ostrov Madeira, Portugalsko

Kam na dovolenku bez pasu? Spoznajte krajiny, kde vám stačí iba občiansky

Chystáte sa na letnú dovolenku a nechce sa vám absolvovať byrokratický maratón vybavovania cestovných dokladov pre celú rodinu? Vyberte si destináciu, do ktorej vám bude stačiť občiansky preukaz. Kam na dovolenku bez pasu? Kedy je vhodné vycestovať a čo sa v tej-ktorej destinácii oplatí navštíviť? Prinášame vám prehľadný zoznam krajín, do ktorých môžeme my, Slováci, cestovať len s občianskym preukazom.

Taliansko

Taliansko je preslávené prekrásnymi piesočnatými plážami, vysokými horami i celým spektrom kultúrno-historických klenotov. K mimoriadne obľúbeným dovolenkovým destináciám v Taliansku patria ostrovy Sardínia, Sicília či Elba. Turistami vyhľadávaným letoviskom je aj Kalábria, ktorá je známa svojimi dokonale čistými piesočnatými plážami, romantickými zátokami a azúrovým morom. Do Talianska vám odporúčame cestovať najmä v letnom období, ale vhodné sú aj mesiace jún a september.

Grécko

Grécke pláže sú považované za najkrajšie v Európe. Krajina láka návštevníkov romantickými ostrovmi s príchuťou exotiky, modernými letoviskami i pestrou kuchyňou. Samozrejmosťou je blankytné more a slnko 300 dní v roku. Odporúčame vám vybrať si pláže na smaragdovom ostrove Korfu  či na ružovom ostrove Rhodos, legendami opradený ostrov Peloponéz alebo bájnu Krétu. Najvhodnejším obdobím na dovolenku v Grécku je letná sezóna vrátane mesiacov jún a september. Najjužnejší ostrov Kréta sa môže pochváliť horúcimi dňami ešte aj na prelome októbra.

Španielsko

Dovolenku bez pasu si môžete užiť aj v turistami milovanom Španielsku. Lákadlom s dávkou exotiky sú najmä Kanárske ostrovy, obzvlášť ostrov Tenerife známy svojou zlatou plážou Playa de las Teresitas. Mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou Španielska sú aj Baleárske ostrovy, pobrežie Costa Brava či Malorka. Španielsko ako také vám odporúčame navštíviť v letnej sezóne, južnejšie položené ostrovy však prajú aj zimnej dovolenke. Z kanárskeho Tenerife prídete opálení ešte aj v novembri.

Malta

Dovolenka na  Malte - to je stredomorská atmosféra, krásne pláže a tyrkysové more. Ostrov sa však môže pochváliť aj bohatou históriou a množstvom turistických zaujímavostí. Oplatí sa navštíviť hlavné mesto Valletta – jedno z najmenších hlavných miest Európy, destináciu Sliema či oblasť St. Julians  známu najlepším nočným životom. Pokiaľ chcete dovolenku na Malte stráviť ležaním na pláži, odporúčame vám sem vycestovať v letných mesiacoch.

Portugalsko

Ak rozmýšľate, kam na dovolenku bez pasu, možno vás osloví práve Portugalsko. Hoci časť pobrežia tvoria vysoké útesy, nájdu sa tu aj prekrásne pláže s obľúbenými dovolenkovými rezortami. Okrem vyhľadávaného ostrova Madeira vám odporúčame aj očarujúce Algavre pýšiace sa titulom najslnečnejšie miesto v Európe či pláž Comporta v západnej časti regiónu Alentejo s výbornou dostupnosťou zaujímavých turistických atrakcií. Najvhodnejším obdobím pre návštevu Portugalska sú mesiace júl a august. Na Madeire sa opálite ešte aj v septembri.

Slovinsko

Možno ste nad dovolenkou v Slovinsku  nikdy neuvažovali a možno vás práve táto krajina mimoriadne osloví. Okrem príjemných malých pláží láka turistov aj pulzujúcim mestským životom, čarovným vidiekom či zasneženými kopcami. Medzi najvyhľadávanejšie letoviská patrí bezpochyby Portorož, ktoré sa okrem prekrásneho mora môže pochváliť aj palmami, piesočnatou plážou, luxusnými hotelmi a bujarým nočným životom. Pre dovolenku v Slovinsku vám odporúčame najmä letnú sezónu.

Francúzsko

Dovolenku bez pasu ponúka aj krajina Galského kohúta. Napriek tomu, že je Francúzsko  známe predovšetkým svojím hlavným mestom Paríž  a architektonickými zaujímavosťami, ponúka i obľúbené pláže so zlatistým pieskom a príjemným vstupom do mora. Tou najznámejšou je bezpochyby Pampelonne pri St. Tropez, známa tiež ako Francúzska riviéra. Prekrásnym miestom vhodným najmä pre rodinky s menšími deťmi je francúzsky ostrov Noirmoutier s piesočnatou plážou obklopenou zeleňou. Ak si chcete skutočne vychutnať kúpanie v mori a pobyt na pláži, odporúčame vám Francúzsko navštíviť v letných mesiacoch.

Bulharsko

Len s občianskym preukazom sa môžete vybrať aj na vyhľadávané Slnečné pobrežie Bulharska. Určite ste už počuli o populárnom letovisku s pestrou ponukou atrakcií pre deti i dospelých vrátane rušného nočného života. Bulharsko však ponúka aj mnohé ďalšie lákavé destinácie. Spomeňme napríklad Zlaté piesky, Albenu, Sveti vlas či Primorsko. Pláže vám odporúčame navštíviť od polovice júna do polovice septembra.

Cyprus

Cyprus je v súčasnosti jednou z najvyhľadávanejších destinácií Slovákov. Zatiaľ čo pre sever platia podobné podmienky ako pre Turecko, na juh môžete cestovať bez pasu. Medzi vyhľadávané letoviská patrí Protaras, ktorého malebné pláže boli ocenené modrou vlajkou. Odporúčame vám aj letovisko Ayia Napa s prekrásnymi piesočnatými plážami a vyhľadávaným Mostom lásky. Južný Cyprus poskytuje príjemné teplé počasie pre pobyt pri mori od mája až do konca októbra.

Chorvátsko

V Chorvátsku  sú Slováci ako doma. Keďže ide o krajinu EÚ, aj na obľúbené pláže Jadranského mora môžete cestovať bez pasu. Vyhľadávané chorvátske letoviská pravdepodobne netreba zvlášť predstavovať. Za všetky spomeňme aspoň ostrov Pag s rušným nočným životom, dobre dostupnú Crikvenicu, mimoriadne vhodnú pre rodinky s deťmi či perlu Jadranu – Makarskú riviéru. Do Chorvátska vám odporúčame vycestovať najskôr v polovici júna, ideálne počasie je tu v lete.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?