Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

rozdiel kreditná a debetná karta

Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

5/5

Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

Čo má kreditka s debetnou kartou spoločné?

Využívame ich dennodenne. Bez platobných kariet si mnohí z nás nedokážu predstaviť život. Aj keď je mobilné platenie stále populárnejšie, aj karty majú svojich prívržencov.

Kreditnú a debetnú kartu spájajú 3 aspekty, a to, že majú CVV kód, podpisový krúžok a totožný počet ochranných prvkov a čísel. Všetky karty označujeme ako kreditky, hoci väčšina z nás používa práve debetné karty. Aký je teda rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Odpoveď na vašu otázku nie je taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kreditná karta

Môžete o ňu požiadať aj vo vašej banke. Slovo kredit symbolizuje úver či pôžičku. Znamená to, že ide o úverovú kartu. Pri každom používaní kreditnej karty platíte požičanými peniazmi z vašej banky. Platíte nimi aj vo chvíli, ak na vašom účte máte dostatok financií. Banka na konci mesiaca z vášho účtu odráta peniaze, ktoré ste v rámci mesiaca minuli.

Kreditné karty sú ľuďom bežne poskytnuté s bezúročným obdobím v dĺžke 30-50 dní. V prípade, že v danom termíne peniaze vrátite, banke neplatíte žiadne úroky. Ich plusom je, že sú akceptované v zahraničí. A čo nevýhody? Môžete sa veľmi jednoducho a pravidelne zadlžovať.

Aké sú ďalšie plusy kreditky? 

 • Budete si môcť vybrať z mnohých poistení, ktoré sa vzťahujú na držiteľa kreditnej karty.

 • Cashback je termín, ktorý označuje čerpanie odmien za nákupy. Existujú 2 alternatívy. Peniaze vám prídu buď priamo na účet, alebo budete môcť čerpať benefity z programov, o ktorých vás informujú v banke.

 • Požičanie auta je výhodou, ktorá sa vám zíde v prípade, že ste za hranicami. Je nízka pravdepodobnosť, že na debetnú kartu vám prenajmú auto. Ak sa ale preukážete kreditnou kartou, nebudete s tým mať problém.

 • Finančná rezerva, ktorú vám poskytne kreditná karta, nie je na škodu. Čelíte neľahkej životnej situácii? Vďaka tejto karte vám to pôjde ako po masle.

 • Vhodná na malé a krátkodobé úvery.

 • Rezervácie hotelov.

Kreditná karta a jej nevýhody

 • poplatky pri platobných príkazoch účtu ,

 • dôležitosť informovania, a to najmä v prípade poplatkov za rezervácie limitu, či vedenia kreditnej karty,

 • vyhýbajte sa bezhotovostnej transakcii, pretože sú s ňou spojené vysoké poplatky za výber peňazí z bankomatu,

 • vysoké úrokové sadzby nie sú ničím výnimočným. Prehodnoťte financovanie so spotrebiteľským úverom,

 • požičajte si rozumnú sumu peňazí. Nadmerne vysoký limit tvorí prekážku pri žiadosti o hypotéku a súčasne narušuje kreditnú kapacitu.


TIP

Vybrať si môžete aj embosovanú kartu - kartu vyššieho štandardu. Je vhodná na cestovanie do zahraničia, pretože ju akceptujú skoro všade. Od ďalších kariet sa líši vystupňovanými číslicami. Karta disponuje funkciou kreditnej, aj debetnej karty. Oproti bežnej karte sa líši aj vysokými limitmi pre výber a platbu, zľavami na cestovanie, a službami na letiskách.


Embosovaná debetná karta je pre niektorých obchodníkov považovaná za dôveryhodnejšiu, než neembosovaná karta. Je to z toho dôvodu, že ju mylne považujú za kreditku. Embosovanú kartu môžete využiť aj v momente, ak obchodník nedisponuje online terminálom, iba imprinterom.

Imprintery sú zvyčajne používané v USA a niektoré autopožičovne či hotely vyžadujú práve embosovanú kartu. Ide o formu zabezpečenia rezervácie. Neznamená to ale, že do zahraničia by ste mali brať len embosovanú kartu. Je ideálna aj na platbu a rezerváciu cez internet, či nákup cez telefón. 

kreditná či debetná karta

Debetná karta

Debetné karty sa dajú použiť na každú bežnú platbu. Môžete ňou platiť do momentu, kým máte peniaze na vašom účte. K účtu si môžete zvoliť aj dodatkovú službu, ktorou je povolené prečerpanie alebo kontokorent. Vtedy môžete platiť debetnou kartou, aj keď nedisponujete vlastnými peniazmi.

Banka vám poskytne pôžičku, ktorú musíte splatiť do zvoleného termínu. Kartu získate priamo v banke k bežnému účtu. Čerpáte finančné prostriedky, ktoré sú vaše. Debetnú kartu vám odporúčame aj pri výberoch financií z bankomatu, pretože umožňuje výbery zdarma. Ak použijete kreditnú kartu, výber je automaticky úročený.

Na debetnú kartu je potrebné vložiť minimálny vklad, ktorým je suma okolo 10 €. Mnohí si ju zamieňajú s pojmom debet, ktorý znamená dlh. Niekoho to môže zmiasť a začne uvažovať o tom, či je možné ísť do mínusu a používať financie, ktoré nemá na účte.

Debetná karta vám neumožní ísť do mínusu. Ak máte na účte nastavený kontokorent, čiže povolené prečerpanie, banka vám umožní minúť prostriedky do výšky povoleného prečerpania.

Dané prostriedky sú úročené vyšším úrokom, ktorý sa nazýva sankčný úrok. Dávajte si pozor na to, na čo ich miniete. Ak nechcete mať nastavené povolené prečerpanie, navštívte banku.


Vedeli ste, že…

… kreditné karty sú oveľa citlivejšie na zneužitie, než debetné karty? Je to z toho dôvodu, že počas platenia kreditnou kartou nie je nutné zadať PIN kód, ale iba podpis. V prípade, že dôjde ku krádeži, zlodej jednoducho napodobní podpis a peniaze sú preč. Pri debetných kartách je, naopak, nutné zadávanie PIN kódu. 


Zhrnutie

Rozpoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou nie je také náročné, ako sa zdá. V prípade, že máte kreditnú kartu, využívate peniaze banky. Naopak, ak vlastníte debetnú kartu, disponujete vlastnými finančnými prostriedkami. 

Ak hľadáte ideálnu kreditnú kartu, informujte sa v banke, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie o vhodnom výbere kreditnej karty.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.