Koľko stojí havarijné poistenie auta

Koľko stojí havarijné poistenie auta? Poznáme odpoveď

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Na rozdiel od PZP kryje škody na vašom vozidle. V prípade nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť všetky alebo časť nákladov. Tento fakt sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte. Chýba vám havarijné poistenie, no neviete, ako draho vás vyjde? Poznáme odpoveď.

Od čoho sa odvíja cena havarijného poistenia?

Ak by ste hľadali jednotnú a všeobecnú cenu havarijného poistenia, nenašli by ste ju. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Výsledná suma sa odvíja od viacerých parametrov spojených s vaším autom.  K tým najdôležitejším sa radia:


 • nová cena

 • motorizácia vozidla

 • výrobca

 • hmotnosť vozidla

 • rok výroby

 • model vozidla.


Nová cena vozidla predstavuje základ. Od neho sa odvíja celá suma poistenia. Nová cena vozidla sa zisťuje dvomi spôsobmi. Pri nových autách ide o sumu z faktúry. Pri tých starších majú poisťovne svoje vlastné metódy.


Následne sú dôležité ďalšie parametre, ako motorizácia, model či hmotnosť. V tomto prípade platí, že čím je auto väčšie a výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Veľké BMW vie urobiť omnoho viac škôd ako malý Mini Cooper.


Rok výroby vie tiež ovplyvniť cenu. Staršie auto je viac opotrebované, čo spôsobuje vyššie riziko nehôd.


Poisťovne ďalej zohľadňujú nadštandardnú výbavu, ktorá ovplyvňuje už novú cenu vozidla, pretože sa premietne v sume na faktúre. Zabezpečenie vozidla je na tom zas presne naopak. Cenu neznižuje, pretože inštitúcie ho neberú do úvahy.

Vedeli ste, že … 

… havarijné poistenie je známe aj pod názvom kasko? Toto slovo má pôvod v španielskom výraze „casco”, ktoré označuje trup lode. Začiatky havarijného poistenia sa preto spájajú s loďami. Výraz sa aj po rokoch zachoval. Dnes sa používa bez toho, aby sme sa nad jeho významom pozastavovali.

So spoluúčasťou alebo bez?

Výrazným faktorom ovplyvňujúcim cenu je typ poistenia. Na výber máte dve možnosti:


 • so spoluúčasťou

 • bez spoluúčasti.


Oba majú niekoľko  výhod a nevýhod.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou je lacnejšie, no len vtedy, ak nebudete súčasťou dopravnej nehody. Ak by sa tak stalo a zapríčinili by ste ju, museli by ste zaplatiť určitú časť zo škôd. Koľko by ste doplácali, sa odvíja od zmluvy a percenta spoluúčasti.


Vo väčšine prípadov je spoluúčasť 10 - 15 %. Vyššie percento sa neoplatí. Mohlo by sa negatívne odraziť pri platení škôd, ktoré vás následne vyjdú na stovky až tisíce eur.

Poistenie bez spoluúčasti

Na druhej strane, poistenie bez spoluúčasti prináša množstvo výhod. Ide najmä o fakt, že pri dopravnej nehode by mala poisťovňa zaplatiť všetky náklady. Pri uzatváraní zmluvy ale treba počítať s vyššou sumou.

Pozor na dovezené autá

Dovoz áut zo zahraničia nie je dnes ničím novým. Ak ste si svoje nové vozidlo zakúpili v inej krajine, mali by ste vedieť jednu vec. Vozidlá značiek bez obchodného zastúpenia v Slovenskej republike sa nedajú poistiť. 


Dôvod je ten, že sa im nedá vypočítať nová cena vozidla, ktorá je základom pre zistenie výslednej ceny celého havarijného poistenia.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Čo všetko havarijné poistenie kryje?

Havarijné poistenie kryje viaceré riziká. Sami si k nemu môžete následne zvoliť pripoistenie. Ak tak urobíte, počítajte s určitými poplatkami navyše.


Poistenie by vo všeobecnosti malo kryť tieto udalosti:


 • havária

 • krádež

 • živelné udalosti

 • vandalizmus.


V rámci pripoistenia sa môžete stretnúť napríklad s poistením čelného skla, batožiny  alebo stretu so zverou.

Koľko stojí havarijné poistenie auta?

Cena havarijného poistenia nie je jednotná. Vo všeobecnosti platí, že je vyššia ako cena povinného zmluvného poistenia. Nie je to síce tá najlepšia správa, ale netreba to hneď vzdávať. Sumy jednotlivých poisťovní kolíšu a sú rôzne. Je preto dobré ponuky porovnávať a neustále sledovať.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Vybrať si prvú možnosť nemusí byť správnym rozhodnutím. Nikdy neviete, či sa na trhu nenachádzajú ďalšie poisťovne s výhodnejšími ponukami.


Využiť môžete tiež rôzne zľavy. Napríklad, inštitúcie často zľavňujú cenu kaska pre vodičov s bezškodovým priebehom v období minimálne 3 rokov. Iné vám poskytnú nižšiu cenu vďaka dieťaťu alebo faktu, že bývate v malej obci.


Poisťovne pozerajú kriticky hlavne na vodičov spôsobujúcich množstvo nehôd. Väčšinou sledujú obdobie posledných piatich rokov.

Pre aké autá je havarijné poistenie vhodné?

Havarijné poistenie je vo všeobecnosti vhodné pre všetky autá. Dáva vám akúsi istotu, že je váš majetok krytý. Pri nehode alebo inom poškodení sa tak nemusíte obávať platenia vysokých čiastok.


Niektorí ľudia však premýšľajú, či je kasko pre ich auto nutné, a to hlavne vtedy, keď vlastnia staršie vozidlo. V takom prípade je dôležité celú situáciu premyslieť. Pre lepšie pochopenie si ju môžeme načrtnúť na príklade.


Ak sa stane, že spôsobíte určitú škodu v hodnote 1 000 €, poisťovňa by vám ju mala preplatiť. Samozrejme, pri spoluúčasti doplatíte určitú čiastku, napríklad 100 € pri 10 % účasti.


Výsledná suma na preplatenie je tak 900 €. Oprava však nesmie byť drahšia, ako skutočná hodnota vozidla. Ak sa tak stane, inštitúcia, kde ste uzatvorili kasko, bude udalosť klasifikovať ako totálnu škodu.


V praxi to znamená, že poisťovňa vám vyplatí aktuálnu cenu vozidla, ale o opravu sa už nepostará.


Na tento problém existuje niekoľko riešení. Napríklad výber poistenia, ktoré zohľadňuje aj vek vozidla. Takéto ponuky majú špeciálne možnosti, ako napríklad, že vám opravu zaplatia, no len do určitej čiastky.


Kasko je tak najlepšou voľbou pre novšie vozidlá.  Starým autám s vekom viac ako 25 rokov je následne dobré vybrať iné upravené poistenie.

Pred výberom porovnajte

Jednotlivé poisťovne sa vám budú snažiť poskytnúť tie najlepšie ponuky. Nie všetky však budú tak výhodné a dobré. Preto spravíte dobre, keď celý proces zbytočne neunáhlite a premyslíte.


Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte tie, ktoré sa vám zdajú najvýhodnejšie. Následne sledujte služby a ďalšie možnosti. Väčšina inštitúcií vám poskytne aj bonusové poistenie. Ide o výhody plynúce z toho, či ste v predchádzajúcom roku zavinili nehodu alebo nie. Ak ste jazdili bezpečne a nič sa nestalo, cena poistenia môže byť nižšia.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.