Europska nadhera

10 najkrajších miest v Európe, ktoré sa oplatí vidieť

6. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Chceli by ste na dovolenke zažiť a vidieť niečo nové, len neviete, kam sa presne vybrať? Európa skrýva mnoho nádherných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. V článku vám prinášame 10 zaujímavých tipov, ktoré vás rozhodne nesklamú.

Plitvické jazerá – Chorvátsko

Oblasť Plitvických jazier znamená 16 jazier, 5 riek, 140 vodopádov a 20 jaskýň. Terasovito poprepájané jazerá majú prevýšenie 156 m. To všetko tu nájdete na jednom mieste. 

Od roku 1979 sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, pričom za národný park Chorvátska bola oblasť vyhlásená už v roku 1949. Ide o najstarší národný park na Balkáne. Okúpať sa tu síce nedá, no krása jazier vám doslova vyrazí dych. Staršie ročníky si tu môžu zaspomínať na Winnetoua a film  Poklad na striebornom jazere, ktorý tu bol natočený.

TIP

Pred vycestovaním si nezabudnite zistiť všetky potrebné informácie ohľadom cestovania do zahraničia. Nájdete ich na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

 

Moherské útesy – Írsko

Pobrežie Írska je obklopené vysokými útesmi, ktoré oddeľujú krajinu od mora. Jednými z nich sú útesy Moher na západe ostrova. S čistým svedomím ich môžeme zaradiť do skupiny najfotografovanejších miest na svete. 

Týčia sa do výšky 214 metrov a aj keď nie sú najvyššími na svete, dostanú vás svojim tvarom a impozantnou scenériou. Okolie útesov je nádherne zelené, pričom celé návštevnícke centrum je vyhĺbené vo svahu. V jeho vnútri nájdete reštauráciu, obchod so suvenírmi a niekoľko zaujímavých expozícií, týkajúcich sa Moherských útesov.

Vodopád Seljalandsfoss – Island

Táto čarovná krajina gejzírov, sopiek a vodopádov je plná pozoruhodných prírodných úkazov. Medzi najkrajšie a najobľúbenejšie patrí vodopád Seljalandsfoss. Je vysoký 40 metrov, pričom voda dopadá do malého malebného jazierka. 

Oproti iným islandským vodopádom sa odlišuje tým, že sa dá celý obísť a môžete tak zažiť pocit padajúcej vody zvnútra vodopádu. Ak budete mať šťastie na pekné počasie, vodopád sa vám odvďačí aj dúhou. Môžete sa k nemu dostať z Reykjavíku asi dvojhodinovou cestou autom.

Barcelona – Španielsko

Každé veľké mesto v Európe je krásne a stojí za to ho navštíviť. Podľa niektorých rebríčkov turistického ruchu je to práve  Barcelona, ktorá je považovaná za najkrajšie mesto v Európe. 

Pri návšteve Barcelony rozhodne nevynechajte:

 • La Sagrada Familia – obrovská rímskokatolícka bazilika, ktorú navrhol svetoznámy Antoni Gaudí. Je to obrovský komplex s krásnymi a zložitými prvkami.

 • La Pedrera – ide o obytný dom, ktorý je zaujímavo zvlnený. Pripomína rozbúrené more. 

 • Park Guëll – rovnako z dielne majstra Antónia Gaudí. Ak ho raz navštívite, nikdy na neho nezabudnete.

 • Font Màgica – spievajúca fontána, ktorá každý večer ponúka návštevníkom nezabudnuteľnú show.

 • Picassove múzeum – nájdete tu najväčšiu zbierku malieb tohto slávneho umelca. 

Park Guell

Na základnú prehliadku Barcelony a jej prírodných či umeleckých skvostov si rezervujte minimálne týždeň. 

Lofotské ostrovy – Nórsko

Na to, aby ste sa k nim dostali, budete síce musieť cestovať až za polárny kruh, no stojí to za to. Od severného polárneho kruhu a od nórskej pevniny ich oddeľuje fjord Vestfjorden. Na mieste sa nachádza 7 ostrovov, ktoré sú navzájom poprepájané tunelmi a mostami. Ak budete mať štastie, uvidíte polárnu žiaru.

Mont-Saint-Michel – Francúzsko

Gotický benediktínsky kláštor so stredovekou dedinou bol vybudovaný v priebehu 11. až 16. storočia. Dnes predstavuje hlavnú turistickú atrakciu celej Normandie. Celý komplex vznikol na unikátnom mieste – skalný výbežok v mori. 

Ostrov sa nachádza približne kilometer od pevniny a vedie k nemu jednoduchá cestička, ktorá je prístupná v závislosti od veľkosti prílivu. Z pevniny poskytuje kláštor úžasnú panorámu, preto je častým lákadlom pre fotografov. 

Červené námestie v Moskve – Rusko

Námestie je oddelené  Kremľom od starej obchodnej štvrti s názvom Kitaj-gorod. Červené námestie patrí k prvým miestam, kam sa vyberú návštevníci po príchode do Moskvy. Každá jedna z budov na námestí je legendou sama o sebe.

Jednou z nich je napríklad Leninovo mauzóleum, kde je uložené zabalzamované telo Vladimíra Lenina. Neďaleko sa nachádza prekrásny chrám Vasila Blaženého, ako aj ďalšie paláce a katedrály Kremľa. 

Zámok Neuschwanstein – Nemecko

Neďaleko hraníc s Českou republikou sa nachádza jeden z najkrajších zámkov v Európe. Je vďačným objektom mnohých fotografií a reklám. Návštevníkov zvyčajne ohúri obrovský kontrast medzi romantickou stredovekou podobou stavby a modernými prvkami. 

Pláž Navagio – Grécko

V Grécku, konkrétne na ostrove Zakynthos, sa nachádza jedna z najkrajších a najfotografovanejších pláží sveta. Pre dokonalú fotku nemusíte ísť nutne až na pláž. Najkrajšie zábery získate z vyhliadky asi o 200 metrov vyššie. 

Výlet pláže nezahŕňa iba kúpanie, ale môžete navštíviť aj Modré jaskyne plné svetlých vápencových skál. Rovnako sú tu ideálne podmienky na potápanie a spoznávanie morského sveta.

Jazero Bled – Slovinsko

Symbolom Slovinska je práve jazero Bled, ktoré sa nachádza na okraji Julských Álp. Uprostred jazera sa z hladiny vynára malebný ostrovček s kostolom, ktorý je na fotkách vďačným objektom všetkých výletníkov pri jazere. Krása tohto miesta vás jednoducho ohromí. Môžete si urobiť aj výlet po jazere alebo si tu zaplávať.

Záver

Priniesli sme vám mestá Európy, ktoré sa oplatí vidieť. Avšak, za krásami nemusíte chodiť iba do zahraničia. Medzi najkrajšie miesta zapísané na zozname UNESCO sa nachádza napríklad aj Vlkolínec. Ide o skutočnú oázu ľudovej architektúry. V súvislosti s cestovaním, kúpaním a potápaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Je preto dôležité uzatvoriť cestovné poistenie, cestu do Európy si rozhodne naplánujte s poistením.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.