Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Cestovateľská mapa

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

5/5

Kufre máte pobalené a nachystané pri dverách, program vymyslený, no máte pocit, že vám niečo dôležité chýba? Možno ešte nemáte cestovné poistenie. Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste sa spoliehať iba na Európsky preukaz poistenca, ale mali by ste uzatvoriť aj cestovné poistenie. V článku sa dozviete, prečo uzatvoriť cestovné poistenie a čo všetko zahŕňa.

Nestačí mi Európsky preukaz zdravotného poistenia?

Mnoho ľudí sa pri ceste do zahraničia domnieva, že v prípade poistnej udalosti im postačí základné poistenie v podobe Európskej kartičky poistenca. To je však veľký omyl, ktorý vás v prípade úrazu môže stáť mnoho stresu aj peňazí.

Európsky preukaz poistenca je totiž iba základom, na ktorý by ste sa počas cestovania rozhodne nemali spoliehať. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia máte nárok na ošetrenie v členských štátoch EÚ, Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku alebo na Islande. Tento preukaz vám kryje iba náklady na bezodkladnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Ak nemáte komerčné cestovné poistenie, z vlastného vrecka si budete musieť zaplatiť napríklad:

 • náklady za spoluúčasť,

 • náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,

 • náklady za ošetrenie v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú súčasťou systému verejného zdravotného poistenia.

Odporúčame vám preto uzatvoriť aj cestovné poistenie, ktoré vám kryje liečebné náklady v zahraničí. Vyhnete sa tak nečakaným výdavkom. Ak cestujete pravidelne, výhodnejšie pre vás bude celoročné cestovné poistenie. Ak patríte k rekreačným cestovateľom, zvoliť si môžete krátkodobé cestovné poistenie.

Cestovné poistenie oceníte na Slovensku aj v zahraničí

Cestovné poistenie väčšina ľudí uzatvára najmä pred cestou do zahraničia. Je pravda, že na Slovensku sú náklady na zdravotnú starostlivosť kryté zo zdravotného poistenia, no cestovné poistenie nie je iba o týchto nákladoch. Poisťovňa Union napríklad ponúka v rámci cestovného poistenia aj asistenčné služby pre nepojazdný bicykel či poistenie opustenej domácnosti počas dovolenky. Vďaka týmto službám si môžete dovolenku užiť celkom bez stresu.


Vedeli ste, že...

... pri meškajúcom alebo zrušenom lete máte často nárok na refundáciu? S jej vymáhaním vám môže pomôcť asistenčná služba poisťovne.


V zahraničí iste oceníte krytie liečebných nákladov, ktoré vznikli v dôsledku úrazu, ochorenia či smrti. Na rozdiel od Európskej kartičky poistenca, pri cestovnom poistení nevzniká spoluúčasť. Kvalitné cestovné poistenie vám pomôže napríklad v prípade, že vás náhle rozbolí zub, zlomíte si nohu alebo budete potrebovať asistenčnú službu.

Aké riziká kryje cestovné poistenie?

Cestovné poistenie vo všetkých poisťovniach sa spravidla skladá zo základného balíčka, ktorý zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, a z rôznych pripoistení, ktoré si môžete ľubovoľne zvoliť. K základnému balíčku poistenia liečebných nákladov v zahraničí sú automaticky poskytnuté aj asistenčné služby. V prípade poistnej udalosti máte k dispozícii napríklad asistenčnú službu, ktorá vám pomôže s riešením vášho problému. Každá poisťovňa ponúka vlastné balíčky poistenia a pripoistení. Ak si neviete vybrať, použite kalkulačku cestovného poistenia, ktorá vám odporučí najvýhodnejšie cestovné poistenie šité na mieru.


Náš TIP

Cestovné poistenie môžete vybaviť aj z pohodlia domova. Online poistenie je rýchle a bezproblémové.


Poistenie liečebných nákladov

Ide o základné poistenie, ktoré je súčasťou každého balíčka. V rámci tohto poistenia sú kryté náklady na:

 • ambulantnú zdravotnú starostlivosť,

 • hospitalizáciu,

 • operáciu,

 • prevoz do zdravotníckeho zariadenia,

 • lieky,

 • lekárske ošetrenia,

 • repatriáciu (prevoz na Slovensko).

Asistenčné služby

Okrem základného poistenia liečebných nákladov máte nárok na asistenčné služby. S asistenčnými službami máte počas celej dovolenky k dispozícii 24-hodinovú pomoc a podporu, ktorú môžete v prípade potreby kontaktovať.

Asistenčné služby vám pomôžu, ak:

 • potrebujete poradiť s postupom, ako riešiť núdzovú situáciu,

 • potrebujete vyhľadať zdravotnícke zariadenie a ošetriť,

 • nemáte k dispozícii potrebné lieky,

 • potrebujete tlmočníka,

 • nemáte sa ako dostať späť na Slovensko.

Aj v rámci asistenčných služieb si môžete zvoliť pripoistenie. Okrem štandardnej asistencie vám v takom prípade bude poskytnutá aj právna pomoc, asistencia pri strate či odcudzení dokladov, pri neskorom dodaní batožiny leteckou spoločnosťou alebo technická asistencia v prípade škody na majetku v mieste vášho bydliska.

Pripoistenie

Niektoré poisťovne ponúkajú pripoistenia v rámci vyšších balíčkov, iné vo forme klasického pripoistenia k základnému balíčku. Ak vám nestačí základné krytie liečebných nákladov, zvážte pripoistenia, ktoré si môžete vyskladať podľa vlastnej potreby. Čo všetko si môžete pripoistiť?

 • Strata a poškodenie batožiny – ak sa vám stratí alebo zničí batožina, bude vám poskytnutá finančná náhrada na zakúpenie nutných potrieb.

 • Zodpovednosť za škodu – poistenie vás kryje aj vtedy, ak spôsobíte niekomu škodu na zdraví alebo majetku.

 • Storno zájazdu – ak nemôžete v dôsledku nepredvídateľnej situácie odcestovať, poisťovňa za vás zaplatí storno poplatky cestovnej kancelárii.

 • Poistenie úrazu – ak na vás úraz zanechá trvalé následky, budete mať nárok na jednorazové odškodné.

 • Šport a rizikové aktivity – nadštandardné krytie úrazov, ktoré vzniknú počas vykonávania rizikových športov a aktivít.

Cestovanie

Dajte si pozor na limity aj výluky

Keď si vyberáte cestovné poistenie, nemali by ste hľadieť iba na cenu. Všímajte si aj ďalšie dôležité parametre, akými sú limity poistného plnenia, pokryté riziká aj výluky z poistenia. Limity poistného plnenia predstavujú maximálnu sumu, ktorú vám poisťovňa vie na dané riziko poskytnúť. Ak sa napríklad vyberiete na dovolenku do USA, kde sú poplatky za ošetrenie mnohonásobne vyššie než na Slovensku, určite by ste sa nemali spoliehať na najnižšie limity.

Okrem toho by ste si mali všímať aj výluky z poistenia, ktoré sú uvedené v zmluvných podmienkach. Výlukami označujeme situácie, kedy poisťovňa nie je povinná vyplatiť poistné alebo ho môže značne znížiť. Takouto situáciou je napríklad úraz v dôsledku požitia alkoholu či iných omamných látok.

Chystáte sa do zahraničia na dovolenku, pracovnú cestu alebo študijný pobyt? Nespoliehajte sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia a vybavte si kvalitné cestovné poistenie. Je dobré myslieť na riziká a pripraviť sa na ne vopred. S cestovným poistením vás už neprekvapia žiadne vysoké poplatky za banálne ošetrenie.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.