Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

ruky držiace lietadlo nad mapou sveta

V akých situáciách vám pomôže cestovné poistenie?

5/5

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa z dovolenky alebo zahraničného výletu stala nočná mora? Riešením môže byť vhodné cestovné poistenie, ktoré vás zachráni v nejednej nepríjemnej situácii. Ak vám na letisku stratia batožinu, stratíte doklady alebo vám niekto ukradne kabelku aj s peňaženkou, cestovné poistenie iste oceníte.

Výber cestovného poistenia nepodceňte

Azda nikomu sa pri plánovaní príjemnej dovolenky nechce uvažovať nad tým, čo sa môže pokaziť. Je však dôležité myslieť aj na nepríjemnosti, ktoré dokážu prekaziť aj tú najpríjemnejšiu dovolenku. Pred cestou do zahraničia si preto dôkladne skontrolujte nielen letenky, doklady a batožinu, ale aj cestovné poistenie.

Nespoliehajte sa na najlacnejšie poistenie alebo náhodu a uzatvorte výhodné cestovné poistenie, ktoré vás nenechá v štichu. Je dôležité uvedomiť si, že v prípade zdravotných alebo iných komplikácií v zahraničí sa výdaje môžu vyšplhať do obrovských čísel.

 


Náš TIP

Vždy so sebou noste aj fotokópie dôležitých dokladov, akými je pas, občiansky preukaz či kartička poistenca. 


Ak v zahraničí prídete o doklady a nemáte cestovné poistenie, okrem stresu budete čeliť aj mnohým problémom. Predísť takýmto nepríjemnostiam sa dá veľmi ľahko – vďaka cestovnému poisteniu budete mať k dispozícii nonstop asistenčnú službu, ktorá vám poradí, ako postupovať pri strate či odcudzení dokladov.

Strata či krádež dokladov a batožiny – čo vás čaká?

Stratiť doklady či batožinu v zahraničí nie je nič príjemné. Akonáhle zistíte, že vám niečo chýba, okamžite sa objaví stres a množstvo otázok. Ako sa dostať domov bez pasu či občianskeho preukazu? Čo robiť, keď vám letecká spoločnosť stratila kufor s dôležitými vecami? 

Okrem toho, že musíte vyriešiť akútne problémy, navštíviť políciu či veľvyslanectvo, pripravte sa na ďalšie vybavovanie po návrate na Slovensko. Našťastie, vďaka cestovnému poisteniu vám poisťovňa preplatí náklady spojené s riešením týchto nepríjemností a zároveň vám poskytne asistenciu, ktorú v stresových či neznámych situáciách iste oceníte.

K základnému balíku cestovného poistenia si môžete vybaviť rôzne pripoistenia. Ide napríklad o:

  • úrazové pripoistenie,

  • zodpovednosť za škodu na zdraví alebo veci,

  • poškodenie, zničenie alebo odcudzenie batožiny,

  • právnu pomoc.

Ako postupovať pri strate alebo krádeži dokladov?

V prípade, že ste v zahraničí stratili pas alebo občiansky preukaz, túto skutočnosť bezodkladne nahláste na najbližšej policajnej stanici. Následne kontaktujte zastupiteľský úrad v zahraničí, teda veľvyslanectvo alebo konzulát, kde nahlásite stratu a požiadate o vydanie náhradného dokladu. K tomu budete potrebovať aj potvrdenie z polície, že ste nahlásili stratu či odcudzenie dokladov. 

Zastupiteľský úrad na základe vami vyplnenej žiadosti pošle informácie na slovenskú políciu, ktorá vaše doklady zablokuje. Na počkanie vám budú vydané aj náhradné doklady, ktoré sú určené na návrat na Slovensko. Po návrate nezabudnite požiadať o vystavenie nových dokladov.

So všetkými uvedenými úkonmi sú, samozrejme, spojené aj nemalé poplatky. Všetky doklady o zaplatení si uschovajte, pretože ich budete musieť priložiť k oznámení o vzniku poistnej udalosti. Na základe toho vám poisťovňa preplatí vzniknutú škodu.

