Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

mapa s kompasom

5+1 výhod, ktoré získate s celoročným cestovným poistením

|Ján Schneider
5/5

Nemusíte byť práve traveler tráviaci väčšinu roka na cestách, aby ste ocenili výhody celoročného cestovného poistenia. Hoci by sme v rámci životy zachraňujúcich korona opatrení nemali odporúčať cestovanie do červených či čiernych krajín, ale každá pandémia sa raz musí skončiť a treba byť pripravený opäť vyraziť do sveta. Čítajte o výhodách skrytých v celoročnom cestovnom poistení.

Definujme cestovné poistenie

Ide o druh neživotného poistenia, ktoré kryje náklady na liečbu, právnu pomoc alebo náklady súvisiace s krádežou osobného majetku počas pobytu v zahraničí. Cestovné poistenie je zaradené medzi krátkodobé poistenia s poistným obdobím kratším ako 12 mesiacov. Celoročné cestovné poistenie môžeme zaradiť medzi špeciálne produkty cestovného poistenia, pretože je uzatvárané na 12 mesiacov, čo je na hranici krátkodobého a dlhodobého poistenia.

Aby sme boli presní, cestovné poistenie je kombinácia poistenia pomoci občanom v núdzi počas cestovania alebo pobytu mimo miesta svojho trvalého bydliska a poistenia právnej pomoci. Podľa aktuálnych informácií Slovenskej asociácie poisťovní ponúka niektorý z variantov cestovného poistenia prakticky každá poisťovňa pôsobiaca na slovenskom trhu.

Oplatí sa to?

Každý, kto sa pravidelne a viackrát ročne vydáva na potulky svetom, môže skôr či neskôr naraziť na problém, ktorý kvalitné cestovné poistenie dokáže vyriešiť. Skúsme teda nemeditovať nad tým, či sa celoročné cestovné poistenie oplatí v porovnaní s jednorazovým alebo krátkodobým, a poďme nájsť benefity tohto poistného produktu.

1. O pár starostí menej

S cestovaním, dovolenkovým, pracovným, študijným či zážitkovým sa spája mnoho starostí a často aj problémov, ktoré treba pred štartom vyriešiť. Ak sa nechcete v rámci „cestovnej horúčky“ pred každou cestou zas a znova trápiť s výberom a vybavovaním poistenia, urobte to raz a na celý rok. Celoročné cestovné poistenie jednoznačne znamená o pár starostí menej, čo vám ušetrí čas aj „nervy“.

2. Možnosť „ušitia na mieru“

Či už ste fachman, ktorý chodí za hranice s partiou na týždňovky, opatrovateľka, obchodník, au-pairka či študent, viete si vybrať celoročné cestovné poistenie doslova „ušité na mieru“. Samozrejme, je rozdiel, či za hranicami makáte fyzicky, alebo ste na obchodnej ceste. Z pomerne flexibilných ponúk si vyberú aj bežní dovolenkári, ale aj traveleri, ktorí vyrážajú za hranice viackrát za rok, turisti či rekreační, ale aj rizikoví športovci. Ak si chcete vybrať cestovné poistenie online, vyberajte na overenom porovnávacom portáli.

Rôzne produkty celoročného cestovného poistenia zohľadňujú viacero vstupných faktorov, napríklad:

  • dôvod, účel a cieľ cesty,

  • dĺžka cesty,

  • spôsob cestovania,

  • počet cestujúcich osôb,

  • súkromná alebo pracovná cesta,

  • rizikovosť aktivít,

  • cieľové, ale aj tranzitné destinácie,

  • počet výjazdov počas roka,

  • krátkodobosť a dlhodobosť ciest,

  • možnosť celoročného pobytu bez návratu do vlasti.

