Havarované auto

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

11. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Havarijné poistenie je dôležitou súčasťou výbavy každého jedného vozidla. V prípade nehody zavinenej vami kryje vaše vozidlo a zdravie. Hoci nie je povinné zo zákona, väčšina ľudí naň nedá dopustiť. Veľa výhod a benefitov z neho robia pomocníka v ťažkých časoch. Čo kryje havarijné poistenie a prečo by vám nemalo chýbať?

Havarijné poistenie je pre vás

Havarijné poistenie, často nazývané aj kasko, je jedným z viacerých druhov neživotného poistenia. Kryje vaše vozidlo a zdravie. Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia nie je povinné zo zákona.

To, že nie je povinné, ale neznamená, že by ste ho nemali mať. Práve naopak. Havarijné poistenie má množstvo výhod. Kryje vás v prípade vami zavinenej nehody. Vďaka pripoisteniam si ho viete upraviť presne podľa seba.

Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych ponúk. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Všetko sa odvíja od toho, čo potrebujete a vyžadujete. Ľudia žijúci na vidieku budú pravdepodobne potrebovať pripoistiť stret so zverou. Ľudia z mesta zas pripoistenie čelného skla alebo vandalizmus.

Havarijné poistenie sa dá upraviť presne podľa vašich požiadaviek. Je len na vás, za čo budete platiť. Výber jednotlivých ponúk si však dobre premyslite. Všetko porovnajte a zistite, ktorá z nich je pre vás najvýhodnejšia.

Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie kryje vás, nie ostatných členov premávky. Ak by sa niečo stalo, z PZP zaplatíte škody na vozidle a zdraví iných. Z kaska zas svoje škody na vozidle a zdraví.

Poistenie vo všeobecnosti kryje viaceré riziká. Ak by vám základná ponuka nestačila, môžete si vybrať rôzne typy pripoistení.

Poistenie kryje tieto udalosti:

 • havária,

 • krádež,

 • živelné udalosti,

 • vandalizmus.Tieto základné možnosti často vodičom stačia. Poistenie je vďaka tomu výhodné, pretože jeho cenu nenavyšujú pripoistenia, prípadne nejaké balíčky alebo ďalšie služby.

Pripoistenie

Nestačí vám základný balík služieb? V takom prípade siahnite po pripoisteniach, ktorých je rovno niekoľko. Sami si vyberáte podľa toho, čo potrebujete.

Vodiči najčastejšie siahajú po:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie živlu,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie rozšírenej asistencie,

 • pripoistenie výtlku,

 • iné.


Dávajte si pozor na spoluúčasť

Spoluúčasť dokáže ovplyvniť cenu každého poistenia. Najčastejšie sa objavuje práve pri havarijnom poistení. Hoci sa dá polemizovať, ktorá možnosť je najvýhodnejšia, všetko závisí na vás.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou má jednu veľkú výhodu. Pri jeho platení sa stretnete s omnoho nižšími čiastkami, čo ale neznamená, že je lacnejšie. Dôvod je ten, že ak by sa niečo stalo, museli by ste škody doplatiť zo svojho, čo by vás ku koncu vyšlo omnoho drahšie.

Spoluúčasť je približne vo výške od 5 do 15 %. Čím vyššie je percento spoluúčasti, tým menej platíte ročne alebo mesačne za poistenie. No platí presný opak. Ak sa stane nešťastie,  zaplatíte zas omnoho viac.

Napríklad, 15 % spoluúčasť pri nehode v hodnote 3 000 € predstavuje 450 €. Túto sumu by ste museli zaplatiť vy. 

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie bez spoluúčasti je pre vodičov, ktorí si chcú byť istí, že pri nehode  nebudú nič platiť. Cena poistenia je síce vysoká, no pri nehode alebo iných škodách sa nemusíte ničoho báť.

Ak vám nevadí platiť za poistenie viac, táto možnosť je pre vás ako stvorená.


