Poistenie pre pár na dovolenku

Všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere poistenia na dovolenku

6. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistenie je súčasťou povinnej výbavy každého dovolenkára. V ponuke trhu nájdete poistenie na dovolenku pod názvom cestovné poistenie. Tento poistný produkt majú vo svojom portfóliu všetky komerčné poisťovne, a výber tak môže byť pomerne náročný. Čo všetko by ste teda mali vedieť ešte predtým, ako podpíšete poistnú zmluvu? V nasledujúcom článku vám prinášame veľký prehľad informácií o poistení na dovolenku.

Krátkodobé verzus dlhodobé poistenie

Výber poistného produktu z pohľadu časového hľadiska závisí primárne od toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak sa potrebujete poistiť na jednu alebo dve dovolenky v priebehu jedného roka, určite sa vám viac oplatí krátkodobé cestovné poistenie. Platnosť poistného balíčka bude v tomto prípade kopírovať termín vášho pobytu. Cena takéhoto poistenia, samozrejme, závisí od rozsahu poistného krytia, ale v základe sa pohybuje na úrovni pár eur.


Iná situácia nastáva, ak do zahraničia cestujete pravidelne, niekoľkokrát do roka. Tu stojí za zváženie dlhodobé cestovné poistenie. Uzatvára sa jednorazovo a chráni vás počas celého poistného obdobia, spravidla počas jedného roka, a to pri každej ceste do zahraničia. Cena sa pohybuje v desiatkach eur. Veľkou výhodou je, že nemusíte pred každou cestou do zahraničia venovať čas vybavovaniu poistenia.

Rekreácia verzus adrenalín

Výber poistného balíčka by mal zohľadňovať aj aktivity, ktorým sa chystáte v zahraničí venovať. Klasické cestovné poistenie kryje len bežné pobyty zahŕňajúce rekreáciu, bežné letné športy, lyžovačku, nákupy či prácu v zahraničí. Ak sa chystáte venovať nebezpečným či adrenalínovým športom, ako sú napríklad horolezectvo, skialp či hĺbkové potápanie, pravdepodobne budete potrebovať pripoistenie. 

Jednotlivec verzus rodina

Budete cestovať sám, s partiou priateľov alebo sa chystáte do zahraničia na rodinnú dovolenku? Aj toto ovplyvňuje výber poistenia. Poisťovne totiž poskytujú takzvané skupinové alebo rodinné zľavy. Ak necestujete osamote, určite vám odporúčame takúto možnosť využiť. Nielenže ušetríte na poistnom, ale tiež si celý proces vybavovania poistenia výrazne zjednodušíte.

Európa verzus svet

V závislosti od plánovanej cesty vám tiež odporúčame kontrolu územnej platnosti vašej poistnej zmluvy. Niektoré poisťovne ponúkajú výlučne balíčky platné na celom svete, iné rozlišujú poistenie do Európy a do zvyšku sveta. Do územnej platnosti Európy spravidla patria aj niektoré ďalšie krajiny. Poisťovne sem zvyknú zaraďovať Turecko, Alžírsko, Tunisko, Cyprus, Egypt, Jordánsko, Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan, Maroko a Izrael.


Predovšetkým v prípade niektorých pripoistení je dôležité si overiť, či platia v období poistného krytia už aj na území Slovenska alebo až po prekročení hraníc. Ako príklad uveďme poistenie batožiny proti strate alebo krádeži. Preverte si, či vás poisťovňa odškodní aj v prípade, že vám batožinu odcudzia už na Slovensku alebo len v zahraničí. 

Základný balíček verzus pripoistenia 

Základný balíček poistenia na dovolenku alebo cestovného poistenia zahŕňa poistenie akútnej choroby, úrazu alebo úmrtia,  teda poistenie liečebných nákladov na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. V rozsahu základného balíčka býva zahrnuté aj pátranie na horách a na vode, teda výjazd záchranných zložiek. Niektoré poisťovne ponúkajú v cene základného balíčka aj telefonickú asistenciu pre prípady náročných situácií spôsobených úrazom alebo náhlym ochorením. 


V súčasnej dobe vám rozhodne odporúčame overiť si, či máte v rámci základného balíčka služieb zahrnuté aj niektoré riziká súvisiace s pandémiou COVID-19. Niektoré poisťovne ich automaticky zaraďujú do základu, inde si ich musíte doplatiť v rámci pripoistenia. Ide napríklad o storno cesty v prípade pozitívneho testu na COVID-19, liečebné náklady v prípade ochorenia na toto ochorenie v zahraničí, predĺženie poistenia pre prípad karantény, náklady na ubytovanie a cestovné náklady v prípade nariadenej karantény v zahraničí. 

Ponúkame vám prehľad nami odporúčaných doplnkových pripoistení. Výber a vyskladanie poistného balíčka bude závisieť primárne od vašich potrieb. Od rozsahu pripoistení sa bude, prirodzene, odvíjať aj cena poistného. Z aktuálnej ponuky trhu považujeme za užitočné nasledujúce pripoistenia na dovolenku:

 • pripoistenie batožiny pre prípad poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej udalosti, vodou z vodovodných zariadení, stratou alebo krádežou,

 • pripoistenie zodpovednosti za škodu na zdraví, na živote a na majetku, ktorú spôsobíte neúmyselným konaním tretím osobám,

 • pripoistenie akútnej choroby alebo úrazu domáceho miláčika,

 • pripoistenie poruchy alebo nehody motorového vozidla, ktorým cestujete do zahraničia.

Poistenie auta na dovolenku

Ak cestujete na dovolenku autom, nezabudnite ani na poistenie svojho motorového tátoša. Poistenie auta na dovolenku môžete riešiť cez povinné zmluvné poistenie a s ním spojené asistenčné služby, cez havarijné poistenie alebo cez pripoistenie k cestovnému poisteniu.

Na pobočke verzus online

Pri uzatváraní poistenia na dovolenku máte dve možnosti. Môžete tak urobiť počas návštevy pobočky alebo online. Návšteva pobočky je osobnejšia a poskytuje priestor pre kladenie otázok. Súčasne však ide o časovo a často i finančne náročnejšiu možnosť. Na to, aby ste získali najvýhodnejšiu ponuku, museli by ste obísť pobočky všetkých komerčných poisťovní. Trvalo by vám to prinajlepšom niekoľko hodín. Pri uzatváraní poistenia online získate prehľad ponúk jednotlivých poisťovní v priebehu niekoľkých minút. Zmluvu uzatvoríte vyplnením jednoduchého elektronického formulára. Následne už len uhradíte poistné a môžete vycestovať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.