Banka vs. finančný sprostredkovateľ: Ktoré investovanie je výhodnejšie?

Banka vs. finančný sprostredkovateľ: Ktoré investovanie je výhodnejšie?

6. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Investovanie patrí medzi obľúbené pasívne príjmy. Dokáže veľmi efektívne zvýšiť vaše zárobky a zlepšiť finančnú situáciu. Bohužiaľ, nie každý vie, ako na to. Ak sa chcete vyhnúť vysokým rizikám, máte dve možnosti. Investujte cez banku alebo finančného sprostredkovateľa. Ktorá možnosť je výhodnejšia?

Na začiatok je dôležité vedieť, čo chcete

Pri investovaní musíte mať jasný cieľ a plán. Kvôli čomu chcete vložiť svoje financie do akcií alebo podielových fondov? Chceli by ste zvýšiť svoje mesačné príjmy alebo sporíte, pretože si chcete dobre nažívať aj počas dôchodku?

Je veľmi dôležité, aby ste si hneď na začiatku stanovili dôvod, prečo investujete. Podľa toho sa rozhodnete, či si vyberiete banku alebo finančného sprostredkovateľa.

Na celú situáciu sa pozrieme z praktického hľadiska. Keď chcete každý mesiac odkladať 50 € a zarobiť na nich, otvorte si sporiaci účet. Banky dnes poskytujú výhodné úroky. Ročne si viete prilepšiť o zopár eur.

Keď však máte vyšší obnos peňazí, napríklad stovky alebo tisícky eur, investujte ich. Nenechajte ich zbytočne „ležať” na účte. Ovplyvní ich inflácia a ich hodnota nebude taká ako predtým.

Ak ste sa rozhodli pre investovanie, čaká vás rozhodnutie. Banka alebo maklér? Poďme sa pozrieť na jednotlivé výhody a nevýhody oboch možností.

Investovanie v banke je obmedzené

Väčšina začínajúcich investorov sa rozhodne, že bude investovať cez banku. Spravidla ide o inštitúciu, kde má aj otvorený účet. Túto banku pozná, prípadne v nej má svojho vlastného bankára.

Výhodou je, že investovanie v banke je bezpečné. Ide o veľkú a stabilnú spoločnosť. Na trhu funguje roky a je veľmi málo pravdepodobné, že vašim financiám sa niečo stane. Niektoré banky dokonca poskytujú aj garanciu toho, že o peniaze neprídete. V zlých časoch, kedy sa fondom nedarí, jednoducho peniaze vytiahnu alebo s nimi robia iné operácie.

Na druhej strane, takéto investovanie je pomerne obmedzené. Banka vám poskytne len fondy vo svojom portfóliu, ktorých nie je veľa, čo spôsobuje, že na výber máte len zopár možností.

Finančný sprostredkovateľ je presným opakom. Svojim klientom vie predostrieť širokú ponuku investičných produktov, ktoré si vyberáte podľa rizika, poplatkov a vašich osobných možností. Výhodou je hlavne osobitný prístup. Znamená to, že keď sprostredkovateľovi poviete o svojej finančnej situácií, vytvorí vám plán. Ukáže vám možnosti, ktoré sú pre vás vhodné a mohli by vám pomôcť.

Peniaze tak dokážete vložiť presne tam, kam chcete, nehovoriac o tom, že investovanie je priame. Inak povedané, zbavíte sa vysokých poplatkov od bánk a  získate len „čisté” peniaze. Poplatky investorov nie sú vysoké. V porovnaní s bankami sú o desiatky, až stovky eur nižšie.

Investičného sprostredkovateľa si dobre overte

Banku poznáte. Je to inštitúcia, kde máte peniaze a na slovenskom trhu funguje už roky. Môžete jej veriť. Investovanie je vďaka tomu ľahké a hlavne bezpečné. Stačí, aby ste si za pomoci bankára vybrali presne to, čo vám vyhovuje.

