Europska nadhera

10 najkrajších miest v Európe, ktoré sa oplatí vidieť

6. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Chceli by ste na dovolenke zažiť a vidieť niečo nové, len neviete, kam sa presne vybrať? Európa skrýva mnoho nádherných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. V článku vám prinášame 10 zaujímavých tipov, ktoré vás rozhodne nesklamú.

Plitvické jazerá – Chorvátsko

Oblasť Plitvických jazier znamená 16 jazier, 5 riek, 140 vodopádov a 20 jaskýň. Terasovito poprepájané jazerá majú prevýšenie 156 m. To všetko tu nájdete na jednom mieste. 

Od roku 1979 sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, pričom za národný park Chorvátska bola oblasť vyhlásená už v roku 1949. Ide o najstarší národný park na Balkáne. Okúpať sa tu síce nedá, no krása jazier vám doslova vyrazí dych. Staršie ročníky si tu môžu zaspomínať na Winnetoua a film  Poklad na striebornom jazere, ktorý tu bol natočený.

TIP

Pred vycestovaním si nezabudnite zistiť všetky potrebné informácie ohľadom cestovania do zahraničia. Nájdete ich na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

 

Moherské útesy – Írsko

Pobrežie Írska je obklopené vysokými útesmi, ktoré oddeľujú krajinu od mora. Jednými z nich sú útesy Moher na západe ostrova. S čistým svedomím ich môžeme zaradiť do skupiny najfotografovanejších miest na svete. 

Týčia sa do výšky 214 metrov a aj keď nie sú najvyššími na svete, dostanú vás svojim tvarom a impozantnou scenériou. Okolie útesov je nádherne zelené, pričom celé návštevnícke centrum je vyhĺbené vo svahu. V jeho vnútri nájdete reštauráciu, obchod so suvenírmi a niekoľko zaujímavých expozícií, týkajúcich sa Moherských útesov.

Vodopád Seljalandsfoss – Island

Táto čarovná krajina gejzírov, sopiek a vodopádov je plná pozoruhodných prírodných úkazov. Medzi najkrajšie a najobľúbenejšie patrí vodopád Seljalandsfoss. Je vysoký 40 metrov, pričom voda dopadá do malého malebného jazierka. 

Oproti iným islandským vodopádom sa odlišuje tým, že sa dá celý obísť a môžete tak zažiť pocit padajúcej vody zvnútra vodopádu. Ak budete mať šťastie na pekné počasie, vodopád sa vám odvďačí aj dúhou. Môžete sa k nemu dostať z Reykjavíku asi dvojhodinovou cestou autom.

Barcelona – Španielsko

Každé veľké mesto v Európe je krásne a stojí za to ho navštíviť. Podľa niektorých rebríčkov turistického ruchu je to práve  Barcelona, ktorá je považovaná za najkrajšie mesto v Európe. 

Pri návšteve Barcelony rozhodne nevynechajte:

 • La Sagrada Familia – obrovská rímskokatolícka bazilika, ktorú navrhol svetoznámy Antoni Gaudí. Je to obrovský komplex s krásnymi a zložitými prvkami.

 • La Pedrera – ide o obytný dom, ktorý je zaujímavo zvlnený. Pripomína rozbúrené more. 

 • Park Guëll – rovnako z dielne majstra Antónia Gaudí. Ak ho raz navštívite, nikdy na neho nezabudnete.

 • Font Màgica – spievajúca fontána, ktorá každý večer ponúka návštevníkom nezabudnuteľnú show.

 • Picassove múzeum – nájdete tu najväčšiu zbierku malieb tohto slávneho umelca. 

Park Guell

Na základnú prehliadku Barcelony a jej prírodných či umeleckých skvostov si rezervujte minimálne týždeň. 

Lofotské ostrovy – Nórsko

Na to, aby ste sa k nim dostali, budete síce musieť cestovať až za polárny kruh, no stojí to za to. Od severného polárneho kruhu a od nórskej pevniny ich oddeľuje fjord Vestfjorden. Na mieste sa nachádza 7 ostrovov, ktoré sú navzájom poprepájané tunelmi a mostami. Ak budete mať štastie, uvidíte polárnu žiaru.

Mont-Saint-Michel – Francúzsko

Gotický benediktínsky kláštor so stredovekou dedinou bol vybudovaný v priebehu 11. až 16. storočia. Dnes predstavuje hlavnú turistickú atrakciu celej Normandie. Celý komplex vznikol na unikátnom mieste – skalný výbežok v mori. 

Ostrov sa nachádza približne kilometer od pevniny a vedie k nemu jednoduchá cestička, ktorá je prístupná v závislosti od veľkosti prílivu. Z pevniny poskytuje kláštor úžasnú panorámu, preto je častým lákadlom pre fotografov. 

Červené námestie v Moskve – Rusko

Námestie je oddelené  Kremľom od starej obchodnej štvrti s názvom Kitaj-gorod. Červené námestie patrí k prvým miestam, kam sa vyberú návštevníci po príchode do Moskvy. Každá jedna z budov na námestí je legendou sama o sebe.

Jednou z nich je napríklad Leninovo mauzóleum, kde je uložené zabalzamované telo Vladimíra Lenina. Neďaleko sa nachádza prekrásny chrám Vasila Blaženého, ako aj ďalšie paláce a katedrály Kremľa. 

Zámok Neuschwanstein – Nemecko

Neďaleko hraníc s Českou republikou sa nachádza jeden z najkrajších zámkov v Európe. Je vďačným objektom mnohých fotografií a reklám. Návštevníkov zvyčajne ohúri obrovský kontrast medzi romantickou stredovekou podobou stavby a modernými prvkami. 

Pláž Navagio – Grécko

V Grécku, konkrétne na ostrove Zakynthos, sa nachádza jedna z najkrajších a najfotografovanejších pláží sveta. Pre dokonalú fotku nemusíte ísť nutne až na pláž. Najkrajšie zábery získate z vyhliadky asi o 200 metrov vyššie. 

Výlet pláže nezahŕňa iba kúpanie, ale môžete navštíviť aj Modré jaskyne plné svetlých vápencových skál. Rovnako sú tu ideálne podmienky na potápanie a spoznávanie morského sveta.

Jazero Bled – Slovinsko

Symbolom Slovinska je práve jazero Bled, ktoré sa nachádza na okraji Julských Álp. Uprostred jazera sa z hladiny vynára malebný ostrovček s kostolom, ktorý je na fotkách vďačným objektom všetkých výletníkov pri jazere. Krása tohto miesta vás jednoducho ohromí. Môžete si urobiť aj výlet po jazere alebo si tu zaplávať.

Záver

Priniesli sme vám mestá Európy, ktoré sa oplatí vidieť. Avšak, za krásami nemusíte chodiť iba do zahraničia. Medzi najkrajšie miesta zapísané na zozname UNESCO sa nachádza napríklad aj Vlkolínec. Ide o skutočnú oázu ľudovej architektúry. V súvislosti s cestovaním, kúpaním a potápaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Je preto dôležité uzatvoriť cestovné poistenie, cestu do Európy si rozhodne naplánujte s poistením.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.