Lanovka a lyžovanie

Čarovná zimná dovolenka na Slovensku: Aké sú najlepšie lyžiarske strediská?

23. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na to, aby ste si užili krásnu a čarovnú zimnú dovolenku, nemusíte chodiť do zahraničia. Slovensko je síce malé, ale mnohé naše lyžiarske strediská sa môžu rovnať tým zahraničným. Hoci v porovnaní slovenských stredísk s tými zahraničnými treba očakávať iný štandard, nič to nemení na tom, že ponúkajú skvelé možnosti zimných športov. Prinášame vám tipy na najlepšie lyžiarske strediská, kde si môžete užiť krásnu zimnú dovolenku na Slovensku.  

Tatranská Lomnica

Lomnické sedlo je obľúbenou destináciou mnohých nadšencov zimných športov. Sedlo je však  určené skôr tým skúsenejším lyžiarom. Predtým, ako sa na svah naozaj vyberiete, teda dobre zvážte svoje lyžiarske schopnosti. 


V prevýšení takmer 300 metrov od východzej stanice sú zjazdovky dlhé až 1 240 metrov. V prípade pekného slnečného počasia si tu môžete užiť lyžovačku so skutočne krásnymi výhľadmi. V prevádzke je bežne všetkých 9 vlekov a lanoviek. Podmienky na lyžovanie bývajú veľmi dobré a jednodňový skipas kúpite online už od 36 €.


Ubytovať sa môžete v hoteloch v Tatranskej Lomnici. Je ich viac, takže si môžete vyberať od lacnejších penziónov až po 4-hviezdičkové hotely. Záleží len od vašich preferencií a kritérií na ubytovanie.

Štrbské pleso

Štrbské pleso nie je len o kúpeľných rezortoch, wellnesse či dobrom jedle. Je aj o zimných športoch a svahoch určených na lyžovanie a snowboardovanie. Patrí medzi najnavštevovanejšie lyžiarske strediská, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj v kvalite a službách. Samozrejmosťou sú aj ski bary, oddychové zóny, miesta na slnenie, kvalitné lyžiarske školy pre deti a dospelých či pedantne upravované trate.  


Zjazdovky bývajú v plnej prevádzke, rovnako aj všetkých 8 vlekov a lanoviek. Vrcholová stanica má nadmorskú výšku 1 825 m n.m. a ponúka naozaj jedinečné výhľady na Belianske či Nízke Tatry. Podmienky na lyžovanie bývajú veľmi dobré a celodenný skipas  zoženiete online od 38 €.


Čo sa týka ubytovania, ak nechcete veľa utrácať, radšej si nájdite ubytovanie o pár kilometrov ďalej. Určite niečo nájdete aj v okolitých dedinách a mestách.


Jasná

Jasná je naše najväčšie lyžiarske stredisko, v ktorom nájdete majestátne hory, dokonalé zjazdovky, moderné lanovky, štýlové ubytovanie a výborné prírodné podmienky. Je situovaná po oboch stranách Chopku v Nízkych Tatrách a ponúka približne 50 km upravených tratí rôznych obtiažností a podmienok. Ponúka aj neobyčajné výhľady. 


Ak sú práve výhľady pri lyžovačke vašou srdcovkou, určite si zamilujete výhľad z panoramatickej terasy s reštauráciou. Veľkou výhodou a tým, prečo je stredisko také vyhľadávané, je aj termálny aquapark Tatralandia. Oba rezorty sú v tesnej blízkosti, a dokonca medzi nimi premáva aj pravidelná autobusová linka. V kombinácii s vodným rezortom môže byť dovolenka v Jasnej nezabudnuteľná. Jednodňový skipas v Jasnej vás bude stáť  od 45 € vyššie. 


Ubytovať sa môžete v rôznych zariadeniach priamo na Chopku alebo v jeho blízkosti, napríklad v overenom penzióne Gápeľ s výhľadom na Chopok. 

Veľká Rača Oščadnica

Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica patrí k strediskám s najväčšou rozlohou na Slovensku. Rezort ponúka 14 km zjazdoviek rôznych obtiažností v 3 navzájom prepojených lokalitách – Dedovka, Marguška a Lalíky.  Prepravná kapacita je viac ako 9 000 osôb za hodinu. Vyhľadávanou atrakciou je rovnako aj celoročne otvorená bobová dráha, ktorá sa nachádza pod vrcholovou stanicou sedačkovej lanovky na Dedovke. Mnohí lyžiari si radi spríjemňujú voľné chvíle aj v bare Panoramabar, ktorý sa nachádza vo výške 1 000 m n.m.


Možností ubytovania v Osčadnici je neúrekom. Ak hľadáte zimnú dovolenku na úrovni, zabezpečíte si ju napríklad ubytovaním v hoteli Marlene. Hotel je obklopený krásnymi horami a ako bonus získate s ubytovaní aj 10 % zľavu na skipasy. Zaujímavá je najmä cena za rodinný skipas, pri ktorom môže 1 dospelý a 2 deti lyžovať  za 40 €. 

Ski Tále

Rodinný ski areál Tále sa nachádza v Nízkych Tatrách, medzi Chopkom a Ďumbierom. Ide o stredne veľké lyžiarske stredisko, ktoré disponuje traťami s dĺžkou približne 2,7 km. Svahy sú umelo zasnežované a bývajú riadne udržiavané. 


Nevýhodou strediska môže byť to, že nie sú k dispozícii sedačkové lanovky. Na druhej strane, všetkých 6 vlekov je plne využívaných. Veľkým benefitom je areál vyhradený iba pre začiatočníkov. Okrem samotného lyžovania si prídete na svoje aj v prípade, že vyhľadávate bežkovanie. Jedinečnou atrakciou je jednoznačne snowtubing, jazda na nafukovacích kolesách. Rezort ponúka aj kvalitný servis v podobe viacerých reštaurácií s terasami.


Ubytovať sa dokážete v množstve ubytovacích zariadení, napríklad aj v rozprávkovej kolibe Kúria na Táloch, ktorá je obklopená aj turistickými chodníkmi. Dovolenka v Táloch ponúka lyžovanie, turistiku, prírodu a dobré jedlo v jednom balíku.

Lyžiarske strediská a COVID opatrenia

Nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek lyžiarske stredisko, v žiadnom prípade nezabúdajte na bezpečnosť. Či už vlastnú, alebo bezpečnosť ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu. Lyžiarske strediská prešli od 19. 1. 2022 na režim OTP. Znamená to, že pre vstup do lyžiarskeho strediska:


 • musíte byť kompletne zaočkovaní,

 • ste postúpili test na ochorenie COVID-19 (platnosť antigénového testu je 48 hodín, PCR testu 72 hodín),

 • prekonali ste ochorenie COVID-19 za posledných 90 dní. 


Pri kúpe skipasu teda musíte predložiť svoj covid pas alebo platný test. Vo verejných priestoroch lyžiarskych stredísk, ako aj na vleku či lanovke, musíte mať nasadený respirátor FFP2.Ako hoteloví hostia buďte pripravení na režim OP+, ktorý umožňuje ubytovať sa bez potreby testovania hosťom, ktorí dostali 3. dávku vakcíny. Test pri nástupe do ubytovania potrebujú hostia s prekonaným ochorením alebo s 2 dávkami očkovania proti COVID-19.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.