peniaze z ruky do ruky

Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

20. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

Rýchle riešenia z banky

Ak premýšľate nad tým, kto požičia peniaze ihneď, v prvom rade sa obráťte na svoju banku alebo na niektorú z ostatných slovenských bánk. Práve tam si totiž veľmi rýchlo dokážete vybaviť niektorý z produktov spadajúci do skupiny spotrebných úverov.   

Bezúčelová pôžička

V ponuke každej banky nájdete spotrebný úver na čokoľvek. Takýto úver sa dá získať rýchlo, pretože dnes sa už nevyžaduje zložitá administratíva, a v mnohých prípadoch ani dokladovanie príjmu. Banka si totiž dokáže overiť vašu schopnosť splácať pôžičku aj inými spôsobmi. 

Takýto úver môžete využiť na čokoľvek, pretože banka nevyžaduje dokladovanie účelu. Výška pôžičky  sa pohybuje štandardne  od 300 € do 30 000 € v závislosti od konkrétnej banky, ale sú aj banky, kde si môžete požičať viac. Napríklad v mBank alebo v UniCredit Bank môžete dostať bezúčelový úver až do výšky 40 000 €.  Bezúčelový úver splácate štandardne po dobu 1 - 8 rokov. 

Aj v prípade, že už nejakú inú pôžičku splácate, ak máte trvalý príjem,  je veľká šanca, že úver dostanete. Ak pôjde všetko hladko, peniaze môžete mať na účte k dispozícii v priebehu 1 - 2 dní  Pre banku je, pochopiteľne, prekážkou,  ak nemáte trvalý príjem alebo už máte viacero pôžičiek, a ďalšiu by ste podľa ich posúdenia nedokázali platiť. Dôležitá je aj platobná disciplína pri súčasných alebo minulých finančných záväzkoch  voči bankovým aj nebankovým spoločnostiam, ale aj Sociálnej a zdravotnej poisťovni.  

Povolené prečerpanie na účte

Rýchlym a efektívnym riešením na preklenutie dočasného nedostatku peňažných prostriedkov je povolené prečerpanie na účte. Ide o druh spotrebného úveru, o ktorý môžete požiadať banku, v ktorej máte otvorený účet.  Povolené prečerpanie sa poskytuje v nižších sumách, maximálne 3 000 - 5 000 €. Vo VÚB banke je povolené prečerpanie 300 - 3 400 €, v Tatra banke môžete prečerpať až 3 500 €, Raiffeisen Banka ponúka možnosť prečerpanie vo výške 50 - 2 000 €. Pri neočakávaných situáciách vám takáto rezerva postačí.

Ak vám  banka povolené prečerpanie schváli, môžete ísť do mínusu každý mesiac. Po takomto riešení siahajú najmä tí, ktorým zvykne pár dní pred výplatou chýbať niekoľko eur alebo jednoducho potrebujú mať pre istotu určitú finančnú rezervu. Samozrejme, z prečerpanej sumy platíte určitý úrok a je dôležité mať príjem, aby sa  prečerpané peniaze banke vracali. Výšku maximálneho možného prečerpanie určuje banka a môže byť nižšia ako suma, o ktorú žiadate.

Kreditná karta

Aj keď si v banke vybavíte kreditku, k peniazom sa dostanete veľmi rýchlo. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, aj pri kreditnej karte ide v podstate o formu bezúčelového úveru. Banka vám ju poskytne s vopred určeným úverovým limitom

Rátajte však s tým, že za kreditku platíte banke pravidelné mesačné poplatky podľa sadzobníka. Na úver z kreditky sa vzťahujú spravidla úrokové sadzby, ktoré sú oveľa vyššie ako pri klasickom spotrebnom úvere. Je však možné, že vám banka poskytne bezúročné obdobie (to sa pohybuje v rozmedzí 30 - 55 dní) a vtedy za požičané peniaze úrok neplatíte. 

Rýchla pôžička z nebankovej spoločnosti

Rýchle pôžičky poskytujú aj nebankové spoločnosti. Nebankovky vám však požičajú spravidla len niekoľko sto eur s kratšou dobou splatnosti. Na rozdiel od bankových pôžičiek za ne zaplatíte oveľa vyšší úrok.  Zatiaľ čo ročná úroková sadzba sa pri spotrebnom úvere v banke pohybuje okolo 4 - 6 %, v prípade nebankoviek je to aj 15 - 20 %,  takže takúto pôžičku preplatíte o oveľa vyššiu sumu.

