Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Koľko stojí havarijné poistenie auta

Koľko stojí havarijné poistenie auta? Poznáme odpoveď

|Dominika Blchová
5/5

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Na rozdiel od PZP kryje škody na vašom vozidle. V prípade nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť všetky alebo časť nákladov. Tento fakt sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte. Chýba vám havarijné poistenie, no neviete, ako draho vás vyjde? Poznáme odpoveď.

Od čoho sa odvíja cena havarijného poistenia?

Ak by ste hľadali jednotnú a všeobecnú cenu havarijného poistenia, nenašli by ste ju. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Výsledná suma sa odvíja od viacerých parametrov spojených s vaším autom. K tým najdôležitejším sa radia:

 • nová cena

 • motorizácia vozidla

 • výrobca

 • hmotnosť vozidla

 • rok výroby

 • model vozidla.

Nová cena vozidla predstavuje základ. Od neho sa odvíja celá suma poistenia. Nová cena vozidla sa zisťuje dvomi spôsobmi. Pri nových autách ide o sumu z faktúry. Pri tých starších majú poisťovne svoje vlastné metódy.

Následne sú dôležité ďalšie parametre, ako motorizácia, model či hmotnosť. V tomto prípade platí, že čím je auto väčšie a výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Veľké BMW vie urobiť omnoho viac škôd ako malý Mini Cooper.

Rok výroby vie tiež ovplyvniť cenu. Staršie auto je viac opotrebované, čo spôsobuje vyššie riziko nehôd.

Poisťovne ďalej zohľadňujú nadštandardnú výbavu, ktorá ovplyvňuje už novú cenu vozidla, pretože sa premietne v sume na faktúre. Zabezpečenie vozidla je na tom zas presne naopak. Cenu neznižuje, pretože inštitúcie ho neberú do úvahy.


Vedeli ste, že … 

havarijné poistenie je známe aj pod názvom kasko? Toto slovo má pôvod v španielskom výraze „casco”, ktoré označuje trup lode. Začiatky havarijného poistenia sa preto spájajú s loďami. Výraz sa aj po rokoch zachoval. Dnes sa používa bez toho, aby sme sa nad jeho významom pozastavovali.


So spoluúčasťou alebo bez?

Výrazným faktorom ovplyvňujúcim cenu je typ poistenia. Na výber máte dve možnosti:

 • so spoluúčasťou

 • bez spoluúčasti.

Oba majú niekoľko výhod a nevýhod.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou je lacnejšie, no len vtedy, ak nebudete súčasťou dopravnej nehody. Ak by sa tak stalo a zapríčinili by ste ju, museli by ste zaplatiť určitú časť zo škôd. Koľko by ste doplácali, sa odvíja od zmluvy a percenta spoluúčasti.

Vo väčšine prípadov je spoluúčasť 10 - 15 %. Vyššie percento sa neoplatí. Mohlo by sa negatívne odraziť pri platení škôd, ktoré vás následne vyjdú na stovky až tisíce eur.

Poistenie bez spoluúčasti

Na druhej strane, poistenie bez spoluúčasti prináša množstvo výhod. Ide najmä o fakt, že pri dopravnej nehode by mala poisťovňa zaplatiť všetky náklady. Pri uzatváraní zmluvy ale treba počítať s vyššou sumou.

Pozor na dovezené autá

Dovoz áut zo zahraničia nie je dnes ničím novým. Ak ste si svoje nové vozidlo zakúpili v inej krajine, mali by ste vedieť jednu vec. Vozidlá značiek bez obchodného zastúpenia v Slovenskej republike sa nedajú poistiť. 

Dôvod je ten, že sa im nedá vypočítať nová cena vozidla, ktorá je základom pre zistenie výslednej ceny celého havarijného poistenia.


Rada odborníka

Spoluúčasť je pri menších poplatkoch takmer nebadateľná. Keď však spôsobíte škodu za tisíce, môžete sa dostať do situácie, kedy budete platiť vysoké sumy. Či si spoluúčasť vyberiete alebo nie, dobre si to premyslite.


