Banka vs. finančný sprostredkovateľ: Ktoré investovanie je výhodnejšie?

Banka vs. finančný sprostredkovateľ: Ktoré investovanie je výhodnejšie?

6. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Investovanie patrí medzi obľúbené pasívne príjmy. Dokáže veľmi efektívne zvýšiť vaše zárobky a zlepšiť finančnú situáciu. Bohužiaľ, nie každý vie, ako na to. Ak sa chcete vyhnúť vysokým rizikám, máte dve možnosti. Investujte cez banku alebo finančného sprostredkovateľa. Ktorá možnosť je výhodnejšia?

Na začiatok je dôležité vedieť, čo chcete

Pri investovaní musíte mať jasný cieľ a plán. Kvôli čomu chcete vložiť svoje financie do akcií alebo podielových fondov? Chceli by ste zvýšiť svoje mesačné príjmy alebo sporíte, pretože si chcete dobre nažívať aj počas dôchodku?

Je veľmi dôležité, aby ste si hneď na začiatku stanovili dôvod, prečo investujete. Podľa toho sa rozhodnete, či si vyberiete banku alebo finančného sprostredkovateľa.

Na celú situáciu sa pozrieme z praktického hľadiska. Keď chcete každý mesiac odkladať 50 € a zarobiť na nich, otvorte si sporiaci účet. Banky dnes poskytujú výhodné úroky. Ročne si viete prilepšiť o zopár eur.

Keď však máte vyšší obnos peňazí, napríklad stovky alebo tisícky eur, investujte ich. Nenechajte ich zbytočne „ležať” na účte. Ovplyvní ich inflácia a ich hodnota nebude taká ako predtým.

Ak ste sa rozhodli pre investovanie, čaká vás rozhodnutie. Banka alebo maklér? Poďme sa pozrieť na jednotlivé výhody a nevýhody oboch možností.

Investovanie v banke je obmedzené

Väčšina začínajúcich investorov sa rozhodne, že bude investovať cez banku. Spravidla ide o inštitúciu, kde má aj otvorený účet. Túto banku pozná, prípadne v nej má svojho vlastného bankára.

Výhodou je, že investovanie v banke je bezpečné. Ide o veľkú a stabilnú spoločnosť. Na trhu funguje roky a je veľmi málo pravdepodobné, že vašim financiám sa niečo stane. Niektoré banky dokonca poskytujú aj garanciu toho, že o peniaze neprídete. V zlých časoch, kedy sa fondom nedarí, jednoducho peniaze vytiahnu alebo s nimi robia iné operácie.

Na druhej strane, takéto investovanie je pomerne obmedzené. Banka vám poskytne len fondy vo svojom portfóliu, ktorých nie je veľa, čo spôsobuje, že na výber máte len zopár možností.

Finančný sprostredkovateľ je presným opakom. Svojim klientom vie predostrieť širokú ponuku investičných produktov, ktoré si vyberáte podľa rizika, poplatkov a vašich osobných možností. Výhodou je hlavne osobitný prístup. Znamená to, že keď sprostredkovateľovi poviete o svojej finančnej situácií, vytvorí vám plán. Ukáže vám možnosti, ktoré sú pre vás vhodné a mohli by vám pomôcť.

Peniaze tak dokážete vložiť presne tam, kam chcete, nehovoriac o tom, že investovanie je priame. Inak povedané, zbavíte sa vysokých poplatkov od bánk a  získate len „čisté” peniaze. Poplatky investorov nie sú vysoké. V porovnaní s bankami sú o desiatky, až stovky eur nižšie.

Investičného sprostredkovateľa si dobre overte

Banku poznáte. Je to inštitúcia, kde máte peniaze a na slovenskom trhu funguje už roky. Môžete jej veriť. Investovanie je vďaka tomu ľahké a hlavne bezpečné. Stačí, aby ste si za pomoci bankára vybrali presne to, čo vám vyhovuje.

