Balenie kufra na dovolenku

Ktorá poisťovňa ponúka výhodné cestovné poistenie?

10. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovné poistenie je bežnou súčasťou skoro každej turistickej či pracovnej cesty. Prečo je viac než výhodné uzatvoriť cestovné poistenie v rámci ciest do zahraničia? Pokiaľ si chcete odniesť z dovolenky len najkrajšie zážitky, uzatvorte si najvýhodnejšie cestovné poistenie.

Prečo by ste mali myslieť na cestovné poistenie? 

Dôvod je prozaický. Zdravotnícky systém, ktorý je u nás, poskytuje ošetrenie za oveľa nižšie sumy než v zahraničí. Aj náhle ochorenie v zahraničí môže znamenať, že výdavky na liečbu vás vyjdú na stovky, ak nie tisícky eur.

Po tom, ako by ste sa vrátili do domoviny, vám slovenský verejný systém preplatí iba náklady do výšky stanovenej na liečbu ochorenia na Slovensku.  Cestovné poistenie vám zaručí preplatenie všetkých liečebných úkonov priamo v zahraničí.

Základné poistné krytie, ktoré obsahuje cestovné poistenie

Poistné krytie patrí pod súkromné zdravotné poistenie. Je to krátkodobé zdravotné poistenie do určitej krajiny či svetovej zóny. Poistenie garantuje úhradu všetkých nákladov, ktoré sú späté s ošetrením.

Do tejto kategórie patrí:

 • liečba, hospitalizácia v nemocnici,

 • náklady na lieky,

 • transport,

 • vyšetrenie u lekára,

 • ostatné úkony spojené so vzniknutou chorobou či zranením.

Pripoistenia v cestovnom poistení

Pripoistenie úrazu

Zaručí vám za celkom nízku sumu finančnú náhradu v prípade úrazu či zranenia.  Nemýľte si ho s poistením liečebných nákladov. Poistenie nepokrýva náklady späté s liečbou či ošetrovaním úrazu. Ide o odškodné za spôsobenú bolesť alebo ujmu.

Pripoistenie všeobecnej zodpovednosti

Ochráni vás v prípade, ak nepozornosťou spôsobíte škodu tretím osobám, prípadne spôsobíte škodu istej spoločnosti. Pripoistenie vám zaručí poradenstvo asistenčnej služby, ktorá pozná zákony v danej krajine. Dokáže za vás prevziať rokovania s právnikmi v rámci poškodeného.

Okrem toho zahŕňa asistenčný servis počas zadržania políciou a právnu pomoc.

Pripoistenie storna zájazdu, ubytovania a leteniek 

Poskytujú ho viaceré poisťovne. Je vhodné v prípade, ak cestujete s deťmi. Viacerí rodičia nám dajú za pravdu, že museli odložiť cestu, a to kvôli nečakanému ochoreniu. V prípade, že vám stornujú dovolenku a nevrátia viac ako 40 % sumy, ktorú ste zaplatili, využite toto pripoistenie.

Pripoistenie batožiny a osobných vecí

Ak so sebou máte drahé športové potreby, elektroniku či inú techniku, takéto pripoistenie určite využijete. Veľké percento batožiny, ktorá je prepravovaná v lietadle, je poškodená.

Pripoistenie pokrýva celú batožinu, a to v poistnej sume 700 až 3 000 eur.  Náhrada za jednu vec je ohraničená od 200 do 1 000 eur. Závisí to od vašej poisťovne. 

Pripoistenie športu

Ak ste fanúšikom extrémnych športov, majte sa na pozore. Zoskok padákom, alpinizmus či iný rizikový šport, nespadá pod poistenie liečebných nákladov. Odporúčame vám pripoistenie týkajúce sa rizikových športov. Overte si, či toto pripoistenie zahŕňa šport, ktorý budete vykonávať.

Poistenie do hôr 

Poistenie, ktoré využijú najmä nadšenci hôr. Pripoistenie uhrádza náklady späté s činnosťou horskej služby.

Pripoistenie technickej pomoci k vozidlu

Ak sa vám stane v zahraničí nehoda alebo nastane porucha vo vašom vozidle, poistenie vám poskytne technickú pomoc. Zahŕňa opravu auta na mieste, jeho odtiahnutie, repatriáciu či úschovu

TIP

Využite aj pripoistenie chronických ochorení. Pokrýva náklady spojené s liečbou, a to aj v prípade, ak sa zdravotné problémy objavili v spojitosti s ochorením, o ktorom ste vedeli ešte pred poistením.

