rodina v aute

Poistenie vozidla na dovolenku: Viete, aké máte možnosti?

Cestovné poistenie úrazu, batožiny alebo storna je v súčasnosti obľúbené a veľmi rozšírené. Keď sa však vydáte na dovolenku vlastnou dopravou, je nutné premýšľať aj nad tým, ako budete vozidlo kryť. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Buďte si istí, že aj za hranicami môžete vyriešiť všetko ľahko a rýchlo. Pomôže vám k tomu výhodné poistenie vozidla na dovolenku.

Najprv skontrolujte PZP

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Ide o povinné poistenie a v prípade, že by ste ho nemali platné, zaplatíte pokutu v hodnote 3 320 eur.


PZP vás  kryje pri zavinení dopravnej nehody. V takýchto situáciách by mala škody na majetku tretích osôb zaplatiť poisťovňa. Všetko sa odvíja od vášho balíka, limitov a ďalších detailov uvedených v zmluve.


Niektorí sa spoliehajú na to, že PZP v niektorých krajinách nie je tak často kontrolované ako u nás. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciám celej dovolenky, neriskujte to. Nikdy neviete, kedy  vás polícia zastaví a vypýta si doklady.


Pred vycestovaním si skontrolujte najprv časovú platnosť. Keď je v poriadku, sledujte aj územnú platnosť. V zelenej karte máte vypísaný zoznam krajín, kde vás poistenie kryje. Ak sa vami zvolená destinácia v zozname nenachádza, je to akoby ste PZP nemali. Keď sa do takejto situácie dostanete, musíte si kúpiť špeciálne hraničné poistenie.

Hraničné poistenie

Hraničné poistenie je špecifickým typom poistenia. Využíva sa vtedy, keď v zelenej karte nie je uvedená krajina, do ktorej cestujete. Niektorí si ho vybavujú, aj keď dovážajú vozidlo zo zahraničia.


Hraničné poistenie pokryje dobu, keď vozidlo nemá PZP, prípadne na obdobie počas dovolenky, keď PZP máte, no v danej krajine neplatí.


Ak by ste s takto poisteným vozidlom spravili škodu, uhradiť by ju mala poisťovňa v danej krajine. Stále však platí, že sa hradia len škody spôsobené na majetku tretích osôb. Vaše musíte hradiť zo svojho alebo sa spoľahnúť na havarijné poistenie.

Havarijné poistenie kryje škody na vašom majetku

Havarijné poistenie, často označované ako kasko, má množstvo výhod, vrátane toho, že  kryje škody na vašom majetku. Znamená to, že v prípade nehody by škody na opravu vášho vozidla a iných poistených vecí mala zaplatiť poisťovňa.


Kasko kryje spravidla štyri oblasti:

 • havária,

 • živel,

 • krádež,

 • vandalizmus.

Ak vám to nestačí, môžete si k nemu dokúpiť doplnkové pripoistenia. K obľúbeným patria:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie batožiny,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie výtlku a iné.

Rada odborníka

Väčšina pripoistení má spoluúčasť v hodnote  od 5 % do 15 %. O tejto skutočnosti by ste mali vopred vedieť, aby ste neboli prekvapení, keď budete musieť niečo doplácať.


Dobrou správou je, že kasko sa dá využiť aj za hranicami. Platnosť si vyberáte sami pri podpise zmluvy. Väčšina poisťovní poskytuje dva typy, a to platnosť na Slovensku a v Európe.

Keď havarijné poistenie nemáte

Havarijné poistenie nie je povinné zo zákona. Ak ho neuzatvoríte, nehrozí vám žiadna pokuta. Pre lepší pocit z celej jazdy však v zahraničí možno kasko budete chcieť.


Ak hľadáte zaujímavý balík, ktorý pokryje škody vášho majetku počas pobytu v zahraničí, vyberte si poistenie vozidla na dovolenku. Ide o špeciálny, časovo obmedzený produkt. Vybaviť si ho viete na presne určené obdobie.


Poistenie obsahuje množstvo praktických služieb, ako napríklad asistenčné služby, opravenie poruchy na mieste alebo odtiahnutie vozidla. Nechýba ani krytie živelnej pohromy, stret so zverou alebo vandalizmus.

Nezabúdajte na seba

Zhon pri cestovaní často spôsobuje, že človek zabudne sám na seba. Hneď, ako si vybavíte výhodné poistenie pre auto, začnite hľadať typ aj pre seba. Cestovné poistenia sa delia na krátkodobé a ročné.


Krátkodobé cestovné poistenie vás kryje len  určité obdobie. Je vhodné pre ľudí cestujúcich raz, maximálne dvakrát do roka. Po príchode domov zmluva vyprší. Ak teda pôjdete o pár mesiacov za hranice znova, musíte ju uzatvoriť nanovo.


Ročné cestovné poistenie sa hodí milovníkom cestovania a tým, ktorí majú počas roka veľa pracovných ciest. Zmluva sa uzatvára na jeden rok. Počas tohto obdobia môžete cestovať bez toho, aby ste si pri každej ceste vybavovali poistenie odznova.


Základné cestovné poistenie kryje:

 • liečebné náklady,

 • úraz,

 • batožinu,

 • storno,

 • pátranie a záchranu,

 • zodpovednosť,

 • asistenčné služby.


Ak vám to nestačí, doplaťte si pripoistenia alebo uzatvorte drahší balík s viacerými službami.

Vyberte si výhodné cestovné poistenie

Nehľadiac na to, či si vybavujete poistenie pre seba, alebo pre vaše auto, je nutné prezrieť si celú ponuku a jednotlivé možnosti si porovnať. Len tak zistíte, čo je pre vás najvýhodnejšie a sedí vám najviac.


Pri prezeraní poistení sa zamerajte najmä na výšku krytia. Uzatvoriť lacné poistenie s nízkymi limitmi môže byť rizikom. Poisťovňa by vám pri škodovej udalosti nemusela preplatiť ani polovicu z celej čiastky.


Ďalej sledujte to, čo balík kryje. V základnom balíku nemusí byť napríklad náhrada storno poplatkov alebo poistenie batožiny. Ak je to niečo, čo potrebujete, vyberte si inú možnosť alebo si doplaťte pripoistenia.


Uistite sa, že poistenie má presne to, čo hľadáte. Len vtedy získate skutočný pocit bezpečia.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?