žena na dovolenke v Grécku

5 dôvodov, prečo uzatvoriť cestovné poistenie

24. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Čo sa týka cestovného poistenia, ide o jedno z najviac využívaných poistení na Slovensku. Je to hlavne z dôvodu, že cestovanie je čoraz viac dostupné. Majte preto na pamäti, že vydať sa do sveta a nemať uzatvorené cestovné poistenie je obrovským rizikom. Pred čím vás môže zachrániť?

Cestovné poistenie a jeho význam

Poistenie je určené pre osoby, ktoré sa chystajú na cestu do zahraničia. Chcú sa vyhnúť akýmkoľvek rizikám, ktoré sú spojené s pobytom v zahraničí. Ideálne zvolené cestovné poistenie vám umožní cestovať do sveta s istotou, že ak ochoriete, stane sa vám úraz, či vám ukradnú batožinu, budete v relatívnom bezpečí.

Je dôležité vedieť, že odlišujeme dlhodobé a krátkodobé poistenie.  Krátkodobé cestovné poistenie môžete uzatvoriť iba na dni, v rámci ktorých plánujete pobyt za hranicami. Podobný typ poistenia kryje najmä liečebné náklady.

5 dôvodov, prečo by ste mali uzatvoriť komplexné cestovné poistenie

Základný balík  cestovného poistenia  tvorí poistenie liečebných nákladov. K poisteniu sú poskytované asistenčné služby. Poistenie liečebných nákladov vám zaručí preplatenie nákladov, ktoré sa týkajú vyšetrenia, liečenia či hospitalizácie v spojitosti s ochorením či zranením. 


Asistenčný servis poskytuje nepretržitú pomoc s poradenstvom v slovenskom jazyku. Pomôžu vám so zabezpečením ošetrenia u lekára, poskytnú tlmočnícke služby, prípadne sprostredkujú finančnú pomoc. Môžu informovať najbližšiu rodinu o zdravotnom stave pacienta.

TIP

Pri akútnej bolesti chrupu vám poisťovňa nemusí preplatiť ošetrenie všetkých zubov. Je možné, že bude ošetrený iba zmluvne určený počet. Ošetrenie je preplácané iba vtedy, ak ste v minulom roku absolvovali preventívnu prehliadku. Nezabúdajte preto na pravidelné návštevy u stomatológa. 

#1 Pripoistenie úrazu

Ide o finančnú náhradu za úraz či zranenie, ktoré utrpíte počas pobytu v zahraničí. Nepomýľte si ho so so všeobecným poistením krytia liečebných nákladov. Pripoistenie úrazu je odškodným za utrpenú ujmu. 

#2 Pripoistenie všeobecnej zodpovednosti

Poistenie vás chráni pred škodami na majetku, živote alebo zdraví, ktoré spôsobíte inej osobe, kvôli nepozornosti či z nedbanlivosti. 

V rámci poistenia sú kryté:

 • služby advokáta,

 • škody spáchané na zdraví a majetku tretej osoby,

 • právna pomoc spolu s poradenstvom,

 • poskytnutie tlmočníka,

 • pomoc, ak vás zadrží polícia, pri zháňaní kaucie či pri hrozbe zadržania. 

Pomoc sa na vás nevzťahuje v okamihu, ak ste ju spôsobili úmyselne kvôli vašej nedbanlivosti, v dôsledku konzumácie alkoholu či drog.

#3 Pripoistenie storna zájazdu, ubytovania, aj leteniek

Poistenie storna vám zaručí preplatenie storno poplatkov, ktoré by ste boli povinní v okamihu zrušenia cesty zaplatiť cestovke, leteckej spoločnosti, alebo ďalšiemu poskytovateľovi cestovnej služby. 

Poistenie storna pokrýva vymáhané storno poplatky za zrušenie:

 • ubytovania,

 • leteniek a iného cestovného lístka,

 • dovolenky či zájazdu,

 • študijného pobytu.

