tehotná žena na letisku

Cestovné poistenie počas tehotenstva!

Leto je obdobím, kedy každý túži vycestovať niekam za pohodou, morom a dobrodružstvom. Ak ste však už tehotná, je potrebné správať sa zodpovednejšie a to platí aj pri výbere poistenia. Sú veci, na ktoré musí tehotná žena určite pamätať.

Bezpečných 26 týždňov

Bežné cestovné poistenie spoľahlivo kryje aj tehotné, no iba do 26. týždňa tehotenstva a samozrejme len vtedy, ak tehotenstvo nie je rizikové a lekár udáva normálny priebeh. Počas prvých 26 týždňov tak stačí uzatvoriť klasické cestovné poistenie a kryté budú úrazy, ale aj zdravotné komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s graviditou. Aj tu však platí výnimka. Povinné prehliadky by mali ženy absolvovať mimo času dovolenky a nie v zdravotnom stredisku v zahraničí. Pretože to má väčšina poisťovní pri cestovnom poistení vo výlukách a takúto prehliadku nepreplatí.

Samostatné poistenie pre tehotné neexistuje

Na Slovensku neexistuje špeciálne poistenie pre tehotné. Preto ak plánujete vycestovať po 26. týždni tehotenstva, poisťovňa nebude kryť riziká, ktoré sú spojené s tehotenstvom. Na druhej strane, ak by ste si napríklad zlomili nohu, alebo utrpeli úraz, to bude kryté štandardne. Platí totiž, že poistenie v tomto prípade už nekryje len rizikový stav, to znamená vyššie štádium tehotenstva, iné komplikácie, pre ktoré sa cestovné poistenie uzatvára sú kryté.

V Európe to tiež nebude zadarmo

Vo vyššom štádiu tehotenstva poisťovne už neodporúčajú cestovať do zahraničia. V rámci Európskej únie sa môžu budúce mamičky síce spoliehať na ošetrenie, ktoré im je poskytnuté z Európskeho preukazu zdravotného poistenia, no žena dostane len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a v rovnakom rozsahu, na aký má v krajine nárok domáci občan. To znamená, že je nutné si hradiť všetky výdavky, ktoré si bežne hradia aj občania danej krajiny. Nevýhodou rovnako je, že o takúto starostlivosť nemôžete požiadať súkromné, iba štátne zdravotné stredisko.

Čo s poistením storna zájazdu pri tehotenstve?

V rámci cestovného poistenia je možné si poistiť aj storno zájazdu. Ako je to však v tehotenstve? Uzná poisťovňa storno v prípade komplikácii v rámci gravidity? Rozhodujúci je v tomto prípade čas, kedy ste si zájazd zakúpili a teda uzatvorili aj poistenie. Ak to bolo v dlhom predstihu, teda takzvanej first minute ponuke a nevedeli ste o tehotenstve, storno zájazdu si môžete uplatniť, ak sa cesta odohráva po 26. týždni tehotenstva. Prípadne aj skôr, ak lekár uzná komplikácie. Ak ste si však zájazd rezervovali v čase tehotenstva, pričom odchod je už po 26. týždni, storno vám kvôli tehotenstvu a komplikáciám s ním súvisiacimi uznané nebude.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.