dopravná nehoda dvoch áut na ceste

Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

Svedok sa považuje za účastníka dopravnej nehody

Svedkom dopravnej nehody je fyzická osoba, ktorá videla vznik a priebeh dopravnej nehody. Ide pritom o účastníka dopravnej nehody, ktorý sa na dopravnej nehode zúčastnil pasívne. Svedkom sa môžete stať napríklad ako vodič okoloidúceho vozidla alebo ako chodec. 

Ak ste sa stali svedkom dopravnej nehody, ako na účastníka dopravnej nehody sa na vás vzťahujú rovnaké povinnosti, ako na ľudí, ktorí sa zúčastnili nehody aktívne. Medzi povinnosti účastníkov dopravnej nehody pritom patria najmä:


 • poskytnúť zranenej osobe alebo osobám prvú pomoc podľa svojich schopností a možností,

 • bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,

 • ohlásiť dopravnú nehodu polícii,

 • zotrvať na mieste nehody do príchodu polície, 

 • zdržať sa konania, ktoré by mohlo byť na ujmu vyšetrenia nehody, 

 • umožniť obnovenie cestnej premávky, 

 • poskytnúť polícii súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody a ďalšie. Poskytnutie prvej pomoci je zásadné

Ak ste sa stali svedkom vážnej dopravnej nehody, myslite predovšetkým na privolanie záchrannej služby a poskytnutie prvej pomoci. Dodržujte zásady bezpečnosti - zasiahnite len v tom prípade, ak pritom nevystavujete nebezpečenstvu seba alebo niekoho iného. Viditeľne označte miesto nehody  a chodiace osoby sústreďte v bezpečnej vzdialenosti od nehody na okraji vozovky; takéto osoby mali mať oblečené aj reflexné vesty.    

Ak ste našli zranenú osobu mimo vozidla, položte ju na chrbát, uvoľnite dýchacie cesty a uložte ju  stabilizovanej polohy. Iná situácia nastáva v prípade, pokiaľ sa zranená osoba nachádza vo vnútri vozidla. Ak je táto osoba pri vedomí a krváca alebo je v bezvedomí, ale dýcha, prípadne je v šoku, nehýbte s ňou a ošetrite ju vo vozidle, ak jej nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Ak osoba potrebuje resuscitáciu, opatrne ju vytiahnite z vozidla a začnite oživovať. Pozor na pohyb v havarovanom vozidle; pohybujte sa tak, aby vás nezasiahli otvorené airbagy.  

Pri ošetrení zranení postupujte podľa typu zranenia. Pri menších poraneniach si umyte ruky a rany prekryte sterilnou látkou. Pri masívnom vonkajšom krvácaní zatlačte rukou na ranu, ideálne cez gázu alebo aspoň cez plastové vrecko. Pozor, pri takomto úkone nesmie byť v rane žiadne žiadne cudzie teleso. Popáleniny ošetrite väčším množstvom studenej pitnej vody. Zranené osoby chráňte pred prílišným chladom, ale i teplom. Správnym poskytnutím prvej pomoci dokážete zachrániť ľudský život - a práve to je pri každej nehode kľúčové. 

Kedy pri nehode volať políciu? 

Hoci privolanie polície patrí medzi základné povinnosti účastníkov dopravnej nehody, nie je to vždy nevyhnutné. Políciu nemusíte volať pri každej nehode, určite však v prípadoch, kedy:


 • došlo k zraneniu alebo usmrteniu účastníka nehody,   

 • došlo ku škode na vozidle alebo prepravovaných veciach, ktorá je pravdepodobne vyššia ako 3 990 eur,

 • došlo k poškodeniu komunikácie alebo jej príslušenstva (napríklad dopravnej značky alebo zvodidiel),

 • nedošlo k dohode účastníkov nehody o tom, kto ju spôsobil alebo im nie je známy ich priebeh,

 • niektorý z účastníkov je pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, 

 • účastník nehody nie je známy (nezastavil vozidlo, nepreukázal totožnosť, neposkytol údaje o poistení vozidla), 

 • došlo ku škode na majetku tretej osoby, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody (napríklad poškodenie fasády domu alebo oplotenia),

 • došlo k škode na zaparkovanom aute, v ktorom sa užívateľ vozidla nenachádza. 


V prípade, že ide o udalosť nespĺňa takéto požiadavky, prítomnosť polície nie je nutná. Takáto situácia sa totiž klasifikuje ako škodová udalosť

Po tom, ako ste ohlásili dopravnú nehodu polícii, zostaňte na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajnej hliadky alebo sa tam vráťte po privolaní či poskytnutí pomoci. Po príchode polície ste jej povinný poskytnúť potrebnú súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody. Policajná hliadka nehodu zdokumentuje. 


Poistenie vozidla - pomoc pri nehode

Ako svedok dopravnej nehody, samozrejme, žiadne poistenie ani náhrady škody neriešite. Majitelia vozidiel si však svoje nároky vysporiadajú prostredníctvom  poistenia vozidiel. Keď ste poškodený a vinník je známy, škoda na vašom vozidle bude uhradená z povinného zmluvného poistenia vinníka. Ak ste však nehodu spôsobili vy, poškodenie vášho auta môže pokryť havarijné poistenie. Havarijné poistenie vám pomôže aj v prípade, že vám vozidlo poškodí neznámy páchateľ, ochráni vás aj pri vandalizme, odcudzení vozidla, živelných pohromách alebo pri poškodení hlodavcami. 


Havarijné poistenie sa vyplatí všetkým

Nie ste spokojní so súčasnou cenou vášho havarijného poistenia alebo potrebujete nové? Ponúkame vám kalkuláciu havarijného poistenia zdarma. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom a uzavretím najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.