porucha bieleho auta, pri ktorom stojí žena

Viete, v akých situáciách potrebujete havarijné poistenie?

2. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Každý vlastník motorového vozidla má zákonnú povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. PZP však v prípade nehody či havárie nechráni vaše vozidlo, ale vozidlo inej osoby. Ak chcete predísť nečakaným výdajom spojeným so škodovou udalosťou na vašom aute, uzatvorte havarijné poistenie, ktoré ochráni vaše auto, aj peňaženku. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších situácií, kedy sa vám kasko bude hodiť.

Havarijné poistenie vs. PZP

Mnoho ľudí sa domnieva, že havarijné poistenie sú iba zbytočne vyhodené peniaze. Ak aj vy patríte k ľuďom, čo si myslia, že povinné zmluvné poistenie celkom stačí, dovoľte nám vyviesť vás z omylu.


Ako sme už uviedli v úvode, PZP kryje iba škody, ktoré prevádzkou vášho motorového vozidla spôsobíte inej osobe, či už ide o škody na majetku alebo na zdraví. Ak teda svojou jazdou zničíte vozidlo niekomu inému, vďaka PZP nebudete prípadné opravy hradiť z vlastného vrecka.

Vedeli ste, že...

... ak máte auto na lízing, počas jeho trvania je pre vás havarijné poistenie povinné?


Čo sa však stane v prípade, ak sa vplyvom živelnej udalosti alebo zásahom vandalov poškodí vaše vozidlo? Povinné zmluvné poistenie vám tu nepomôže. Ak nemáte uzatvorené kasko, všetky opravy si musíte uhradiť sami. Ceny za opravy niektorých škôd sa pritom môžu vyšplhať do naozaj vysokých čísel. Naopak, ceny havarijného poistenia vás iste nezruinujú, a v prípade nehody zachránia vašu peňaženku. Využiť môžete aj kalkulačku, ktorá vám na základe vami zadaných údajov porovná ponuky všetkých poisťovní.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.



Ktoré riziká si môžete v rámci havarijného poistenia poistiť? Patrí sem napríklad:

 • havária,

 • stret so zverou,

 • živelné udalosti,

 • poškodenie hlodavcami,

 • krádež výbavy či celého vozidla,

 • poistenie finančnej straty,

 • poškodenie skiel na vozidle,

 • poistenie batožiny,

 • poistenie pneumatík,

 • poistenie nákladov pri zámene paliva,

 • poistenie osôb prepravovaných poisteným vozidlom.


Teraz sa spoločne pozrime na najčastejšie situácie, ktoré môžu nastať a poškodiť vaše vozidlo. Ak budete mať uzatvorené kasko, vyhnete sa nečakaným výdajom.

Živelné udalosti

Vaše auto nemusí byť poškodené iba počas jazdy v cestnej premávke. Medzi najčastejšie príčiny poškodenia vozidla patria práve živelné udalosti. Ide napríklad o poškodenie zásahom blesku, požiarom, výbuchom, víchricou či pri záplave. Ak bývate napríklad v oblasti, kde hrozia záplavy, toto poistenie by pre vás malo byť samozrejmosťou. Taktiež sa môže stať, že vaše auto poškodí krupobitie, s ktorým sa často stretneme aj v našich končinách. 

Stret so zverou

Situácia, kedy počas svojej jazdy zrazíte nejaké zviera, je mimoriadne stresujúca a nepríjemná. Žiaľ, k stretom so zverou dochádza na cestách pomerne často. Ak vám do cesty vbehne srnka či jeleň, iba zriedka je možné vyhnúť sa zrážke. Okrem nepríjemných spomienok si so sebou odnesiete aj väčšie či menšie škody na vašom vozidle. Zničená kapota, rozbité sklá či dokonca totálne nepojazdné vozidlo – to všetko sú škody, s ktorými vám pomôže poisťovňa, ak máte havarijné poistenie.


Zvieratá však môžu poškodiť vaše auto aj vtedy, keď s ním práve parkujete na vlastnom dvore či v garáži. Hlodavce si občas radi pochutnajú na kábloch a výsledkom ich zábavy je napríklad nefunkčná batéria či prevodovka. Havarijné poistenie našťastie kryje aj takéto problémy.

Náš TIP

Ak chcete ušetriť na poistnom, uzatvorte havarijné poistenie online.

Neznámy vinník

Možno ste sa už aj vy stali účastníkom dopravnej nehody, v ktorej nebolo možné určiť vinníka alebo vám protiidúce vozidlo rozbilo spätné zrkadlo a neznámy vodič jednoducho nezastavil. V podobných prípadoch nie je možné čerpať poistné plnenie z PZP druhej strany. Ak by ste nemali kasko, všetky opravy na vašom aute by ste museli platiť vy. Ak je vinník dopravnej nehody neznámy alebo nie je možné určiť, kto nehodu zapríčinil, využiť môžete havarijné poistenie.

Úmyselné poškodenie vandalom

Našli ste si poškriabané auto, preliačenú kapotu alebo rozbité sklo? Takéto nepríjemné prekvapenia majú väčšinou na svedomí neznámi vandali, ktorí sa vo voľnom čase zabávajú ničením cudzieho majetku. Ak nechcete opravy za prácu vandalov platiť z vlastnej peňaženky, oplatí sa vám myslieť aj na takéto riziká. Bežnou súčasťou havarijného poistenia sú aj riziká spojené s vandalizmom.

Zničenie čelného skla

Prasklina na čelnom skle sa môže objaviť po silnej búrke s krúpami, ale aj po strete s maličkým kamienkom, ktorý odletel spod kolies iného vozidla. Nech je dôvodom zničeného čelného skla čokoľvek, oprava vás môže vyjsť draho. Súčasťou havarijného poistenia je aj oprava čelného skla, preto sa v prípade škody môžete vybrať do servisu bez obáv o vlastné financie.

Krádež vozidla

Krádež auta je najhoršia nočná mora každého majiteľa vozidla. Ukradnuté auto vám už zrejme nikto nevráti, no ak máte vozidlo poistené pre prípad krádeže, pomoc poisťovne určite oceníte. V prípade, že vám bude vozidlo odcudzené, poisťovňa vám poskytne finančnú náhradu vo výške aktuálnej trhovej ceny vášho vozidla. Vďaka kasku si budete môcť takmer okamžite kúpiť nové vozidlo.


Poistenie pre prípad krádeže sa vzťahuje aj na situáciu, keď sa vám zlodeji pokúsia ukradnúť vozidlo alebo ukradnú jeho časť. Ak ste niekedy videli auto, do ktorého sa ktosi vlámal a poškodil ho, zrejme si viete predstaviť, aký vysoký je účet za opravu všetkých poškodení. Ani ten však nemusíte platiť vy, ak máte uzatvorené havarijné poistenie.

Aj vy stále odkladáte uzatvorenie havarijného poistenia, pretože si myslíte, že je to zbytočné? Nezabúdajte, že PZP vám v mnohých situáciách nemusí pomôcť, a škody vzniknuté na vašom vozidle si budete musieť zaplatiť sami. Pripravte sa preto na nečakané situácie a vyberte si najvýhodnejšie kasko. Využite našu kalkulačku a porovnajte si ponuky všetkých poisťovní.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.