rodina v aute

Poistenie vozidla na dovolenku: Viete, aké máte možnosti?

Cestovné poistenie úrazu, batožiny alebo storna je v súčasnosti obľúbené a veľmi rozšírené. Keď sa však vydáte na dovolenku vlastnou dopravou, je nutné premýšľať aj nad tým, ako budete vozidlo kryť. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Buďte si istí, že aj za hranicami môžete vyriešiť všetko ľahko a rýchlo. Pomôže vám k tomu výhodné poistenie vozidla na dovolenku.

Najprv skontrolujte PZP

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Ide o povinné poistenie a v prípade, že by ste ho nemali platné, zaplatíte pokutu v hodnote 3 320 eur.


PZP vás  kryje pri zavinení dopravnej nehody. V takýchto situáciách by mala škody na majetku tretích osôb zaplatiť poisťovňa. Všetko sa odvíja od vášho balíka, limitov a ďalších detailov uvedených v zmluve.


Niektorí sa spoliehajú na to, že PZP v niektorých krajinách nie je tak často kontrolované ako u nás. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciám celej dovolenky, neriskujte to. Nikdy neviete, kedy  vás polícia zastaví a vypýta si doklady.


Pred vycestovaním si skontrolujte najprv časovú platnosť. Keď je v poriadku, sledujte aj územnú platnosť. V zelenej karte máte vypísaný zoznam krajín, kde vás poistenie kryje. Ak sa vami zvolená destinácia v zozname nenachádza, je to akoby ste PZP nemali. Keď sa do takejto situácie dostanete, musíte si kúpiť špeciálne hraničné poistenie.

Hraničné poistenie

Hraničné poistenie je špecifickým typom poistenia. Využíva sa vtedy, keď v zelenej karte nie je uvedená krajina, do ktorej cestujete. Niektorí si ho vybavujú, aj keď dovážajú vozidlo zo zahraničia.


Hraničné poistenie pokryje dobu, keď vozidlo nemá PZP, prípadne na obdobie počas dovolenky, keď PZP máte, no v danej krajine neplatí.


Ak by ste s takto poisteným vozidlom spravili škodu, uhradiť by ju mala poisťovňa v danej krajine. Stále však platí, že sa hradia len škody spôsobené na majetku tretích osôb. Vaše musíte hradiť zo svojho alebo sa spoľahnúť na havarijné poistenie.

Havarijné poistenie kryje škody na vašom majetku

Havarijné poistenie, často označované ako kasko, má množstvo výhod, vrátane toho, že  kryje škody na vašom majetku. Znamená to, že v prípade nehody by škody na opravu vášho vozidla a iných poistených vecí mala zaplatiť poisťovňa.


Kasko kryje spravidla štyri oblasti:

 • havária,

 • živel,

 • krádež,

 • vandalizmus.

Ak vám to nestačí, môžete si k nemu dokúpiť doplnkové pripoistenia. K obľúbeným patria:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie batožiny,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie výtlku a iné.

Rada odborníka

Väčšina pripoistení má spoluúčasť v hodnote  od 5 % do 15 %. O tejto skutočnosti by ste mali vopred vedieť, aby ste neboli prekvapení, keď budete musieť niečo doplácať.


Dobrou správou je, že kasko sa dá využiť aj za hranicami. Platnosť si vyberáte sami pri podpise zmluvy. Väčšina poisťovní poskytuje dva typy, a to platnosť na Slovensku a v Európe.

Keď havarijné poistenie nemáte

Havarijné poistenie nie je povinné zo zákona. Ak ho neuzatvoríte, nehrozí vám žiadna pokuta. Pre lepší pocit z celej jazdy však v zahraničí možno kasko budete chcieť.


Ak hľadáte zaujímavý balík, ktorý pokryje škody vášho majetku počas pobytu v zahraničí, vyberte si poistenie vozidla na dovolenku. Ide o špeciálny, časovo obmedzený produkt. Vybaviť si ho viete na presne určené obdobie.


Poistenie obsahuje množstvo praktických služieb, ako napríklad asistenčné služby, opravenie poruchy na mieste alebo odtiahnutie vozidla. Nechýba ani krytie živelnej pohromy, stret so zverou alebo vandalizmus.

Nezabúdajte na seba

Zhon pri cestovaní často spôsobuje, že človek zabudne sám na seba. Hneď, ako si vybavíte výhodné poistenie pre auto, začnite hľadať typ aj pre seba. Cestovné poistenia sa delia na krátkodobé a ročné.


Krátkodobé cestovné poistenie vás kryje len  určité obdobie. Je vhodné pre ľudí cestujúcich raz, maximálne dvakrát do roka. Po príchode domov zmluva vyprší. Ak teda pôjdete o pár mesiacov za hranice znova, musíte ju uzatvoriť nanovo.


Ročné cestovné poistenie sa hodí milovníkom cestovania a tým, ktorí majú počas roka veľa pracovných ciest. Zmluva sa uzatvára na jeden rok. Počas tohto obdobia môžete cestovať bez toho, aby ste si pri každej ceste vybavovali poistenie odznova.


Základné cestovné poistenie kryje:

 • liečebné náklady,

 • úraz,

 • batožinu,

 • storno,

 • pátranie a záchranu,

 • zodpovednosť,

 • asistenčné služby.


Ak vám to nestačí, doplaťte si pripoistenia alebo uzatvorte drahší balík s viacerými službami.

Vyberte si výhodné cestovné poistenie

Nehľadiac na to, či si vybavujete poistenie pre seba, alebo pre vaše auto, je nutné prezrieť si celú ponuku a jednotlivé možnosti si porovnať. Len tak zistíte, čo je pre vás najvýhodnejšie a sedí vám najviac.


Pri prezeraní poistení sa zamerajte najmä na výšku krytia. Uzatvoriť lacné poistenie s nízkymi limitmi môže byť rizikom. Poisťovňa by vám pri škodovej udalosti nemusela preplatiť ani polovicu z celej čiastky.


Ďalej sledujte to, čo balík kryje. V základnom balíku nemusí byť napríklad náhrada storno poplatkov alebo poistenie batožiny. Ak je to niečo, čo potrebujete, vyberte si inú možnosť alebo si doplaťte pripoistenia.


Uistite sa, že poistenie má presne to, čo hľadáte. Len vtedy získate skutočný pocit bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.