Autoservis

Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

Pozor na domáce opravy

Od 1. januára 2022 zverte opravy na vašom vozidle do rúk odborníkom v autoservise. V minulosti boli jednoduché opravy akceptované aj podomácky, no od začiatku roka to radšej neriskujte. Novinka v zákone sa týka prevažne  bŕzd, riadenia, airbagov, zavesenia kolies a deformačných zón.

Táto novinka určuje aj to, že ak máte spomínané časti vozidla poškodené, musíte poškodenie odstrániť do 180 dní v oprávnenom servise.  V praxi to znamená napríklad to, že ak vaše vozidlo neprejde technickou kontrolou, musíte danú závadu opraviť a mať potvrdenie, ktoré dokazuje, že oprava bola odstránená v servise a v lehote do 180 dní.

Po oprave vydá servis potvrdenie, na základe ktorého môže majiteľ vozidla ísť na náhradný termín kontroly. Po jej úspešnom absolvovaní možno vozidlo opätovne prevádzkovať. V prípade nevykonania opravy vozidla do 180 dní je nutné vozidlo dočasne alebo trvalo vyradiť z evidencie.

Presné znenie zákona 

Zákon hovorí nasledovné: „Prevádzkovateľ vozidla je povinný (okrem iného) vozidlo kategórie M1 a N1 po dopravnej nehode alebo škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ktorými sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy, na vlastné náklady podrobiť: 

  • odstráneniu vzniknutých chýb v autorizovanej opravovni alebo nezávislej opravovni (platí pre vozidlá s dátumom prvej evidencie po 1. januári 2005),

  • technickej kontrole pravidelnej mimo ustanovených lehôt.""

Vedeli ste, že...

…ak nedodržíte zákon a opravy na vašom vozidle nebudú autorizované, hrozí vám riziko platenia pokuty? Jej výška sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Musí byť servis autorizovaný?

Na opravu auta alebo jeho častí musí majiteľ vozidla navštíviť autorizovanú alebo nezávislú opravovňu. Stojí to tak v presnom znení zákona: „Pozastavenie prevádzky vozidla je účinné do doby, kým sa vozidlo nepodrobí odstráneniu chýb vzniknutých pri dopravnej nehode alebo škodovej udalosti v autorizovanej opravovni alebo nezávislej opravovni a technickej kontrole pravidelnej mimo ustanovených lehôt.” 

Zákon ďalej pokračuje: „Úspešným absolvovaním príslušnej kontroly podľa odseku 3 možno opätovne prevádzkovať vozidlo v cestnej premávke bez toho, aby sa vyžadoval nový proces schválenia vozidla na prevádzku v cestnej premávke.”

Servis vám na základe opravy vytlačí a vyplní tlačivo, ktoré potrebujete pri kontrole ako doloženie opravy. Dané tlačivo musí byť uchované v servise po dobu 5 rokov. 

Po novom môže totiž servis navštíviť kontrola, ktorá bude dané tlačivá požadovať. Ak by tak neurobil, môže dostať pokutu. To isté platí aj pri dokázaní autorizácie a iných dokumentov.

Staršie vozidlá pozor

Novela zákona sa týka aj vozidiel so starším dátumom výroby. Mnohí majitelia starších vozidiel robievali to, že si dali vyplatiť poistné plnenie a následne si škody opravovali sami. To však už nie je možné. Opravy musí vykonať len autorizovaný servis.

Zákon sa zmenil

Pôvodne sa mal nový zákon zaoberať najmä servismi, ktoré nie sú autorizované a nemajú príslušné povolenia na opravu. Dôvodom je, že na Slovensku máme  niekoľko stoviek autoservisov, ktoré nemajú oprávnenie.  Po novom sa bude kontrola zaoberať aj nimi.

Štát sa tak chce vyhnúť menej kvalifikovaným opravám, ktoré často zapríčinili dopravnú nehodu. Ide najmä o nekvalitné brzdy a staršie vozidlá. Podľa hovorcu Ministerstva dopravy malo byť mnoho áut už dávno zbavených technických preukazov.

Zákon sa týka aj životného prostredia a ekológie. Emisné stopy vozidiel na Slovensku stále nevyhovujú štandardom Európskej únie. Ako krajina máme totiž veľké množstvo vozidiel, ktoré nemajú požadovanú úpravu alebo sú nepostačujúce. 

To však neznamená, že neprejdú kontrolou. Ide najmä o to, aby základné a požadované funkcie vozidla boli v norme.

Zhrnutie

Ako vyplýva z novely zákona, je potrebné poriadne si naštudovať servisné a zákonné požiadavky pri každej oprave vozidla. Ak sa chystáte na technickú kontrolu, vopred zájdite do servisu, ktorý dané chyby odstráni a dá vám o tom príslušné potvrdenie.  Ušetríte tak nielen kopu času, ale aj peňazí. Aby ste sa pri cestovaní autom cítili ešte bezpečnejšie, nezabúdajte na výhodné poistenia. Základ predstavuje PZP, ktoré je základom a nesmie chýbať žiadnemu vozidlu. Doplnkom je havarijné poistenie kryjúce vaše zdravie a majetok.


Diana KotesováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • auto na dialnici
    20. februára 2023|Richard Zona
    Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

    Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

  • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
    30. januára 2023|Silvia Múdra
    Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

    Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

  • Dve havarované autá
    18. januára 2023|Silvia Múdra
    Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

    Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

  • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
    30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
    Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

    O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

  • autá jazdiace po zasneženej ceste
    09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
    Ako zvládnuť zimu za volantom?

    Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

  • auto-súčiastky
    30. novembra 2022|Silvia Múdra
    Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

    Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • vytopené auto na ulici
    22. novembra 2022|Dominika Blchová
    Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

    Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

  • auto na ceste
    11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
    Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

    Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

  • podpis dokumenty rukou
    30. októbra 2022|Silvia Múdra
    Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

    Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

  • červená na semafore
    24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
    Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

    Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.