Koľko stojí havarijné poistenie auta

Koľko stojí havarijné poistenie auta? Poznáme odpoveď

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Na rozdiel od PZP kryje škody na vašom vozidle. V prípade nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť všetky alebo časť nákladov. Tento fakt sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte. Chýba vám havarijné poistenie, no neviete, ako draho vás vyjde? Poznáme odpoveď.

Od čoho sa odvíja cena havarijného poistenia?

Ak by ste hľadali jednotnú a všeobecnú cenu havarijného poistenia, nenašli by ste ju. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Výsledná suma sa odvíja od viacerých parametrov spojených s vaším autom.  K tým najdôležitejším sa radia:


 • nová cena

 • motorizácia vozidla

 • výrobca

 • hmotnosť vozidla

 • rok výroby

 • model vozidla.


Nová cena vozidla predstavuje základ. Od neho sa odvíja celá suma poistenia. Nová cena vozidla sa zisťuje dvomi spôsobmi. Pri nových autách ide o sumu z faktúry. Pri tých starších majú poisťovne svoje vlastné metódy.


Následne sú dôležité ďalšie parametre, ako motorizácia, model či hmotnosť. V tomto prípade platí, že čím je auto väčšie a výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Veľké BMW vie urobiť omnoho viac škôd ako malý Mini Cooper.


Rok výroby vie tiež ovplyvniť cenu. Staršie auto je viac opotrebované, čo spôsobuje vyššie riziko nehôd.


Poisťovne ďalej zohľadňujú nadštandardnú výbavu, ktorá ovplyvňuje už novú cenu vozidla, pretože sa premietne v sume na faktúre. Zabezpečenie vozidla je na tom zas presne naopak. Cenu neznižuje, pretože inštitúcie ho neberú do úvahy.

Vedeli ste, že … 

… havarijné poistenie je známe aj pod názvom kasko? Toto slovo má pôvod v španielskom výraze „casco”, ktoré označuje trup lode. Začiatky havarijného poistenia sa preto spájajú s loďami. Výraz sa aj po rokoch zachoval. Dnes sa používa bez toho, aby sme sa nad jeho významom pozastavovali.

So spoluúčasťou alebo bez?

Výrazným faktorom ovplyvňujúcim cenu je typ poistenia. Na výber máte dve možnosti:


 • so spoluúčasťou

 • bez spoluúčasti.


Oba majú niekoľko  výhod a nevýhod.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou je lacnejšie, no len vtedy, ak nebudete súčasťou dopravnej nehody. Ak by sa tak stalo a zapríčinili by ste ju, museli by ste zaplatiť určitú časť zo škôd. Koľko by ste doplácali, sa odvíja od zmluvy a percenta spoluúčasti.


Vo väčšine prípadov je spoluúčasť 10 - 15 %. Vyššie percento sa neoplatí. Mohlo by sa negatívne odraziť pri platení škôd, ktoré vás následne vyjdú na stovky až tisíce eur.

Poistenie bez spoluúčasti

Na druhej strane, poistenie bez spoluúčasti prináša množstvo výhod. Ide najmä o fakt, že pri dopravnej nehode by mala poisťovňa zaplatiť všetky náklady. Pri uzatváraní zmluvy ale treba počítať s vyššou sumou.

Pozor na dovezené autá

Dovoz áut zo zahraničia nie je dnes ničím novým. Ak ste si svoje nové vozidlo zakúpili v inej krajine, mali by ste vedieť jednu vec. Vozidlá značiek bez obchodného zastúpenia v Slovenskej republike sa nedajú poistiť. 


Dôvod je ten, že sa im nedá vypočítať nová cena vozidla, ktorá je základom pre zistenie výslednej ceny celého havarijného poistenia.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Čo všetko havarijné poistenie kryje?

Havarijné poistenie kryje viaceré riziká. Sami si k nemu môžete následne zvoliť pripoistenie. Ak tak urobíte, počítajte s určitými poplatkami navyše.


Poistenie by vo všeobecnosti malo kryť tieto udalosti:


 • havária

 • krádež

 • živelné udalosti

 • vandalizmus.


V rámci pripoistenia sa môžete stretnúť napríklad s poistením čelného skla, batožiny  alebo stretu so zverou.

Koľko stojí havarijné poistenie auta?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Vo všeobecnosti platí, že je vyššia ako cena povinného zmluvného poistenia. Nie je to síce tá najlepšia správa, ale netreba to hneď vzdávať. Sumy jednotlivých poisťovní kolíšu a sú rôzne. Je preto dobré ponuky porovnávať a neustále sledovať.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Vybrať si prvú možnosť nemusí byť správnym rozhodnutím. Nikdy neviete, či sa na trhu nenachádzajú ďalšie poisťovne s výhodnejšími ponukami.


Využiť môžete tiež rôzne zľavy. Napríklad, inštitúcie často zľavňujú cenu kaska pre vodičov s bezškodovým priebehom v období minimálne 3 rokov. Iné vám poskytnú nižšiu cenu vďaka dieťaťu alebo faktu, že bývate v malej obci.


Poisťovne pozerajú kriticky hlavne na vodičov spôsobujúcich množstvo nehôd. Väčšinou sledujú obdobie posledných piatich rokov.

Pre aké autá je havarijné poistenie vhodné?

Havarijné poistenie je vo všeobecnosti vhodné pre všetky autá. Dáva vám akúsi istotu, že je váš majetok krytý. Pri nehode alebo inom poškodení sa tak nemusíte obávať platenia vysokých čiastok.


Niektorí ľudia však premýšľajú, či je kasko pre ich auto nutné, a to hlavne vtedy, keď vlastnia staršie vozidlo. V takom prípade je dôležité celú situáciu premyslieť. Pre lepšie pochopenie si ju môžeme načrtnúť na príklade.


Ak sa stane, že spôsobíte určitú škodu v hodnote 1 000 €, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Samozrejme, pri spoluúčasti doplatíte určitú čiastku, napríklad 100 € pri 10 % účasti.


Výsledná suma na preplatenie je tak 900 €. Oprava však nesmie byť drahšia, ako skutočná hodnota vozidla. Ak sa tak stane, inštitúcia, kde ste uzatvorili kasko, bude udalosť klasifikovať ako totálnu škodu.


V praxi to znamená, že poisťovňa vám vyplatí aktuálnu cenu vozidla, ale o opravu sa už nepostará.


Na tento problém existuje niekoľko riešení. Napríklad výber poistenia, ktoré zohľadňuje aj vek vozidla. Takéto ponuky majú špeciálne možnosti, ako napríklad, že vám opravu zaplatia, no len do určitej čiastky.


Kasko je tak najlepšou voľbou pre novšie vozidlá.  Starým autám s vekom viac ako 25 rokov je následne dobré vybrať iné upravené poistenie.

Pred výberom porovnajte

Jednotlivé poisťovne sa vám budú snažiť poskytnúť tie najlepšie ponuky. Nie všetky však budú tak výhodné a dobré. Preto spravíte dobre, keď celý proces zbytočne neunáhlite a premyslíte.


Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte tie, ktoré sa vám zdajú najvýhodnejšie. Následne sledujte služby a ďalšie možnosti. Väčšina inštitúcií vám poskytne aj bonusové poistenie. Ide o výhody plynúce z toho, či ste v predchádzajúcom roku zavinili nehodu alebo nie. Ak ste jazdili bezpečne a nič sa nestalo, cena poistenia môže byť nižšia.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?