Lanovka a lyžovanie

Čarovná zimná dovolenka na Slovensku: Aké sú najlepšie lyžiarske strediská?

23. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na to, aby ste si užili krásnu a čarovnú zimnú dovolenku, nemusíte chodiť do zahraničia. Slovensko je síce malé, ale mnohé naše lyžiarske strediská sa môžu rovnať tým zahraničným. Hoci v porovnaní slovenských stredísk s tými zahraničnými treba očakávať iný štandard, nič to nemení na tom, že ponúkajú skvelé možnosti zimných športov. Prinášame vám tipy na najlepšie lyžiarske strediská, kde si môžete užiť krásnu zimnú dovolenku na Slovensku.  

Tatranská Lomnica

Lomnické sedlo je obľúbenou destináciou mnohých nadšencov zimných športov. Sedlo je však  určené skôr tým skúsenejším lyžiarom. Predtým, ako sa na svah naozaj vyberiete, teda dobre zvážte svoje lyžiarske schopnosti. 


V prevýšení takmer 300 metrov od východzej stanice sú zjazdovky dlhé až 1 240 metrov. V prípade pekného slnečného počasia si tu môžete užiť lyžovačku so skutočne krásnymi výhľadmi. V prevádzke je bežne všetkých 9 vlekov a lanoviek. Podmienky na lyžovanie bývajú veľmi dobré a jednodňový skipas kúpite online už od 36 €.


Ubytovať sa môžete v hoteloch v Tatranskej Lomnici. Je ich viac, takže si môžete vyberať od lacnejších penziónov až po 4-hviezdičkové hotely. Záleží len od vašich preferencií a kritérií na ubytovanie.

Štrbské pleso

Štrbské pleso nie je len o kúpeľných rezortoch, wellnesse či dobrom jedle. Je aj o zimných športoch a svahoch určených na lyžovanie a snowboardovanie. Patrí medzi najnavštevovanejšie lyžiarske strediská, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj v kvalite a službách. Samozrejmosťou sú aj ski bary, oddychové zóny, miesta na slnenie, kvalitné lyžiarske školy pre deti a dospelých či pedantne upravované trate.  


Zjazdovky bývajú v plnej prevádzke, rovnako aj všetkých 8 vlekov a lanoviek. Vrcholová stanica má nadmorskú výšku 1 825 m n.m. a ponúka naozaj jedinečné výhľady na Belianske či Nízke Tatry. Podmienky na lyžovanie bývajú veľmi dobré a celodenný skipas  zoženiete online od 38 €.


Čo sa týka ubytovania, ak nechcete veľa utrácať, radšej si nájdite ubytovanie o pár kilometrov ďalej. Určite niečo nájdete aj v okolitých dedinách a mestách.


Jasná

Jasná je naše najväčšie lyžiarske stredisko, v ktorom nájdete majestátne hory, dokonalé zjazdovky, moderné lanovky, štýlové ubytovanie a výborné prírodné podmienky. Je situovaná po oboch stranách Chopku v Nízkych Tatrách a ponúka približne 50 km upravených tratí rôznych obtiažností a podmienok. Ponúka aj neobyčajné výhľady. 


Ak sú práve výhľady pri lyžovačke vašou srdcovkou, určite si zamilujete výhľad z panoramatickej terasy s reštauráciou. Veľkou výhodou a tým, prečo je stredisko také vyhľadávané, je aj termálny aquapark Tatralandia. Oba rezorty sú v tesnej blízkosti, a dokonca medzi nimi premáva aj pravidelná autobusová linka. V kombinácii s vodným rezortom môže byť dovolenka v Jasnej nezabudnuteľná. Jednodňový skipas v Jasnej vás bude stáť  od 45 € vyššie. 


Ubytovať sa môžete v rôznych zariadeniach priamo na Chopku alebo v jeho blízkosti, napríklad v overenom penzióne Gápeľ s výhľadom na Chopok. 

Veľká Rača Oščadnica

Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica patrí k strediskám s najväčšou rozlohou na Slovensku. Rezort ponúka 14 km zjazdoviek rôznych obtiažností v 3 navzájom prepojených lokalitách – Dedovka, Marguška a Lalíky.  Prepravná kapacita je viac ako 9 000 osôb za hodinu. Vyhľadávanou atrakciou je rovnako aj celoročne otvorená bobová dráha, ktorá sa nachádza pod vrcholovou stanicou sedačkovej lanovky na Dedovke. Mnohí lyžiari si radi spríjemňujú voľné chvíle aj v bare Panoramabar, ktorý sa nachádza vo výške 1 000 m n.m.


Možností ubytovania v Osčadnici je neúrekom. Ak hľadáte zimnú dovolenku na úrovni, zabezpečíte si ju napríklad ubytovaním v hoteli Marlene. Hotel je obklopený krásnymi horami a ako bonus získate s ubytovaní aj 10 % zľavu na skipasy. Zaujímavá je najmä cena za rodinný skipas, pri ktorom môže 1 dospelý a 2 deti lyžovať  za 40 €. 

Ski Tále

Rodinný ski areál Tále sa nachádza v Nízkych Tatrách, medzi Chopkom a Ďumbierom. Ide o stredne veľké lyžiarske stredisko, ktoré disponuje traťami s dĺžkou približne 2,7 km. Svahy sú umelo zasnežované a bývajú riadne udržiavané. 


Nevýhodou strediska môže byť to, že nie sú k dispozícii sedačkové lanovky. Na druhej strane, všetkých 6 vlekov je plne využívaných. Veľkým benefitom je areál vyhradený iba pre začiatočníkov. Okrem samotného lyžovania si prídete na svoje aj v prípade, že vyhľadávate bežkovanie. Jedinečnou atrakciou je jednoznačne snowtubing, jazda na nafukovacích kolesách. Rezort ponúka aj kvalitný servis v podobe viacerých reštaurácií s terasami.


Ubytovať sa dokážete v množstve ubytovacích zariadení, napríklad aj v rozprávkovej kolibe Kúria na Táloch, ktorá je obklopená aj turistickými chodníkmi. Dovolenka v Táloch ponúka lyžovanie, turistiku, prírodu a dobré jedlo v jednom balíku.

Lyžiarske strediská a COVID opatrenia

Nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek lyžiarske stredisko, v žiadnom prípade nezabúdajte na bezpečnosť. Či už vlastnú, alebo bezpečnosť ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu. Lyžiarske strediská prešli od 19. 1. 2022 na režim OTP. Znamená to, že pre vstup do lyžiarskeho strediska:


 • musíte byť kompletne zaočkovaní,

 • ste postúpili test na ochorenie COVID-19 (platnosť antigénového testu je 48 hodín, PCR testu 72 hodín),

 • prekonali ste ochorenie COVID-19 za posledných 90 dní. 


Pri kúpe skipasu teda musíte predložiť svoj covid pas alebo platný test. Vo verejných priestoroch lyžiarskych stredísk, ako aj na vleku či lanovke, musíte mať nasadený respirátor FFP2.Ako hoteloví hostia buďte pripravení na režim OP+, ktorý umožňuje ubytovať sa bez potreby testovania hosťom, ktorí dostali 3. dávku vakcíny. Test pri nástupe do ubytovania potrebujú hostia s prekonaným ochorením alebo s 2 dávkami očkovania proti COVID-19.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si ho uzatvorte.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?