Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Havária auta

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

|Dominika Blchová
5/5

Havarijné poistenie je dôležitou súčasťou výbavy každého jedného vozidla. V prípade nehody zavinenej vami kryje vaše vozidlo a zdravie. Hoci nie je povinné zo zákona, väčšina ľudí naň nedá dopustiť. Veľa výhod a benefitov z neho robia pomocníka v ťažkých časoch. Čo kryje havarijné poistenie a prečo by vám nemalo chýbať?

Havarijné poistenie je pre vás

Havarijné poistenie, často nazývané aj kasko, je jedným z viacerých druhov neživotného poistenia. Kryje vaše vozidlo a zdravie. Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia nie je povinné zo zákona.

To, že nie je povinné, ale neznamená, že by ste ho nemali mať. Práve naopak. Havarijné poistenie má množstvo výhod. Kryje vás v prípade vami zavinenej nehody. Vďaka pripoisteniam si ho viete upraviť presne podľa seba.

Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych ponúk. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Všetko sa odvíja od toho, čo potrebujete a vyžadujete. Ľudia žijúci na vidieku budú pravdepodobne potrebovať pripoistiť stret so zverou. Ľudia z mesta zas pripoistenie čelného skla alebo vandalizmus.

Havarijné poistenie sa dá upraviť presne podľa vašich požiadaviek. Je len na vás, za čo budete platiť. Výber jednotlivých ponúk si však dobre premyslite. Všetko porovnajte a zistite, ktorá z nich je pre vás najvýhodnejšia.

Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie kryje vás, nie ostatných členov premávky. Ak by sa niečo stalo, z PZP zaplatíte škody na vozidle a zdraví iných. Z kaska zas svoje škody na vozidle a zdraví.

Poistenie vo všeobecnosti kryje viaceré riziká. Ak by vám základná ponuka nestačila, môžete si vybrať rôzne typy pripoistení.

Poistenie kryje tieto udalosti:

 • havária,

 • krádež,

 • živelné udalosti,

 • vandalizmus.

Tieto základné možnosti často vodičom stačia. Poistenie je vďaka tomu výhodné, pretože jeho cenu nenavyšujú pripoistenia, prípadne nejaké balíčky alebo ďalšie služby.

Pripoistenie

Nestačí vám základný balík služieb? V takom prípade siahnite po pripoisteniach, ktorých je rovno niekoľko. Sami si vyberáte podľa toho, čo potrebujete.

Vodiči najčastejšie siahajú po:

 • pripoistenie čelného skla,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie živlu,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie rozšírenej asistencie,

 • pripoistenie výtlku,

 • iné.

Dávajte si pozor na spoluúčasť

Spoluúčasť dokáže ovplyvniť cenu každého poistenia. Najčastejšie sa objavuje práve pri havarijnom poistení. Hoci sa dá polemizovať, ktorá možnosť je najvýhodnejšia, všetko závisí na vás.

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie so spoluúčasťou má jednu veľkú výhodu. Pri jeho platení sa stretnete s omnoho nižšími čiastkami, čo ale neznamená, že je lacnejšie. Dôvod je ten, že ak by sa niečo stalo, museli by ste škody doplatiť zo svojho, čo by vás ku koncu vyšlo omnoho drahšie.

Spoluúčasť je približne vo výške od 5 do 15 %. Čím vyššie je percento spoluúčasti, tým menej platíte ročne alebo mesačne za poistenie. No platí presný opak. Ak sa stane nešťastie, zaplatíte zas omnoho viac.

Napríklad, 15 % spoluúčasť pri nehode v hodnote 3 000 € predstavuje 450 €. Túto sumu by ste museli zaplatiť vy. 

Poistenie so spoluúčasťou

Poistenie bez spoluúčasti je pre vodičov, ktorí si chcú byť istí, že pri nehode nebudú nič platiť. Cena poistenia je síce vysoká, no pri nehode alebo iných škodách sa nemusíte ničoho báť.

Ak vám nevadí platiť za poistenie viac, táto možnosť je pre vás ako stvorená.

