kľúč od auta

Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

Ako zistiť vek pneumatiky

Vek pneumatiky je kľúčový najmä z dôvodu vlastností, ktoré vám poskytujú. Platí, že čím sú pneumatiky novšie, tým sú aj lepšie. Pri kúpe sa však môže stať, že dostanete kusy staršieho dátumu. S takýmto problémom sa môžu stretnúť viacerí motoristi. Dôvod je ten, že jednotlivé obchody majú na sklade stovky rôznych pneumatík pre viaceré modely vozidiel. Výrobky tak „ležia” v regáloch a čakajú, kým si ich príde niekto kúpiť.


Inou situáciou je, keď kupujete ojazdené vozidlo. Pneumatiky s veľkou pravdepodobnosťou nie sú úplne nové. Je preto na mieste, keď chcete vedieť, aký čas vám ešte môžu slúžiť.


Nehľadiac na to, či chcete vek zistiť z dôvodu kúpy nových pneumatík, alebo kúpy ojazdeného auta, túto informáciu si môžete vyhľadať pomerne jednoducho.


Dátum výroby pneumatiky nájdete na bočnej strane pneumatiky. Nájdete ho ľahko, pretože začína skratkou DOT a pozostáva z troch častí, ktoré spravidla obsahujú štyri znaky. Keď chcete vedieť vek pneumatiky, zaujímať vás bude posledná, čiže tretia časť. Vo väčšine prípadov je od celku oddelená oválom.


Prvé dve číslice označujú kalendárny týždeň, druhé dve rok. Ak teda máte na pneumatike napríklad číslo 0515, tak viete, že bola vyrobená  v piatom kalendárnom týždni v roku 2015.

Rada odborníka

Pri nákupe pneumatík si nemusíte vyberať len najnovšie modely, ktoré boli vyrobené pred pár týždňami alebo mesiacmi. Podľa odborníkov vám skvelo poslúžia aj modely vyrobené pred dvoma rokmi. Starším kúskom by ste sa však mali vyhýbať.

Výmena pneumatiky

Mnohí motoristi sa pýtajú, kedy je vhodný čas na výmenu pneumatík. Keď začnete hľadať odpoveď, zistíte, že každý tvrdí niečo iné. Dôvod je ten, že u nás nie je zákonom stanovený limit, ktorý by sa týkal veku pneumatiky. Na Slovensku, ako aj v mnohých krajinách Európskej únie, je určená iba minimálna hĺbka dezénu. Keď ju vaše pneumatiky dosahujú a sú v poriadku, nemusíte ich meniť.


Hĺbka dezénu sa odvíja od toho, aký typ pneumatík máte. Ak zimné, plášť musí mať hĺbku dezénu minimálne 3 mm. Ak letné, hĺbka musí byť minimálne 1,6 mm.


Dezén a jeho hĺbka nie sú však jediné parametre. Samotný vek pneumatiky vám môže prezradiť, či nie je čas ich vymeniť. Nové pneumatiky majú veľmi dobrú priľnavosť, ktorá je pre bezpečnú jazdu kľúčová. Staršie pneumatiky sú presným opakom. Starnú a negatívne ich ovplyvňujú prirodzené fyzické procesy. Proces starnutia urýchľujú poveternostné podmienky, UV žiarenie, či vysoké, alebo veľmi nízke teploty.

Náhradný kľúč

Kľúče od auta už dávno nie sú klasické kľúče, ktoré sa podobajú tým vo dverách a dajú sa ľahko vyrobiť, keď ich stratíte. Práve naopak. Ide o komplikovaný elektronický systém, ktorý spravidla obsahuje tri komponenty, a to:


 • rádiový vysielač na ovládanie centrálneho zamykania,

 • transpondér pre odistenie imobilizéra,

 • samotný kľúč.Nový kľúč si môžete zaobstarať jednoducho u zmluvného predajcu. Ten kľúč objednáva u výrobcu vozidla podľa čísla podvozku. Kľúč musí byť následne nakódovaný a zaregistrovaný, aby vám mohol auto odomknúť.


Vyhotovenie kľúča trvá približne týždeň. Koľko stojí náhradný kľúč do auta? Jeho cena je rôzna a odvíja sa od toho, akú značku vozidla vlastníte. Cena sa však môže vyšplhať až na 250 eur.

Rada odborníka

Náhradný kľúč môže objednať len majiteľ vozidla, ktorý sa musí u zmluvného predajcu preukázať občianskym preukazom alebo iným dokumentom potvrdzujúcim jeho identitu.

Autolekárnička - platnosť

Autolekárnička nesmie chýbať v žiadnom vozidle. V roku 2018 však prišla jedna zmena ohľadom jej platnosti. Podľa novej vyhlášky platnej od 1. novembra 2019 sa dátum expirácie autolekárničky nekontroluje. Nemusíte ju tak pravidelne prehľadávať a pozerať, ktorým výrobkom skončila platnosť a je nutné ich vymeniť.

Autolekárnička - základné informácie

Podľa zákona by mala byť autolekárnička na viditeľnom mieste a nemala by mať poškodený alebo použitý obsah. Jej farba by mala byť oranžová s bielym krížom. Okrem toho musí obsahovať predpísanú náplň.


Autolekárnička by mala obsahovať štyri moduly:

 • pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu,

 • malé rany, odreniny,

 • veľké rany, krvácanie, popáleniny,

 • zlomeniny, poranenia kĺbov.

Povinná výbava vozidla

Mnohí vodiči sa pýtajú aj na povinnú výbavu vozidiel. Okrem lekárničky by vám nemalo chýbať:


 • náhradné koleso s diskom a pneumatikou, zdvihák a kľúč – neplatí to v prípade, že máte na aute tzv. run-flat pneumatiky, prípadne vtedy, keď je auto od výroby vybavené lepiacou sadou na defekty,

 • výstražný homologizovaný trojuholník – ide o trojuholník, ktorý sa zhoduje s podmienkami predpisu podľa EHK č. 27,

 • reflexný odev  – musí byť umiestnený tak, aby naň vodič kedykoľvek dosiahol.


Okrem povinnej výbavy nezabúdajte ani na povinné poistenie, ktorým je PZP. Kryje vás v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Škody na vozidle tretích osôb by mala v takýchto situáciách preplácať poisťovňa. Okrem PZP si môžete vybaviť aj havarijné poistenie, ktoré slúži na preplatenie škôd na vašom zdraví a majetku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.