Dve havarované autá

Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

18. 1. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

#1  Pred akými udalosťami chcete ochrániť seba a svoje vozidlo?

Havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP). dobrovoľné. Preto sa do popredia dostáva základná otázka, prečo si ho vlastne uzatvoriť (?) Odpoveď je jednoduchá. Kasko uzatvorte, ak chcete svoje vozidlo i seba ochrániť pred inými škodami, ako kryje samotné PZP.


Havarijná poistka na auto sa štandardne uzatvára najmä na tieto hlavné riziká:


 • havária -  z vlastného alebo cudzieho zavinenia, 

 • krádež celého vozidla alebo jeho časti (kolesá, disky, autorádio, batožina a iné), 

 • vandalizmus - poškodenie auta úmyselným konaním tretej osoby, vlámaním sa alebo lúpežou,

 • živelné udalosti  - krupobitie, víchrica, povodeň, úder blesku, požiar, pád stromu, zosuv pôdy a iné.  


Okrem toho si môžete nechať pripoistiť aj ďalšie doplnkové riziká, ako sú úraz posádky vozidla, poškodenie čelného skla, stret so zverou, batožinu a mnohé ďalšie. Súčasťou havarijného poistenia aj asistenčné služby určené pre prípady nehôd, porúch, poškodenia alebo krádeže auta, prípadne pre iné problémy s pojazdnosťou vozidla. 


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú ťažkosti.


#2 Oplatí sa vám havarijná poistka pre staršie auto? 

Medzi vodičmi sa traduje, že havarijná poistka pre vozidlá staršie ako 5-6 rokov sa neoplatí. Neplatí to však vo všeobecnosti. Túto hranicu môžete považovať za orientačnú pri vozidlách nižšej a strednej triedy. Ak ste však majiteľom luxusnejšieho auta, havarijné poistenie sa vám vyplatí aj pri staršom, napríklad i pri 7-ročnom vozidle. Jeho cena sa totiž udržiava dlhšie. V tomto prípade nejde teda ani o samotný vek, ako skôr o trhovú hodnotu vozidla. 


Pri lacnejších typoch je už uzavretie poistky na zváženie. Pri 10-ročnom aute sa poistka už viac-menej neoplatí. A to nielen kvôli výške samotnej poistky, ale aj sume spoluúčasti. Navyše, väčšina poisťovní vám auto staršie ako 12 rokov havarijne nepoistí. 


Kasko sa teda rozhodne oplatí uzavrieť najmä pre drahšie vozidlá. Naopak, neoplatí sa pri tých, ktorých hodnota je už nízka a na vozidle prakticky nevznikne škoda, ktorú by ste nemali problém uhradiť.


#3 Akú výšku spoluúčasti chcete mať?

Spoluúčasť definuje sumu, ktorou sa budete podieľať na prípadných škodách. Ak máte napríklad spoluúčasť vo výške 100 eur a výmena rozbitého skla vás bude stáť 99 eur, z poistky nedostanete nič. Pri škode 150 eur a spoluúčasti 100 eur vám poisťovňa refunduje 50 eur. 


Existuje aj tzv.  nulová spoluúčasť, pri ktorej poisťovňa kryje plnú sumu poškodenia, a na vzniknutej škode sa teda nepodieľate. Takéto poistenie je však najdrahšie zo všetkých typov. Platí, že čím vyššiu spoluúčasť máte dohodnutú, tým je cena poistného nižšia.

#4 Je výhodnejšie pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie?

Ak máte staršie vozidlo, vhodnou alternatívou k havarijnému poisteniu môžu byť pripoistenia k PZP. Tie dnes pokrývajú takmer všetky riziká ako samotné kasko. Pripoistiť sa môžete napríklad proti riziku poškodenia čelného skla, stretu so zverou, poškodenia vozidla živelnou udalosťou a poistiť môžete aj vodiča a posádku.


V porovnaní s havarijnou poistkou na auto zaplatíte za pripoistenia spravidla nižšiu sumu. Avšak výška krytia pri jednotlivých rizikách býva pri doplnkových poisteniach podstatne nižšia. Dôkladne preto zvážte, ktorá alternatíva je pre vás výhodnejšia. Podmienky pripoistení a havarijného poistenia si vopred porovnajte.


#5 Ako môžete získať najvýhodnejšiu havarijnú poistku na auto?

Iste ste si všimli, že ceny havarijných poistiek sa v jednotlivých poisťovniach odlišujú. Je to kvôli tomu, že pri výpočte poistného zohľadňujú poisťovne rôzne parametre, napríklad vek, značku či technický stav auta, ale aj váš vek, lokalitu, bezškodový priebeh a podobne.


Produkty havarijného poistenia pokrývajú rôzne riziká a rozsah krytia, výšku spoluúčasti, rozsah asistenčných služieb a mnohé ďalšie podmienky.


Čo to znamená pre vás? Najlacnejšia havarijná poistka nie je automaticky tá najvýhodnejšia. Preto si podmienky jednotlivých poisťovní vopred porovnajte prostredníctvom online kalkulačky pre havarijné poistenie, kde si získate výpočet havarijnej poistky. Kasko môžete následne online aj uzavrieť, a to rýchlo a jednoducho priamo cez internet.


Malá rada na záver

Ak už havarijnú poistku uzavretú máte, každý rok si preverte, či nemôžete získať výhodnejšiu. Poistný trh je totiž dynamický a poisťovne z roka na rok menia poistné sumy aj podmienky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.