lietadlo v rukách

V akých situáciách vám pomôže cestovné poistenie?

12. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa z dovolenky alebo zahraničného výletu stala nočná mora? Riešením môže byť vhodné cestovné poistenie, ktoré vás zachráni v nejednej nepríjemnej situácii. Ak vám na letisku stratia batožinu, stratíte doklady alebo vám niekto ukradne kabelku aj s peňaženkou, cestovné poistenie iste oceníte.

Výber cestovného poistenia nepodceňte

Azda nikomu sa pri plánovaní príjemnej dovolenky nechce uvažovať nad tým, čo sa môže pokaziť. Je však dôležité myslieť aj na nepríjemnosti, ktoré dokážu prekaziť aj tú najpríjemnejšiu dovolenku. Pred cestou do zahraničia si preto dôkladne skontrolujte nielen letenky, doklady a batožinu, ale aj cestovné poistenie.

Nespoliehajte sa na najlacnejšie poistenie alebo náhodu a uzatvorte výhodné cestovné poistenie, ktoré vás nenechá v štichu. Je dôležité uvedomiť si, že v prípade zdravotných alebo iných komplikácií v zahraničí sa výdaje môžu vyšplhať do obrovských čísel.


Náš TIP

Vždy so sebou noste aj fotokópie dôležitých dokladov, akými je pas, občiansky preukaz či kartička poistenca. 


Ak v zahraničí prídete o doklady a nemáte cestovné poistenie, okrem stresu budete čeliť aj mnohým problémom. Predísť takýmto nepríjemnostiam sa dá veľmi ľahko – vďaka cestovnému poisteniu budete mať k dispozícii nonstop asistenčnú službu, ktorá vám poradí, ako postupovať pri strate či odcudzení dokladov.

Strata či krádež dokladov a batožiny – čo vás čaká?

Stratiť doklady či batožinu v zahraničí nie je nič príjemné. Akonáhle zistíte, že vám niečo chýba, okamžite sa objaví stres a množstvo otázok. Ako sa dostať domov bez pasu či občianskeho preukazu? Čo robiť, keď vám letecká spoločnosť stratila kufor s dôležitými vecami? 

Okrem toho, že musíte vyriešiť akútne problémy, navštíviť políciu či veľvyslanectvo, pripravte sa na ďalšie vybavovanie po návrate na Slovensko. Našťastie, vďaka cestovnému poisteniu vám poisťovňa preplatí náklady spojené s riešením týchto nepríjemností a zároveň vám poskytne asistenciu, ktorú v stresových či neznámych situáciách iste oceníte.

K základnému balíku cestovného poistenia si môžete vybaviť rôzne pripoistenia. Ide napríklad o:


 • úrazové pripoistenie,

 • zodpovednosť za škodu na zdraví alebo veci,

 • poškodenie, zničenie alebo odcudzenie batožiny,

 • právnu pomoc.

Ako postupovať pri strate alebo krádeži dokladov?

V prípade, že ste v zahraničí stratili pas alebo občiansky preukaz, túto skutočnosť bezodkladne  nahláste na najbližšej policajnej stanici. Následne kontaktujte zastupiteľský úrad v zahraničí, teda veľvyslanectvo alebo konzulát, kde nahlásite stratu a požiadate o vydanie náhradného dokladu. K tomu budete potrebovať aj potvrdenie z polície, že ste nahlásili stratu či odcudzenie dokladov. 

Zastupiteľský úrad na základe vami vyplnenej žiadosti pošle informácie na slovenskú políciu, ktorá vaše doklady zablokuje. Na počkanie vám budú vydané aj náhradné doklady, ktoré sú určené na návrat na Slovensko. Po návrate nezabudnite požiadať o vystavenie nových dokladov.

So všetkými uvedenými úkonmi sú, samozrejme, spojené aj nemalé poplatky. Všetky doklady o zaplatení si uschovajte, pretože ich budete musieť priložiť k oznámení o vzniku poistnej udalosti. Na základe toho vám poisťovňa preplatí vzniknutú škodu.

