porucha bieleho auta, pri ktorom stojí žena

Viete, v akých situáciách potrebujete havarijné poistenie?

2. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Každý vlastník motorového vozidla má zákonnú povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. PZP však v prípade nehody či havárie nechráni vaše vozidlo, ale vozidlo inej osoby. Ak chcete predísť nečakaným výdajom spojeným so škodovou udalosťou na vašom aute, uzatvorte havarijné poistenie, ktoré ochráni vaše auto, aj peňaženku. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších situácií, kedy sa vám kasko bude hodiť.

Havarijné poistenie vs. PZP

Mnoho ľudí sa domnieva, že havarijné poistenie sú iba zbytočne vyhodené peniaze. Ak aj vy patríte k ľuďom, čo si myslia, že povinné zmluvné poistenie celkom stačí, dovoľte nám vyviesť vás z omylu.


Ako sme už uviedli v úvode, PZP kryje iba škody, ktoré prevádzkou vášho motorového vozidla spôsobíte inej osobe, či už ide o škody na majetku alebo na zdraví. Ak teda svojou jazdou zničíte vozidlo niekomu inému, vďaka PZP nebudete prípadné opravy hradiť z vlastného vrecka.

Vedeli ste, že...

... ak máte auto na lízing, počas jeho trvania je pre vás havarijné poistenie povinné?


Čo sa však stane v prípade, ak sa vplyvom živelnej udalosti alebo zásahom vandalov poškodí vaše vozidlo? Povinné zmluvné poistenie vám tu nepomôže. Ak nemáte uzatvorené kasko, všetky opravy si musíte uhradiť sami. Ceny za opravy niektorých škôd sa pritom môžu vyšplhať do naozaj vysokých čísel. Naopak, ceny havarijného poistenia vás iste nezruinujú, a v prípade nehody zachránia vašu peňaženku. Využiť môžete aj kalkulačku, ktorá vám na základe vami zadaných údajov porovná ponuky všetkých poisťovní.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.Ktoré riziká si môžete v rámci havarijného poistenia poistiť? Patrí sem napríklad:

 • havária,

 • stret so zverou,

 • živelné udalosti,

 • poškodenie hlodavcami,

 • krádež výbavy či celého vozidla,

 • poistenie finančnej straty,

 • poškodenie skiel na vozidle,

 • poistenie batožiny,

 • poistenie pneumatík,

 • poistenie nákladov pri zámene paliva,

 • poistenie osôb prepravovaných poisteným vozidlom.


Teraz sa spoločne pozrime na najčastejšie situácie, ktoré môžu nastať a poškodiť vaše vozidlo. Ak budete mať uzatvorené kasko, vyhnete sa nečakaným výdajom.

Živelné udalosti

Vaše auto nemusí byť poškodené iba počas jazdy v cestnej premávke. Medzi najčastejšie príčiny poškodenia vozidla patria práve živelné udalosti. Ide napríklad o poškodenie zásahom blesku, požiarom, výbuchom, víchricou či pri záplave. Ak bývate napríklad v oblasti, kde hrozia záplavy, toto poistenie by pre vás malo byť samozrejmosťou. Taktiež sa môže stať, že vaše auto poškodí krupobitie, s ktorým sa často stretneme aj v našich končinách. 

Stret so zverou

Situácia, kedy počas svojej jazdy zrazíte nejaké zviera, je mimoriadne stresujúca a nepríjemná. Žiaľ, k stretom so zverou dochádza na cestách pomerne často. Ak vám do cesty vbehne srnka či jeleň, iba zriedka je možné vyhnúť sa zrážke. Okrem nepríjemných spomienok si so sebou odnesiete aj väčšie či menšie škody na vašom vozidle. Zničená kapota, rozbité sklá či dokonca totálne nepojazdné vozidlo – to všetko sú škody, s ktorými vám pomôže poisťovňa, ak máte havarijné poistenie.


Zvieratá však môžu poškodiť vaše auto aj vtedy, keď s ním práve parkujete na vlastnom dvore či v garáži. Hlodavce si občas radi pochutnajú na kábloch a výsledkom ich zábavy je napríklad nefunkčná batéria či prevodovka. Havarijné poistenie našťastie kryje aj takéto problémy.

