mapa sveta

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

9. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 15 min.

Kufre máte pobalené a nachystané pri dverách, program vymyslený, no máte pocit, že vám niečo dôležité chýba? Možno ešte nemáte cestovné poistenie. Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste sa spoliehať iba na Európsky preukaz poistenca, ale mali by ste uzatvoriť aj cestovné poistenie. V článku sa dozviete, prečo uzatvoriť cestovné poistenie a čo všetko zahŕňa.

Nestačí mi Európsky preukaz zdravotného poistenia?

Mnoho ľudí sa pri ceste do zahraničia domnieva, že v prípade poistnej udalosti im postačí základné poistenie v podobe   Európskej kartičky poistenca. To je však veľký omyl, ktorý vás v prípade úrazu môže stáť mnoho stresu aj peňazí.


Európsky preukaz poistenca je totiž iba základom, na ktorý by ste sa počas cestovania rozhodne nemali spoliehať. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia máte nárok na ošetrenie v členských štátoch EÚ, Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku alebo na Islande. Tento preukaz  vám kryje iba náklady na bezodkladnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Ak nemáte komerčné cestovné poistenie, z vlastného vrecka si budete musieť zaplatiť napríklad:


 • náklady za spoluúčasť,

 • náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,

 • náklady za ošetrenie v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú súčasťou systému verejného zdravotného poistenia.


Odporúčame vám preto uzatvoriť aj cestovné poistenie, ktoré vám kryje liečebné náklady v zahraničí. Vyhnete sa tak nečakaným výdavkom. Ak cestujete pravidelne, výhodnejšie pre vás bude celoročné cestovné poistenie. Ak patríte k rekreačným cestovateľom, zvoliť si môžete krátkodobé cestovné poistenie.


Cestovné poistenie oceníte na Slovensku aj v zahraničí

Cestovné poistenie väčšina ľudí uzatvára najmä pred cestou do zahraničia. Je pravda, že na Slovensku sú náklady na zdravotnú starostlivosť kryté zo zdravotného poistenia, no cestovné poistenie nie je iba o týchto nákladoch. Poisťovňa Union napríklad ponúka v rámci cestovného poistenia aj  asistenčné služby pre nepojazdný bicykel či poistenie opustenej domácnosti počas dovolenky.  Vďaka týmto službám si môžete dovolenku užiť celkom bez stresu.

Vedeli ste, že...

... pri meškajúcom alebo zrušenom lete máte často nárok na refundáciu? S jej vymáhaním vám môže pomôcť asistenčná služba poisťovne.


V zahraničí iste oceníte krytie liečebných nákladov, ktoré vznikli v dôsledku úrazu, ochorenia či smrti. Na rozdiel od Európskej kartičky poistenca, pri cestovnom poistení nevzniká spoluúčasť. Kvalitné cestovné poistenie vám pomôže napríklad v prípade, že vás náhle rozbolí zub, zlomíte si nohu alebo budete potrebovať asistenčnú službu.

Aké riziká kryje cestovné poistenie?

Cestovné poistenie vo všetkých poisťovniach sa spravidla skladá zo základného balíčka, ktorý zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, a z rôznych pripoistení, ktoré si môžete ľubovoľne zvoliť. K základnému balíčku poistenia liečebných nákladov v zahraničí sú automaticky poskytnuté aj asistenčné služby. V prípade poistnej udalosti máte k dispozícii napríklad asistenčnú službu, ktorá vám pomôže s riešením vášho problému. Každá poisťovňa ponúka vlastné balíčky poistenia a pripoistení. Ak si neviete vybrať, použite   kalkulačku cestovného poistenia, ktorá vám odporučí najvýhodnejšie cestovné poistenie šité na mieru.


Náš TIP

Cestovné poistenie môžete vybaviť aj z pohodlia domova. Online poistenie je rýchle a bezproblémové.


Poistenie liečebných nákladov

Ide o základné poistenie, ktoré je súčasťou každého balíčka. V rámci tohto poistenia sú kryté náklady na:


 • ambulantnú zdravotnú starostlivosť,

 • hospitalizáciu,

 • operáciu,

 • prevoz do zdravotníckeho zariadenia,

 • lieky,

 • lekárske ošetrenia,

 • repatriáciu (prevoz na Slovensko).

Asistenčné služby

Okrem základného poistenia liečebných nákladov máte nárok na asistenčné služby. S asistenčnými službami máte počas celej dovolenky k dispozícii 24-hodinovú pomoc a podporu, ktorú môžete v prípade potreby kontaktovať.


Asistenčné služby vám pomôžu, ak:


 • potrebujete poradiť s postupom, ako riešiť núdzovú situáciu,

 • potrebujete vyhľadať zdravotnícke zariadenie a ošetriť,

 • nemáte k dispozícii potrebné lieky,

 • potrebujete tlmočníka,

 • nemáte sa ako dostať späť na Slovensko.


Aj v rámci asistenčných služieb si môžete zvoliť pripoistenie. Okrem štandardnej asistencie vám v takom prípade bude poskytnutá aj právna pomoc, asistencia pri strate či odcudzení dokladov, pri neskorom dodaní batožiny leteckou spoločnosťou alebo technická asistencia v prípade škody na majetku v mieste vášho bydliska.

Pripoistenie

Niektoré poisťovne ponúkajú pripoistenia v rámci vyšších balíčkov, iné vo forme klasického pripoistenia k základnému balíčku. Ak vám nestačí základné krytie liečebných nákladov, zvážte pripoistenia, ktoré si môžete vyskladať podľa vlastnej potreby. Čo všetko si môžete pripoistiť?


 • Strata a poškodenie batožiny – ak sa vám stratí alebo zničí batožina, bude vám poskytnutá finančná náhrada na zakúpenie nutných potrieb.

 • Zodpovednosť za škodu  – poistenie vás kryje aj vtedy, ak spôsobíte niekomu škodu na zdraví alebo majetku.

 • Storno zájazdu – ak nemôžete v dôsledku nepredvídateľnej situácie odcestovať, poisťovňa za vás zaplatí storno poplatky cestovnej kancelárii.

 • Poistenie úrazu – ak na vás úraz zanechá trvalé následky, budete mať nárok na jednorazové odškodné.

 • Šport a rizikové aktivity – nadštandardné krytie úrazov, ktoré vzniknú počas vykonávania rizikových športov a aktivít.


Dajte si pozor na limity aj výluky

Keď si vyberáte cestovné poistenie, nemali by ste hľadieť iba na cenu. Všímajte si aj ďalšie dôležité parametre, akými sú limity poistného plnenia, pokryté riziká aj výluky z poistenia. Limity poistného plnenia predstavujú maximálnu sumu, ktorú vám poisťovňa vie na dané riziko poskytnúť. Ak sa napríklad vyberiete na dovolenku do USA, kde sú poplatky za ošetrenie mnohonásobne vyššie než na Slovensku, určite by ste sa nemali spoliehať na najnižšie limity.


Okrem toho by ste si mali všímať aj výluky z poistenia, ktoré sú uvedené v zmluvných podmienkach. Výlukami označujeme situácie, kedy poisťovňa nie je povinná vyplatiť poistné alebo ho môže značne znížiť. Takouto situáciou je napríklad úraz v dôsledku požitia alkoholu či iných omamných látok.


Chystáte sa do zahraničia na dovolenku, pracovnú cestu alebo študijný pobyt? Nespoliehajte sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia a vybavte si kvalitné cestovné poistenie. Je dobré myslieť na riziká a pripraviť sa na ne vopred. S cestovným poistením vás už neprekvapia žiadne vysoké poplatky za banálne ošetrenie.


Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.