Ktoré je to najlepšie cestovné poistenie?

Vybrať si môžete medzi najlacnejším cestovným poistením, no aj podľa výšky poistnej sumy. Ohraničuje totiž maximálne možné odškodnenie, a to v momente, ako vzniknú náklady spojené s liečbou.  Časté limity sú od 100 do 150-tisíc eur v Európe a vo svete od 250 do 350-tisíc eur. Sú poisťovne, ktoré ponúkajú limit bez obmedzení.

Vedeli ste, že...

… pri platbe lekárovi v zahraničí budete platiť peniaze aj napriek poisteniu? Lekár, ktorý vás bude ošetrovať, vás požiada o zaplatenie nižších súm hneď na mieste. Po tom, ako sa vrátite domov, vám ich poisťovňa preplatí. Vyššie čiastky bude fakturovať lekár priamo poisťovni pomocou asistenčnej služby.

Cena cestovného poistenia

Čo sa týka cien poistenia, vplýva na to viacero faktorov. Dôležitými aspektmi, ktoré majú priamy vplyv na cenu poisteného, sú:

 • zvolené pripoistenia,

 • športové činnosti,

 • typ cesty,

 • krajina, ktorú navštívite,

 • dĺžka pobytu,

 • vek poistenca.

Porovnanie cestovného poistenia

Allianz

Poisťovňa ponúka poistenie liečebných nákladov v neobmedzenom rozsahu. Prináša zľavu z poistného pri online poistení a atraktívne rodinné sadzby pre 7 ľudí. Môžete si pripoistiť všetky rizikové športy a pracovné cesty, pod ktoré spadajú aj rizikové manuálne práce. Je možné poistiť aj osoby nad 70 rokov.

Generali

Na výber máte z krátkodobého aj celoročného poistenia.  Produkty, ktorými disponuje, sú bez obmedzení veku. Poistenie môžete uzatvoriť vo viacerých balíkoch presne podľa vašich potrieb. Poskytuje rodinné sadzby pre 7 osôb – 5 detí a 2 dospelé osoby. Ponúka poistenie pre tehotné ženy či osoby s chronickými ochoreniami.

AXA

Na výber máte z troch balíčkov – Reference, Komfort a Excelent. Ponúka neobmedzené poistné krytie liečebných nákladov. Poistiť sa môžu aj ľudia nad 70 rokov. Môžete si pripoistiť batožinu na vysoký limit, elektroniku či náradie. Poisťovňa poskytuje aj poistenie rekreačných a extrémnych športov. 

V balíku Excelent je aj krytie COVID-19. Sú v ňom zahrnuté cestovné náklady v sume 600 eur, náklady na ubytovanie a stravu za 600 eur, a liečbu v sume 1 milión eur.

Union 

Poisťovňa ponúka zľavy pre online poistenie pre držiteľov kariet: ITIC, ISIC, EURO<26, IYTC, GO<26. Samozrejmosťou sú výhodné sadzby pre rodiny s deťmi. Môžete si vybrať z palety pripoistení – úrazové poistenie alebo poistenie batožiny. Je dostupné aj poistenie   zodpovednosti za škodu na poistnú sumu vo výške 100-tisíc eur.

K balíkom pridala poisťovňa aj poistenie PANDEMIC. Zahŕňa náklady na ubytovanie a stravu vo výške 50 eur za noc, cestovné náklady na návrat na Slovensko v sume 750 eur, a liečbu v hodnote 50-tisíc eur.

UNIQA

Poskytuje krytie pre tehotné ženy, letné a zimné športy. Na výber máte z krátkodobého a celoročného poistenia. Prináša sústavný asistenčný servis a ochranu pre chronické a existujúce ochorenia. Produkty tejto poisťovne nie sú vekovo obmedzené. Na výber máte viaceré balíky, ktoré sa prispôsobia vašim potrebám.

Poistenie COVID-19 je súčasťou balíkov krátkodobého poistenia. Patrí doň liečba v sume 250-tisíc eur a náklady na ubytovanie v hodnote 100 eur na deň. Cestovné náklady nie sú kryté.

Zhrnutie

Vybrať si to správne cestovné poistenie môže byť občas problematické. Každá poisťovňa ponúka vlastnú paletu benefitov a v procese rozhodovania hrajú podstatnú rolu detaily.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.