dievča v zasnežených horách

Dovolenka na Slovensku: Čo robiť, ak sa v horách ocitnete v tiesňovej situácii?

15. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Keď sa povie dovolenka na Slovensku, väčšina si predstaví túry a výšľapy na vrchy. Netreba sa však čomu čudovať. Hory sú obľúbeným turistickým miestom mnohých ľudí. Krásne výhľady priťahujú jednotlivcov i rodiny. Pred ich návštevou je ale nutné správne sa na celý výlet pripraviť. Čo robiť, ak sa ocitnete v tiesňovej situácii?

Turistika do hôr nie je prechádzka v parku

Turistiku do hôr mnohí často podceňujú. Považujú ju za náročnejšiu prechádzku, ktorú zvládnu aj v teniskách. Opak je však pravdou. Výšľap aj na menší vrch sa môže veľmi jednoducho skomplikovať. Namiesto toho, aby ste premýšľali, čo robiť v tiesňovej situácii, skúste sa jej vyhnúť.

Na začiatok je dobré  celý výlet si naplánovať. Prejdite si jednotlivé turistické chodníky a zistite, či sú pre vás vhodné. Ak nemáte dostatok skúseností, zbytočne to neriskujte. Radšej potrénujte na jednoduchších kopcoch. Následne, keď získate dostatočnú kondíciu, môžete vyskúšať aj väčšie prevýšenie.

Pri chodení po horách sa vždy držte označených chodníkov.  Sledujte GPS alebo mapua snažte sa z lesa vyjsť skôr, ako sa zotmie. Blúdiť vonku po tme nie je vôbec zábava.

Ďalej nezabudnite na správne vybavenie. Termobielizeň, pevná obuv a vhodný vak sú základom. Do vaku vložte  doklady, peniaze a občerstvenie. Najlepšie sú energetické tyčinky, no dobre vás zasýti aj obložený sendvič.

V rámci občerstvenia  myslite aj na vodu. Keď po ceste nemáte žiaden bufet, zoberte si jej viac. Jeden človek by mal vypiť minimálne 1,5 litra. Pitný režim môžete doplniť aj džúsmi, ovocnými šťavami a iontovými nápojmi.


Rada odborníka

Namiesto platobných kariet si zoberte radšej hotovosť. Vo vysokohorských chatách alebo bufetoch ich nemusia akceptovať. Budú vám preto úplne zbytočné.

Lekárnička je povinnou výbavou

Pri výstupe na vrch musíte mať so sebou lekárničku, ktorá by mala obsahovať:

 • dezinfekciu,

 • náplasť, obväz, ovínadlo,

 • jednorazové rukavice,

 • termofóliu,

 • trojcípu šatku,

 • pinzetu,

 • repelent,

 • prípravok na bodnutie hmyzom,

 • liek na zníženie teploty a bolesti,

 • liek proti črevným problémom.

Ak používate nejaké špeciálne lieky, zoberte si ich tiež.

Čo robiť v tiesňovej situácii?

Lekárnička nie je ale všetko. V tiesňovej situácii vám nepomôže. Čo robiť, keď sa v takejto situácii ocitnete?


 • Zachovajte pokoj – zbytočne nepanikárte. Snažte sa zachovať chladnú hlavu. Ak ste sa stratili, zastavte sa. Pozrite mapu alebo GPS a poraďte sa s ostatnými, ktorí idú s vami.

 • Keď neviete nájsť riešenie – ak sa neviete vyznať v mape, prípadne netušíte, kde sa nachádzate, kontaktujte Horskú záchrannú službu na čísle 18 300 alebo tiesňovú linku 112.

 • Keď je niekto zranený – Horskú záchrannú službu kontaktujte aj vtedy, keď je niekto zranený. Zbytočne nečakajte. Mohlo by sa zotmieť.

Operátorovi na linke detailne opíšte situáciu. Podajte taktiež informácie o tom, kde sa približne nachádzate. Ak neviete, skúste si spomenúť na posledné značenie, ktoré ste videli. Ďalej postupujte podľa pokynov operátora.

Ešte lepšie urobíte, keď si  pred túrou stiahnete aplikáciu HZS do telefónu. So záchranármi môžete následne komunikovať prostredníctvom SMS a odosielať presnú polohu. Aplikácia takisto obsahuje aktuálne informácie a výstrahy. Poskytne vám tiež návod, ako podať prvú pomoc.

Pri každej túre majte poistenie do hôr

Úrazy v horách sú oveľa častejšie, ako si môžete myslieť. Turisti majú často problém s dehydratáciou alebo nedostatočnou prípravou. Z lesa sa niekedy nestihnú vrátiť za svetla alebo zídu z označeného chodníka. Niektorí preceňujú svoje fyzické zdatnosti a vydajú sa na náročnú a namáhavú trasu.

Vonku v prírode na vás čaká mnoho rizík. Dokonca aj vtedy, keď sa na túru pripravíte najlepšie, ako viete. Nezabúdajte preto na výhodné   poistenie do hôr  s dostatočne vysokým krytím. Zvoľte si balík, ktorý vám pokryje aj výjazd Horskej záchrannej služby.

Základné balíky by mali kryť:

 • úraz,

 • batožinu,

 • zodpovednosť za škodu,

 • Horskú záchrannú službu.

Dokúpiť si môžete aj zaujímavé a výhodné pripoistenia

Pre zjednodušenie hľadania si jednotlivé možnosti porovnajte. Zistite, aká je pre vás najlepšia.


Tip

Cena poistenia sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní. Zvyčajne však nie je príliš vysoká. Na jeden deň vás môže vyjsť už od 1,50 eur.

Ako nahlásiť poistnú udalosť?

Každé zranenie aj iné komplikácie, ktoré sa budú ošetrovať, musíte nahlásiť ako poistnú udalosť. Väčšina poisťovní dnes umožňuje nahlasovanie jednotlivých udalostí cez aplikáciu alebo webstránku. Je to pohodlná a rýchla možnosť. Pomocou telefónu môžete rýchlo a ľahko naskenovať všetky potrebné dokumenty.

Dokumenty a informácie, ktoré musíte naskenovať, sa líšia od toho, kde máte poistenie uzatvorené. Pre poisťovne je však zvyčajne dôležité:


 • číslo poistnej zmluvy,

 • údaje o poistenej osobe,

 • dátum vzniku škodovej udalosti,

 • informácie o príčine vzniku škodovej udalosti,

 • číslo bankového účtu na zaslanie poistného plnenia.

Po nahlásení je nutné čakať na vyjadrenie poisťovne. Malo by vám prísť do niekoľkých dní.

Vydajte sa do hôr bez obáv

Dovolenka na Slovensku vo forme   výletu do hôr nemusí byť plná obáv a strachu z toho, čo sa stane. Práve naopak. Užite si každú jednu túru s pocitom bezpečia. Vybavte si výhodné poistenie a nezabudnite ani na kvalitnú výbavu. Okrem oblečenia si zaobstarajte aj pevné topánky a lekárničku so všetkými potrebnými vecami.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.