Havarované auto

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

11. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Havarijné poistenie je dôležitou súčasťou výbavy každého jedného vozidla. V prípade nehody zavinenej vami kryje vaše vozidlo a zdravie. Hoci nie je povinné zo zákona, väčšina ľudí naň nedá dopustiť. Veľa výhod a benefitov z neho robia pomocníka v ťažkých časoch. Čo kryje havarijné poistenie a prečo by vám nemalo chýbať?

Havarijné poistenie je pre vás

Havarijné poistenie, často nazývané aj kasko, je jedným z viacerých druhov neživotného poistenia. Kryje vaše vozidlo a zdravie. Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia nie je povinné zo zákona.

To, že nie je povinné, ale neznamená, že by ste ho nemali mať. Práve naopak. Havarijné poistenie má množstvo výhod. Kryje vás v prípade vami zavinenej nehody. Vďaka pripoisteniam si ho viete upraviť presne podľa seba.

Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych ponúk. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Všetko sa odvíja od toho, čo potrebujete a vyžadujete. Ľudia žijúci na vidieku budú pravdepodobne potrebovať pripoistiť stret so zverou. Ľudia z mesta zas pripoistenie čelného skla alebo vandalizmus.

Havarijné poistenie sa dá upraviť presne podľa vašich požiadaviek. Je len na vás, za čo budete platiť. Výber jednotlivých ponúk si však dobre premyslite. Všetko porovnajte a zistite, ktorá z nich je pre vás najvýhodnejšia.

Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie kryje vás, nie ostatných členov premávky. Ak by sa niečo stalo, z PZP zaplatíte škody na vozidle a zdraví iných. Z kaska zas svoje škody na vozidle a zdraví.

Poistenie vo všeobecnosti kryje viaceré riziká. Ak by vám základná ponuka nestačila, môžete si vybrať rôzne typy pripoistení.

Poistenie kryje tieto udalosti:

 • havária,

 • krádež,

 • živelné udalosti,

 • vandalizmus.Tieto základné možnosti často vodičom stačia. Poistenie je vďaka tomu výhodné, pretože jeho cenu nenavyšujú pripoistenia, prípadne nejaké balíčky alebo ďalšie služby.

Pripoistenie

Nestačí vám základný balík služieb? V takom prípade siahnite po pripoisteniach, ktorých je rovno niekoľko. Sami si vyberáte podľa toho, čo potrebujete.

Vodiči najčastejšie siahajú po:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie živlu,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie rozšírenej asistencie,

 • pripoistenie výtlku,

 • iné.


Dávajte si pozor na spoluúčasť

Spoluúčasť dokáže ovplyvniť cenu každého poistenia. Najčastejšie sa objavuje práve pri havarijnom poistení. Hoci sa dá polemizovať, ktorá možnosť je najvýhodnejšia, všetko závisí na vás.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou má jednu veľkú výhodu. Pri jeho platení sa stretnete s omnoho nižšími čiastkami, čo ale neznamená, že je lacnejšie. Dôvod je ten, že ak by sa niečo stalo, museli by ste škody doplatiť zo svojho, čo by vás ku koncu vyšlo omnoho drahšie.

Spoluúčasť je približne vo výške od 5 do 15 %. Čím vyššie je percento spoluúčasti, tým menej platíte ročne alebo mesačne za poistenie. No platí presný opak. Ak sa stane nešťastie,  zaplatíte zas omnoho viac.

Napríklad, 15 % spoluúčasť pri nehode v hodnote 3 000 € predstavuje 450 €. Túto sumu by ste museli zaplatiť vy. 

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie bez spoluúčasti je pre vodičov, ktorí si chcú byť istí, že pri nehode  nebudú nič platiť. Cena poistenia je síce vysoká, no pri nehode alebo iných škodách sa nemusíte ničoho báť.

Ak vám nevadí platiť za poistenie viac, táto možnosť je pre vás ako stvorená.


