Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

12. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

Liptov

Ak neviete, kam na dovolenku a ešte ste neobjavili krásy Liptova, je načase to zmeniť. Je to totiž oblasť, kde dokážete zmysluplne stráviť nielen týždňovú dovolenku, ale kľudne aj celé prázdniny. 


Deti počas slnečných letných dní zaiste ocenia predovšetkým vodné radovánky v aquaparkoch Tatralandia a Vodný park Bešeňová alebo na plážach pri Liptovskej mare  s množstvom zaujímavých vodných atrakcií.   


Milovníci nenáročnej turistiky by určite nemali vynechať Nízke a Západné Tatry a ich dobre dostupné miesta, ako sú napríklad ľadovcové Vrbické pleso  či  Žiarska dolina.  Medzi najvyhľadávanejšie miesta Liptova patria nepochybne i Prosiecka a Kvačianska dolina. Prechádzky krásnou prírodnou scenériou so skalnými útvarmi a vodopádmi sú naozaj očarujúce. Zážitkom pre deti budú určite Mlyny Oblazy.  Nenáročné turistické trasy zvládnete aj s najmenšími deťmi v kočíku či v nosiči.

Cestovné poistenie na Slovensko

Vedeli ste, že si môžete uzavrieť cestovné poistenie na Slovensku za pár centov na deň? Cestujte s väčším pocitom bezpečia a užite si každý výlet naplno.


Ak si chcete vychutnať prechádzku mestom, zmrzlinu a kávičku, navštívte Liptovský Mikuláš a jeho centrum s promenádou a fontánou. Miestne múzeá a galérie, napríklad galéria optických ilúzií, vám zároveň vám poslúžia ako útočisko v prípade zlého počasia.

Orava

Aká by to bola dovolenka na Orave bez Oravskej priehrady? Okrem kúpania v teplých letných dňoch nevynechajte ani vyhliadkovú plavbu loďou so zastávkou na Slanickom ostrove. Ak uprednostňujete aquaparky, čakajú vás v Dolnom Kubíne či Oraviciach. Do histórie vás prenesie prehliadka jedného z najkrajších hradov na Slovensku - Oravského hradu.  


Milujú vaše deti vláčiky? Jazdu na ňom užijú deti bez rozdielu veku a zaiste i dospelí. Obľúbená je Oravská lesná železnica a aj Roháčsky vláčik. Ak už budete v Roháčoch, nevynechajte ani návštevu skanzenu v Zuberci a prechádzku k Roháčskym plesám, kde vás očarí nádherná scenéria Západných Tatier. 


Nenáročné turistické trasy vás čakajú aj na Kubínskej holi, kde si môžete dopriať aj adrenalínovú jazdu na horských trojkolkách a kolobežkách či lezenie v parku Tarzánia. Milovníci vodných dobrodružstiev si zaiste vychutnajú aj plavbu na pltiach na rieke Orava.

 

Pieniny

Pltníctvo píše svoju stáročnú históriu aj prostredníctvom pltníkov na Dunajci, v našom najmenšom, ale zároveň možno i najkrajšom, národnom parku Pieniny. Vaše ratolesti nepochybne zaujme legenda o lietajúcom Cypriánovi, po ktorého stopách sa môžu vydať v Červenom kláštore. Práve odtiaľ vedie popri Dunajci nádherná cestička, ktorú môžete využiť nielen na prechádzku, ale i na cyklistiku s deťmi.


Aj 5-ročné dieťa zvládne výstup na najkrajší vrch Pienin - Tri koruny, z ktorého si užijete nádherné výhľady na celé okolie. Pieniny vás doslova očaria svojou krásou a tiež priateľskosťou miestnych obyvateľov, z ktorých mnohí ešte dnes rozprávajú po goralsky.  


Ak by vám tieto dobrodružstvá nestačili, poobzerajte sa aj po príležitostiach v neďalekom Poľsku. Romantický zámok Niedzica,  Czorsztyńska priehradaa park miniatúr so známymi (i slovenskými) pamiatkami budete mať doslova za rohom. 

Bojnice

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by nemilovalo zoologické záhrady. Patrí k nim aj vaše dieťa? Potom by ste si na leto mali naplánovať návštevu jednej z našich najkrajších ZOO  - Národnej zoologickej záhrady Bojnice.  Pri prehliadke rozhodne nevynechajte najzaujímavejšie expozície, ako sú pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium či terárium.


Bojnice  však, samozrejme, nie sú len o ZOO. Ak ste doteraz nenavštívili Bojnický zámok, ktorý sa radí k 25 najkrajším zámkom v Európe, naplánujte si aj jeho návštevu. Spolu s deťmi spoznáte, ako kedysi bývala šľachta a zúčastniť sa môžete aj na niektorom z množstva organizovaných podujatí. Nad zámkom sa nachádza prírodný amfiteáter, v ktorom pôsobia sokoliari. Tí ponúkajú nielen ukážky výcviku dravcov, ale aj rôzne vystúpenia a detské rozprávkové divadlo, ktoré poteší každú detskú dušičku. 


V teplých letných dňoch sa osviežite na termálnom kúpalisku Čajka alebo na plážovom kúpalisku medzi Bojnicami a Prievidzou. Za historickým dobrodružstvom sa môžete vybrať do Múzea praveku v Prepoštskej jaskyni. K zaujímavým atrakciám patria aj zrkadlové bludisko, výstava pieskových sôch či Dom ilúzií. Milovníci vyhliadok ocenia vyhliadkovú vežu Čajka alebo vyhliadkovú terasu nad Bojnicami.


 

Banská Štiavnica

Množstvo príležitostí na trávenie letnej dovolenky s deťmi nájdete aj v Banskej Štiavnici a okolí. Ak plánujete dovolenku pri niektorom zo štiavnických tajchov či výstup na blízke Sitno, Banskú Štiavnicu zo svojich plánov rozhodne nevynechajte. 


Čakajú vás v nej magické historické uličky, drevený betlehem, podzemná štôlňa Galzenberg, Banské múzeum v prírode, ale aj známa kalvária s 22 sakrálnymi stavbami. Energiu si vaše ratolesti môžu vybiť v zábavnom centre Hoplandia, ktoré má nielen atraktívnu vnútornú, ale i vonkajšiu časť. Počas daždivých dní môžete stráviť čas napríklad v múzeu Banka lásky, v infitóriu plnom rôznych optických ilúzií či v tvorivej dielni Terra Permonia


  

Ak nemáte chuť na žiadny organizovaný program, jednoducho sa odvezte na vláčiku Štiavnická Anča, osviežte sa v baby friendly Čajovni Klopačka alebo sa len tak túlajte po čarovných zákutiach Banskej Štiavnice, v ktorých vždy objavíte niečo zaujímavé. 


A čo vy? Aká je pre vás ideálna odpoveď na otázku, kam na dovolenku s deťmi? 


Malá rada na záver

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia po Slovensku i vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.