kľúč od auta

Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

Ako zistiť vek pneumatiky

Vek pneumatiky je kľúčový najmä z dôvodu vlastností, ktoré vám poskytujú. Platí, že čím sú pneumatiky novšie, tým sú aj lepšie. Pri kúpe sa však môže stať, že dostanete kusy staršieho dátumu. S takýmto problémom sa môžu stretnúť viacerí motoristi. Dôvod je ten, že jednotlivé obchody majú na sklade stovky rôznych pneumatík pre viaceré modely vozidiel. Výrobky tak „ležia” v regáloch a čakajú, kým si ich príde niekto kúpiť.


Inou situáciou je, keď kupujete ojazdené vozidlo. Pneumatiky s veľkou pravdepodobnosťou nie sú úplne nové. Je preto na mieste, keď chcete vedieť, aký čas vám ešte môžu slúžiť.


Nehľadiac na to, či chcete vek zistiť z dôvodu kúpy nových pneumatík, alebo kúpy ojazdeného auta, túto informáciu si môžete vyhľadať pomerne jednoducho.


Dátum výroby pneumatiky nájdete na bočnej strane pneumatiky. Nájdete ho ľahko, pretože začína skratkou DOT a pozostáva z troch častí, ktoré spravidla obsahujú štyri znaky. Keď chcete vedieť vek pneumatiky, zaujímať vás bude posledná, čiže tretia časť. Vo väčšine prípadov je od celku oddelená oválom.


Prvé dve číslice označujú kalendárny týždeň, druhé dve rok. Ak teda máte na pneumatike napríklad číslo 0515, tak viete, že bola vyrobená  v piatom kalendárnom týždni v roku 2015.

Rada odborníka

Pri nákupe pneumatík si nemusíte vyberať len najnovšie modely, ktoré boli vyrobené pred pár týždňami alebo mesiacmi. Podľa odborníkov vám skvelo poslúžia aj modely vyrobené pred dvoma rokmi. Starším kúskom by ste sa však mali vyhýbať.

Výmena pneumatiky

Mnohí motoristi sa pýtajú, kedy je vhodný čas na výmenu pneumatík. Keď začnete hľadať odpoveď, zistíte, že každý tvrdí niečo iné. Dôvod je ten, že u nás nie je zákonom stanovený limit, ktorý by sa týkal veku pneumatiky. Na Slovensku, ako aj v mnohých krajinách Európskej únie, je určená iba minimálna hĺbka dezénu. Keď ju vaše pneumatiky dosahujú a sú v poriadku, nemusíte ich meniť.


Hĺbka dezénu sa odvíja od toho, aký typ pneumatík máte. Ak zimné, plášť musí mať hĺbku dezénu minimálne 3 mm. Ak letné, hĺbka musí byť minimálne 1,6 mm.


Dezén a jeho hĺbka nie sú však jediné parametre. Samotný vek pneumatiky vám môže prezradiť, či nie je čas ich vymeniť. Nové pneumatiky majú veľmi dobrú priľnavosť, ktorá je pre bezpečnú jazdu kľúčová. Staršie pneumatiky sú presným opakom. Starnú a negatívne ich ovplyvňujú prirodzené fyzické procesy. Proces starnutia urýchľujú poveternostné podmienky, UV žiarenie, či vysoké, alebo veľmi nízke teploty.

Náhradný kľúč

Kľúče od auta už dávno nie sú klasické kľúče, ktoré sa podobajú tým vo dverách a dajú sa ľahko vyrobiť, keď ich stratíte. Práve naopak. Ide o komplikovaný elektronický systém, ktorý spravidla obsahuje tri komponenty, a to:


 • rádiový vysielač na ovládanie centrálneho zamykania,

 • transpondér pre odistenie imobilizéra,

 • samotný kľúč.Nový kľúč si môžete zaobstarať jednoducho u zmluvného predajcu. Ten kľúč objednáva u výrobcu vozidla podľa čísla podvozku. Kľúč musí byť následne nakódovaný a zaregistrovaný, aby vám mohol auto odomknúť.


Vyhotovenie kľúča trvá približne týždeň. Koľko stojí náhradný kľúč do auta? Jeho cena je rôzna a odvíja sa od toho, akú značku vozidla vlastníte. Cena sa však môže vyšplhať až na 250 eur.

Rada odborníka

Náhradný kľúč môže objednať len majiteľ vozidla, ktorý sa musí u zmluvného predajcu preukázať občianskym preukazom alebo iným dokumentom potvrdzujúcim jeho identitu.

Autolekárnička - platnosť

Autolekárnička nesmie chýbať v žiadnom vozidle. V roku 2018 však prišla jedna zmena ohľadom jej platnosti. Podľa novej vyhlášky platnej od 1. novembra 2019 sa dátum expirácie autolekárničky nekontroluje. Nemusíte ju tak pravidelne prehľadávať a pozerať, ktorým výrobkom skončila platnosť a je nutné ich vymeniť.

Autolekárnička - základné informácie

Podľa zákona by mala byť autolekárnička na viditeľnom mieste a nemala by mať poškodený alebo použitý obsah. Jej farba by mala byť oranžová s bielym krížom. Okrem toho musí obsahovať predpísanú náplň.


Autolekárnička by mala obsahovať štyri moduly:

 • pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu,

 • malé rany, odreniny,

 • veľké rany, krvácanie, popáleniny,

 • zlomeniny, poranenia kĺbov.

Povinná výbava vozidla

Mnohí vodiči sa pýtajú aj na povinnú výbavu vozidiel. Okrem lekárničky by vám nemalo chýbať:


 • náhradné koleso s diskom a pneumatikou, zdvihák a kľúč – neplatí to v prípade, že máte na aute tzv. run-flat pneumatiky, prípadne vtedy, keď je auto od výroby vybavené lepiacou sadou na defekty,

 • výstražný homologizovaný trojuholník – ide o trojuholník, ktorý sa zhoduje s podmienkami predpisu podľa EHK č. 27,

 • reflexný odev  – musí byť umiestnený tak, aby naň vodič kedykoľvek dosiahol.


Okrem povinnej výbavy nezabúdajte ani na povinné poistenie, ktorým je PZP. Kryje vás v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Škody na vozidle tretích osôb by mala v takýchto situáciách preplácať poisťovňa. Okrem PZP si môžete vybaviť aj havarijné poistenie, ktoré slúži na preplatenie škôd na vašom zdraví a majetku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.