žena na dovolenke v Grécku

5 dôvodov, prečo uzatvoriť cestovné poistenie

24. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Čo sa týka cestovného poistenia, ide o jedno z najviac využívaných poistení na Slovensku. Je to hlavne z dôvodu, že cestovanie je čoraz viac dostupné. Majte preto na pamäti, že vydať sa do sveta a nemať uzatvorené cestovné poistenie je obrovským rizikom. Pred čím vás môže zachrániť?

Cestovné poistenie a jeho význam

Poistenie je určené pre osoby, ktoré sa chystajú na cestu do zahraničia. Chcú sa vyhnúť akýmkoľvek rizikám, ktoré sú spojené s pobytom v zahraničí. Ideálne zvolené cestovné poistenie vám umožní cestovať do sveta s istotou, že ak ochoriete, stane sa vám úraz, či vám ukradnú batožinu, budete v relatívnom bezpečí.

Je dôležité vedieť, že odlišujeme dlhodobé a krátkodobé poistenie.  Krátkodobé cestovné poistenie môžete uzatvoriť iba na dni, v rámci ktorých plánujete pobyt za hranicami. Podobný typ poistenia kryje najmä liečebné náklady.

5 dôvodov, prečo by ste mali uzatvoriť komplexné cestovné poistenie

Základný balík  cestovného poistenia  tvorí poistenie liečebných nákladov. K poisteniu sú poskytované asistenčné služby. Poistenie liečebných nákladov vám zaručí preplatenie nákladov, ktoré sa týkajú vyšetrenia, liečenia či hospitalizácie v spojitosti s ochorením či zranením. 


Asistenčný servis poskytuje nepretržitú pomoc s poradenstvom v slovenskom jazyku. Pomôžu vám so zabezpečením ošetrenia u lekára, poskytnú tlmočnícke služby, prípadne sprostredkujú finančnú pomoc. Môžu informovať najbližšiu rodinu o zdravotnom stave pacienta.

TIP

Pri akútnej bolesti chrupu vám poisťovňa nemusí preplatiť ošetrenie všetkých zubov. Je možné, že bude ošetrený iba zmluvne určený počet. Ošetrenie je preplácané iba vtedy, ak ste v minulom roku absolvovali preventívnu prehliadku. Nezabúdajte preto na pravidelné návštevy u stomatológa. 

#1 Pripoistenie úrazu

Ide o finančnú náhradu za úraz či zranenie, ktoré utrpíte počas pobytu v zahraničí. Nepomýľte si ho so so všeobecným poistením krytia liečebných nákladov. Pripoistenie úrazu je odškodným za utrpenú ujmu. 

#2 Pripoistenie všeobecnej zodpovednosti

Poistenie vás chráni pred škodami na majetku, živote alebo zdraví, ktoré spôsobíte inej osobe, kvôli nepozornosti či z nedbanlivosti. 

V rámci poistenia sú kryté:

 • služby advokáta,

 • škody spáchané na zdraví a majetku tretej osoby,

 • právna pomoc spolu s poradenstvom,

 • poskytnutie tlmočníka,

 • pomoc, ak vás zadrží polícia, pri zháňaní kaucie či pri hrozbe zadržania. 

Pomoc sa na vás nevzťahuje v okamihu, ak ste ju spôsobili úmyselne kvôli vašej nedbanlivosti, v dôsledku konzumácie alkoholu či drog.

#3 Pripoistenie storna zájazdu, ubytovania, aj leteniek

Poistenie storna vám zaručí preplatenie storno poplatkov, ktoré by ste boli povinní v okamihu zrušenia cesty zaplatiť cestovke, leteckej spoločnosti, alebo ďalšiemu poskytovateľovi cestovnej služby. 

Poistenie storna pokrýva vymáhané storno poplatky za zrušenie:

 • ubytovania,

 • leteniek a iného cestovného lístka,

 • dovolenky či zájazdu,

 • študijného pobytu.

