rodina v aute

Poistenie vozidla na dovolenku: Viete, aké máte možnosti?

Cestovné poistenie úrazu, batožiny alebo storna je v súčasnosti obľúbené a veľmi rozšírené. Keď sa však vydáte na dovolenku vlastnou dopravou, je nutné premýšľať aj nad tým, ako budete vozidlo kryť. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Buďte si istí, že aj za hranicami môžete vyriešiť všetko ľahko a rýchlo. Pomôže vám k tomu výhodné poistenie vozidla na dovolenku.

Najprv skontrolujte PZP

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Ide o povinné poistenie a v prípade, že by ste ho nemali platné, zaplatíte pokutu v hodnote 3 320 eur.


PZP vás  kryje pri zavinení dopravnej nehody. V takýchto situáciách by mala škody na majetku tretích osôb zaplatiť poisťovňa. Všetko sa odvíja od vášho balíka, limitov a ďalších detailov uvedených v zmluve.


Niektorí sa spoliehajú na to, že PZP v niektorých krajinách nie je tak často kontrolované ako u nás. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciám celej dovolenky, neriskujte to. Nikdy neviete, kedy  vás polícia zastaví a vypýta si doklady.


Pred vycestovaním si skontrolujte najprv časovú platnosť. Keď je v poriadku, sledujte aj územnú platnosť. V zelenej karte máte vypísaný zoznam krajín, kde vás poistenie kryje. Ak sa vami zvolená destinácia v zozname nenachádza, je to akoby ste PZP nemali. Keď sa do takejto situácie dostanete, musíte si kúpiť špeciálne hraničné poistenie.

Hraničné poistenie

Hraničné poistenie je špecifickým typom poistenia. Využíva sa vtedy, keď v zelenej karte nie je uvedená krajina, do ktorej cestujete. Niektorí si ho vybavujú, aj keď dovážajú vozidlo zo zahraničia.


Hraničné poistenie pokryje dobu, keď vozidlo nemá PZP, prípadne na obdobie počas dovolenky, keď PZP máte, no v danej krajine neplatí.


Ak by ste s takto poisteným vozidlom spravili škodu, uhradiť by ju mala poisťovňa v danej krajine. Stále však platí, že sa hradia len škody spôsobené na majetku tretích osôb. Vaše musíte hradiť zo svojho alebo sa spoľahnúť na havarijné poistenie.

Havarijné poistenie kryje škody na vašom majetku

Havarijné poistenie, často označované ako kasko, má množstvo výhod, vrátane toho, že  kryje škody na vašom majetku. Znamená to, že v prípade nehody by škody na opravu vášho vozidla a iných poistených vecí mala zaplatiť poisťovňa.


Kasko kryje spravidla štyri oblasti:

 • havária,

 • živel,

 • krádež,

 • vandalizmus.

Ak vám to nestačí, môžete si k nemu dokúpiť doplnkové pripoistenia. K obľúbeným patria:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie batožiny,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie výtlku a iné.

Rada odborníka

Väčšina pripoistení má spoluúčasť v hodnote  od 5 % do 15 %. O tejto skutočnosti by ste mali vopred vedieť, aby ste neboli prekvapení, keď budete musieť niečo doplácať.


Dobrou správou je, že kasko sa dá využiť aj za hranicami. Platnosť si vyberáte sami pri podpise zmluvy. Väčšina poisťovní poskytuje dva typy, a to platnosť na Slovensku a v Európe.

Keď havarijné poistenie nemáte

Havarijné poistenie nie je povinné zo zákona. Ak ho neuzatvoríte, nehrozí vám žiadna pokuta. Pre lepší pocit z celej jazdy však v zahraničí možno kasko budete chcieť.


Ak hľadáte zaujímavý balík, ktorý pokryje škody vášho majetku počas pobytu v zahraničí, vyberte si poistenie vozidla na dovolenku. Ide o špeciálny, časovo obmedzený produkt. Vybaviť si ho viete na presne určené obdobie.


Poistenie obsahuje množstvo praktických služieb, ako napríklad asistenčné služby, opravenie poruchy na mieste alebo odtiahnutie vozidla. Nechýba ani krytie živelnej pohromy, stret so zverou alebo vandalizmus.

Nezabúdajte na seba

Zhon pri cestovaní často spôsobuje, že človek zabudne sám na seba. Hneď, ako si vybavíte výhodné poistenie pre auto, začnite hľadať typ aj pre seba. Cestovné poistenia sa delia na krátkodobé a ročné.


Krátkodobé cestovné poistenie vás kryje len  určité obdobie. Je vhodné pre ľudí cestujúcich raz, maximálne dvakrát do roka. Po príchode domov zmluva vyprší. Ak teda pôjdete o pár mesiacov za hranice znova, musíte ju uzatvoriť nanovo.


Ročné cestovné poistenie sa hodí milovníkom cestovania a tým, ktorí majú počas roka veľa pracovných ciest. Zmluva sa uzatvára na jeden rok. Počas tohto obdobia môžete cestovať bez toho, aby ste si pri každej ceste vybavovali poistenie odznova.


Základné cestovné poistenie kryje:

 • liečebné náklady,

 • úraz,

 • batožinu,

 • storno,

 • pátranie a záchranu,

 • zodpovednosť,

 • asistenčné služby.


Ak vám to nestačí, doplaťte si pripoistenia alebo uzatvorte drahší balík s viacerými službami.

Vyberte si výhodné cestovné poistenie

Nehľadiac na to, či si vybavujete poistenie pre seba, alebo pre vaše auto, je nutné prezrieť si celú ponuku a jednotlivé možnosti si porovnať. Len tak zistíte, čo je pre vás najvýhodnejšie a sedí vám najviac.


Pri prezeraní poistení sa zamerajte najmä na výšku krytia. Uzatvoriť lacné poistenie s nízkymi limitmi môže byť rizikom. Poisťovňa by vám pri škodovej udalosti nemusela preplatiť ani polovicu z celej čiastky.


Ďalej sledujte to, čo balík kryje. V základnom balíku nemusí byť napríklad náhrada storno poplatkov alebo poistenie batožiny. Ak je to niečo, čo potrebujete, vyberte si inú možnosť alebo si doplaťte pripoistenia.


Uistite sa, že poistenie má presne to, čo hľadáte. Len vtedy získate skutočný pocit bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.