Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

cestovanie s poistením

Ktorá poisťovňa ponúka výhodné cestovné poistenie?

5/5

Cestovné poistenie je bežnou súčasťou skoro každej turistickej či pracovnej cesty. Prečo je viac než výhodné uzatvoriť cestovné poistenie v rámci ciest do zahraničia? Pokiaľ si chcete odniesť z dovolenky len najkrajšie zážitky, uzatvorte si najvýhodnejšie cestovné poistenie.

Prečo by ste mali myslieť na cestovné poistenie? 

Dôvod je prozaický. Zdravotnícky systém, ktorý je u nás, poskytuje ošetrenie za oveľa nižšie sumy než v zahraničí. Aj náhle ochorenie v zahraničí môže znamenať, že výdavky na liečbu vás vyjdú na stovky, ak nie tisícky eur.

Po tom, ako by ste sa vrátili do domoviny, vám slovenský verejný systém preplatí iba náklady do výšky stanovenej na liečbu ochorenia na Slovensku. Cestovné poistenie vám zaručí preplatenie všetkých liečebných úkonov priamo v zahraničí.

Základné poistné krytie, ktoré obsahuje cestovné poistenie

Poistné krytie patrí pod súkromné zdravotné poistenie. Je to krátkodobé zdravotné poistenie do určitej krajiny či svetovej zóny. Poistenie garantuje úhradu všetkých nákladov, ktoré sú späté s ošetrením.

Do tejto kategórie patrí:

 • liečba, hospitalizácia v nemocnici,

 • náklady na lieky,

 • transport,

 • vyšetrenie u lekára,

 • ostatné úkony spojené so vzniknutou chorobou či zranením.

Pripoistenia v cestovnom poistení

Pripoistenie úrazu

Zaručí vám za celkom nízku sumu finančnú náhradu v prípade úrazu či zranenia. Nemýľte si ho s poistením liečebných nákladov. Poistenie nepokrýva náklady späté s liečbou či ošetrovaním úrazu. Ide o odškodné za spôsobenú bolesť alebo ujmu.

Pripoistenie všeobecnej zodpovednosti

Ochráni vás v prípade, ak nepozornosťou spôsobíte škodu tretím osobám, prípadne spôsobíte škodu istej spoločnosti. Pripoistenie vám zaručí poradenstvo asistenčnej služby, ktorá pozná zákony v danej krajine. Dokáže za vás prevziať rokovania s právnikmi v rámci poškodeného.

Okrem toho zahŕňa asistenčný servis počas zadržania políciou a právnu pomoc.

Pripoistenie storna zájazdu, ubytovania a leteniek 

Poskytujú ho viaceré poisťovne. Je vhodné v prípade, ak cestujete s deťmi. Viacerí rodičia nám dajú za pravdu, že museli odložiť cestu, a to kvôli nečakanému ochoreniu. V prípade, že vám stornujú dovolenku a nevrátia viac ako 40 % sumy, ktorú ste zaplatili, využite toto pripoistenie.

Pripoistenie batožiny a osobných vecí

Ak so sebou máte drahé športové potreby, elektroniku či inú techniku, takéto pripoistenie určite využijete. Veľké percento batožiny, ktorá je prepravovaná v lietadle, je poškodená.

Pripoistenie pokrýva celú batožinu, a to v poistnej sume 700 až 3 000 eur. Náhrada za jednu vec je ohraničená od 200 do 1 000 eur. Závisí to od vašej poisťovne. 

Pripoistenie športu

Ak ste fanúšikom extrémnych športov, majte sa na pozore. Zoskok padákom, alpinizmus či iný rizikový šport, nespadá pod poistenie liečebných nákladov. Odporúčame vám pripoistenie týkajúce sa rizikových športov. Overte si, či toto pripoistenie zahŕňa šport, ktorý budete vykonávať.

Poistenie do hôr 

Poistenie, ktoré využijú najmä nadšenci hôr. Pripoistenie uhrádza náklady späté s činnosťou horskej služby.

Pripoistenie technickej pomoci k vozidlu

Ak sa vám stane v zahraničí nehoda alebo nastane porucha vo vašom vozidle, poistenie vám poskytne technickú pomoc. Zahŕňa opravu auta na mieste, jeho odtiahnutie, repatriáciu či úschovu


TIP

Využite aj pripoistenie chronických ochorení. Pokrýva náklady spojené s liečbou, a to aj v prípade, ak sa zdravotné problémy objavili v spojitosti s ochorením, o ktorom ste vedeli ešte pred poistením.