Ak ste sa rozhodli pre sprostredkovateľa, je dôležité overiť si ho. Zistite, aké má referencie. Keď sa dá, pozrite si jeho skúsenosti. Keď niekomu zveríte svoje peniaze, musíte mu veriť.

Investovanie cez sprostredkovateľa vie byť rizikové, a to hlavne pre ľudí, ktorí žiadneho nepoznajú. Pozrite si viaceré možnosti a zistite, či nemá niekto lepšie hodnotenie. Pred využitím služieb si ich porovnajte a niekoľkokrát preverte.

Kombinované investovanie cez sprostredkovateľa

Predstavte si, že máte k dispozícii 30 000 € a nebudete ich potrebovať nasledujúcich 10 rokov. Je úplne zbytočné, aby ste ich mali na účte. Dôležité je preto nájsť správny fond či akcie, kam ich vložíte. Takýmto spôsobom vám dokážu zarobiť stovky, až tisícky eur.

Problém v bankách býva ten, že vám poskytnú spravidla jednu možnosť investovania. Peniaze viete dať do jedného fondu.

Pri sprostredkovateľoch je všetko inak. Desať rokov je dlhý horizont, preto je  možné financie rozdeliť tak, aby ste z nich dostali čo najviac. Jedna časť sa dá napríklad do ETF fondov, kde sú nižšie poplatky. Druhá časť pôjde na nákup zlata, prípadne sa investuje do výhodných akcií s nízkym rizikom.

Finančný sprostredkovateľ vám poradí, kam financie dať a ako ich rozdeliť. Bude chcieť, aby ste na nich zarobili čo najviac. Takýto osobitný prístup v bežnej banke nedostanete.

Sprostredkovateľ pomôže aj v iných situáciách

Finančný sprostredkovateľ je okrem financovania vhodný aj v iných životných situáciách. Je to napríklad vtedy, keď sa stane poistná udalosť. Nie každý vie, ako sa má zachovať, a čo treba robiť ako prvé. Keď máte sprostredkovateľa, stačí mu zavolať. Hneď vám povie, či vaše poistenie kryje danú škodu. Tiež vám poradí, ako ďalej postupovať.

Druhou bežnou službou sprostredkovateľa je sledovanie termínov. Napríklad, dôležitý dátum je výročie fixácie úveru. V tomto období môžete zaplatiť zostatok z hypotéky bez poplatku. Keď ale tento termín nestihnete, predčasné splatenie bude spoplatnené. Suma závisí od banky, no jej výška môže byť až 1 % zo zostatku.

Sprostredkovateľ vám ďalej poradí,  ako splácať úver, a či je dobré úrok fixovať. Dokonca vám vie poradiť, či pôžičku refinancovať a prejsť s ňou do inej banky.


Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ vám dokáže pomôcť s každým finančným problémom. To, aké služby od neho využijete, je čisto na vás. Niektorí prostredníctvom sprostredkovateľov len investujú. Pre iných predstavujú poradcov aj pri bežných platobných úkonoch.

Neinvestujte sami

Ak sa neviete rozhodnúť, či si vybrať banku alebo sprostredkovateľa, existuje jedno riešenie. Nechajte si vypracovať ponuky oboch strán. Pozrite sa, čo vám ponúka banka, a čo sprostredkovateľ. Následne porovnajte jednotlivé výhody a nevýhody.

Rozhodne ale neinvestujte sami. Mohli by ste prísť o stovky, až tisíce eur. Niečo takéto môžu robiť ľudia, ktorí majú s investovaním už skúsenosti alebo na celý tento proces majú čas. Vedia  sledovať trh a vyhodnotiť situáciu. Dokážu tiež objektívne a nezávisle porovnať, aké akcie sú výhodné, a kam peniaze vložiť.

Vy sa dokážete všetkého tohto zbaviť, a to veľmi jednoducho. Stačí, aby ste svoje financie zverili profesionálom.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.