peniaze z ruky do ruky

Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

20. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

Rýchle riešenia z banky

Ak premýšľate nad tým, kto požičia peniaze ihneď, v prvom rade sa obráťte na svoju banku alebo na niektorú z ostatných slovenských bánk. Práve tam si totiž veľmi rýchlo dokážete vybaviť niektorý z produktov spadajúci do skupiny spotrebných úverov.   

Bezúčelová pôžička

V ponuke každej banky nájdete spotrebný úver na čokoľvek. Takýto úver sa dá získať rýchlo, pretože dnes sa už nevyžaduje zložitá administratíva, a v mnohých prípadoch ani dokladovanie príjmu. Banka si totiž dokáže overiť vašu schopnosť splácať pôžičku aj inými spôsobmi. 

Takýto úver môžete využiť na čokoľvek, pretože banka nevyžaduje dokladovanie účelu. Výška pôžičky  sa pohybuje štandardne  od 300 € do 30 000 € v závislosti od konkrétnej banky, ale sú aj banky, kde si môžete požičať viac. Napríklad v mBank alebo v UniCredit Bank môžete dostať bezúčelový úver až do výšky 40 000 €.  Bezúčelový úver splácate štandardne po dobu 1 - 8 rokov. 

Aj v prípade, že už nejakú inú pôžičku splácate, ak máte trvalý príjem,  je veľká šanca, že úver dostanete. Ak pôjde všetko hladko, peniaze môžete mať na účte k dispozícii v priebehu 1 - 2 dní  Pre banku je, pochopiteľne, prekážkou,  ak nemáte trvalý príjem alebo už máte viacero pôžičiek, a ďalšiu by ste podľa ich posúdenia nedokázali platiť. Dôležitá je aj platobná disciplína pri súčasných alebo minulých finančných záväzkoch  voči bankovým aj nebankovým spoločnostiam, ale aj Sociálnej a zdravotnej poisťovni.  

Povolené prečerpanie na účte

Rýchlym a efektívnym riešením na preklenutie dočasného nedostatku peňažných prostriedkov je povolené prečerpanie na účte. Ide o druh spotrebného úveru, o ktorý môžete požiadať banku, v ktorej máte otvorený účet.  Povolené prečerpanie sa poskytuje v nižších sumách, maximálne 3 000 - 5 000 €. Vo VÚB banke je povolené prečerpanie 300 - 3 400 €, v Tatra banke môžete prečerpať až 3 500 €, Raiffeisen Banka ponúka možnosť prečerpanie vo výške 50 - 2 000 €. Pri neočakávaných situáciách vám takáto rezerva postačí.

Ak vám  banka povolené prečerpanie schváli, môžete ísť do mínusu každý mesiac. Po takomto riešení siahajú najmä tí, ktorým zvykne pár dní pred výplatou chýbať niekoľko eur alebo jednoducho potrebujú mať pre istotu určitú finančnú rezervu. Samozrejme, z prečerpanej sumy platíte určitý úrok a je dôležité mať príjem, aby sa  prečerpané peniaze banke vracali. Výšku maximálneho možného prečerpanie určuje banka a môže byť nižšia ako suma, o ktorú žiadate.

Kreditná karta

Aj keď si v banke vybavíte kreditku, k peniazom sa dostanete veľmi rýchlo. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, aj pri kreditnej karte ide v podstate o formu bezúčelového úveru. Banka vám ju poskytne s vopred určeným úverovým limitom

Rátajte však s tým, že za kreditku platíte banke pravidelné mesačné poplatky podľa sadzobníka. Na úver z kreditky sa vzťahujú spravidla úrokové sadzby, ktoré sú oveľa vyššie ako pri klasickom spotrebnom úvere. Je však možné, že vám banka poskytne bezúročné obdobie (to sa pohybuje v rozmedzí 30 - 55 dní) a vtedy za požičané peniaze úrok neplatíte. 

Rýchla pôžička z nebankovej spoločnosti

Rýchle pôžičky poskytujú aj nebankové spoločnosti. Nebankovky vám však požičajú spravidla len niekoľko sto eur s kratšou dobou splatnosti. Na rozdiel od bankových pôžičiek za ne zaplatíte oveľa vyšší úrok.  Zatiaľ čo ročná úroková sadzba sa pri spotrebnom úvere v banke pohybuje okolo 4 - 6 %, v prípade nebankoviek je to aj 15 - 20 %,  takže takúto pôžičku preplatíte o oveľa vyššiu sumu.

