Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

grafické znázornenie

Banka vs. finančný sprostredkovateľ: Ktoré investovanie je výhodnejšie?

5/5

Investovanie patrí medzi obľúbené pasívne príjmy. Dokáže veľmi efektívne zvýšiť vaše zárobky a zlepšiť finančnú situáciu. Bohužiaľ, nie každý vie, ako na to. Ak sa chcete vyhnúť vysokým rizikám, máte dve možnosti. Investujte cez banku alebo finančného sprostredkovateľa. Ktorá možnosť je výhodnejšia?

Na začiatok je dôležité vedieť, čo chcete

Pri investovaní musíte mať jasný cieľ a plán. Kvôli čomu chcete vložiť svoje financie do akcií alebo podielových fondov? Chceli by ste zvýšiť svoje mesačné príjmy alebo sporíte, pretože si chcete dobre nažívať aj počas dôchodku?

Je veľmi dôležité, aby ste si hneď na začiatku stanovili dôvod, prečo investujete. Podľa toho sa rozhodnete, či si vyberiete banku alebo finančného sprostredkovateľa.

Na celú situáciu sa pozrieme z praktického hľadiska. Keď chcete každý mesiac odkladať 50 € a zarobiť na nich, otvorte si sporiaci účet. Banky dnes poskytujú výhodné úroky. Ročne si viete prilepšiť o zopár eur.

Keď však máte vyšší obnos peňazí, napríklad stovky alebo tisícky eur, investujte ich. Nenechajte ich zbytočne „ležať” na účte. Ovplyvní ich inflácia a ich hodnota nebude taká ako predtým.

Ak ste sa rozhodli pre investovanie, čaká vás rozhodnutie. Banka alebo maklér? Poďme sa pozrieť na jednotlivé výhody a nevýhody oboch možností.

Investovanie v banke je obmedzené

Väčšina začínajúcich investorov sa rozhodne, že bude investovať cez banku. Spravidla ide o inštitúciu, kde má aj otvorený účet. Túto banku pozná, prípadne v nej má svojho vlastného bankára.

Výhodou je, že investovanie v banke je bezpečné. Ide o veľkú a stabilnú spoločnosť. Na trhu funguje roky a je veľmi málo pravdepodobné, že vašim financiám sa niečo stane. Niektoré banky dokonca poskytujú aj garanciu toho, že o peniaze neprídete. V zlých časoch, kedy sa fondom nedarí, jednoducho peniaze vytiahnu alebo s nimi robia iné operácie.

Na druhej strane, takéto investovanie je pomerne obmedzené. Banka vám poskytne len fondy vo svojom portfóliu, ktorých nie je veľa, čo spôsobuje, že na výber máte len zopár možností.

Finančný sprostredkovateľ je presným opakom. Svojim klientom vie predostrieť širokú ponuku investičných produktov, ktoré si vyberáte podľa rizika, poplatkov a vašich osobných možností. Výhodou je hlavne osobitný prístup. Znamená to, že keď sprostredkovateľovi poviete o svojej finančnej situácií, vytvorí vám plán. Ukáže vám možnosti, ktoré sú pre vás vhodné a mohli by vám pomôcť.

Peniaze tak dokážete vložiť presne tam, kam chcete, nehovoriac o tom, že investovanie je priame. Inak povedané, zbavíte sa vysokých poplatkov od bánk a získate len „čisté” peniaze. Poplatky investorov nie sú vysoké. V porovnaní s bankami sú o desiatky, až stovky eur nižšie.

Investičného sprostredkovateľa si dobre overte

Banku poznáte. Je to inštitúcia, kde máte peniaze a na slovenskom trhu funguje už roky. Môžete jej veriť. Investovanie je vďaka tomu ľahké a hlavne bezpečné. Stačí, aby ste si za pomoci bankára vybrali presne to, čo vám vyhovuje.

