Koľko stojí havarijné poistenie auta

Koľko stojí havarijné poistenie auta? Poznáme odpoveď

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Na rozdiel od PZP kryje škody na vašom vozidle. V prípade nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť všetky alebo časť nákladov. Tento fakt sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte. Chýba vám havarijné poistenie, no neviete, ako draho vás vyjde? Poznáme odpoveď.

Od čoho sa odvíja cena havarijného poistenia?

Ak by ste hľadali jednotnú a všeobecnú cenu havarijného poistenia, nenašli by ste ju. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Výsledná suma sa odvíja od viacerých parametrov spojených s vaším autom.  K tým najdôležitejším sa radia:

 • nová cena

 • motorizácia vozidla

 • výrobca

 • hmotnosť vozidla

 • rok výroby

 • model vozidla.

Nová cena vozidla predstavuje základ. Od neho sa odvíja celá suma poistenia. Nová cena vozidla sa zisťuje dvomi spôsobmi. Pri nových autách ide o sumu z faktúry. Pri tých starších majú poisťovne svoje vlastné metódy.

Následne sú dôležité ďalšie parametre, ako motorizácia, model či hmotnosť. V tomto prípade platí, že čím je auto väčšie a výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Veľké BMW vie urobiť omnoho viac škôd ako malý Mini Cooper.

Rok výroby vie tiež ovplyvniť cenu. Staršie auto je viac opotrebované, čo spôsobuje vyššie riziko nehôd.

Poisťovne ďalej zohľadňujú nadštandardnú výbavu, ktorá ovplyvňuje už novú cenu vozidla, pretože sa premietne v sume na faktúre. Zabezpečenie vozidla je na tom zas presne naopak. Cenu neznižuje, pretože inštitúcie ho neberú do úvahy.

Vedeli ste, že … 

… havarijné poistenie je známe aj pod názvom kasko? Toto slovo má pôvod v španielskom výraze „casco”, ktoré označuje trup lode. Začiatky havarijného poistenia sa preto spájajú s loďami. Výraz sa aj po rokoch zachoval. Dnes sa používa bez toho, aby sme sa nad jeho významom pozastavovali.

So spoluúčasťou alebo bez?

Výrazným faktorom ovplyvňujúcim cenu je typ poistenia. Na výber máte dve možnosti:

 • so spoluúčasťou

 • bez spoluúčasti.

Oba majú niekoľko  výhod a nevýhod.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou je lacnejšie, no len vtedy, ak nebudete súčasťou dopravnej nehody. Ak by sa tak stalo a zapríčinili by ste ju, museli by ste zaplatiť určitú časť zo škôd. Koľko by ste doplácali, sa odvíja od zmluvy a percenta spoluúčasti.

Vo väčšine prípadov je spoluúčasť 10 - 15 %. Vyššie percento sa neoplatí. Mohlo by sa negatívne odraziť pri platení škôd, ktoré vás následne vyjdú na stovky až tisíce eur.

Poistenie bez spoluúčasti

Na druhej strane, poistenie bez spoluúčasti prináša množstvo výhod. Ide najmä o fakt, že pri dopravnej nehode by mala poisťovňa zaplatiť všetky náklady. Pri uzatváraní zmluvy ale treba počítať s vyššou sumou.

Pozor na dovezené autá

Dovoz áut zo zahraničia nie je dnes ničím novým. Ak ste si svoje nové vozidlo zakúpili v inej krajine, mali by ste vedieť jednu vec. Vozidlá značiek bez obchodného zastúpenia v Slovenskej republike sa nedajú poistiť. 

Dôvod je ten, že sa im nedá vypočítať nová cena vozidla, ktorá je základom pre zistenie výslednej ceny celého havarijného poistenia.

Čo všetko havarijné poistenie kryje?

Havarijné poistenie kryje viaceré riziká. Sami si k nemu môžete následne zvoliť pripoistenie. Ak tak urobíte, počítajte s určitými poplatkami navyše.

Poistenie by vo všeobecnosti malo kryť tieto udalosti:

 • havária

 • krádež

 • živelné udalosti

 • vandalizmus.

V rámci pripoistenia sa môžete stretnúť napríklad s poistením čelného skla, batožiny  alebo stretu so zverou.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Koľko stojí havarijné poistenie auta?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Vo všeobecnosti platí, že je vyššia ako cena povinného zmluvného poistenia. Nie je to síce tá najlepšia správa, ale netreba to hneď vzdávať. Sumy jednotlivých poisťovní kolíšu a sú rôzne. Je preto dobré ponuky porovnávať a neustále sledovať.

Vybrať si prvú možnosť nemusí byť správnym rozhodnutím. Nikdy neviete, či sa na trhu nenachádzajú ďalšie poisťovne s výhodnejšími ponukami.

Využiť môžete tiež rôzne zľavy. Napríklad, inštitúcie často zľavňujú cenu kaska pre vodičov s bezškodovým priebehom v období minimálne 3 rokov. Iné vám poskytnú nižšiu cenu vďaka dieťaťu alebo faktu, že bývate v malej obci.

Poisťovne pozerajú kriticky hlavne na vodičov spôsobujúcich množstvo nehôd. Väčšinou sledujú obdobie posledných piatich rokov.

Pre aké autá je havarijné poistenie vhodné?

Havarijné poistenie je vo všeobecnosti vhodné pre všetky autá. Dáva vám akúsi istotu, že je váš majetok krytý. Pri nehode alebo inom poškodení sa tak nemusíte obávať platenia vysokých čiastok.

Niektorí ľudia však premýšľajú, či je kasko pre ich auto nutné, a to hlavne vtedy, keď vlastnia staršie vozidlo. V takom prípade je dôležité celú situáciu premyslieť. Pre lepšie pochopenie si ju môžeme načrtnúť na príklade.

Ak sa stane, že spôsobíte určitú škodu v hodnote 1 000 €, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Samozrejme, pri spoluúčasti doplatíte určitú čiastku, napríklad 100 € pri 10 % účasti.

Výsledná suma na preplatenie je tak 900 €. Oprava však nesmie byť drahšia, ako skutočná hodnota vozidla. Ak sa tak stane, inštitúcia, kde ste uzatvorili kasko, bude udalosť klasifikovať ako totálnu škodu.

V praxi to znamená, že poisťovňa vám vyplatí aktuálnu cenu vozidla, ale o opravu sa už nepostará.

Na tento problém existuje niekoľko riešení. Napríklad výber poistenia, ktoré zohľadňuje aj vek vozidla. Takéto ponuky majú špeciálne možnosti, ako napríklad, že vám opravu zaplatia, no len do určitej čiastky.

Kasko je tak najlepšou voľbou pre novšie vozidlá.  Starým autám s vekom viac ako 25 rokov je následne dobré vybrať iné upravené poistenie.

Pred výberom porovnajte

Jednotlivé poisťovne sa vám budú snažiť poskytnúť tie najlepšie ponuky. Nie všetky však budú tak výhodné a dobré. Preto spravíte dobre, keď celý proces zbytočne neunáhlite a premyslíte.

Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte tie, ktoré sa vám zdajú najvýhodnejšie. Následne sledujte služby a ďalšie možnosti. Väčšina inštitúcií vám poskytne aj bonusové poistenie. Ide o výhody plynúce z toho, či ste v predchádzajúcom roku zavinili nehodu alebo nie. Ak ste jazdili bezpečne a nič sa nestalo, cena poistenia môže byť nižšia.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?