Nízké tatry

Dychberúce výhľady a panenská príroda: Tipy na turistiku v Nízkych Tatrách

6. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Nízke Tatry sú obľúbenou destináciou mnohých turistov. Poskytujú dychberúce výhľady a panenskú prírodu, ktorú nenájdete nikde inde. Premýšľate, že by ste v tejto časti Slovenska strávili svoju dovolenku alebo plánujete kratší výlet plný spoznávania nových zákutí? Máme pre vás zaujímavé tipy.

Králický vodopád

Králický vodopád sa nachádza v Králickej tiesňave. Ide o nádhernú roklinu v Kremnických vrchoch. Trasa k vodopádu nie je náročná. Zvládnu ju aj deti. Príjemná prechádzka je doplnená o poznávanie fauny a flóry v okolí. Ľahký terén umožňuje návštevu tohto miesta v akomkoľvek ročnom období.

V súčasnosti má Králická tiesňava dĺžku približne dva kilometre. To sa má však časom zmeniť na sedem kilometrov. Zaujímavosťou tiesňavy je aj Farebný potok, ktorý vytvára pekné a zaujímavé zákutia. Pri prechádzaní jednotlivými časťami upútajú váš pohľad aj skalné bralá. V niektorých častiach dosahujú až 20 metrov.

Králický vodopád sa nachádza vo výške 650 metrov. Voda padá do hĺbky siedmich metrov. V okolí sa nachádzajú skaly a kamene, ktoré vytvárajú nezameniteľnú atmosféru.

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je známe a obľúbené miesto mnohých turistov. S nadmorskou výškou 1946 metrov dominuje najmä východnej časti Nízkych Tatier. Turistické trasy nie sú náročné. Sú však vhodné skôr pre dospelých a väčšie deti. Najľahšia trasa je dlhá približne 4 kilometre. Výstup po nej by vám nemal trvať dlhšie ako hodinu a pol.

Pre profesionálov je Kráľova hoľa skvelým štartovacím bodom pre zdolávanie hrebeňových túr.

Vrch si získal pozornosť viacerých ľudí už pred desiatkami rokov. Dôvodom bola jedinečná krása a pestrosť prírody. Samozrejmosťou sú tiež dychberúce výhľady na blízke aj vzdialené okolie.

Mašiansky balvan

Mašiansky balvan je chránená prírodná pamiatka. Dosahuje výšku 20 metrov a rozprestiera sa na ploche 56 m². Názov sa odvodil od Maše, vysokej pece postavenej v Liptovskej Porúbke, ktorá slúžila na spracovanie železnej rudy.

Balvan je zaujímavý, no spravíte dobre, keď jeho návštevu spojíte s ďalším miestom. V okolí sa nachádza napríklad:

 • Liptovský hrádok,

 • Hrádocké arborétum,

 • Svätojánska rozhľadňa Liptovský Ján,

 • Stanišovská jaskyňa,

 • Múzeum liptovskej dediny Pribylina,

 • Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Chopok

Jedným z najznámejších a najvyšších vrchov Nízkych Tatier je Chopok. Jeho nadmorská výška dosahuje 2 024 metrov. Po stredne náročnom výšľape na jeho vrchol získate takmer neskutočné výhľady na okolie. Pred turistikou sa ale nezabudnite dobre obliecť a obuť. Zaistíte si tým, že sa vyhnete úrazom a nešťastiam.

Pri vrchole objavíte Kamennú chatu pod Chopkom. V nej sa môžete posilniť dobrým nápojom alebo jedlom. Oddýchnite si a vydajte sa po ceste ďalej.

Rada odborníka

Ak by sa vám na vrchol nechcelo šľapať, stavte na lanovku. Premáva z Demänovskej doliny.

Ďumbier

Vrch Ďumbier je obľúbenou atrakciou mladších aj starších. Svojou nadmorskou výškou 2 043 metrov vám dáva istotu najlepších výhľadov. Celé Slovensko môžete mať ako na dlani.

Výstup na vrch je stredne náročný. Všetko vie však sťažiť nepriaznivé počasie. Ak nie ste profesionál, vyberte si na túru radšej slnečný a pekný deň. Turistické chodníky sú dlhšie a majú približne 9 – 10 km.

Demänovská ľadová jaskyňa a jaskyňa slobody

Pri návšteve Nízkych Tatier nesmiete vynechať Demänovskú jaskyňu slobody. Návštevníkov láka zaujímavými farbami, podzemným tokom a menšími jazierkami. Nachádza sa približne 11 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Ak ste v tomto meste ubytovaní, spravte si dlhšiu pešiu túru.

Druhým tipom je Demänovská ľadová jaskyňa sprístupnená verejnosti už od 80. rokov 19. storočia. Ľudí priťahuje vzácnym ľadovým interiérom a mohutnými tvarmi priestorov. Trasa vo vnútri má dĺžku 850 metrov a trvá približne 45 minút. Vchod do jaskyne sa nachádza v brale Bašta s nadmorskou výškou 840 metrov.

Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza 9 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Platí tu teda to isté, čo pri jaskyni slobody. Ak chcete turistiku, prejdite sa k nej pešo.

Nezabudnite na poistenie

Každá dovolenka má v sebe menšie riziko úrazu či straty batožiny. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Namiesto toho, aby ste riskovali, vybavte si výhodné cestovné poistenie. V súčasnosti ho poskytuje každá poisťovňa. Má vysoké limity krytia a zaujímavé benefity, ktoré sa odvíjajú od toho, aký balík si zvolíte.

Výber sa na prvý pohľad môže zdať náročný. Veľa rôznych poistení vie proces hľadania sťažiť. Porovnajte si dostupné ponuky na jednom mieste. Ušetrite čas, peniaze aj energiu a vybavte si všetko z pohodlia domova prostredníctvom online formulára.

Pravá slovenská dovolenka

Túžite po pravej slovenskej dovolenke v Nízkych Tatrách? Navštívte obľúbené miesta, ako Ďumbier, Chopok či Kráľova hoľa a dajte si poriadne do tela. Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť výhodné poistenie do hôr. Len tak budete krytí v prípade úrazov a nešťastí.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.