Odškodnenie vám poisťovňa  preplatí aj vtedy, ak ste vážne chorí, prípadne sa vám stal vážny úraz. Nárok na odškodné máte aj v prípade, že vás postihne vážne ochorenie alebo sa stane úraz blízkej osobe, prípadne niekto z vašich blízkych zomrie. Sú poisťovne, ktoré akceptujú aj predvolanie na súd, rozvod či tehotenstvo. 

Poistenie môžete využiť, aj keď sa predčasne vrátite z dovolenky kvôli spomínaným dôvodom. Poisťovňa vám následne preplatí nespotrebovanú časť nákladov na samotnú cestu.

Vedeli ste, že…

… ako poistenec môžete stratiť nárok na náhradu škody? Situácia môže nastať vo chvíli, ak ste sa vedome správali rizikovo, prípadne ste ovplyvnili vznik poistnej udalosti vo chvíli, ak ste skonzumovali alkohol či iné omamné látky. Viacero poisťovní nepreplatí následky úrazu, ktoré vzniknú v spojitosti s teroristickými útokmi či vojnovými udalosťami.

#4 Pripoistenie batožiny 

Poistenie batožiny chráni veci osobnej potreby, doklady, cennosti, elektroniku a športové potreby. Kryje celú batožinu v istej poistnej sume a náhrada za jednu vec je zvyčajne limitovaná. Ak máte so sebou cennú vec, ktorou môže byť napríklad notebook, je dôležité si ju pripoistiť. Podobné nadštandardné poistenie vám garantuje preplatenie plnej sumy.

Poistenie nekryje škodu, ktorá bola spôsobená krádežou predmetov, nad ktorými ste nemali dohľad alebo vám ich odcudzili vreckovou krádežou.  Ak bol poistený predmet v poškodenej batožine, nemáte právo na poistné plnenie. Rovnako nemáte právo na poistné plnenie ani vtedy, ak bol poistený predmet zničený či odcudzený zámerne.

#5 Pripoistenie športových aktivít počas dovolenky

Pripoistenie športových aktivít poskytuje nadštandardné krytie úrazov alebo škôd, ktoré môžu vzniknúť kvôli vykonávaniu špecifických typov športových činností.  Ide prevažne o rizikové športy, ktoré poisťovňa nekryje  v základnom poistnom balíku. 

Sú aj športy, ktoré poistenie nekryje. Všetky poisťovne majú určené kategórie nepoistiteľných a rizikových športov. Zistite, či vaša poisťovňa kryje druh športu, ktorý plánujete vykonávať. 

Výhody cestovného poistenia

Bez riadneho cestovného poistenia vám neodporúčame vycestovať do zahraničia. Ide o priveľký risk.

Medzi hlavné plusy cestovného poistenia  zaraďujeme:

 • môžete ho uzatvoriť online,

 • k dispozícii máte pestrú paletu poistení a pripoistení,

 • budete mať istotu, že vaša dovolenka bude pokojná,

 • nie je nutný žiaden podpis,

 • poisťovne ponúkajú výhodné balíky, aj zľavy na poistenie.

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Na to, aby ste si vybrali najlepšie cestovné poistenie, potrebujete absolvovať niekoľko krokov. Prvým z nich je získanie presných informácií. Musíte vedieť výšku poistnej sumy a vyhýbať sa nákladným poisteniam. Vyššie mesačné splátky negarantujú kvalitu poistenia. 

Porovnajte si viaceré ponuky a zvážte váš výber. Nemusíte siahnuť hneď po prvom poistení, na ktoré natrafíte. Ak vám poisťovňa ponúka výhodné balíčky, skontrolujte ich výhody a podmienky v rámci plnenia. Buďte obozretní pri výške splátok. Nastavte si trvalý príkaz na splátky poistenia a vyhnete sa negatívnym záznamom v registri. 

Zhrnutie

Predtým, než si vyberiete cestovné poistenie, odporúčame vám zvážiť destináciu, aktivity, ktoré budete vykonávať, aj dĺžku pobytu. Iba vtedy si vyberiete také poistenie, ktoré je pre vás najvýhodnejšie. Nevyberajte si poistenie, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujete a zaplatíte zaň oveľa viac.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.