Vodičský preukaz si v zahraničí nevybavíte

Strata alebo krádež vodičského preukazu v zahraničí nie je nič nezvyčajné. Riešenie tejto situácie je ale pomerne komplikované, a to najmä vtedy, ak ste sa vybrali na dlhšiu cestu a autom prechádzate viacerými krajinami.

Ak prídete o vodičský preukaz, postupujete rovnako ako pri strate cestovných dokladov. Najprv navštívite miestnu políciu. Následne zastupiteľský úrad, ktorý si overí, či disponujete platným vodičským oprávnením. Veľvyslanectvo vám však nemôže vydať náhradný vodičský dokument.

O ten budete musieť požiadať miestnu políciu, ktorá vám vystaví dočasný doklad oprávňujúci k vedeniu motorového vozidla v danej krajine.

Tu ale nastáva problém. Ak totiž cestujete viacerými krajinami, budete musieť kontaktovať príslušný úrad v každej z nich. Dočasný vodičský preukaz neakceptujú automaticky a je na vás, aby ste ich o tejto skutočnosti informovali a zistili, či ho budú akceptovať.


Pozor

Ak nahlásite stratu dokladov a následne ich nájdete, nesnažte sa ich opätovne používať. Sú zablokované a snaha o ich použitie by mohla byť vyhodnotená ako trestný čin.


Strata batožiny je nepríjemná, no dá sa riešiť

Vystúpite z lietadla a postavíte sa k pásu s batožinami. Tašky, ruksaky a kufre krúžia dookola, no ten váš stále nikde. Asi takto sa začína nočná mora každého cestovateľa. Ak sa vám stratí batožina, niekto vám ju ukradne alebo vám ju letecká spoločnosť poškodí, máte nárok na preplatenie nákladov.

Nie každá poisťovňa však takéto riziko ponúka v základnom balíku cestovného poistenia. Pred cestou si preto zistite, či je súčasťou vášho cestovného poistenia aj toto krytie, alebo si musíte dohodnúť pripoistenie. Pripoistiť si môžete aj meškanie batožiny. Ak by vám napríklad meškala batožina a vy ste si potrebovali kúpiť nevyhnutné oblečenie alebo iné potreby, po vydokladovaní vám účet preplatí vaša poisťovňa.

Ak vám batožinu stratí alebo poškodí letecký prepravca, kompenzáciu žiadajte priamo od neho. Nezabudnite si tiež poškodenie dôkladne nafotiť, aby ste mali všetko zdokumentované. Keď zistíte, že vám chýba batožina alebo je poškodená, okamžite o tom informujte leteckú spoločnosť a na letisku vyplňte špeciálny formulár, ktorý dostanete od danej spoločnosti.

Každá letecká spoločnosť má nastavený maximálny limit krytia, preto vám odporúčame pripoistiť si batožinu v poisťovni. Ak by sa vám stratili cennosti vysokej hodnoty, letecká spoločnosť by vám nemusela preplatiť celú sumu.

Ak vám zmizne batožina z hotelovej izby, ihneď kontaktujte miestnu políciu a spíšte podrobný zápis. K nemu nezabudnite priložiť aj písomné vyjadrenie od majiteľa ubytovacieho zariadenia, v ktorom potvrdí, že vám boli odcudzené vaše veci. Po príchode na Slovensko škodovú udalosť oznámte svojej poisťovni a priložte aj všetky existujúce doklady, zápisy a účty.

Nedovoľte, aby sa vaša vysnívaná dovolenka zmenila na nočnú moru. Strata batožiny či odcudzenie dokladov nie je ničím príjemným, no stať sa môže všetko. S dobrým cestovným poistením vás nič neprekvapí a v prípade komplikácií tu vaša poisťovňa bude pre vás. Vyberte si správne.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.