Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

12. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

Liptov

Ak neviete, kam na dovolenku a ešte ste neobjavili krásy Liptova, je načase to zmeniť. Je to totiž oblasť, kde dokážete zmysluplne stráviť nielen týždňovú dovolenku, ale kľudne aj celé prázdniny. 


Deti počas slnečných letných dní zaiste ocenia predovšetkým vodné radovánky v aquaparkoch Tatralandia a Vodný park Bešeňová alebo na plážach pri Liptovskej mare  s množstvom zaujímavých vodných atrakcií.   


Milovníci nenáročnej turistiky by určite nemali vynechať Nízke a Západné Tatry a ich dobre dostupné miesta, ako sú napríklad ľadovcové Vrbické pleso  či  Žiarska dolina.  Medzi najvyhľadávanejšie miesta Liptova patria nepochybne i Prosiecka a Kvačianska dolina. Prechádzky krásnou prírodnou scenériou so skalnými útvarmi a vodopádmi sú naozaj očarujúce. Zážitkom pre deti budú určite Mlyny Oblazy.  Nenáročné turistické trasy zvládnete aj s najmenšími deťmi v kočíku či v nosiči.

Cestovné poistenie na Slovensko

Vedeli ste, že si môžete uzavrieť cestovné poistenie na Slovensku za pár centov na deň? Cestujte s väčším pocitom bezpečia a užite si každý výlet naplno.


Ak si chcete vychutnať prechádzku mestom, zmrzlinu a kávičku, navštívte Liptovský Mikuláš a jeho centrum s promenádou a fontánou. Miestne múzeá a galérie, napríklad galéria optických ilúzií, vám zároveň vám poslúžia ako útočisko v prípade zlého počasia.

Orava

Aká by to bola dovolenka na Orave bez Oravskej priehrady? Okrem kúpania v teplých letných dňoch nevynechajte ani vyhliadkovú plavbu loďou so zastávkou na Slanickom ostrove. Ak uprednostňujete aquaparky, čakajú vás v Dolnom Kubíne či Oraviciach. Do histórie vás prenesie prehliadka jedného z najkrajších hradov na Slovensku - Oravského hradu.  


Milujú vaše deti vláčiky? Jazdu na ňom užijú deti bez rozdielu veku a zaiste i dospelí. Obľúbená je Oravská lesná železnica a aj Roháčsky vláčik. Ak už budete v Roháčoch, nevynechajte ani návštevu skanzenu v Zuberci a prechádzku k Roháčskym plesám, kde vás očarí nádherná scenéria Západných Tatier. 


Nenáročné turistické trasy vás čakajú aj na Kubínskej holi, kde si môžete dopriať aj adrenalínovú jazdu na horských trojkolkách a kolobežkách či lezenie v parku Tarzánia. Milovníci vodných dobrodružstiev si zaiste vychutnajú aj plavbu na pltiach na rieke Orava.

 

Pieniny

Pltníctvo píše svoju stáročnú históriu aj prostredníctvom pltníkov na Dunajci, v našom najmenšom, ale zároveň možno i najkrajšom, národnom parku Pieniny. Vaše ratolesti nepochybne zaujme legenda o lietajúcom Cypriánovi, po ktorého stopách sa môžu vydať v Červenom kláštore. Práve odtiaľ vedie popri Dunajci nádherná cestička, ktorú môžete využiť nielen na prechádzku, ale i na cyklistiku s deťmi.


Aj 5-ročné dieťa zvládne výstup na najkrajší vrch Pienin - Tri koruny, z ktorého si užijete nádherné výhľady na celé okolie. Pieniny vás doslova očaria svojou krásou a tiež priateľskosťou miestnych obyvateľov, z ktorých mnohí ešte dnes rozprávajú po goralsky.  


Ak by vám tieto dobrodružstvá nestačili, poobzerajte sa aj po príležitostiach v neďalekom Poľsku. Romantický zámok Niedzica,  Czorsztyńska priehradaa park miniatúr so známymi (i slovenskými) pamiatkami budete mať doslova za rohom. 

Bojnice

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by nemilovalo zoologické záhrady. Patrí k nim aj vaše dieťa? Potom by ste si na leto mali naplánovať návštevu jednej z našich najkrajších ZOO  - Národnej zoologickej záhrady Bojnice.  Pri prehliadke rozhodne nevynechajte najzaujímavejšie expozície, ako sú pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium či terárium.


Bojnice  však, samozrejme, nie sú len o ZOO. Ak ste doteraz nenavštívili Bojnický zámok, ktorý sa radí k 25 najkrajším zámkom v Európe, naplánujte si aj jeho návštevu. Spolu s deťmi spoznáte, ako kedysi bývala šľachta a zúčastniť sa môžete aj na niektorom z množstva organizovaných podujatí. Nad zámkom sa nachádza prírodný amfiteáter, v ktorom pôsobia sokoliari. Tí ponúkajú nielen ukážky výcviku dravcov, ale aj rôzne vystúpenia a detské rozprávkové divadlo, ktoré poteší každú detskú dušičku. 


V teplých letných dňoch sa osviežite na termálnom kúpalisku Čajka alebo na plážovom kúpalisku medzi Bojnicami a Prievidzou. Za historickým dobrodružstvom sa môžete vybrať do Múzea praveku v Prepoštskej jaskyni. K zaujímavým atrakciám patria aj zrkadlové bludisko, výstava pieskových sôch či Dom ilúzií. Milovníci vyhliadok ocenia vyhliadkovú vežu Čajka alebo vyhliadkovú terasu nad Bojnicami.


 

Banská Štiavnica

Množstvo príležitostí na trávenie letnej dovolenky s deťmi nájdete aj v Banskej Štiavnici a okolí. Ak plánujete dovolenku pri niektorom zo štiavnických tajchov či výstup na blízke Sitno, Banskú Štiavnicu zo svojich plánov rozhodne nevynechajte. 


Čakajú vás v nej magické historické uličky, drevený betlehem, podzemná štôlňa Galzenberg, Banské múzeum v prírode, ale aj známa kalvária s 22 sakrálnymi stavbami. Energiu si vaše ratolesti môžu vybiť v zábavnom centre Hoplandia, ktoré má nielen atraktívnu vnútornú, ale i vonkajšiu časť. Počas daždivých dní môžete stráviť čas napríklad v múzeu Banka lásky, v infitóriu plnom rôznych optických ilúzií či v tvorivej dielni Terra Permonia


  

Ak nemáte chuť na žiadny organizovaný program, jednoducho sa odvezte na vláčiku Štiavnická Anča, osviežte sa v baby friendly Čajovni Klopačka alebo sa len tak túlajte po čarovných zákutiach Banskej Štiavnice, v ktorých vždy objavíte niečo zaujímavé. 


A čo vy? Aká je pre vás ideálna odpoveď na otázku, kam na dovolenku s deťmi? 


Malá rada na záver

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia po Slovensku i vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.