problémy s nezaplatením pzp

Čo všetko vám hrozí, ak nezaplatíte PZP?

Vaša poisťovňa vám každoročne posiela list s predpisom poistného k vášmu povinne zmluvnému poisteniu. Pozeráte na potrebnú sumu, ktorú máte zaplatiť a rozmýšľate nad tým, že tento rok platenie vynecháte? Tak pozor! Prečítajte si tento článok, nech viete, aké následky vás čakajú, keď si nesplníte túto povinnosť.

Aké právne formy poistenia poznáme?

Na Slovensku z právnej formy poznáme tieto poistenia:


 • dobrovoľné zmluvné poistenie - tento druh poistenia uzatvárate dobrovoľne a na základe poistnej zmluvy, napríklad životné poistenie, cestovné poistenie, atď.

 • povinné zmluvné poistenie - zákon prikazuje poistenému uzavretie poistnej zmluvy s ľubovoľnou poisťovňou za zmluvne dohodnutých podmienok, napríklad PZP motorových vozidiel, poistenie profesnej zodpovednosti, atď.

 • zákonom stanovené poistenie - toto poistenie vzniká na základe zákona. Tento zákon stanovuje všetky podmienky poistenia a ustanovizne, kde ste poistený. Neuzatvára sa poistná zmluva. Napríklad zdravotné poistenie, sociálne poistenie.

Čo je to PZP

Povinnosť uzavretia povinného zmluvného poistenia za škodu spôsobenú vedením motorového vozidla upravuje zákon 381/2001 z.z.. Zmluvu má povinnosť uzavrieť ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla, a to najneskôr v deň prvého použitia. V prípade, ak sa vozidlo prenajíma na základe zmluvy o prenájme s právom kúpy prenajatej veci, túto povinnosť má nájomca.

Toto poistenie kryje všetky  škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobíte vedením motorového vozidla.Zákon určuje minimálne hranice poistného plnenia PZP, a to:

 • 5,24 mil. eur pri usmrtení a pre škody na zdraví, bez ohľadu na počet usmrtených alebo zranených

 • 1,05 mil. eur pre škody na veci, náklady spojené s právnym zastúpením a ušlý zisk, bez ohľadu na počet poškodených.

Výšku poistného si stanovuje poisťovňa sama, a to s ohľadom na to, aby si vedela plniť svoje záväzky. Zákon stanovuje aj formu a spôsob zániku poistenia.  Väčšinou zanikne vtedy, keď vozidlo vyradíte z evidencie alebo ho predáte.

Čo hrozí, ak nemáte PZP

Zákon o PZP hovorí jasne. Toto poistenie ste povinný uzavrieť najneskôr v deň jeho prvého použitia. Čo sa však stane, ak sa na túto povinnosť vykašlete? V prvom rade, ak ide o čerstvo kúpené vozidlo, bez uzavretého PZP ho neprihlasíte. Poďme sa však pozrieť na situáciu, ktorá je na Slovensku najbežnejšia: nezaplatené PZP. 

Pokuta za nezaplatené PZP

Možno sa na prvý pohľad zdá, že ide o ojedinelú záležitosť, avšak podľa štatistík za rok 2017 bolo každé dvanáste vozidlo nepoistené. Dôvody na to sú rôzne. Zlá pamäť alebo cielený spôsob, ako ušetriť. Šetrenie sa však v tomto prípade vôbec nevypláca, pretože vás môže vyjsť naozaj draho.

Policajná hliadka má pri bežnej cestnej kontrole právo vyžiadať si doklad o uzavretí poistnej zmluvy: tzv. „zelená karta”. Na tejto karte je uvedený dátum, dokedy poistenie trvá. Kedysi ste k zelenej karte dostávali aj bielu kartu, ktorá platila iba na území Slovenskej republiky. Z toho dôvodu sa od roku 2019 nevydáva. 