Čo všetko havarijné poistenie kryje?

Havarijné poistenie kryje viaceré riziká. Sami si k nemu môžete následne zvoliť pripoistenie. Ak tak urobíte, počítajte s určitými poplatkami navyše.

Poistenie by vo všeobecnosti malo kryť tieto udalosti:

 • havária

 • krádež

 • živelné udalosti

 • vandalizmus.

V rámci pripoistenia sa môžete stretnúť napríklad s poistením čelného skla, batožiny alebo stretu so zverou.

Koľko stojí havarijné poistenie auta?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Vo všeobecnosti platí, že je vyššia ako cena povinného zmluvného poistenia. Nie je to síce tá najlepšia správa, ale netreba to hneď vzdávať. Sumy jednotlivých poisťovní kolíšu a sú rôzne. Je preto dobré ponuky porovnávať a neustále sledovať.

Vybrať si prvú možnosť nemusí byť správnym rozhodnutím. Nikdy neviete, či sa na trhu nenachádzajú ďalšie poisťovne s výhodnejšími ponukami.

Využiť môžete tiež rôzne zľavy. Napríklad, inštitúcie často zľavňujú cenu kaska pre vodičov s bezškodovým priebehom v období minimálne 3 rokov. Iné vám poskytnú nižšiu cenu vďaka dieťaťu alebo faktu, že bývate v malej obci.

Poisťovne pozerajú kriticky hlavne na vodičov spôsobujúcich množstvo nehôd. Väčšinou sledujú obdobie posledných piatich rokov.

Pre aké autá je havarijné poistenie vhodné?

Havarijné poistenie je vo všeobecnosti vhodné pre všetky autá. Dáva vám akúsi istotu, že je váš majetok krytý. Pri nehode alebo inom poškodení sa tak nemusíte obávať platenia vysokých čiastok.

Niektorí ľudia však premýšľajú, či je kasko pre ich auto nutné, a to hlavne vtedy, keď vlastnia staršie vozidlo. V takom prípade je dôležité celú situáciu premyslieť. Pre lepšie pochopenie si ju môžeme načrtnúť na príklade.

Ak sa stane, že spôsobíte určitú škodu v hodnote 1 000 €, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Samozrejme, pri spoluúčasti doplatíte určitú čiastku, napríklad 100 € pri 10 % účasti.

Výsledná suma na preplatenie je tak 900 €. Oprava však nesmie byť drahšia, ako skutočná hodnota vozidla. Ak sa tak stane, inštitúcia, kde ste uzatvorili kasko, bude udalosť klasifikovať ako totálnu škodu.

V praxi to znamená, že poisťovňa vám vyplatí aktuálnu cenu vozidla, ale o opravu sa už nepostará.

Na tento problém existuje niekoľko riešení. Napríklad výber poistenia, ktoré zohľadňuje aj vek vozidla. Takéto ponuky majú špeciálne možnosti, ako napríklad, že vám opravu zaplatia, no len do určitej čiastky.

Kasko je tak najlepšou voľbou pre novšie vozidlá. Starým autám s vekom viac ako 25 rokov je následne dobré vybrať iné upravené poistenie.

Pred výberom porovnajte

Jednotlivé poisťovne sa vám budú snažiť poskytnúť tie najlepšie ponuky. Nie všetky však budú tak výhodné a dobré. Preto spravíte dobre, keď celý proces zbytočne neunáhlite a premyslíte.

Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte tie, ktoré sa vám zdajú najvýhodnejšie. Následne sledujte služby a ďalšie možnosti. Väčšina inštitúcií vám poskytne aj bonusové poistenie. Ide o výhody plynúce z toho, či ste v predchádzajúcom roku zavinili nehodu alebo nie. Ak ste jazdili bezpečne a nič sa nestalo, cena poistenia môže byť nižšia.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.