3. Úspora času aj financií

S celoročným cestovným poistením teda nebudete strácať čas, pretože nebudete musieť vyberať a vybavovať cestovnú poistku pred každou cestou. Na dobre „vyskladanom“ cestovnom poistení na celý rok, ktoré vám bude kryť všetko, čo potrebujete, dokážete v konečnom dôsledku aj ušetriť. Kvalitné celoročné cestovné poistenie by sa vám v porovnaní s krátkodobým malo vyplatiť vždy, ak počas roka cestujete minimálne 3-krát. Samozrejme, ušetrí vám aj nemalé finančné náklady, ak k neočakávanej udalosti, ktorú kryje vaša poistka, počas cesty dôjde.

4. Globálnosť aj lokálnosť

Výška poistného a jeho parametre sa, samozrejme, líšia aj podľa destinácií, kam sa chystáte vycestovať. Ak chodíte v zime pravidelne na safari do Afriky, v lete trávite čas rybolovom v škandinávskych fjordoch, a občas si odskočíte zaliezť do Himalájí či na Pamír, bude vaše cestovné poistenie adekvátne aj lokalitám, aj rizikám. Bude iné, ako poistenie bežného dovolenkára, ktorý ide v lete do Chorvátska, v zime do Álp, a na Valentína si odskočí za romantikou do Paríža.

Cestovné poistenie by vás z princípu malo chrániť na celom svete, s výnimkou rizikových krajín, kde sa neodporúča cestovať. Sú to zvyčajne krajiny, kde zúria vojnové konflikty alebo existuje napríklad humanitárna kríza v dôsledku prírodných katastrof. Samozrejme – dnes vysoko aktuálne – sú rizikové aj krajiny postihnuté pandémiou alebo epidémiou. Niektoré poisťovne ponúkajú v rámci cestovného poistenia aj krytie rizík súvisiacich s pandémiou COVID-19, niektoré dokonca aj v rizikových krajinách.

Celoročné cestovné poistenie opatrovateľky cestujúcej pravidelne za prácou do Rakúska bude iné, ako študenta na pobyte na Harvarde. Rovnako cestovná poistka na celý rok pre biznismena, ktorý je na tokijskej a chicagskej komoditnej burze pomaly ako doma, bude iná, ako influencerky pracujúcej z domu, ale s cestovateľskou vášňou. Nuž a celoročné cestovné poistenie môžete využiť aj na Slovensku pri potulkách našou krásnou krajinou, zvlášť v časoch pandemických cestovateľských obmedzení.


Náš tip

V časoch globálnej covid pandémie neriskujte a pred vycestovaním sa uistite o podmienkach, pravidlách a opatreniach. Nielen čo sa vycestovania a návratu do našej krajiny týka, ale aj všetkého, čo súvisí s protipandemickými opatreniami a pravidlami v cieľovej destinácii. Kompletné, overené a priebežne aktualizované informácie nájdete na portáli Ministerstva zahraničných vecí SR.


5. Flexibilnosť

Aj celoročné cestovné poistenie dokážete vybaviť viacerými spôsobmi, kľudne aj online, za pár minút a „na pár klikov“. Ak preferujete osobný prístup, experti z poisťovní sú vám k dispozícii. Celoročné cestovné poistenie však neodporúčame vybavovať „v behu“ popri balení na cestu alebo cez appku narýchlo na letisku pred nástupom do lietadla. Na výber a rozhodovanie si vyhraďte dostatok času, aby ste si poistku nastavili tak, ako potrebujete a mali po celý rok pokoj a istotu.

Posledná výhoda…

… kvalitného celoročného cestovného poistenia je až biblicky prvá a kľúčová: malo by kryť všetky riziká a neočakávané udalosti, ktoré nás môžu v zahraničí, ale aj pri domácom cestovaní stretnúť. Kvalitné celoročné cestovné poistenie by malo byť istotou zabezpečenia počas všetkých ciest počas roka aj v prípade náhleho úrazu, ochorenia, straty či krádeže osobných vecí, ale aj spôsobenia škody niekomu inému, vrátane právnej pomoci, a v niektorých krajinách aj kaucie.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.