Karta od banky

Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

12. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

Čo má kreditka s debetnou kartou spoločné?

Využívame ich dennodenne. Bez platobných kariet si mnohí z nás nedokážu predstaviť život. Aj keď je mobilné platenie stále populárnejšie, aj karty majú svojich prívržencov.


Kreditnú a debetnú kartu spájajú 3 aspekty, a to, že majú CVV kód, podpisový krúžok a totožný počet ochranných prvkov a čísel. Všetky karty označujeme ako kreditky, hoci väčšina z nás používa práve debetné karty. Aký je teda rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Odpoveď na vašu otázku nie je taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kreditná karta

Môžete o ňu požiadať aj vo vašej banke. Slovo  kredit symbolizuje úver či pôžičku. Znamená to, že ide o úverovú kartu. Pri každom používaní kreditnej karty platíte požičanými peniazmi z vašej banky. Platíte nimi aj vo chvíli, ak na vašom účte máte dostatok financií. Banka na konci mesiaca z vášho účtu odráta peniaze, ktoré ste v rámci mesiaca minuli.


Kreditné karty sú ľuďom bežne poskytnuté s bezúročným obdobím v dĺžke 30-50 dní. V prípade, že v danom termíne peniaze vrátite, banke neplatíte žiadne úroky. Ich plusom je, že sú akceptované v zahraničí. A čo nevýhody? Môžete sa veľmi jednoducho a pravidelne zadlžovať.

Aké sú ďalšie plusy kreditky? 

 • Budete si môcť vybrať z mnohých poistení, ktoré sa vzťahujú na držiteľa kreditnej karty.

 • Cashback je termín, ktorý označuje čerpanie odmien za nákupy. Existujú 2 alternatívy. Peniaze vám prídu buď priamo na účet, alebo budete môcť čerpať benefity z programov, o ktorých vás informujú v banke.

 • Požičanie auta  je výhodou, ktorá sa vám zíde v prípade, že ste za hranicami. Je nízka pravdepodobnosť, že na debetnú kartu vám prenajmú auto. Ak sa ale preukážete kreditnou kartou, nebudete s tým mať problém.

 • Finančná rezerva, ktorú vám poskytne kreditná karta, nie je na škodu. Čelíte neľahkej životnej situácii? Vďaka tejto karte vám to pôjde ako po masle.

 • Vhodná na malé a  krátkodobé úvery.

 • Rezervácie hotelov.

Kreditná karta a jej nevýhody

 • poplatky pri platobných príkazoch účtu ,

 • dôležitosť informovania, a to najmä v prípade poplatkov za rezervácie limitu, či vedenia kreditnej karty,

 • vyhýbajte sa bezhotovostnej transakcii, pretože sú s ňou spojené vysoké poplatky za výber peňazí z bankomatu,

 • vysoké úrokové sadzby nie sú ničím výnimočným. Prehodnoťte financovanie so spotrebiteľským úverom,

 • požičajte si rozumnú sumu peňazí. Nadmerne vysoký limit tvorí prekážku pri žiadosti o hypotéku a súčasne narušuje kreditnú kapacitu.

TIP

Vybrať si môžete aj  embosovanú kartu - kartu vyššieho štandardu. Je vhodná na cestovanie do zahraničia, pretože ju akceptujú skoro všade. Od ďalších kariet sa líši vystupňovanými číslicami. Karta disponuje funkciou kreditnej, aj debetnej karty. Oproti bežnej karte sa líši aj vysokými limitmi pre výber a platbu, zľavami na cestovanie, a službami na letiskách.Embosovaná debetná karta je pre niektorých obchodníkov považovaná za dôveryhodnejšiu, než neembosovaná karta. Je to z toho dôvodu, že ju mylne považujú za kreditku. Embosovanú kartu môžete využiť aj v momente, ak obchodník nedisponuje online terminálom, iba imprinterom.


Imprintery sú zvyčajne používané v USA a niektoré autopožičovne či hotely vyžadujú práve embosovanú kartu. Ide o formu zabezpečenia rezervácie. Neznamená to ale, že do zahraničia by ste mali brať len embosovanú kartu. Je ideálna aj na platbu a rezerváciu cez internet, či nákup cez telefón. 