Odškodnenie vám poisťovňa  preplatí aj vtedy, ak ste vážne chorí, prípadne sa vám stal vážny úraz. Nárok na odškodné máte aj v prípade, že vás postihne vážne ochorenie alebo sa stane úraz blízkej osobe, prípadne niekto z vašich blízkych zomrie. Sú poisťovne, ktoré akceptujú aj predvolanie na súd, rozvod či tehotenstvo. 

Poistenie môžete využiť, aj keď sa predčasne vrátite z dovolenky kvôli spomínaným dôvodom. Poisťovňa vám následne preplatí nespotrebovanú časť nákladov na samotnú cestu.

Vedeli ste, že…

… ako poistenec môžete stratiť nárok na náhradu škody? Situácia môže nastať vo chvíli, ak ste sa vedome správali rizikovo, prípadne ste ovplyvnili vznik poistnej udalosti vo chvíli, ak ste skonzumovali alkohol či iné omamné látky. Viacero poisťovní nepreplatí následky úrazu, ktoré vzniknú v spojitosti s teroristickými útokmi či vojnovými udalosťami.

#4 Pripoistenie batožiny 

Poistenie batožiny chráni veci osobnej potreby, doklady, cennosti, elektroniku a športové potreby. Kryje celú batožinu v istej poistnej sume a náhrada za jednu vec je zvyčajne limitovaná. Ak máte so sebou cennú vec, ktorou môže byť napríklad notebook, je dôležité si ju pripoistiť. Podobné nadštandardné poistenie vám garantuje preplatenie plnej sumy.

Poistenie nekryje škodu, ktorá bola spôsobená krádežou predmetov, nad ktorými ste nemali dohľad alebo vám ich odcudzili vreckovou krádežou.  Ak bol poistený predmet v poškodenej batožine, nemáte právo na poistné plnenie. Rovnako nemáte právo na poistné plnenie ani vtedy, ak bol poistený predmet zničený či odcudzený zámerne.

#5 Pripoistenie športových aktivít počas dovolenky

Pripoistenie športových aktivít poskytuje nadštandardné krytie úrazov alebo škôd, ktoré môžu vzniknúť kvôli vykonávaniu špecifických typov športových činností.  Ide prevažne o rizikové športy, ktoré poisťovňa nekryje  v základnom poistnom balíku. 

Sú aj športy, ktoré poistenie nekryje. Všetky poisťovne majú určené kategórie nepoistiteľných a rizikových športov. Zistite, či vaša poisťovňa kryje druh športu, ktorý plánujete vykonávať. 

Výhody cestovného poistenia

Bez riadneho cestovného poistenia vám neodporúčame vycestovať do zahraničia. Ide o priveľký risk.

Medzi hlavné plusy cestovného poistenia  zaraďujeme:

 • môžete ho uzatvoriť online,

 • k dispozícii máte pestrú paletu poistení a pripoistení,

 • budete mať istotu, že vaša dovolenka bude pokojná,

 • nie je nutný žiaden podpis,

 • poisťovne ponúkajú výhodné balíky, aj zľavy na poistenie.

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Na to, aby ste si vybrali najlepšie cestovné poistenie, potrebujete absolvovať niekoľko krokov. Prvým z nich je získanie presných informácií. Musíte vedieť výšku poistnej sumy a vyhýbať sa nákladným poisteniam. Vyššie mesačné splátky negarantujú kvalitu poistenia. 

Porovnajte si viaceré ponuky a zvážte váš výber. Nemusíte siahnuť hneď po prvom poistení, na ktoré natrafíte. Ak vám poisťovňa ponúka výhodné balíčky, skontrolujte ich výhody a podmienky v rámci plnenia. Buďte obozretní pri výške splátok. Nastavte si trvalý príkaz na splátky poistenia a vyhnete sa negatívnym záznamom v registri. 

Zhrnutie

Predtým, než si vyberiete cestovné poistenie, odporúčame vám zvážiť destináciu, aktivity, ktoré budete vykonávať, aj dĺžku pobytu. Iba vtedy si vyberiete také poistenie, ktoré je pre vás najvýhodnejšie. Nevyberajte si poistenie, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujete a zaplatíte zaň oveľa viac.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.