Náš TIP

Ak chcete ušetriť na poistnom, uzatvorte havarijné poistenie online.

Neznámy vinník

Možno ste sa už aj vy stali účastníkom dopravnej nehody, v ktorej nebolo možné určiť vinníka alebo vám protiidúce vozidlo rozbilo spätné zrkadlo a neznámy vodič jednoducho nezastavil. V podobných prípadoch nie je možné čerpať poistné plnenie z PZP druhej strany. Ak by ste nemali kasko, všetky opravy na vašom aute by ste museli platiť vy. Ak je vinník dopravnej nehody neznámy alebo nie je možné určiť, kto nehodu zapríčinil, využiť môžete havarijné poistenie.

Úmyselné poškodenie vandalom

Našli ste si poškriabané auto, preliačenú kapotu alebo rozbité sklo? Takéto nepríjemné prekvapenia majú väčšinou na svedomí neznámi vandali, ktorí sa vo voľnom čase zabávajú ničením cudzieho majetku. Ak nechcete opravy za prácu vandalov platiť z vlastnej peňaženky, oplatí sa vám myslieť aj na takéto riziká. Bežnou súčasťou havarijného poistenia sú aj riziká spojené s vandalizmom.

Zničenie čelného skla

Prasklina na čelnom skle sa môže objaviť po silnej búrke s krúpami, ale aj po strete s maličkým kamienkom, ktorý odletel spod kolies iného vozidla. Nech je dôvodom zničeného čelného skla čokoľvek, oprava vás môže vyjsť draho. Súčasťou havarijného poistenia je aj oprava čelného skla, preto sa v prípade škody môžete vybrať do servisu bez obáv o vlastné financie.

Krádež vozidla

Krádež auta je najhoršia nočná mora každého majiteľa vozidla. Ukradnuté auto vám už zrejme nikto nevráti, no ak máte vozidlo poistené pre prípad krádeže, pomoc poisťovne určite oceníte. V prípade, že vám bude vozidlo odcudzené, poisťovňa vám poskytne finančnú náhradu vo výške aktuálnej trhovej ceny vášho vozidla. Vďaka kasku si budete môcť takmer okamžite kúpiť nové vozidlo.


Poistenie pre prípad krádeže sa vzťahuje aj na situáciu, keď sa vám zlodeji pokúsia ukradnúť vozidlo alebo ukradnú jeho časť. Ak ste niekedy videli auto, do ktorého sa ktosi vlámal a poškodil ho, zrejme si viete predstaviť, aký vysoký je účet za opravu všetkých poškodení. Ani ten však nemusíte platiť vy, ak máte uzatvorené havarijné poistenie.

Aj vy stále odkladáte uzatvorenie havarijného poistenia, pretože si myslíte, že je to zbytočné? Nezabúdajte, že PZP vám v mnohých situáciách nemusí pomôcť, a škody vzniknuté na vašom vozidle si budete musieť zaplatiť sami. Pripravte sa preto na nečakané situácie a vyberte si najvýhodnejšie kasko. Využite našu kalkulačku a porovnajte si ponuky všetkých poisťovní.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • kľúč od auta
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • Autoservis
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • Dopravná nehoda
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • rodina v aute
  29. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie vozidla na dovolenku: Viete, aké máte možnosti?

  Cestovné poistenie úrazu, batožiny alebo storna je v súčasnosti obľúbené a veľmi rozšírené. Keď sa však vydáte na dovolenku vlastnou dopravou, je nutné premýšľať aj nad tým, ako budete vozidlo kryť. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Buďte si istí, že aj za hranicami môžete vyriešiť všetko ľahko a rýchlo. Pomôže vám k tomu výhodné poistenie vozidla na dovolenku.

 • Autá v podzemnej garáži
  24. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

  Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

 • elektro auto
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Porovnanie kúpy elektroauta a „klasického” automobilu: Kde ušetríte a kde si priplatíte?

  Elektroautá sú dnes obľúbeným typom vozidiel, nad ktorým uvažuje veľké množstvo ľudí. Niet sa však čomu čudovať. Majú množstvo výhod a sú šetrné k životnému prostrediu. Aj napriek tomu ale stále nepredbehli „klasické” spaľovacie motory. Premýšľate nad kúpou nového vozidla a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás porovnanie.