Ak ste sa rozhodli pre sprostredkovateľa, je dôležité overiť si ho. Zistite, aké má referencie. Keď sa dá, pozrite si jeho skúsenosti. Keď niekomu zveríte svoje peniaze, musíte mu veriť.

Investovanie cez sprostredkovateľa vie byť rizikové, a to hlavne pre ľudí, ktorí žiadneho nepoznajú. Pozrite si viaceré možnosti a zistite, či nemá niekto lepšie hodnotenie. Pred využitím služieb si ich porovnajte a niekoľkokrát preverte.

Kombinované investovanie cez sprostredkovateľa

Predstavte si, že máte k dispozícii 30 000 € a nebudete ich potrebovať nasledujúcich 10 rokov. Je úplne zbytočné, aby ste ich mali na účte. Dôležité je preto nájsť správny fond či akcie, kam ich vložíte. Takýmto spôsobom vám dokážu zarobiť stovky, až tisícky eur.

Problém v bankách býva ten, že vám poskytnú spravidla jednu možnosť investovania. Peniaze viete dať do jedného fondu.

Pri sprostredkovateľoch je všetko inak. Desať rokov je dlhý horizont, preto je  možné financie rozdeliť tak, aby ste z nich dostali čo najviac. Jedna časť sa dá napríklad do ETF fondov, kde sú nižšie poplatky. Druhá časť pôjde na nákup zlata, prípadne sa investuje do výhodných akcií s nízkym rizikom.

Finančný sprostredkovateľ vám poradí, kam financie dať a ako ich rozdeliť. Bude chcieť, aby ste na nich zarobili čo najviac. Takýto osobitný prístup v bežnej banke nedostanete.

Sprostredkovateľ pomôže aj v iných situáciách

Finančný sprostredkovateľ je okrem financovania vhodný aj v iných životných situáciách. Je to napríklad vtedy, keď sa stane poistná udalosť. Nie každý vie, ako sa má zachovať, a čo treba robiť ako prvé. Keď máte sprostredkovateľa, stačí mu zavolať. Hneď vám povie, či vaše poistenie kryje danú škodu. Tiež vám poradí, ako ďalej postupovať.

Druhou bežnou službou sprostredkovateľa je sledovanie termínov. Napríklad, dôležitý dátum je výročie fixácie úveru. V tomto období môžete zaplatiť zostatok z hypotéky bez poplatku. Keď ale tento termín nestihnete, predčasné splatenie bude spoplatnené. Suma závisí od banky, no jej výška môže byť až 1 % zo zostatku.

Sprostredkovateľ vám ďalej poradí,  ako splácať úver, a či je dobré úrok fixovať. Dokonca vám vie poradiť, či pôžičku refinancovať a prejsť s ňou do inej banky.


Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ vám dokáže pomôcť s každým finančným problémom. To, aké služby od neho využijete, je čisto na vás. Niektorí prostredníctvom sprostredkovateľov len investujú. Pre iných predstavujú poradcov aj pri bežných platobných úkonoch.

Neinvestujte sami

Ak sa neviete rozhodnúť, či si vybrať banku alebo sprostredkovateľa, existuje jedno riešenie. Nechajte si vypracovať ponuky oboch strán. Pozrite sa, čo vám ponúka banka, a čo sprostredkovateľ. Následne porovnajte jednotlivé výhody a nevýhody.

Rozhodne ale neinvestujte sami. Mohli by ste prísť o stovky, až tisíce eur. Niečo takéto môžu robiť ľudia, ktorí majú s investovaním už skúsenosti alebo na celý tento proces majú čas. Vedia  sledovať trh a vyhodnotiť situáciu. Dokážu tiež objektívne a nezávisle porovnať, aké akcie sú výhodné, a kam peniaze vložiť.

Vy sa dokážete všetkého tohto zbaviť, a to veľmi jednoducho. Stačí, aby ste svoje financie zverili profesionálom.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.