Poistenie pre pár na dovolenku

Všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere poistenia na dovolenku

6. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistenie je súčasťou povinnej výbavy každého dovolenkára. V ponuke trhu nájdete poistenie na dovolenku pod názvom cestovné poistenie. Tento poistný produkt majú vo svojom portfóliu všetky komerčné poisťovne, a výber tak môže byť pomerne náročný. Čo všetko by ste teda mali vedieť ešte predtým, ako podpíšete poistnú zmluvu? V nasledujúcom článku vám prinášame veľký prehľad informácií o poistení na dovolenku.

Krátkodobé verzus dlhodobé poistenie

Výber poistného produktu z pohľadu časového hľadiska závisí primárne od toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak sa potrebujete poistiť na jednu alebo dve dovolenky v priebehu jedného roka, určite sa vám viac oplatí krátkodobé cestovné poistenie. Platnosť poistného balíčka bude v tomto prípade kopírovať termín vášho pobytu. Cena takéhoto poistenia, samozrejme, závisí od rozsahu poistného krytia, ale v základe sa pohybuje na úrovni pár eur.


Iná situácia nastáva, ak do zahraničia cestujete pravidelne, niekoľkokrát do roka. Tu stojí za zváženie dlhodobé cestovné poistenie. Uzatvára sa jednorazovo a chráni vás počas celého poistného obdobia, spravidla počas jedného roka, a to pri každej ceste do zahraničia. Cena sa pohybuje v desiatkach eur. Veľkou výhodou je, že nemusíte pred každou cestou do zahraničia venovať čas vybavovaniu poistenia.

Rekreácia verzus adrenalín

Výber poistného balíčka by mal zohľadňovať aj aktivity, ktorým sa chystáte v zahraničí venovať. Klasické cestovné poistenie kryje len bežné pobyty zahŕňajúce rekreáciu, bežné letné športy, lyžovačku, nákupy či prácu v zahraničí. Ak sa chystáte venovať nebezpečným či adrenalínovým športom, ako sú napríklad horolezectvo, skialp či hĺbkové potápanie, pravdepodobne budete potrebovať pripoistenie. 

Jednotlivec verzus rodina

Budete cestovať sám, s partiou priateľov alebo sa chystáte do zahraničia na rodinnú dovolenku? Aj toto ovplyvňuje výber poistenia. Poisťovne totiž poskytujú takzvané skupinové alebo rodinné zľavy. Ak necestujete osamote, určite vám odporúčame takúto možnosť využiť. Nielenže ušetríte na poistnom, ale tiež si celý proces vybavovania poistenia výrazne zjednodušíte.

Európa verzus svet

V závislosti od plánovanej cesty vám tiež odporúčame kontrolu územnej platnosti vašej poistnej zmluvy. Niektoré poisťovne ponúkajú výlučne balíčky platné na celom svete, iné rozlišujú poistenie do Európy a do zvyšku sveta. Do územnej platnosti Európy spravidla patria aj niektoré ďalšie krajiny. Poisťovne sem zvyknú zaraďovať Turecko, Alžírsko, Tunisko, Cyprus, Egypt, Jordánsko, Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan, Maroko a Izrael.


Predovšetkým v prípade niektorých pripoistení je dôležité si overiť, či platia v období poistného krytia už aj na území Slovenska alebo až po prekročení hraníc. Ako príklad uveďme poistenie batožiny proti strate alebo krádeži. Preverte si, či vás poisťovňa odškodní aj v prípade, že vám batožinu odcudzia už na Slovensku alebo len v zahraničí. 

Základný balíček verzus pripoistenia 

Základný balíček poistenia na dovolenku alebo cestovného poistenia zahŕňa poistenie akútnej choroby, úrazu alebo úmrtia,  teda poistenie liečebných nákladov na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. V rozsahu základného balíčka býva zahrnuté aj pátranie na horách a na vode, teda výjazd záchranných zložiek. Niektoré poisťovne ponúkajú v cene základného balíčka aj telefonickú asistenciu pre prípady náročných situácií spôsobených úrazom alebo náhlym ochorením. 


V súčasnej dobe vám rozhodne odporúčame overiť si, či máte v rámci základného balíčka služieb zahrnuté aj niektoré riziká súvisiace s pandémiou COVID-19. Niektoré poisťovne ich automaticky zaraďujú do základu, inde si ich musíte doplatiť v rámci pripoistenia. Ide napríklad o storno cesty v prípade pozitívneho testu na COVID-19, liečebné náklady v prípade ochorenia na toto ochorenie v zahraničí, predĺženie poistenia pre prípad karantény, náklady na ubytovanie a cestovné náklady v prípade nariadenej karantény v zahraničí. 

Ponúkame vám prehľad nami odporúčaných doplnkových pripoistení. Výber a vyskladanie poistného balíčka bude závisieť primárne od vašich potrieb. Od rozsahu pripoistení sa bude, prirodzene, odvíjať aj cena poistného. Z aktuálnej ponuky trhu považujeme za užitočné nasledujúce pripoistenia na dovolenku:

 • pripoistenie batožiny pre prípad poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej udalosti, vodou z vodovodných zariadení, stratou alebo krádežou,

 • pripoistenie zodpovednosti za škodu na zdraví, na živote a na majetku, ktorú spôsobíte neúmyselným konaním tretím osobám,

 • pripoistenie akútnej choroby alebo úrazu domáceho miláčika,

 • pripoistenie poruchy alebo nehody motorového vozidla, ktorým cestujete do zahraničia.

Poistenie auta na dovolenku

Ak cestujete na dovolenku autom, nezabudnite ani na poistenie svojho motorového tátoša. Poistenie auta na dovolenku môžete riešiť cez povinné zmluvné poistenie a s ním spojené asistenčné služby, cez havarijné poistenie alebo cez pripoistenie k cestovnému poisteniu.

Na pobočke verzus online

Pri uzatváraní poistenia na dovolenku máte dve možnosti. Môžete tak urobiť počas návštevy pobočky alebo online. Návšteva pobočky je osobnejšia a poskytuje priestor pre kladenie otázok. Súčasne však ide o časovo a často i finančne náročnejšiu možnosť. Na to, aby ste získali najvýhodnejšiu ponuku, museli by ste obísť pobočky všetkých komerčných poisťovní. Trvalo by vám to prinajlepšom niekoľko hodín. Pri uzatváraní poistenia online získate prehľad ponúk jednotlivých poisťovní v priebehu niekoľkých minút. Zmluvu uzatvoríte vyplnením jednoduchého elektronického formulára. Následne už len uhradíte poistné a môžete vycestovať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.