V prípade, ak sa neviete preukázať zelenou kartou alebo je podľa nej vaše poistenie neplatné, pripravte sa na pokutu. Jej strop niekoľkonásobne prevyšuje bežné ročné poistné. Ide o sumu 3320 eur. Jej konečnú výšku stanovuje Okresný úrad, ktorý je poverený konaním. Prihliada pritom na dĺžku nepoistenia a závažnosť priestupku. Pokutu vám vie uložiť až do dvoch rokov, odkedy sa o tejto skutočnosti dozvedel. 

Ak sa rozhodnete nezaplatiť ani túto pokutu, Okresný úrad je oprávnený túto pokutu posunúť exekútorovi a konečné náklady sa môžu vyšplhať vysoko nad sumu 3320 eur. Navyše, stále máte povinnosť uzatvoriť nové PZP na motorové vozidlo

TIP

Ak uzatvárate poistenie online, pamätajte na to, že poistenie začne platiť až zaplatením prvého poistného.

Škoda, ktorú spôsobíte nepoisteným vozidlom 

Povedzme, že sa vám darí vyhýbať sa policajnej kontrole. Ste so sebou spokojní, lebo ste oklamali štát. V radosti ste zabudli na križovatke dať prednosť v jazde a nehoda je na svete. Práve sa vám podarilo spôsobiť scenár, pri ktorom je pokuta za nezaplatenie PZP naozaj zanedbateľnou položkou. 

Či ste alebo nie ste poistený za škodu, ktorú spôsobíte vedením motorového vozidla, za túto situáciu ste zodpovedný vy. Ak by sa vám podarilo spôsobiť hromadnú nehodu, výška škody sa vie vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur.

Podľa zákona o PZP vznikla aj Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorej členmi sú všetky poisťovne pôsobiace na území SR. Jednou z jej povinností je vytvorenie garančného fondu. Z tohto fondu sa vyplácajú škody, ktoré by ste spôsobili s nepoisteným vozidlom. Má to však háčik. Kancelária má oprávnenie vymáhať o náhradu tejto sumy do výšky vášho osobného majetku.

Ako si vybaviť PZP

Možností, ako si vybaviť PZP, je niekoľko. Prvý spôsob je vybaviť si ho osobne na pobočke poisťovne. Ak preferujete ľudský kontakt alebo ste menej technicky zdatný, je to pre vás najvhodnejšie riešenie. Bohužiaľ, poznáte len ponuku jednej poisťovne. 

Druhým spôsobom je uzatvorenie poistenia online. Ak ste technicky zdatný, je to najlepšie riešenie. Výhod má niekoľko. Tým, že uzatvárate poistenie online, nie je nutnosť platiť províziu sprostredkovateľovi, a tak viete mať poistenie za lepšiu cenu. 

V prípade, ak si neviete dať rady, sú k dispozícii online chaty, poprípade zákaznícke linky, ktoré vám vedia vždy pomôcť. Navyše, pri uzatvorení poistenia nemusíte opustiť pohodlie vášho domova. Viacero ponúk vidíte naraz bez toho, aby ste pendlovali medzi jednotlivými pobočkami.

Ako si vybrať PZP

Ak by ste predsa len rozmýšľali nad tým, ako ušetriť na poistnom,  využite našu online kalkulačku. Postupujte podľa pokynov, ktoré vidíte na obrazovke. Vyplňte všetky povinné polia. Potom vás delí už len jeden klik od toho, aby ste videli porovnanie všetkých PZP, ktoré slovenský trh ponúka. Takto si viete vybrať najvýhodnejšie PZP, či cenou alebo ponúkanými benefitmi.

Zhrnutie na záver

Vďaka dnešnému článku ste sa dozvedeli, prečo sa neoplatí mať zlú pamäť alebo šetriť na PZP. Nezodpovedný prístup sa vám v konečnom dôsledku môže veľmi nepekne vypomstiť. Či mastnou pokutou alebo bremenom v podobe sumy, ktorú si od vás bude vymáhať Slovenská kancelária poisťovateľov. Buďte teda zodpovedný a plaťte si svoje záväzky včas.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.