Mihanie vozidiel

Potrebujete na dovolenku poistenie vozidla? Poradíme vám

Ak ste sa rozhodli ísť na dovolenku autom, evidentne vám vyhovuje samostatnosť a pohodlie, vďaka čomu sa nemusíte nikomu prispôsobovať. Aj v tomto prípade ale môžu nastať isté nepríjemnosti. Poistenie vozidla na dovolenku je preto užitočné, ak chcete predísť viacerým problémom.

Predtým, ako vycestujete, skontrolujte vozidlo

Vyhraďte si adekvátny čas na to, aby ste vaše vozidlo dôkladne skontrolovali. Plánujete ním prejsť niekoľko stoviek kilometrov, preto musí byť pripravené. Máte podozrenie, že s autom nie je niečo v poriadku? Zájdite do servisu, aby sa naň pozrel technik. Ak podceníte situáciu, porucha či nehoda v zahraničí vás môže vyjsť pekelne draho.

Zistite, aký je stav ciest

Ak sa chystáte na dovolenku autom, prvotná otázka znie, cez ktorý štát budete prechádzať. Bude to Maďarsko, prípadne Rakúsko? Vodiči majú rôzne preferencie, ktoré sa týkajú diaľníc a bočných ciest. Nezabudnite skontrolovať, či sa na vašej trase nebudú vyskytovať obchádzky, alebo tam neprebiehajú opravy. Buďte vždy pripravení a hlavne informovaní.

Navigačné systémy poskytujú presné a aktuálne informácie. Overiť si to môžete aj vďaka mapovým aplikáciám. Majte na pamäti, že musíte vedieť aj aktuálne ceny za diaľničné známky.

Aká bude spotreba paliva?

Pri ceste do zahraničia potrebujete vedieť, aká bude približná spotreba paliva. Získate prehľad o nákladoch na cestu, prípadne si naplánujete prestávky na tankovanie auta. Pozornosť by ste mali venovať aj ukazovateľom nádrže v aute. Je mnoho vplyvov, ktoré ovplyvnia spotrebu vozidla.

K najčastejším patrí:

 • autochladnička,

 • spustená klimatizácia,

 • mobil v nabíjačke,

 • státie počas kolóny.

V prípade, že máte v aute aj veľké predmety, ktorými sú bicykel alebo iné športové predmety, spotreba paliva sa môže výrazne navýšiť.

Doklady a ich platnosť

Nezabudnite ani na kontrolu platnosti potrebných dokladov. Aj keď v schengenskom priestore platí voľný pohyb, za istých okolností môžu byť prijímané vnútroštátne pravidlá. V tomto prípade môžu byť na hraniciach zavedené kontroly. Ani vtedy by ste nemali zanedbať kontrolu aktuálnych informácií a zistiť, ako je na tom konkrétna krajina.


Občiansky preukaz a pas by mali byť samozrejmosťou. Neslúžia iba pre potreby hraničných kontrol, ale ako doklad na preukázanie vašej totožnosti.  Do schengenského priestoru nepatria krajiny, ako Chorvátsko, Cyprus, Rumunsko alebo Bulharsko.

TIP

Ak cestujete s malým dieťaťom, potrebujete pas. Pre deti do veku 6 rokov je vydávaný na 2 roky, pre deti do 16 rokov na 5 rokov, a pre deti nad 16 rokov platí až na 10 rokov. Pas musia mať aj batoľatá. V rámci prvého vybavenia je dôležité predloženie rodného listu, pričom pri opätovnom vydaní nie je potrebný. Môžete predložiť starý cestovný pas.

Doklady vo vašom aute

V zbierke dokladov by ste mali mať okrem vodičského preukazu aj doklady od auta. K základným patrí:

 • platná zelená karta,

 • technický preukaz,

 • doklad o absolvovaní emisnej a technickej kontroly,

 • karta od asistenčnej služby,

 • splnomocnenie na používanie vozidla, ak cestujete vozidlom, ktoré nepatrí vám.

Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou

Neplatí to iba v rámci ciest za hranice. PZP musia mať uzatvorené všetky vozidlá, ktoré sú prevádzkované na pozemných komunikáciách.  Predtým, ako vycestujete, overte si jeho platnosť. Nezabudnite ani na to, či v aute máte aktuálnu zelenú kartu. Doklad preukazuje, že máte  uzatvorené PZP.