Kreditná karta

Debetná karta

Debetné karty sa dajú použiť na každú bežnú platbu. Môžete ňou platiť do momentu, kým máte peniaze na vašom účte. K účtu si môžete zvoliť aj dodatkovú službu, ktorou je  povolené prečerpanie alebo kontokorent. Vtedy môžete platiť debetnou kartou, aj keď nedisponujete vlastnými peniazmi.


Banka vám poskytne pôžičku, ktorú musíte splatiť do zvoleného termínu. Kartu získate priamo v banke k bežnému účtu. Čerpáte finančné prostriedky, ktoré sú vaše. Debetnú kartu vám odporúčame aj pri výberoch financií z bankomatu, pretože umožňuje výbery zdarma. Ak použijete kreditnú kartu, výber je automaticky úročený.


Na debetnú kartu je potrebné vložiť minimálny vklad,  ktorým je suma okolo 10 €. Mnohí si ju zamieňajú s pojmom debet, ktorý znamená dlh. Niekoho to môže zmiasť a začne uvažovať o tom, či je možné ísť do mínusu a používať financie, ktoré nemá na účte.


Debetná karta vám neumožní ísť do mínusu. Ak máte na účte nastavený kontokorent, čiže povolené prečerpanie, banka vám umožní minúť prostriedky do výšky povoleného prečerpania.


Dané prostriedky sú úročené vyšším úrokom, ktorý sa nazýva sankčný úrok. Dávajte si pozor na to, na čo ich miniete. Ak nechcete mať nastavené povolené prečerpanie, navštívte banku.

Vedeli ste, že…

… kreditné karty sú oveľa citlivejšie na zneužitie, než debetné karty? Je to z toho dôvodu, že počas platenia kreditnou kartou nie je nutné zadať PIN kód, ale iba podpis. V prípade, že dôjde ku krádeži, zlodej jednoducho napodobní podpis a peniaze sú preč. Pri debetných kartách je, naopak, nutné zadávanie PIN kódu. 

Zhrnutie

Rozpoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou nie je také náročné, ako sa zdá. V prípade, že máte kreditnú kartu, využívate peniaze banky. Naopak, ak vlastníte debetnú kartu, disponujete vlastnými finančnými prostriedkami. 


Ak hľadáte ideálnu kreditnú kartu, informujte sa v banke, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie o vhodnom výbere kreditnej karty.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • skupina mladych ludi
  07. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepšia banka pre mladých, ktorá im rozumie

  Mladí majú diametrálne odlišné nároky na bankové produkty ako tí skôr narodení. Prím hrajú moderné technológie a rýchly progresívny systém dostupný prostredníctvom moderných technológií. Na čiernu listinu sa dostala návšteva kamennej pobočky a papierová korešpondencia. Ktorá banka svojimi službami najvernejšie kopíruje očakávania mladých klientov? Hľadali sme najlepšiu banku pre mladých.

 • starí rodičia na fotke
  01. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Ako si vypočítať dôchodkový vek?

  Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Dve ženy v staršom veku v parku
  10. decembra 2021|Michaela Pősová
  Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

  O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?

 • Rodina
  23. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

  Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie  „pôrodné“„pôrodné“   s  „materskou“„materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.

 • Šťastní dôchodcovia
  22. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok?

  Skeptik alebo lekár by k titulku nezabudli dodať:  „Ak sa ho dožijeme.“„Ak sa ho dožijeme.“  Prvotnou prípravou na dôchodok by teda mala byť zdravá životospráva a zodpovedný zdravý životný štýl. Druhotnou, ale porovnateľne dôležitou, je finančná príprava, pretože z lásky nevyžijeme ani na dôchodku, ani pred ním. Ako povedal klasik:  „Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“„Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“   Čítajte prečo, odkedy a ako sa treba pripraviť na dôchodok.

 • znalecky posudok
  09. augusta 2021|Dominika Blchová
  Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

  So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.