dopravná nehoda dvoch áut na ceste

Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

Svedok sa považuje za účastníka dopravnej nehody

Svedkom dopravnej nehody je fyzická osoba, ktorá videla vznik a priebeh dopravnej nehody. Ide pritom o účastníka dopravnej nehody, ktorý sa na dopravnej nehode zúčastnil pasívne. Svedkom sa môžete stať napríklad ako vodič okoloidúceho vozidla alebo ako chodec. 

Ak ste sa stali svedkom dopravnej nehody, ako na účastníka dopravnej nehody sa na vás vzťahujú rovnaké povinnosti, ako na ľudí, ktorí sa zúčastnili nehody aktívne. Medzi povinnosti účastníkov dopravnej nehody pritom patria najmä:


 • poskytnúť zranenej osobe alebo osobám prvú pomoc podľa svojich schopností a možností,

 • bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,

 • ohlásiť dopravnú nehodu polícii,

 • zotrvať na mieste nehody do príchodu polície, 

 • zdržať sa konania, ktoré by mohlo byť na ujmu vyšetrenia nehody, 

 • umožniť obnovenie cestnej premávky, 

 • poskytnúť polícii súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody a ďalšie. Poskytnutie prvej pomoci je zásadné

Ak ste sa stali svedkom vážnej dopravnej nehody, myslite predovšetkým na privolanie záchrannej služby a poskytnutie prvej pomoci. Dodržujte zásady bezpečnosti - zasiahnite len v tom prípade, ak pritom nevystavujete nebezpečenstvu seba alebo niekoho iného. Viditeľne označte miesto nehody  a chodiace osoby sústreďte v bezpečnej vzdialenosti od nehody na okraji vozovky; takéto osoby mali mať oblečené aj reflexné vesty.    

Ak ste našli zranenú osobu mimo vozidla, položte ju na chrbát, uvoľnite dýchacie cesty a uložte ju  stabilizovanej polohy. Iná situácia nastáva v prípade, pokiaľ sa zranená osoba nachádza vo vnútri vozidla. Ak je táto osoba pri vedomí a krváca alebo je v bezvedomí, ale dýcha, prípadne je v šoku, nehýbte s ňou a ošetrite ju vo vozidle, ak jej nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Ak osoba potrebuje resuscitáciu, opatrne ju vytiahnite z vozidla a začnite oživovať. Pozor na pohyb v havarovanom vozidle; pohybujte sa tak, aby vás nezasiahli otvorené airbagy.  

Pri ošetrení zranení postupujte podľa typu zranenia. Pri menších poraneniach si umyte ruky a rany prekryte sterilnou látkou. Pri masívnom vonkajšom krvácaní zatlačte rukou na ranu, ideálne cez gázu alebo aspoň cez plastové vrecko. Pozor, pri takomto úkone nesmie byť v rane žiadne žiadne cudzie teleso. Popáleniny ošetrite väčším množstvom studenej pitnej vody. Zranené osoby chráňte pred prílišným chladom, ale i teplom. Správnym poskytnutím prvej pomoci dokážete zachrániť ľudský život - a práve to je pri každej nehode kľúčové. 

Kedy pri nehode volať políciu? 

Hoci privolanie polície patrí medzi základné povinnosti účastníkov dopravnej nehody, nie je to vždy nevyhnutné. Políciu nemusíte volať pri každej nehode, určite však v prípadoch, kedy:


 • došlo k zraneniu alebo usmrteniu účastníka nehody,   

 • došlo ku škode na vozidle alebo prepravovaných veciach, ktorá je pravdepodobne vyššia ako 3 990 eur,

 • došlo k poškodeniu komunikácie alebo jej príslušenstva (napríklad dopravnej značky alebo zvodidiel),

 • nedošlo k dohode účastníkov nehody o tom, kto ju spôsobil alebo im nie je známy ich priebeh,

 • niektorý z účastníkov je pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, 

 • účastník nehody nie je známy (nezastavil vozidlo, nepreukázal totožnosť, neposkytol údaje o poistení vozidla), 

 • došlo ku škode na majetku tretej osoby, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody (napríklad poškodenie fasády domu alebo oplotenia),

 • došlo k škode na zaparkovanom aute, v ktorom sa užívateľ vozidla nenachádza. 


V prípade, že ide o udalosť nespĺňa takéto požiadavky, prítomnosť polície nie je nutná. Takáto situácia sa totiž klasifikuje ako škodová udalosť

Po tom, ako ste ohlásili dopravnú nehodu polícii, zostaňte na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajnej hliadky alebo sa tam vráťte po privolaní či poskytnutí pomoci. Po príchode polície ste jej povinný poskytnúť potrebnú súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody. Policajná hliadka nehodu zdokumentuje. 


Poistenie vozidla - pomoc pri nehode

Ako svedok dopravnej nehody, samozrejme, žiadne poistenie ani náhrady škody neriešite. Majitelia vozidiel si však svoje nároky vysporiadajú prostredníctvom  poistenia vozidiel. Keď ste poškodený a vinník je známy, škoda na vašom vozidle bude uhradená z povinného zmluvného poistenia vinníka. Ak ste však nehodu spôsobili vy, poškodenie vášho auta môže pokryť havarijné poistenie. Havarijné poistenie vám pomôže aj v prípade, že vám vozidlo poškodí neznámy páchateľ, ochráni vás aj pri vandalizme, odcudzení vozidla, živelných pohromách alebo pri poškodení hlodavcami. 


Havarijné poistenie sa vyplatí všetkým

Nie ste spokojní so súčasnou cenou vášho havarijného poistenia alebo potrebujete nové? Ponúkame vám kalkuláciu havarijného poistenia zdarma. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom a uzavretím najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.