Platí v krajinách, ktoré sú zaradené do systému zelenej karty. Na zadnej strane tejto karty sú uvedené krajiny, ktoré sú v tomto systéme. Na báze tohto poistenia zodpovednosti budete krytí v zahraničí, a to aj v momente, ak niekomu spôsobíte ujmu prevádzkovaním vozidla.

Ak nastane akákoľvek škodová udalosť, urýchlene kontaktujte asistenčný servis vašej poisťovne a spíšte záznam o udalosti. V prípade, že vám niečo nie je jasné, vpíšte do zo záznamu.

Dôležité je aj pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu

Ak často cestujete za hranice, myslite na túto skutočnosť pri uzatváraní poistenia vozidla. Pre drahšie a aktuálnejšie modely áut je vhodné  havarijné poistenie.  Ak sa vám takéto poistenie neoplatí vzhľadom na cenu auta, môžete si rozšíriť poistné krytie. V tomto prípade chránite nielen svoje vozidlo, ale hlavne seba.Je to možné vďaka pripoisteniam k povinnému zmluvnému poisteniu. V rámci cestovania autom by ste si mali zriadiť úrazové pripoistenie, aj rozšírenú asistenciu.

Myslite na úrazové pripoistenie

Poistenie chráni posádku auta v okamihu, ak sa vám stane nehoda. Vyplatená vám bude náhrada škody v rámci trvalých následkov, či v prípade úmrtia. Daný typ poistenia môžete uzatvoriť aj samostatne, a to ako úrazové poistenie osôb vo vozidle. Vyplatí sa vám vtedy, ak cestujete autom do Chorvátska, a okrem vás budú vo vozidle aj ďalšie osoby.

Ak by došlo k úrazu, toto  poistenie kryje každé jedno sedadlo, čiže osoby, ktoré sú prítomné vo vozidle. Počet miest v aute je určovaný prostredníctvom technického preukazu.

Rozšírená asistencia v kritických momentoch

Ak nastane krádež či porucha auta, pripoistenie  môže pokrývať odťahovú službu, návrat auta do domoviny, zabezpečenie opravy či náhradného auta. Okrem toho pripoistenie kryje aj letenky pre návrat domov, vyššie limity oproti základnej asistencii, alebo formality pri zošrotovaní vozidla. 

Dôkladne si preverte, aké asistenčné služby sú zahrnuté v poistení vášho vozidla. Ak to bude potrebné, pouvažujte nad ich rozšírením.

Cestovné poistenie v spojitosti s ochorením COVID-19

V rámci dovolenky v zahraničí je vždy vhodné cestovné poistenie. Zabezpečte si poistné krytie, ak budete musieť navštíviť súkromnú kliniku či lekára, na ktoré európsky zdravotný preukaz nestačí. V rámci cestovania autom je vhodné poistenie batožiny za spôsobené škody alebo úraz.

Nezabudnite ani na pripoistenie technickej pomoci. Je vhodné v prípade, že k vášmu PZP máte uzatvorenú iba základnú asistenciu auta bez žiadneho poistenia vozidla. Myslite tiež na krytie ochorenia COVID-19. Každá poisťovňa pristupuje odlišne k preplateniu nákladov na liečeniu a k uplatneniu poistenia storna.

Vedeli ste, že…

… PZP môžete uzatvoriť aj online? Nezabudnite na fakt, že toto poistenie kryje škody, ktoré niekomu spôsobíte vy. Nepokrýva škody, ktoré sa v dôsledku nehody stanú na vašom aute. Ak chcete, aby bolo chránené aj vaše auto, uzatvorte havarijné poistenie.

Zhrnutie

Nenechajte si pokaziť dovolenku tým, že ste zanedbali poistenie vozidla. Vedzte, že v prípade nepríjemností budete ďakovať za to, že ste uzatvorili poistenie vozidla aj s pripoisteniami. Istota je guľomet. Obzvlášť v prípade dovolenky by ste mali byť pripravení na všetky možné scenáre.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.