Dve havarované autá

Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

18. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

#1  Pred akými udalosťami chcete ochrániť seba a svoje vozidlo?

Havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP). dobrovoľné. Preto sa do popredia dostáva základná otázka, prečo si ho vlastne uzatvoriť (?) Odpoveď je jednoduchá. Kasko uzatvorte, ak chcete svoje vozidlo i seba ochrániť pred inými škodami, ako kryje samotné PZP.


Havarijná poistka na auto sa štandardne uzatvára najmä na tieto hlavné riziká:


 • havária -  z vlastného alebo cudzieho zavinenia, 

 • krádež celého vozidla alebo jeho časti (kolesá, disky, autorádio, batožina a iné), 

 • vandalizmus - poškodenie auta úmyselným konaním tretej osoby, vlámaním sa alebo lúpežou,

 • živelné udalosti  - krupobitie, víchrica, povodeň, úder blesku, požiar, pád stromu, zosuv pôdy a iné.  


Okrem toho si môžete nechať pripoistiť aj ďalšie doplnkové riziká, ako sú úraz posádky vozidla, poškodenie čelného skla, stret so zverou, batožinu a mnohé ďalšie. Súčasťou havarijného poistenia aj asistenčné služby určené pre prípady nehôd, porúch, poškodenia alebo krádeže auta, prípadne pre iné problémy s pojazdnosťou vozidla. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú ťažkosti.


#2 Oplatí sa vám havarijná poistka pre staršie auto? 

Medzi vodičmi sa traduje, že havarijná poistka pre vozidlá staršie ako 5-6 rokov sa neoplatí. Neplatí to však vo všeobecnosti. Túto hranicu môžete považovať za orientačnú pri vozidlách nižšej a strednej triedy. Ak ste však majiteľom luxusnejšieho auta, havarijné poistenie sa vám vyplatí aj pri staršom, napríklad i pri 7-ročnom vozidle. Jeho cena sa totiž udržiava dlhšie. V tomto prípade nejde teda ani o samotný vek, ako skôr o trhovú hodnotu vozidla. 


Pri lacnejších typoch je už uzavretie poistky na zváženie. Pri 10-ročnom aute sa poistka už viac-menej neoplatí. A to nielen kvôli výške samotnej poistky, ale aj sume spoluúčasti. Navyše, väčšina poisťovní vám auto staršie ako 12 rokov havarijne nepoistí. 


Kasko sa teda rozhodne oplatí uzavrieť najmä pre drahšie vozidlá. Naopak, neoplatí sa pri tých, ktorých hodnota je už nízka a na vozidle prakticky nevznikne škoda, ktorú by ste nemali problém uhradiť.


#3 Akú výšku spoluúčasti chcete mať?

Spoluúčasť definuje sumu, ktorou sa budete podieľať na prípadných škodách. Ak máte napríklad spoluúčasť vo výške 100 eur a výmena rozbitého skla vás bude stáť 99 eur, z poistky nedostanete nič. Pri škode 150 eur a spoluúčasti 100 eur vám poisťovňa refunduje 50 eur. 


Existuje aj tzv.  nulová spoluúčasť, pri ktorej poisťovňa kryje plnú sumu poškodenia, a na vzniknutej škode sa teda nepodieľate. Takéto poistenie je však najdrahšie zo všetkých typov. Platí, že čím vyššiu spoluúčasť máte dohodnutú, tým je cena poistného nižšia.

#4 Je výhodnejšie pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie?

Ak máte staršie vozidlo, vhodnou alternatívou k havarijnému poisteniu môžu byť pripoistenia k PZP. Tie dnes pokrývajú takmer všetky riziká ako samotné kasko. Pripoistiť sa môžete napríklad proti riziku poškodenia čelného skla, stretu so zverou, poškodenia vozidla živelnou udalosťou a poistiť môžete aj vodiča a posádku.


V porovnaní s havarijnou poistkou na auto zaplatíte za pripoistenia spravidla nižšiu sumu. Avšak výška krytia pri jednotlivých rizikách býva pri doplnkových poisteniach podstatne nižšia. Dôkladne preto zvážte, ktorá alternatíva je pre vás výhodnejšia. Podmienky pripoistení a havarijného poistenia si vopred porovnajte.


#5 Ako môžete získať najvýhodnejšiu havarijnú poistku na auto?

Iste ste si všimli, že ceny havarijných poistiek sa v jednotlivých poisťovniach odlišujú. Je to kvôli tomu, že pri výpočte poistného zohľadňujú poisťovne rôzne parametre, napríklad vek, značku či technický stav auta, ale aj váš vek, lokalitu, bezškodový priebeh a podobne.


Produkty havarijného poistenia pokrývajú rôzne riziká a rozsah krytia, výšku spoluúčasti, rozsah asistenčných služieb a mnohé ďalšie podmienky.


Čo to znamená pre vás? Najlacnejšia havarijná poistka nie je automaticky tá najvýhodnejšia. Preto si podmienky jednotlivých poisťovní vopred porovnajte prostredníctvom online kalkulačky pre havarijné poistenie, kde si získate výpočet havarijnej poistky. Kasko môžete následne online aj uzavrieť, a to rýchlo a jednoducho priamo cez internet.


Malá rada na záver

Ak už havarijnú poistku uzavretú máte, každý rok si preverte, či nemôžete získať výhodnejšiu. Poistný trh je totiž dynamický a poisťovne z roka na rok menia poistné sumy aj podmienky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.