šetrenie peňazí na dovolenku

Ako na lacnú dovolenku: 10 tipov, ako ušetriť

13. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Po dovolenke by ste mali byť oddýchnutí a opálení, nie finančne zruinovaní. Prinášame vám preto niekoľko užitočných tipov, ako na lacnú dovolenku. Šetriť pritom nebudeme na kvalite. Aj dovolenku pri mori, či dokonca v exotike, si môžete dopriať lacnejšie a výhodnejšie. Chce to len dobrý plán a prípravu. S nami ušetríte stovky eur a tohtoročnú dovolenku si skutočne vychutnáte.

#1 Vycestujte na vlastnú päsť

Vybrať sa na dovolenku s cestovnou kanceláriou je síce pohodlné, ale aj poriadne drahé. Ak vycestujete po vlastnej osi, budete si musieť zabezpečiť ubytovanie a letenky alebo cestovné lístky. Prípravy vás budú  bezpochyby stáť viac času,  ale oveľa menej peňazí. Ušetriť môžete až stovky eur. Na webe nájdete množstvo návodov, ako si naplánovať letnú dovolenku na vlastnú päsť. Píšu ich skúsení cestovatelia a pred vašou prvou individuálnou cestou by ste si ich určite mali prečítať. Rovnako si naštudujte bližšie informácie o cieľovej destinácii. Na začiatok vám tiež odporúčame zvoliť niektorú z menej rizikových krajín.

#2 Počkajte si na lacné letenky

Letenky sa dajú niekedy kúpiť za zlomok ich bežnej ceny. Na internete nájdete portály ponúkajúce lacné letenky rôznych leteckých spoločností. Pravdepodobne sa budete musieť prispôsobiť voľnému termínu a možno vás osloví úplne iná destinácia, ako ste pôvodne plánovali. Takýmto spôsobom môžete letieť naozaj kdekoľvek už za desiatky eur. V ponuke sa objavujú rôzne destinácie od európskych metropol až po obľúbené letoviská. Zohnať lacné letenky je jeden z najefektívnejších tipov, ako na lacnú dovolenku. 

#3 Hľadajte na zľavových portáloch

Plánujete tento rok dovolenkovať na Slovensku? Štvorčlennú rodinu vyjde kvalitná týždňová dovolenka u nás v priemere okolo 1 400 €. A to nepočítajte so žiadnym luxusom či mimoriadnymi službami. V tejto cene sa pohybujú štandardné hotelové izby s polpenziou. Riešením môže byť ponuka obľúbených zľavových portálov. Ak začnete s výberom už vopred a stihnete si zarezervovať dobrý termín v hoteli, ušetríte desiatky až stovky eur.

#4 Cestujte mimo hlavnej sezóny

Ak rozmýšľate o tom, ako na lacnú dovolenku, prečo by ste nemohli ísť na dovolenku v máji alebo napríklad v októbri? Pri výbere správnej destinácie si aj mimo hlavnej sezóny vychutnáte slnenie na pláži a teplé more. Dovolenka vás pritom vyjde oveľa lacnejšie ako v najvyhľadávanejších letných termínoch. Jednoducho si v práci naplánujte voľno, deti na týždeň ospravedlňte zo školy a uniknite povinnostiam o niečo skôr alebo neskôr ako väčšina Slovákov.

#5 Nenakupujte zbytočnosti

Mnohých z nás pochytí pred dovolenkou ozajstný nákupný ošiaľ. Potrebujete nové plavky, šaty na pláž, šaty na večer, sandále, krémy po opaľovaní, špeciálne šampóny na vlasy... Naozaj? Väčšinu z toho v skutočnosti vôbec nepotrebujete. Výrazne ušetriť sa dá aj na dovolenkových nákupoch. Ak ste presvedčení, že vaše staré plavky s vami už ďalšiu dovolenku naozaj nezvládnu, nakupujte v mimosezóne, v zľavách a výpredajoch. Ušetríte desiatky až stovky eur.

#6 Neplaťte drahú batožinu

Ak cestujete letecky, ušetriť môžete aj na preprave batožiny. V prípade, že vaša letecká spoločnosť ponúka v cene letenky len príručnú batožinu, neplaťte za prepravu kufra v podpalubí. Jednoducho sa pri balené trochu uskromnite. Vezmite si len to najpodstatnejšie. Zbaliť sa na týždeň do jedného menšieho kufra nie je až také ťažké, ako by sa mohlo zdať.

#7 Pripravte si vlastnú stravu

Nemusíte celú dovolenku stráviť varením, ale ak si pribalíte nejaké obľúbené pochutiny a jedlo na pláž či na výlety, určite neurobíte chybu. Niektoré potraviny vás vyjdú v zahraničí niekoľkonásobne drahšie, nehovoriac už o hotových bagetách či iných dobrotách z bufetov. Ak budete mať priestor na prípravu vlastnej stravy, určite vám odporúčame pripraviť si aj nejaké jednoduché jedlá, ktoré na mieste len zohrejete alebo dokončíte. Môžu to byť napríklad cestoviny s hotovými omáčkami alebo doma pripravené a zasterilizované mäso.

#8 Jedzte ako domáci

Ak cestujete do zahraničia a plánujete sa stravovať v reštauráciách,  zvoľte si domácu kuchyňu. Tá je väčšinou oveľa lacnejšia ako medzinárodné špeciality. Navyše ju zvyknú ponúkať menšie reštaurácie a podniky, kde vás obed či večera vyjdú oveľa lacnejšie ako vo veľkých hoteloch a dovolenkových rezortoch. Výhodou je tiež to, že spoznáte a ochutnáte poctivé miestne špeciality. Destinácie sa predsa poznávajú aj po chuti.

#9 Kupujte dovolenku v predstihu alebo na poslednú chvíľu

Ak predsa len preferujete dovolenky a zájazdy cez cestovné kancelárie, ušetrite na takzvaných first a last minute ponukách. V prípade, že cestujete s deťmi a ste náročnejší na komfortné hotelové vybavenie, odporúčame vám výber z first minute dovoleniek. Tie najobľúbenejšie hotely sa väčšinu vypredajú a do last minute ponúk sa zriedkakedy dostanú. Ak cestujete len vo dvojici a ste flexibilní, veľmi výhodná môže byť pre vás last minute ponuka.

#10 Vyberte si výhodné cestovné poistenie

Cestovné poistenie vám môže peniaze ušetriť hneď dvakrát. Prvýkrát šetríte pri samotnom výbere. Ak si dáte záležať a zvolíte si skutočne výhodný produkt, vyjde vás krátkodobé cestovné poistenie naozaj len pár eur. Veľmi dobrým pomocníkom sú internetové porovnávače. Druhýkrát ušetríte pri samotnej poistnej udalosti. Škoda sa totiž môže vyšplhať na desiatky až stovky eur. Ak v zahraničí ochoriete a budete potrebovať lekárske ošetrenie, stratíte batožinu alebo spôsobíte škodu inému dovolenkárovi, náklady bude za vás znášať poisťovňa.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.