Dvaja muži pri nehode svojich áut

Cena nie je jednotná

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od viacerých faktorov. Všetko závisí na vašom vozidle a na vás.

K najdôležitejším parametrom ovplyvňujúcim cenu sa radia: 

 • nová cena, 

 • motorizácia vozidla,

 • výrobca,

 • hmotnosť vozidla,

 • rok výroby,

 • model vozidla.


Nová cena je základ, na ktorom sa následne suma poistenia buduje. Poisťovne majú na jej výpočet viacero spôsobov. Ak je auto nové, berie sa cena z faktúry spolu s DPH a nadštandardnou výbavou. Keď ste si napríklad kupovali auto v roku 2015, nová cena bude z roku 2015. Pri starších vozidlách majú poisťovne svoje vlastné spôsoby, ako na to.

Ďalej sa berú do úvahy jednotlivé parametre, ako motorizácia vozidla. V tomto prípade platí priama úmera. Čím je auto výkonnejšie, tým viac škôd môže urobiť. Preto bude cena poistenia vysoká.

Rovnaký výpočet platí aj pri hmotnosti, rozmeroch a celkovom modeli vozidla. Veľké a masívne auto spraví viac škôd ako menšie, preto si zaň priplatíte. Pre poisťovňu predstavuje väčšie riziko.

Rada odborníka

Netreba zabúdať ani na rok výroby. Staršie autá sú drahšie, pretože môžu mať rôzne chyby a nedostatky. Cena rastie približne prvých 10 rokov. Následne klesá, pretože poisťovne už neočakávajú, že by ste ich využívali tak, ako keď boli novšie.Cena poistenia sa dokáže znížiť vďaka viacerým benefitom. Sú to napríklad:

 • bezškodovosť - ak určitý čas, väčšinou rok alebo dva, nespôsobíte škodu, poisťovňa vám môže poskytnúť zľavu,

 • vek - vozidla alebo šoféra,

 • vidiek alebo malé mesto.

Keď máte dovezené auto

Doviezli ste si auto zo zahraničia a chcete si ho poistiť? Dávajte si pozor. Nie všetky vozidlá zo zahraničia môžu byť u nás poistené. Je to z dôvodu, že niektoré značky u nás nemajú obchodné zastúpenie. Takýmto modelom nedokážu poisťovne vypočítať novú cenu, ktorá je základom pre celú sumu poistenia.

Dopredu sa preto informujte o tom, či sa na Slovensku vozidlo predáva. Keď nie, zvážte všetky  pre a proti.

Kedy sa havarijné poistenie neoplatí?

Havarijné poistenie sa v niektorých prípadoch neoplatí. Je to hlavne vtedy, keď máte doma staršie vozidlo. Takýmto vodičom by poisťovňa nemusela vôbec vyplatiť poistnú sumu. Ako je to možné? Celú situáciu si načrtneme na praktickom príklade.

Vlastníte vozidlo z roku 1998, ktorého hodnota je 900 €. Pri jazdení sa vám podarí urobiť škodu vo výške 1200 €, ktorú by vám mala poisťovňa preplatiť celú, prípadne len určitú sumu, ak máte spoluúčasť. Pri spoluúčasti v hodnote 10 % by ste sami doplatili 120 €. Poisťovňa by vám mala dať 1080 €.

Tu ale prichádza problém, pretože vaše auto má hodnotu už len 900 €. Oprava je tak drahšia, ako skutočná hodnota auta. Poisťovni sa neoplatí preplatiť vám ju. Vyhlási tzv. totálnu škodu.

Totálna škoda v praxi znamená, že poisťovňa vám vyplatí sumu auta, čiže 900 €, a poistenie zruší. Inak povedané, poistenie ste platili zbytočne, pretože z neho nič nemáte.

Výhodné havarijné poistenie

Havarijné poistenie je skvelým pomocníkom  pre úplne každého. Kryje vás a vaše vozidlo v prípade viacerých škôd a problémov. Porovnajte jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšie ešte dnes.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?