Havária áut

Cena nie je jednotná

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od viacerých faktorov. Všetko závisí na vašom vozidle a na vás.

K najdôležitejším parametrom ovplyvňujúcim cenu sa radia: 

 • nová cena, 

 • motorizácia vozidla,

 • výrobca,

 • hmotnosť vozidla,

 • rok výroby,

 • model vozidla.

Nová cena je základ, na ktorom sa následne suma poistenia buduje. Poisťovne majú na jej výpočet viacero spôsobov. Ak je auto nové, berie sa cena z faktúry spolu s DPH a nadštandardnou výbavou. Keď ste si napríklad kupovali auto v roku 2015, nová cena bude z roku 2015. Pri starších vozidlách majú poisťovne svoje vlastné spôsoby, ako na to.

Ďalej sa berú do úvahy jednotlivé parametre, ako motorizácia vozidla. V tomto prípade platí priama úmera. Čím je auto výkonnejšie, tým viac škôd môže urobiť. Preto bude cena poistenia vysoká.

Rovnaký výpočet platí aj pri hmotnosti, rozmeroch a celkovom modeli vozidla. Veľké a masívne auto spraví viac škôd ako menšie, preto si zaň priplatíte. Pre poisťovňu predstavuje väčšie riziko.


Rada odborníka

Netreba zabúdať ani na rok výroby. Staršie autá sú drahšie, pretože môžu mať rôzne chyby a nedostatky. Cena rastie približne prvých 10 rokov. Následne klesá, pretože poisťovne už neočakávajú, že by ste ich využívali tak, ako keď boli novšie.


Cena poistenia sa dokáže znížiť vďaka viacerým benefitom. Sú to napríklad:

 • bezškodovosť - ak určitý čas, väčšinou rok alebo dva, nespôsobíte škodu, poisťovňa vám môže poskytnúť zľavu,

 • vek - vozidla alebo šoféra,

 • vidiek alebo malé mesto.

Keď máte dovezené auto

Doviezli ste si auto zo zahraničia a chcete si ho poistiť? Dávajte si pozor. Nie všetky vozidlá zo zahraničia môžu byť u nás poistené. Je to z dôvodu, že niektoré značky u nás nemajú obchodné zastúpenie. Takýmto modelom nedokážu poisťovne vypočítať novú cenu, ktorá je základom pre celú sumu poistenia.

Dopredu sa preto informujte o tom, či sa na Slovensku vozidlo predáva. Keď nie, zvážte všetky pre a proti.

Kedy sa havarijné poistenie neoplatí?

Havarijné poistenie sa v niektorých prípadoch neoplatí. Je to hlavne vtedy, keď máte doma staršie vozidlo. Takýmto vodičom by poisťovňa nemusela vôbec vyplatiť poistnú sumu. Ako je to možné? Celú situáciu si načrtneme na praktickom príklade.

Vlastníte vozidlo z roku 1998, ktorého hodnota je 900 €. Pri jazdení sa vám podarí urobiť škodu vo výške 1200 €, ktorú by vám mala poisťovňa preplatiť celú, prípadne len určitú sumu, ak máte spoluúčasť. Pri spoluúčasti v hodnote 10 % by ste sami doplatili 120 €. Poisťovňa by vám mala dať 1080 €.

Tu ale prichádza problém, pretože vaše auto má hodnotu už len 900 €. Oprava je tak drahšia, ako skutočná hodnota auta. Poisťovni sa neoplatí preplatiť vám ju. Vyhlási tzv. totálnu škodu.

Totálna škoda v praxi znamená, že poisťovňa vám vyplatí sumu auta, čiže 900 €, a poistenie zruší. Inak povedané, poistenie ste platili zbytočne, pretože z neho nič nemáte.

Výhodné havarijné poistenie

Havarijné poistenie je skvelým pomocníkom pre úplne každého. Kryje vás a vaše vozidlo v prípade viacerých škôd a problémov. Porovnajte jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšie ešte dnes.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.