Vodičský preukaz si v zahraničí nevybavíte

Strata alebo krádež vodičského preukazu v zahraničí nie je nič nezvyčajné. Riešenie tejto situácie je ale pomerne komplikované, a to najmä vtedy, ak ste sa vybrali na dlhšiu cestu a autom prechádzate viacerými krajinami.

Ak prídete o vodičský preukaz, postupujete rovnako ako pri strate cestovných dokladov. Najprv navštívite miestnu políciu. Následne zastupiteľský úrad, ktorý si overí, či disponujete platným vodičským oprávnením. Veľvyslanectvo vám však nemôže vydať náhradný vodičský dokument.

O ten budete musieť požiadať miestnu políciu, ktorá vám vystaví dočasný doklad oprávňujúci k vedeniu motorového vozidla v danej krajine.

Tu ale nastáva problém. Ak totiž cestujete viacerými krajinami, budete musieť kontaktovať príslušný úrad v každej z nich. Dočasný vodičský preukaz neakceptujú automaticky a je na vás, aby ste ich o tejto skutočnosti informovali a zistili, či ho budú akceptovať.


Pozor

Ak nahlásite stratu dokladov a následne ich nájdete, nesnažte sa ich opätovne používať. Sú zablokované a snaha o ich použitie by mohla byť vyhodnotená ako trestný čin.

Strata batožiny je nepríjemná, no dá sa riešiť

Vystúpite z lietadla a postavíte sa k pásu s batožinami. Tašky, ruksaky a kufre krúžia dookola, no ten váš stále nikde. Asi takto sa začína nočná mora každého cestovateľa. Ak sa vám stratí batožina, niekto vám ju ukradne alebo vám ju letecká spoločnosť poškodí, máte nárok na preplatenie nákladov.

Nie každá poisťovňa však takéto riziko ponúka v základnom balíku cestovného poistenia. Pred cestou si preto zistite, či je súčasťou vášho cestovného poistenia aj toto krytie, alebo si musíte dohodnúť pripoistenie. Pripoistiť si môžete aj meškanie batožiny. Ak by vám napríklad meškala batožina a vy ste si potrebovali kúpiť nevyhnutné oblečenie alebo iné potreby, po vydokladovaní vám účet preplatí vaša poisťovňa.

Ak vám batožinu stratí alebo poškodí letecký prepravca, kompenzáciu žiadajte priamo od neho. Nezabudnite si tiež poškodenie dôkladne nafotiť, aby ste mali všetko zdokumentované. Keď zistíte, že vám chýba batožina alebo je poškodená, okamžite o tom informujte leteckú spoločnosť a na letisku vyplňte špeciálny formulár, ktorý dostanete od danej spoločnosti.

Každá letecká spoločnosť má nastavený maximálny limit krytia, preto vám odporúčame pripoistiť si batožinu v poisťovni. Ak by sa vám stratili cennosti vysokej hodnoty, letecká spoločnosť by vám nemusela preplatiť celú sumu.

Ak vám zmizne batožina z hotelovej izby, ihneď kontaktujte miestnu políciu a spíšte podrobný zápis. K nemu nezabudnite priložiť aj písomné vyjadrenie od majiteľa ubytovacieho zariadenia, v ktorom potvrdí, že vám boli odcudzené vaše veci. Po príchode na Slovensko škodovú udalosť oznámte svojej poisťovni a priložte aj všetky existujúce doklady, zápisy a účty.

Nedovoľte, aby sa vaša vysnívaná dovolenka zmenila na nočnú moru. Strata batožiny či odcudzenie dokladov nie je ničím príjemným, no stať sa môže všetko. S dobrým cestovným poistením vás nič neprekvapí a v prípade komplikácií tu vaša poisťovňa bude pre vás. Vyberte si správne.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.