Ktoré je to najlepšie cestovné poistenie?

Vybrať si môžete medzi najlacnejším cestovným poistením, no aj podľa výšky poistnej sumy. Ohraničuje totiž maximálne možné odškodnenie, a to v momente, ako vzniknú náklady spojené s liečbou. Časté limity sú od 100 do 150-tisíc eur v Európe a vo svete od 250 do 350-tisíc eur. Sú poisťovne, ktoré ponúkajú limit bez obmedzení.


Vedeli ste, že…

… pri platbe lekárovi v zahraničí budete platiť peniaze aj napriek poisteniu? Lekár, ktorý vás bude ošetrovať, vás požiada o zaplatenie nižších súm hneď na mieste. Po tom, ako sa vrátite domov, vám ich poisťovňa preplatí. Vyššie čiastky bude fakturovať lekár priamo poisťovni pomocou asistenčnej služby. 


Cena cestovného poistenia

Čo sa týka cien poistenia, vplýva na to viacero faktorov. Dôležitými aspektmi, ktoré majú priamy vplyv na cenu poisteného, sú:

 • zvolené pripoistenia,

 • športové činnosti,

 • typ cesty,

 • krajina, ktorú navštívite,

 • dĺžka pobytu,

 • vek poistenca.

Porovnanie cestovného poistenia

Allianz

Poisťovňa ponúka poistenie liečebných nákladov v neobmedzenom rozsahu. Prináša zľavu z poistného pri online poistení a atraktívne rodinné sadzby pre 7 ľudí. Môžete si pripoistiť všetky rizikové športy a pracovné cesty, pod ktoré spadajú aj rizikové manuálne práce. Je možné poistiť aj osoby nad 70 rokov.

Generali

Na výber máte z krátkodobého aj celoročného poistenia. Produkty, ktorými disponuje, sú bez obmedzení veku. Poistenie môžete uzatvoriť vo viacerých balíkoch presne podľa vašich potrieb. Poskytuje rodinné sadzby pre 7 osôb – 5 detí a 2 dospelé osoby. Ponúka poistenie pre tehotné ženy či osoby s chronickými ochoreniami.

AXA

Na výber máte z troch balíčkov – Reference, Komfort a Excelent. Ponúka neobmedzené poistné krytie liečebných nákladov. Poistiť sa môžu aj ľudia nad 70 rokov. Môžete si pripoistiť batožinu na vysoký limit, elektroniku či náradie. Poisťovňa poskytuje aj poistenie rekreačných a extrémnych športov. 

V balíku Excelent je aj krytie COVID-19. Sú v ňom zahrnuté cestovné náklady v sume 600 eur, náklady na ubytovanie a stravu za 600 eur, a liečbu v sume 1 milión eur.

Union 

Poisťovňa ponúka zľavy pre online poistenie pre držiteľov kariet: ITIC, ISIC, EURO<26, IYTC, GO<26. Samozrejmosťou sú výhodné sadzby pre rodiny s deťmi. Môžete si vybrať z palety pripoistení – úrazové poistenie alebo poistenie batožiny. Je dostupné aj poistenie zodpovednosti za škodu na poistnú sumu vo výške 100-tisíc eur.

K balíkom pridala poisťovňa aj poistenie PANDEMIC. Zahŕňa náklady na ubytovanie a stravu vo výške 50 eur za noc, cestovné náklady na návrat na Slovensko v sume 750 eur, a liečbu v hodnote 50-tisíc eur.

UNIQA

Poskytuje krytie pre tehotné ženy, letné a zimné športy. Na výber máte z krátkodobého a celoročného poistenia. Prináša sústavný asistenčný servis a ochranu pre chronické a existujúce ochorenia. Produkty tejto poisťovne nie sú vekovo obmedzené. Na výber máte viaceré balíky, ktoré sa prispôsobia vašim potrebám.

Poistenie COVID-19 je súčasťou balíkov krátkodobého poistenia. Patrí doň liečba v sume 250-tisíc eur a náklady na ubytovanie v hodnote 100 eur na deň. Cestovné náklady nie sú kryté.

Zhrnutie

Vybrať si to správne cestovné poistenie môže byť občas problematické. Každá poisťovňa ponúka vlastnú paletu benefitov a v procese rozhodovania hrajú podstatnú rolu detaily.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.