Nízké tatry

Dychberúce výhľady a panenská príroda: Tipy na turistiku v Nízkych Tatrách

6. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Nízke Tatry sú obľúbenou destináciou mnohých turistov. Poskytujú dychberúce výhľady a panenskú prírodu, ktorú nenájdete nikde inde. Premýšľate, že by ste v tejto časti Slovenska strávili svoju dovolenku alebo plánujete kratší výlet plný spoznávania nových zákutí? Máme pre vás zaujímavé tipy.

Králický vodopád

Králický vodopád sa nachádza v Králickej tiesňave. Ide o nádhernú roklinu v Kremnických vrchoch. Trasa k vodopádu nie je náročná. Zvládnu ju aj deti. Príjemná prechádzka je doplnená o poznávanie fauny a flóry v okolí. Ľahký terén umožňuje návštevu tohto miesta v akomkoľvek ročnom období.

V súčasnosti má Králická tiesňava dĺžku približne dva kilometre. To sa má však časom zmeniť na sedem kilometrov. Zaujímavosťou tiesňavy je aj Farebný potok, ktorý vytvára pekné a zaujímavé zákutia. Pri prechádzaní jednotlivými časťami upútajú váš pohľad aj skalné bralá. V niektorých častiach dosahujú až 20 metrov.

Králický vodopád sa nachádza vo výške 650 metrov. Voda padá do hĺbky siedmich metrov. V okolí sa nachádzajú skaly a kamene, ktoré vytvárajú nezameniteľnú atmosféru.

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je známe a obľúbené miesto mnohých turistov. S nadmorskou výškou 1946 metrov dominuje najmä východnej časti Nízkych Tatier. Turistické trasy nie sú náročné. Sú však vhodné skôr pre dospelých a väčšie deti. Najľahšia trasa je dlhá približne 4 kilometre. Výstup po nej by vám nemal trvať dlhšie ako hodinu a pol.

Pre profesionálov je Kráľova hoľa skvelým štartovacím bodom pre zdolávanie hrebeňových túr.

Vrch si získal pozornosť viacerých ľudí už pred desiatkami rokov. Dôvodom bola jedinečná krása a pestrosť prírody. Samozrejmosťou sú tiež dychberúce výhľady na blízke aj vzdialené okolie.

Mašiansky balvan

Mašiansky balvan je chránená prírodná pamiatka. Dosahuje výšku 20 metrov a rozprestiera sa na ploche 56 m². Názov sa odvodil od Maše, vysokej pece postavenej v Liptovskej Porúbke, ktorá slúžila na spracovanie železnej rudy.

Balvan je zaujímavý, no spravíte dobre, keď jeho návštevu spojíte s ďalším miestom. V okolí sa nachádza napríklad:

 • Liptovský hrádok,

 • Hrádocké arborétum,

 • Svätojánska rozhľadňa Liptovský Ján,

 • Stanišovská jaskyňa,

 • Múzeum liptovskej dediny Pribylina,

 • Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Chopok

Jedným z najznámejších a najvyšších vrchov Nízkych Tatier je Chopok. Jeho nadmorská výška dosahuje 2 024 metrov. Po stredne náročnom výšľape na jeho vrchol získate takmer neskutočné výhľady na okolie. Pred turistikou sa ale nezabudnite dobre obliecť a obuť. Zaistíte si tým, že sa vyhnete úrazom a nešťastiam.

Pri vrchole objavíte Kamennú chatu pod Chopkom. V nej sa môžete posilniť dobrým nápojom alebo jedlom. Oddýchnite si a vydajte sa po ceste ďalej.

Rada odborníka

Ak by sa vám na vrchol nechcelo šľapať, stavte na lanovku. Premáva z Demänovskej doliny.

Ďumbier

Vrch Ďumbier je obľúbenou atrakciou mladších aj starších. Svojou nadmorskou výškou 2 043 metrov vám dáva istotu najlepších výhľadov. Celé Slovensko môžete mať ako na dlani.

Výstup na vrch je stredne náročný. Všetko vie však sťažiť nepriaznivé počasie. Ak nie ste profesionál, vyberte si na túru radšej slnečný a pekný deň. Turistické chodníky sú dlhšie a majú približne 9 – 10 km.

Demänovská ľadová jaskyňa a jaskyňa slobody

Pri návšteve Nízkych Tatier nesmiete vynechať Demänovskú jaskyňu slobody. Návštevníkov láka zaujímavými farbami, podzemným tokom a menšími jazierkami. Nachádza sa približne 11 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Ak ste v tomto meste ubytovaní, spravte si dlhšiu pešiu túru.

Druhým tipom je Demänovská ľadová jaskyňa sprístupnená verejnosti už od 80. rokov 19. storočia. Ľudí priťahuje vzácnym ľadovým interiérom a mohutnými tvarmi priestorov. Trasa vo vnútri má dĺžku 850 metrov a trvá približne 45 minút. Vchod do jaskyne sa nachádza v brale Bašta s nadmorskou výškou 840 metrov.

Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza 9 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Platí tu teda to isté, čo pri jaskyni slobody. Ak chcete turistiku, prejdite sa k nej pešo.

Nezabudnite na poistenie

Každá dovolenka má v sebe menšie riziko úrazu či straty batožiny. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Namiesto toho, aby ste riskovali, vybavte si výhodné cestovné poistenie. V súčasnosti ho poskytuje každá poisťovňa. Má vysoké limity krytia a zaujímavé benefity, ktoré sa odvíjajú od toho, aký balík si zvolíte.

Výber sa na prvý pohľad môže zdať náročný. Veľa rôznych poistení vie proces hľadania sťažiť. Porovnajte si dostupné ponuky na jednom mieste. Ušetrite čas, peniaze aj energiu a vybavte si všetko z pohodlia domova prostredníctvom online formulára.

Pravá slovenská dovolenka

Túžite po pravej slovenskej dovolenke v Nízkych Tatrách? Navštívte obľúbené miesta, ako Ďumbier, Chopok či Kráľova hoľa a dajte si poriadne do tela. Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť výhodné poistenie do hôr. Len tak budete krytí v prípade úrazov a nešťastí.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.