kľúč od auta

Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

Ako zistiť vek pneumatiky

Vek pneumatiky je kľúčový najmä z dôvodu vlastností, ktoré vám poskytujú. Platí, že čím sú pneumatiky novšie, tým sú aj lepšie. Pri kúpe sa však môže stať, že dostanete kusy staršieho dátumu. S takýmto problémom sa môžu stretnúť viacerí motoristi. Dôvod je ten, že jednotlivé obchody majú na sklade stovky rôznych pneumatík pre viaceré modely vozidiel. Výrobky tak „ležia” v regáloch a čakajú, kým si ich príde niekto kúpiť.


Inou situáciou je, keď kupujete ojazdené vozidlo. Pneumatiky s veľkou pravdepodobnosťou nie sú úplne nové. Je preto na mieste, keď chcete vedieť, aký čas vám ešte môžu slúžiť.


Nehľadiac na to, či chcete vek zistiť z dôvodu kúpy nových pneumatík, alebo kúpy ojazdeného auta, túto informáciu si môžete vyhľadať pomerne jednoducho.


Dátum výroby pneumatiky nájdete na bočnej strane pneumatiky. Nájdete ho ľahko, pretože začína skratkou DOT a pozostáva z troch častí, ktoré spravidla obsahujú štyri znaky. Keď chcete vedieť vek pneumatiky, zaujímať vás bude posledná, čiže tretia časť. Vo väčšine prípadov je od celku oddelená oválom.


Prvé dve číslice označujú kalendárny týždeň, druhé dve rok. Ak teda máte na pneumatike napríklad číslo 0515, tak viete, že bola vyrobená  v piatom kalendárnom týždni v roku 2015.

Rada odborníka

Pri nákupe pneumatík si nemusíte vyberať len najnovšie modely, ktoré boli vyrobené pred pár týždňami alebo mesiacmi. Podľa odborníkov vám skvelo poslúžia aj modely vyrobené pred dvoma rokmi. Starším kúskom by ste sa však mali vyhýbať.

Výmena pneumatiky

Mnohí motoristi sa pýtajú, kedy je vhodný čas na výmenu pneumatík. Keď začnete hľadať odpoveď, zistíte, že každý tvrdí niečo iné. Dôvod je ten, že u nás nie je zákonom stanovený limit, ktorý by sa týkal veku pneumatiky. Na Slovensku, ako aj v mnohých krajinách Európskej únie, je určená iba minimálna hĺbka dezénu. Keď ju vaše pneumatiky dosahujú a sú v poriadku, nemusíte ich meniť.


Hĺbka dezénu sa odvíja od toho, aký typ pneumatík máte. Ak zimné, plášť musí mať hĺbku dezénu minimálne 3 mm. Ak letné, hĺbka musí byť minimálne 1,6 mm.


Dezén a jeho hĺbka nie sú však jediné parametre. Samotný vek pneumatiky vám môže prezradiť, či nie je čas ich vymeniť. Nové pneumatiky majú veľmi dobrú priľnavosť, ktorá je pre bezpečnú jazdu kľúčová. Staršie pneumatiky sú presným opakom. Starnú a negatívne ich ovplyvňujú prirodzené fyzické procesy. Proces starnutia urýchľujú poveternostné podmienky, UV žiarenie, či vysoké, alebo veľmi nízke teploty.

Náhradný kľúč

Kľúče od auta už dávno nie sú klasické kľúče, ktoré sa podobajú tým vo dverách a dajú sa ľahko vyrobiť, keď ich stratíte. Práve naopak. Ide o komplikovaný elektronický systém, ktorý spravidla obsahuje tri komponenty, a to:


 • rádiový vysielač na ovládanie centrálneho zamykania,

 • transpondér pre odistenie imobilizéra,

 • samotný kľúč.Nový kľúč si môžete zaobstarať jednoducho u zmluvného predajcu. Ten kľúč objednáva u výrobcu vozidla podľa čísla podvozku. Kľúč musí byť následne nakódovaný a zaregistrovaný, aby vám mohol auto odomknúť.


Vyhotovenie kľúča trvá približne týždeň. Koľko stojí náhradný kľúč do auta? Jeho cena je rôzna a odvíja sa od toho, akú značku vozidla vlastníte. Cena sa však môže vyšplhať až na 250 eur.

Rada odborníka

Náhradný kľúč môže objednať len majiteľ vozidla, ktorý sa musí u zmluvného predajcu preukázať občianskym preukazom alebo iným dokumentom potvrdzujúcim jeho identitu.

Autolekárnička - platnosť

Autolekárnička nesmie chýbať v žiadnom vozidle. V roku 2018 však prišla jedna zmena ohľadom jej platnosti. Podľa novej vyhlášky platnej od 1. novembra 2019 sa dátum expirácie autolekárničky nekontroluje. Nemusíte ju tak pravidelne prehľadávať a pozerať, ktorým výrobkom skončila platnosť a je nutné ich vymeniť.

Autolekárnička - základné informácie

Podľa zákona by mala byť autolekárnička na viditeľnom mieste a nemala by mať poškodený alebo použitý obsah. Jej farba by mala byť oranžová s bielym krížom. Okrem toho musí obsahovať predpísanú náplň.


Autolekárnička by mala obsahovať štyri moduly:

 • pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu,

 • malé rany, odreniny,

 • veľké rany, krvácanie, popáleniny,

 • zlomeniny, poranenia kĺbov.

Povinná výbava vozidla

Mnohí vodiči sa pýtajú aj na povinnú výbavu vozidiel. Okrem lekárničky by vám nemalo chýbať:


 • náhradné koleso s diskom a pneumatikou, zdvihák a kľúč – neplatí to v prípade, že máte na aute tzv. run-flat pneumatiky, prípadne vtedy, keď je auto od výroby vybavené lepiacou sadou na defekty,

 • výstražný homologizovaný trojuholník – ide o trojuholník, ktorý sa zhoduje s podmienkami predpisu podľa EHK č. 27,

 • reflexný odev  – musí byť umiestnený tak, aby naň vodič kedykoľvek dosiahol.


Okrem povinnej výbavy nezabúdajte ani na povinné poistenie, ktorým je PZP. Kryje vás v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Škody na vozidle tretích osôb by mala v takýchto situáciách preplácať poisťovňa. Okrem PZP si môžete vybaviť aj havarijné poistenie, ktoré slúži na preplatenie škôd na vašom zdraví a majetku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.