kľúč od auta

Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

Ako zistiť vek pneumatiky

Vek pneumatiky je kľúčový najmä z dôvodu vlastností, ktoré vám poskytujú. Platí, že čím sú pneumatiky novšie, tým sú aj lepšie. Pri kúpe sa však môže stať, že dostanete kusy staršieho dátumu. S takýmto problémom sa môžu stretnúť viacerí motoristi. Dôvod je ten, že jednotlivé obchody majú na sklade stovky rôznych pneumatík pre viaceré modely vozidiel. Výrobky tak „ležia” v regáloch a čakajú, kým si ich príde niekto kúpiť.


Inou situáciou je, keď kupujete ojazdené vozidlo. Pneumatiky s veľkou pravdepodobnosťou nie sú úplne nové. Je preto na mieste, keď chcete vedieť, aký čas vám ešte môžu slúžiť.


Nehľadiac na to, či chcete vek zistiť z dôvodu kúpy nových pneumatík, alebo kúpy ojazdeného auta, túto informáciu si môžete vyhľadať pomerne jednoducho.


Dátum výroby pneumatiky nájdete na bočnej strane pneumatiky. Nájdete ho ľahko, pretože začína skratkou DOT a pozostáva z troch častí, ktoré spravidla obsahujú štyri znaky. Keď chcete vedieť vek pneumatiky, zaujímať vás bude posledná, čiže tretia časť. Vo väčšine prípadov je od celku oddelená oválom.


Prvé dve číslice označujú kalendárny týždeň, druhé dve rok. Ak teda máte na pneumatike napríklad číslo 0515, tak viete, že bola vyrobená  v piatom kalendárnom týždni v roku 2015.

Rada odborníka

Pri nákupe pneumatík si nemusíte vyberať len najnovšie modely, ktoré boli vyrobené pred pár týždňami alebo mesiacmi. Podľa odborníkov vám skvelo poslúžia aj modely vyrobené pred dvoma rokmi. Starším kúskom by ste sa však mali vyhýbať.

Výmena pneumatiky

Mnohí motoristi sa pýtajú, kedy je vhodný čas na výmenu pneumatík. Keď začnete hľadať odpoveď, zistíte, že každý tvrdí niečo iné. Dôvod je ten, že u nás nie je zákonom stanovený limit, ktorý by sa týkal veku pneumatiky. Na Slovensku, ako aj v mnohých krajinách Európskej únie, je určená iba minimálna hĺbka dezénu. Keď ju vaše pneumatiky dosahujú a sú v poriadku, nemusíte ich meniť.


Hĺbka dezénu sa odvíja od toho, aký typ pneumatík máte. Ak zimné, plášť musí mať hĺbku dezénu minimálne 3 mm. Ak letné, hĺbka musí byť minimálne 1,6 mm.


Dezén a jeho hĺbka nie sú však jediné parametre. Samotný vek pneumatiky vám môže prezradiť, či nie je čas ich vymeniť. Nové pneumatiky majú veľmi dobrú priľnavosť, ktorá je pre bezpečnú jazdu kľúčová. Staršie pneumatiky sú presným opakom. Starnú a negatívne ich ovplyvňujú prirodzené fyzické procesy. Proces starnutia urýchľujú poveternostné podmienky, UV žiarenie, či vysoké, alebo veľmi nízke teploty.

Náhradný kľúč

Kľúče od auta už dávno nie sú klasické kľúče, ktoré sa podobajú tým vo dverách a dajú sa ľahko vyrobiť, keď ich stratíte. Práve naopak. Ide o komplikovaný elektronický systém, ktorý spravidla obsahuje tri komponenty, a to:


 • rádiový vysielač na ovládanie centrálneho zamykania,

 • transpondér pre odistenie imobilizéra,

 • samotný kľúč.Nový kľúč si môžete zaobstarať jednoducho u zmluvného predajcu. Ten kľúč objednáva u výrobcu vozidla podľa čísla podvozku. Kľúč musí byť následne nakódovaný a zaregistrovaný, aby vám mohol auto odomknúť.


Vyhotovenie kľúča trvá približne týždeň. Koľko stojí náhradný kľúč do auta? Jeho cena je rôzna a odvíja sa od toho, akú značku vozidla vlastníte. Cena sa však môže vyšplhať až na 250 eur.

Rada odborníka

Náhradný kľúč môže objednať len majiteľ vozidla, ktorý sa musí u zmluvného predajcu preukázať občianskym preukazom alebo iným dokumentom potvrdzujúcim jeho identitu.

Autolekárnička - platnosť

Autolekárnička nesmie chýbať v žiadnom vozidle. V roku 2018 však prišla jedna zmena ohľadom jej platnosti. Podľa novej vyhlášky platnej od 1. novembra 2019 sa dátum expirácie autolekárničky nekontroluje. Nemusíte ju tak pravidelne prehľadávať a pozerať, ktorým výrobkom skončila platnosť a je nutné ich vymeniť.

Autolekárnička - základné informácie

Podľa zákona by mala byť autolekárnička na viditeľnom mieste a nemala by mať poškodený alebo použitý obsah. Jej farba by mala byť oranžová s bielym krížom. Okrem toho musí obsahovať predpísanú náplň.


Autolekárnička by mala obsahovať štyri moduly:

 • pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu,

 • malé rany, odreniny,

 • veľké rany, krvácanie, popáleniny,

 • zlomeniny, poranenia kĺbov.

Povinná výbava vozidla

Mnohí vodiči sa pýtajú aj na povinnú výbavu vozidiel. Okrem lekárničky by vám nemalo chýbať:


 • náhradné koleso s diskom a pneumatikou, zdvihák a kľúč – neplatí to v prípade, že máte na aute tzv. run-flat pneumatiky, prípadne vtedy, keď je auto od výroby vybavené lepiacou sadou na defekty,

 • výstražný homologizovaný trojuholník – ide o trojuholník, ktorý sa zhoduje s podmienkami predpisu podľa EHK č. 27,

 • reflexný odev  – musí byť umiestnený tak, aby naň vodič kedykoľvek dosiahol.


Okrem povinnej výbavy nezabúdajte ani na povinné poistenie, ktorým je PZP. Kryje vás v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Škody na vozidle tretích osôb by mala v takýchto situáciách preplácať poisťovňa. Okrem PZP si môžete vybaviť aj havarijné poistenie, ktoré slúži na preplatenie škôd na vašom zdraví a majetku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?

 • kúpno-predajná zmluva
  Auto
  11. mája 2022|Silvia Múdra
  Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kupujete alebo predávate auto? Vysvetlíme vám, aký význam má kúpna zmluva a čo všetko má správna kúpno-predajná zmluva medzi fyzickými osobami obsahovať. V skratke vám poradíme aj to, ako po uzavretí zmluvy postupovať ďalej.