Nebankovky sú tiež známe menej prísnymi podmienkami poskytnutia - ak ste teda napríklad nepochodili so žiadosťou o pôžičku v banke, nebankovka vám možno pôžičku schváli. Avšak pozor, ak sa predsa len chcete obrátiť na nebankovú spoločnosť, vyberajte si zásadne overené nebankové spoločnosti s licenciou od NBS. Každá nebankovka s licenciou si totiž musí overiť váš príjem aj vaše záznamy v úverovom registri. Ak tak neurobí, nejde o seriózneho poskytovateľa, a tu je potrebné zbystriť pozornosť. K overeným a obľúbeným nebankovým spoločnostiam patria napríklad Home Credit, Cetelem či Silverside.  

Rýchle nebankové pôžičky môžu byť rizikové

Tým, že vám nebankovka poskytne pôžičku za menej prísnych podmienok, podstupuje riziko. A toto riziko je kompenzované vysokým úrokom, výškou poplatkov či ďalšími podmienkami. Aj keď potrebujete peniaze rýchlo, venujte trochu času  porovnaniu rôznych ponúk,  aby ste pôžičku preplatili čo najmenej a naštudujte si všetky podmienky jej poskytnutia. Ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa poskytovateľa. Spýtať sa môžete aj finančného poradcu, s ktorým sa dá nájsť aj najvhodnejšie riešenie.

Rýchle nebankové pôžičky môžu byť riešením pri jednorazových finančne náročnejších situáciách,  ako sú napríklad oprava auta, kúpa novej práčky a podobne. Určite by ste ich nemali využívať na financovanie bežných výdavkov alebo na splátku iných pôžičiek, ktoré nestíhate splácať. Vysoké úroky a poplatky sa nazbierajú a z kolotoča pôžičiek bude veľmi náročné vystúpiť. Pôžičky, a obzvlášť v nebankových spoločnostiach, by ste si mali brať naozaj iba v nevyhnutných prípadoch. 

Pôžičky od súkromných osôb

Okrem bankovej či nebankovej spoločnosti vám môže požičať aj súkromná osoba. Všimli ste si ponuky pôžičiek v inzercii v novinách alebo na online portáloch? Tak to sú presne tieto pôžičky. Zavoláte na uvedené číslo alebo pošlete e-mail a pôžičku od súkromnej osoby získate až extrémne rýchlo. A to bez ručiteľa, bez dokladovania príjmov a bez overovania registra. Super, nie? 

Samozrejme, že to má svoj háčik. Takéto rýchle pôžičky majú totiž mimoriadne vysoký úrok a súkromné osoby môžu vyžadovať ručenie zmenkou, pri ktorej ručíte za záväzky celým svojím majetkom. Ak teda pôžičku nestihnete splatiť, môžete zostať aj bez strechy nad hlavou. Takéto pôžičky obchádzajte veľkým oblúkom!

Zaujímavé sú aj kolektívne pôžičky

Do skupiny súkromných pôžičiek patria aj kolektívne, alebo peer-to-peer (P2P) pôžičky, ktoré však majú viac inštitucionalizovanú formu. V tomto prípade si totiž nepožičiavate peniaze od jednej osoby, ale od viacerých súkromných investorov, a to prostredníctvom sprostredkovateľského systému.

Musíme však podotknúť, že ani táto oblasť pôžičiek nepodlieha regulácii, preto si dávajte mimoriadny pozor na výber vhodného P2P systému. Menšie pôžičky od 50 do 500 € s krátkou splatnosťou poskytuje napríklad PORT System. V prípade, že máte záujem o kolektívnu pôžičku, vyberajte si len overené platformy s dobrými referenciami a transparentnými podmienkami. 

Začnite šetriť, aby sa situácia neopakovala

Každý sa môže dostať do situácie, ktorá je finančne nepriaznivá. Preto je dôležité odkladať si pravidelne aj menšie sumy peňazí, ktoré vám môžu v nepríjemnom období výrazne pomôcť. Spravidla je lepšie použiť úspory než si požičiavať, najmä ak potrebujete vykryť bežné výdaje. Našetrené peniaze vás zachránia aj v prípade, že ste dočasne bez práce, pretože v takejto situácii nebudete mať na výber a budete si musieť vziať - hoci i nevýhodnú - pôžičku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • svadba
  21. marca 2022|
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?