Nebankovky sú tiež známe menej prísnymi podmienkami poskytnutia - ak ste teda napríklad nepochodili so žiadosťou o pôžičku v banke, nebankovka vám možno pôžičku schváli. Avšak pozor, ak sa predsa len chcete obrátiť na nebankovú spoločnosť, vyberajte si zásadne overené nebankové spoločnosti s licenciou od NBS. Každá nebankovka s licenciou si totiž musí overiť váš príjem aj vaše záznamy v úverovom registri. Ak tak neurobí, nejde o seriózneho poskytovateľa, a tu je potrebné zbystriť pozornosť. K overeným a obľúbeným nebankovým spoločnostiam patria napríklad Home Credit, Cetelem či Silverside.  

Rýchle nebankové pôžičky môžu byť rizikové

Tým, že vám nebankovka poskytne pôžičku za menej prísnych podmienok, podstupuje riziko. A toto riziko je kompenzované vysokým úrokom, výškou poplatkov či ďalšími podmienkami. Aj keď potrebujete peniaze rýchlo, venujte trochu času  porovnaniu rôznych ponúk,  aby ste pôžičku preplatili čo najmenej a naštudujte si všetky podmienky jej poskytnutia. Ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa poskytovateľa. Spýtať sa môžete aj finančného poradcu, s ktorým sa dá nájsť aj najvhodnejšie riešenie.

Rýchle nebankové pôžičky môžu byť riešením pri jednorazových finančne náročnejších situáciách,  ako sú napríklad oprava auta, kúpa novej práčky a podobne. Určite by ste ich nemali využívať na financovanie bežných výdavkov alebo na splátku iných pôžičiek, ktoré nestíhate splácať. Vysoké úroky a poplatky sa nazbierajú a z kolotoča pôžičiek bude veľmi náročné vystúpiť. Pôžičky, a obzvlášť v nebankových spoločnostiach, by ste si mali brať naozaj iba v nevyhnutných prípadoch. 

Pôžičky od súkromných osôb

Okrem bankovej či nebankovej spoločnosti vám môže požičať aj súkromná osoba. Všimli ste si ponuky pôžičiek v inzercii v novinách alebo na online portáloch? Tak to sú presne tieto pôžičky. Zavoláte na uvedené číslo alebo pošlete e-mail a pôžičku od súkromnej osoby získate až extrémne rýchlo. A to bez ručiteľa, bez dokladovania príjmov a bez overovania registra. Super, nie? 

Samozrejme, že to má svoj háčik. Takéto rýchle pôžičky majú totiž mimoriadne vysoký úrok a súkromné osoby môžu vyžadovať ručenie zmenkou, pri ktorej ručíte za záväzky celým svojím majetkom. Ak teda pôžičku nestihnete splatiť, môžete zostať aj bez strechy nad hlavou. Takéto pôžičky obchádzajte veľkým oblúkom!

Zaujímavé sú aj kolektívne pôžičky

Do skupiny súkromných pôžičiek patria aj kolektívne, alebo peer-to-peer (P2P) pôžičky, ktoré však majú viac inštitucionalizovanú formu. V tomto prípade si totiž nepožičiavate peniaze od jednej osoby, ale od viacerých súkromných investorov, a to prostredníctvom sprostredkovateľského systému.

Musíme však podotknúť, že ani táto oblasť pôžičiek nepodlieha regulácii, preto si dávajte mimoriadny pozor na výber vhodného P2P systému. Menšie pôžičky od 50 do 500 € s krátkou splatnosťou poskytuje napríklad PORT System. V prípade, že máte záujem o kolektívnu pôžičku, vyberajte si len overené platformy s dobrými referenciami a transparentnými podmienkami. 

Začnite šetriť, aby sa situácia neopakovala

Každý sa môže dostať do situácie, ktorá je finančne nepriaznivá. Preto je dôležité odkladať si pravidelne aj menšie sumy peňazí, ktoré vám môžu v nepríjemnom období výrazne pomôcť. Spravidla je lepšie použiť úspory než si požičiavať, najmä ak potrebujete vykryť bežné výdaje. Našetrené peniaze vás zachránia aj v prípade, že ste dočasne bez práce, pretože v takejto situácii nebudete mať na výber a budete si musieť vziať - hoci i nevýhodnú - pôžičku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.