Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

poistenie vozidla na dovolenku

Potrebujete na dovolenku poistenie vozidla? Poradíme vám

5/5

Ak ste sa rozhodli ísť na dovolenku autom, evidentne vám vyhovuje samostatnosť a pohodlie, vďaka čomu sa nemusíte nikomu prispôsobovať. Aj v tomto prípade ale môžu nastať isté nepríjemnosti. Poistenie vozidla na dovolenku je preto užitočné, ak chcete predísť viacerým problémom.

Predtým, ako vycestujete, skontrolujte vozidlo

Vyhraďte si adekvátny čas na to, aby ste vaše vozidlo dôkladne skontrolovali. Plánujete ním prejsť niekoľko stoviek kilometrov, preto musí byť pripravené. Máte podozrenie, že s autom nie je niečo v poriadku? Zájdite do servisu, aby sa naň pozrel technik. Ak podceníte situáciu, porucha či nehoda v zahraničí vás môže vyjsť pekelne draho.

Zistite, aký je stav ciest

Ak sa chystáte na dovolenku autom, prvotná otázka znie, cez ktorý štát budete prechádzať. Bude to Maďarsko, prípadne Rakúsko? Vodiči majú rôzne preferencie, ktoré sa týkajú diaľníc a bočných ciest. Nezabudnite skontrolovať, či sa na vašej trase nebudú vyskytovať obchádzky, alebo tam neprebiehajú opravy. Buďte vždy pripravení a hlavne informovaní.

Navigačné systémy poskytujú presné a aktuálne informácie. Overiť si to môžete aj vďaka mapovým aplikáciám. Majte na pamäti, že musíte vedieť aj aktuálne ceny za diaľničné známky.

Aká bude spotreba paliva?

Pri ceste do zahraničia potrebujete vedieť, aká bude približná spotreba paliva. Získate prehľad o nákladoch na cestu, prípadne si naplánujete prestávky na tankovanie auta. Pozornosť by ste mali venovať aj ukazovateľom nádrže v aute. Je mnoho vplyvov, ktoré ovplyvnia spotrebu vozidla.


K najčastejším patrí:

  • autochladnička,

  • spustená klimatizácia,

  • mobil v nabíjačke,

  • státie počas kolóny.

V prípade, že máte v aute aj veľké predmety, ktorými sú bicykel alebo iné športové predmety, spotreba paliva sa môže výrazne navýšiť.

Doklady a ich platnosť

Nezabudnite ani na kontrolu platnosti potrebných dokladov. Aj keď v schengenskom priestore platí voľný pohyb, za istých okolností môžu byť prijímané vnútroštátne pravidlá. V tomto prípade môžu byť na hraniciach zavedené kontroly. Ani vtedy by ste nemali zanedbať kontrolu aktuálnych informácií a zistiť, ako je na tom konkrétna krajina.


Občiansky preukaz a pas by mali byť samozrejmosťou. Neslúžia iba pre potreby hraničných kontrol, ale ako doklad na preukázanie vašej totožnosti. Do schengenského priestoru nepatria krajiny, ako Chorvátsko, Cyprus, Rumunsko alebo Bulharsko.


TIP

Ak cestujete s malým dieťaťom, potrebujete pas. Pre deti do veku 6 rokov je vydávaný na 2 roky, pre deti do 16 rokov na 5 rokov, a pre deti nad 16 rokov platí až na 10 rokov. Pas musia mať aj batoľatá. V rámci prvého vybavenia je dôležité predloženie rodného listu, pričom pri opätovnom vydaní nie je potrebný. Môžete predložiť starý cestovný pas.


Doklady vo vašom aute

V zbierke dokladov by ste mali mať okrem vodičského preukazu aj doklady od auta. K základným patrí:

  • platná zelená karta,

  • technický preukaz,

  • doklad o absolvovaní emisnej a technickej kontroly,

  • karta od asistenčnej služby,

  • splnomocnenie na používanie vozidla, ak cestujete vozidlom, ktoré nepatrí vám.

Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou

Neplatí to iba v rámci ciest za hranice. PZP musia mať uzatvorené všetky vozidlá, ktoré sú prevádzkované na pozemných komunikáciách. Predtým, ako vycestujete, overte si jeho platnosť. Nezabudnite ani na to, či v aute máte aktuálnu zelenú kartu. Doklad preukazuje, že máte uzatvorené PZP.

Platí v krajinách, ktoré sú zaradené do systému zelenej karty. Na zadnej strane tejto karty sú uvedené krajiny, ktoré sú v tomto systéme. Na báze tohto poistenia zodpovednosti budete krytí v zahraničí, a to aj v momente, ak niekomu spôsobíte ujmu prevádzkovaním vozidla.

Ak nastane akákoľvek škodová udalosť, urýchlene kontaktujte asistenčný servis vašej poisťovne a spíšte záznam o udalosti. V prípade, že vám niečo nie je jasné, vpíšte do zo záznamu.

Dôležité je aj pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu

Ak často cestujete za hranice, myslite na túto skutočnosť pri uzatváraní poistenia vozidla. Pre drahšie a aktuálnejšie modely áut je vhodné havarijné poistenie. Ak sa vám takéto poistenie neoplatí vzhľadom na cenu auta, môžete si rozšíriť poistné krytie. V tomto prípade chránite nielen svoje vozidlo, ale hlavne seba.

Je to možné vďaka pripoisteniam k povinnému zmluvnému poisteniu. V rámci cestovania autom by ste si mali zriadiť úrazové pripoistenie, aj rozšírenú asistenciu.

Myslite na úrazové pripoistenie

Poistenie chráni posádku auta v okamihu, ak sa vám stane nehoda. Vyplatená vám bude náhrada škody v rámci trvalých následkov, či v prípade úmrtia. Daný typ poistenia môžete uzatvoriť aj samostatne, a to ako úrazové poistenie osôb vo vozidle. Vyplatí sa vám vtedy, ak cestujete autom do Chorvátska, a okrem vás budú vo vozidle aj ďalšie osoby.

Ak by došlo k úrazu, toto poistenie kryje každé jedno sedadlo, čiže osoby, ktoré sú prítomné vo vozidle. Počet miest v aute je určovaný prostredníctvom technického preukazu.

Rozšírená asistencia v kritických momentoch

Ak nastane krádež či porucha auta, pripoistenie môže pokrývať odťahovú službu, návrat auta do domoviny, zabezpečenie opravy či náhradného auta. Okrem toho pripoistenie kryje aj letenky pre návrat domov, vyššie limity oproti základnej asistencii, alebo formality pri zošrotovaní vozidla. 

Dôkladne si preverte, aké asistenčné služby sú zahrnuté v poistení vášho vozidla. Ak to bude potrebné, pouvažujte nad ich rozšírením.

Cestovné poistenie v spojitosti s ochorením COVID-19

V rámci dovolenky v zahraničí je vždy vhodné cestovné poistenie. Zabezpečte si poistné krytie, ak budete musieť navštíviť súkromnú kliniku či lekára, na ktoré európsky zdravotný preukaz nestačí. V rámci cestovania autom je vhodné poistenie batožiny za spôsobené škody alebo úraz.


Nezabudnite ani na pripoistenie technickej pomoci. Je vhodné v prípade, že k vášmu PZP máte uzatvorenú iba základnú asistenciu auta bez žiadneho poistenia vozidla. Myslite tiež na krytie ochorenia COVID-19. Každá poisťovňa pristupuje odlišne k preplateniu nákladov na liečeniu a k uplatneniu poistenia storna.


Vedeli ste, že…

… PZP môžete uzatvoriť aj online? Nezabudnite na fakt, že toto poistenie kryje škody, ktoré niekomu spôsobíte vy. Nepokrýva škody, ktoré sa v dôsledku nehody stanú na vašom aute. Ak chcete, aby bolo chránené aj vaše auto, uzatvorte havarijné poistenie.


Zhrnutie

Nenechajte si pokaziť dovolenku tým, že ste zanedbali poistenie vozidla. Vedzte, že v prípade nepríjemností budete ďakovať za to, že ste uzatvorili poistenie vozidla aj s pripoisteniami. Istota je guľomet. Obzvlášť v prípade dovolenky by ste mali byť pripravení na všetky možné scenáre.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.