Cena nie je jednotná

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od viacerých faktorov. Všetko závisí na vašom vozidle a na vás.

K najdôležitejším parametrom ovplyvňujúcim cenu sa radia: 

 • nová cena, 

 • motorizácia vozidla,

 • výrobca,

 • hmotnosť vozidla,

 • rok výroby,

 • model vozidla.


Nová cena je základ, na ktorom sa následne suma poistenia buduje. Poisťovne majú na jej výpočet viacero spôsobov. Ak je auto nové, berie sa cena z faktúry spolu s DPH a nadštandardnou výbavou. Keď ste si napríklad kupovali auto v roku 2015, nová cena bude z roku 2015. Pri starších vozidlách majú poisťovne svoje vlastné spôsoby, ako na to.

Ďalej sa berú do úvahy jednotlivé parametre, ako motorizácia vozidla. V tomto prípade platí priama úmera. Čím je auto výkonnejšie, tým viac škôd môže urobiť. Preto bude cena poistenia vysoká.

Rovnaký výpočet platí aj pri hmotnosti, rozmeroch a celkovom modeli vozidla. Veľké a masívne auto spraví viac škôd ako menšie, preto si zaň priplatíte. Pre poisťovňu predstavuje väčšie riziko.

Rada odborníka

Netreba zabúdať ani na rok výroby. Staršie autá sú drahšie, pretože môžu mať rôzne chyby a nedostatky. Cena rastie približne prvých 10 rokov. Následne klesá, pretože poisťovne už neočakávajú, že by ste ich využívali tak, ako keď boli novšie.Cena poistenia sa dokáže znížiť vďaka viacerým benefitom. Sú to napríklad:

 • bezškodovosť - ak určitý čas, väčšinou rok alebo dva, nespôsobíte škodu, poisťovňa vám môže poskytnúť zľavu,

 • vek - vozidla alebo šoféra,

 • vidiek alebo malé mesto.

Keď máte dovezené auto

Doviezli ste si auto zo zahraničia a chcete si ho poistiť? Dávajte si pozor. Nie všetky vozidlá zo zahraničia môžu byť u nás poistené. Je to z dôvodu, že niektoré značky u nás nemajú obchodné zastúpenie. Takýmto modelom nedokážu poisťovne vypočítať novú cenu, ktorá je základom pre celú sumu poistenia.

Dopredu sa preto informujte o tom, či sa na Slovensku vozidlo predáva. Keď nie, zvážte všetky  pre a proti.

Kedy sa havarijné poistenie neoplatí?

Havarijné poistenie sa v niektorých prípadoch neoplatí. Je to hlavne vtedy, keď máte doma staršie vozidlo. Takýmto vodičom by poisťovňa nemusela vôbec vyplatiť poistnú sumu. Ako je to možné? Celú situáciu si načrtneme na praktickom príklade.

Vlastníte vozidlo z roku 1998, ktorého hodnota je 900 €. Pri jazdení sa vám podarí urobiť škodu vo výške 1200 €, ktorú by vám mala poisťovňa preplatiť celú, prípadne len určitú sumu, ak máte spoluúčasť. Pri spoluúčasti v hodnote 10 % by ste sami doplatili 120 €. Poisťovňa by vám mala dať 1080 €.

Tu ale prichádza problém, pretože vaše auto má hodnotu už len 900 €. Oprava je tak drahšia, ako skutočná hodnota auta. Poisťovni sa neoplatí preplatiť vám ju. Vyhlási tzv. totálnu škodu.

Totálna škoda v praxi znamená, že poisťovňa vám vyplatí sumu auta, čiže 900 €, a poistenie zruší. Inak povedané, poistenie ste platili zbytočne, pretože z neho nič nemáte.

Výhodné havarijné poistenie

Havarijné poistenie je skvelým pomocníkom  pre úplne každého. Kryje vás a vaše vozidlo v prípade viacerých škôd a problémov. Porovnajte jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšie ešte dnes.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.