spotrebny_uver

Spotrebný úver na čokoľvek. Porovnali sme bezúčelové úvery na trhu

10. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Spotrebný úver je veľmi obľúbeným typom úveru. Jeho vybavenie nie je príliš náročné. Ponúkne vám ho takmer každá banka či nebanková spoločnosť. Aké podmienky musíte splniť, aby ste ho získali, a ktorý je ten najvýhodnejší? Poznáme odpovede.

Čo je spotrebný úver?

Stalo sa vám niekedy, že ste potrebovali finančné prostriedky rýchlo a bez dlhého vybavovania, prípadne bez dokladovania účelu? Ak áno, najlepším riešením by v tejto situácii bol spotrebný úver.

Tento typ úveru sa najčastejšie využíva na preklenutie zlého obdobia alebo na nákup darčekov či elektroniky. Veľmi dobre pomôže vtedy, keď sa vám doma pokazí spotrebič a potrebujete ho rýchlo nahradiť. Kúpu neplánujete, a preto sa môže stať, že takéto financie práve nemáte.

Banky poskytujú spotrebný úver osobám nad 18 rokov, s trvalým pobytom na Slovensku. V ponuke máte rovno niekoľko možností. Väčšinou sa delí na tri typy:

 • povolené prečerpanie,

 • splátkový úver,

 • zmenkový úver.


Najpopulárnejším je splátkový typ. Ide o klasický úver. Spláca sa mesačne vo forme splátok s úrokom. Nevýhodou spotrebných úverov je to, že majú vyššie úroky, ako napríklad hypotéky. Nemajú dlhú splatnosť, a preto nie sú tak výhodné.

Spotrebný úver môžete využiť na čokoľvek. Banka sa nezaujíma, kde financie použijete. Dôležité však je, aby ste ho vedeli splácať.

Rada odborníka

Keď si chcete požičať viac, obráťte sa na banku. Väčšina nebankových spoločností vám požičia len zopár tisíc eur. Banky majú limit nastavený na 10 - 20 tisíc, niekedy viac.

Nezabúdajte na jeho nevýhody

Keď sa pozriete na podmienky spotrebného úveru, môže sa zdať, že má len samé výhody. Nezabudnite sa ale pozrieť aj na druhú stránku. Negatívami sú vyššie úroky a krátka doba splatnosti.

Ešte predtým, ako si úver zoberiete, zvážte svoju finančnú situáciu. Budete vedieť splácať niekoľko stoviek eur mesačne? Ak áno, úver si bez väčších problémov zoberte. Ak nie, požičajte si nižšiu sumu alebo sa poobzerajte po iných možnostiach.

Ako spotrebný úver získať?

Na to, aby ste získali spotrebný úver, je nutné splniť niekoľko podmienok. Prvou je vek 18 rokov. Potom musíte mať trvalé bydlisko na území Slovenskej republiky. Väčšina bánk si bude tiež overovať aj váš príjem, čiže aká je jeho výška a kde ste zamestnaní.

Celý proces vie ďalej ovplyvniť aj to, či ste sa niekedy v minulosti  omeškali s platením. Žiadatelia so záznamom v úverovom registri nemusia pôžičku vôbec dostať.

V niektorých bankách sa stretnete  s inými podmienkami. Spravidla si ale inštitúcie neoverujú nič iné.

Bezúčelový úver - porovnanie

Spotrebné úvery poskytujú takmer všetky banky na slovenskom trhu. Vyberáme pre vás tie s najvýhodnejšími úrokmi a nízkymi poplatkami:

 • ČSOB,

 • SLSP,

 • VÚB,

 • Tatra banka,

 • Raiffeisen bank.

ČSOB

ČSOB poskytuje výhodný spotrebný úver pre každého so splatnosťou na minimálne 1 rok. Okrem toho umožňuje znížiť úrokovú sadzbu za aktívne využívanie účtu o 1 %, pri refinancovaní o 2 %.

Úver si dokážete zriadiť bez návštevy pobočky, a to cez mobilnú aplikáciu ČSOB Smartbanking alebo internetbanking Moja ČSOB.