Ak ste sa rozhodli pre sprostredkovateľa, je dôležité overiť si ho. Zistite, aké má referencie. Keď sa dá, pozrite si jeho skúsenosti. Keď niekomu zveríte svoje peniaze, musíte mu veriť.

Investovanie cez sprostredkovateľa vie byť rizikové, a to hlavne pre ľudí, ktorí žiadneho nepoznajú. Pozrite si viaceré možnosti a zistite, či nemá niekto lepšie hodnotenie. Pred využitím služieb si ich porovnajte a niekoľkokrát preverte.

Kombinované investovanie cez sprostredkovateľa

Predstavte si, že máte k dispozícii 30 000 € a nebudete ich potrebovať nasledujúcich 10 rokov. Je úplne zbytočné, aby ste ich mali na účte. Dôležité je preto nájsť správny fond či akcie, kam ich vložíte. Takýmto spôsobom vám dokážu zarobiť stovky, až tisícky eur.

Problém v bankách býva ten, že vám poskytnú spravidla jednu možnosť investovania. Peniaze viete dať do jedného fondu.

Pri sprostredkovateľoch je všetko inak. Desať rokov je dlhý horizont, preto je možné financie rozdeliť tak, aby ste z nich dostali čo najviac. Jedna časť sa dá napríklad do ETF fondov, kde sú nižšie poplatky. Druhá časť pôjde na nákup zlata, prípadne sa investuje do výhodných akcií s nízkym rizikom.

Finančný sprostredkovateľ vám poradí, kam financie dať a ako ich rozdeliť. Bude chcieť, aby ste na nich zarobili čo najviac. Takýto osobitný prístup v bežnej banke nedostanete.

Sprostredkovateľ pomôže aj v iných situáciách

Finančný sprostredkovateľ je okrem financovania vhodný aj v iných životných situáciách. Je to napríklad vtedy, keď sa stane poistná udalosť. Nie každý vie, ako sa má zachovať, a čo treba robiť ako prvé. Keď máte sprostredkovateľa, stačí mu zavolať. Hneď vám povie, či vaše poistenie kryje danú škodu. Tiež vám poradí, ako ďalej postupovať.

Druhou bežnou službou sprostredkovateľa je sledovanie termínov. Napríklad, dôležitý dátum je výročie fixácie úveru. V tomto období môžete zaplatiť zostatok z hypotéky bez poplatku. Keď ale tento termín nestihnete, predčasné splatenie bude spoplatnené. Suma závisí od banky, no jej výška môže byť až 1 % zo zostatku.

Sprostredkovateľ vám ďalej poradí, ako splácať úver, a či je dobré úrok fixovať. Dokonca vám vie poradiť, či pôžičku refinancovať a prejsť s ňou do inej banky.


Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ vám dokáže pomôcť s každým finančným problémom. To, aké služby od neho využijete, je čisto na vás. Niektorí prostredníctvom sprostredkovateľov len investujú. Pre iných predstavujú poradcov aj pri bežných platobných úkonoch.


Neinvestujte sami

Ak sa neviete rozhodnúť, či si vybrať banku alebo sprostredkovateľa, existuje jedno riešenie. Nechajte si vypracovať ponuky oboch strán. Pozrite sa, čo vám ponúka banka, a čo sprostredkovateľ. Následne porovnajte jednotlivé výhody a nevýhody.

Rozhodne ale neinvestujte sami. Mohli by ste prísť o stovky, až tisíce eur. Niečo takéto môžu robiť ľudia, ktorí majú s investovaním už skúsenosti alebo na celý tento proces majú čas. Vedia sledovať trh a vyhodnotiť situáciu. Dokážu tiež objektívne a nezávisle porovnať, aké akcie sú výhodné, a kam peniaze vložiť.

Vy sa dokážete všetkého tohto zbaviť, a to veľmi jednoducho. Stačí, aby ste svoje financie zverili profesionálom.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.