 metrov. Deti majú jednu, univerzálnu obtiažnosť. Dĺžka trasy je 76 cm.

Ak sa nechcete zbytočne náhliť a užiť si všetky atrakcie, na Tarzaniu si  vyčleňte celý deň.

Nezabudnite na výhodné cestovné poistenie

Ani dovolenka na Slovensku sa nezaobíde bez výhodného cestovného poistenia, ktoré vám poskytuje pocit istoty. V prípade, že sa dostanete do nepríjemnej situácie, nebudete na jej riešenie sami. Poistenie si môžete vybrať podľa typu výletu alebo podľa toho, čo od neho sami požadujete. Zvoľte si jeden z výhodných balíkov, ktorý vám poskytne množstvo zaujímavých výhod. 

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.