Výška úveru sa pohybuje v rozmedzí od 600 € do 25 000 €. Úroková sadzba je vo výške 5,5 % s možnosťou splatnosti od 1 do 8 rokov. Úver nemusíte dokladovať a nepotrebujete k nemu ani ručiteľa. V ČSOB za spracovanie zaplatíte len 35 €.

Nechýba ani poistenie, a to na:

 • splatenie zostatku úveru v prípade invalidity alebo úmrtia,

 • splatenie 12 splátok v prípade práceneschopnosti alebo straty zamestnania,

 • v prípade smrti úrazom banka vyplatí dvojnásobné plnenie oprávnenej osobe,

 • poistná ochrana je zabezpečená počas celej doby splácania.


SLSP

Spotrebný úver v Slovenskej sporiteľni nájdete pod názvom Moderná pôžička. Vybavenie je možné online, prostredníctvom služby George. Za 10 minút tak môžete mať úver na čokoľvek bez ručenia a dokladovania účelu.

Na spotrebný úver vám Slovenská sporiteľňa poskytuje úrok od 5,99 % ročne. Nechýba ani 100 % zľava z poplatku a možnosť splácania od 1 do 8 rokov.

O pôžičku môže požiadať úplne každý. Dokonca aj človek, ktorý nie je klientom Slovenskej sporiteľne.

Pôžičku si viete vybaviť aj klasicky, na pobočke.

VÚB

VÚB má vo svojej ponuke pôžičku na všetko. V prípade, že by ste ju vybavili online, získate 50 % zľavu na poplatok za poskytnutie. O úver tak môžete požiadať prostredníctvom internetbankingu, mobile bankingu alebo telefónneho čísla. Všetko vybavíte rýchlo a jednoducho, bez zbytočných dokladov.

Vo VÚB si požičiate v hodnote od 500 € do 25 000 €, na dobu 13 - 96 mesiacov. Úver je určený pre osoby vo veku od 18 do 73 rokov.

Pôžička na všetko od VÚB prichádza s výhodným poistením. Zíde sa vám to najmä v neočakávaných životných situáciách.

Vedeli ste, že …

… pri čerpaní pôžičky získate okamžitú odmenu vo forme zľavy  v hodnote 2 % z úrokovej sadzby? Od začiatku splácania tak platíte menej.

Tatra banka

Tatra banka ponúka bezúčelový úver na všetko, čo potrebujete. Vybaviť si ho viete cez aplikáciu Tatra banka alebo Internet banking. Finančné prostriedky môžete mať k dispozícii už do 10 minút.

Pri úvere od Tatra banky máte  fixovaný úrok po celý čas splácania. Výška splátky sa vďaka tomu nemení. Nechýba možnosť poistenia úveru.

Bezúčelový úver  od Tatra banky má tieto výhody:

 • možnosť požičať si od 500 € do 30 000 €,

 • na obdobie 12 až 96 mesiacov,

 • úroková sadzba od 5,99 % ročne,

 • poplatok za úver v hodnote 2 % z výšky poskytnutého úveru, maximálne však 300 €,

 • bez ručenia a dokladovania účelu.

Raiffeisen bank

Raiffeisen bank má spotrebný úver pod názvom Parádna pôžička so zľavou z úroku až do 50 %. Nie je to však všetko. Okrem toho získate aj odmenu 338 € ročne za riadne splácanie. Veľkou výhodou sú tiež nulové poplatky za vybavenie.

Parádna pôžička je schválená do niekoľkých minút. Finančné prostriedky tak môžete využívať už v deň požiadania. 

Doba splácania tohto úveru je od 18 do 96 mesiacov, a požičať si viete až do 30 000 €.

Vyberte si jednu z ponúk aj vy

Spotrebný úver si môžete vybaviť  rýchlo a jednoducho. Bez toho, aby ste navštívili pobočku banky. Ak si chcete vybrať tú najvýhodnejšiu možnosť, nezabudnite si všetky porovnať.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?