Karta od banky

Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

12. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

Čo má kreditka s debetnou kartou spoločné?

Využívame ich dennodenne. Bez platobných kariet si mnohí z nás nedokážu predstaviť život. Aj keď je mobilné platenie stále populárnejšie, aj karty majú svojich prívržencov.


Kreditnú a debetnú kartu spájajú 3 aspekty, a to, že majú CVV kód, podpisový krúžok a totožný počet ochranných prvkov a čísel. Všetky karty označujeme ako kreditky, hoci väčšina z nás používa práve debetné karty. Aký je teda rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Odpoveď na vašu otázku nie je taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kreditná karta

Môžete o ňu požiadať aj vo vašej banke. Slovo  kredit symbolizuje úver či pôžičku. Znamená to, že ide o úverovú kartu. Pri každom používaní kreditnej karty platíte požičanými peniazmi z vašej banky. Platíte nimi aj vo chvíli, ak na vašom účte máte dostatok financií. Banka na konci mesiaca z vášho účtu odráta peniaze, ktoré ste v rámci mesiaca minuli.


Kreditné karty sú ľuďom bežne poskytnuté s bezúročným obdobím v dĺžke 30-50 dní. V prípade, že v danom termíne peniaze vrátite, banke neplatíte žiadne úroky. Ich plusom je, že sú akceptované v zahraničí. A čo nevýhody? Môžete sa veľmi jednoducho a pravidelne zadlžovať.

Aké sú ďalšie plusy kreditky? 

 • Budete si môcť vybrať z mnohých poistení, ktoré sa vzťahujú na držiteľa kreditnej karty.

 • Cashback je termín, ktorý označuje čerpanie odmien za nákupy. Existujú 2 alternatívy. Peniaze vám prídu buď priamo na účet, alebo budete môcť čerpať benefity z programov, o ktorých vás informujú v banke.

 • Požičanie auta  je výhodou, ktorá sa vám zíde v prípade, že ste za hranicami. Je nízka pravdepodobnosť, že na debetnú kartu vám prenajmú auto. Ak sa ale preukážete kreditnou kartou, nebudete s tým mať problém.

 • Finančná rezerva, ktorú vám poskytne kreditná karta, nie je na škodu. Čelíte neľahkej životnej situácii? Vďaka tejto karte vám to pôjde ako po masle.

 • Vhodná na malé a  krátkodobé úvery.

 • Rezervácie hotelov.

Kreditná karta a jej nevýhody

 • poplatky pri platobných príkazoch účtu ,

 • dôležitosť informovania, a to najmä v prípade poplatkov za rezervácie limitu, či vedenia kreditnej karty,

 • vyhýbajte sa bezhotovostnej transakcii, pretože sú s ňou spojené vysoké poplatky za výber peňazí z bankomatu,

 • vysoké úrokové sadzby nie sú ničím výnimočným. Prehodnoťte financovanie so spotrebiteľským úverom,

 • požičajte si rozumnú sumu peňazí. Nadmerne vysoký limit tvorí prekážku pri žiadosti o hypotéku a súčasne narušuje kreditnú kapacitu.

TIP

Vybrať si môžete aj  embosovanú kartu - kartu vyššieho štandardu. Je vhodná na cestovanie do zahraničia, pretože ju akceptujú skoro všade. Od ďalších kariet sa líši vystupňovanými číslicami. Karta disponuje funkciou kreditnej, aj debetnej karty. Oproti bežnej karte sa líši aj vysokými limitmi pre výber a platbu, zľavami na cestovanie, a službami na letiskách.Embosovaná debetná karta je pre niektorých obchodníkov považovaná za dôveryhodnejšiu, než neembosovaná karta. Je to z toho dôvodu, že ju mylne považujú za kreditku. Embosovanú kartu môžete využiť aj v momente, ak obchodník nedisponuje online terminálom, iba imprinterom.


Imprintery sú zvyčajne používané v USA a niektoré autopožičovne či hotely vyžadujú práve embosovanú kartu. Ide o formu zabezpečenia rezervácie. Neznamená to ale, že do zahraničia by ste mali brať len embosovanú kartu. Je ideálna aj na platbu a rezerváciu cez internet, či nákup cez telefón. 


Kreditná karta

Debetná karta

Debetné karty sa dajú použiť na každú bežnú platbu. Môžete ňou platiť do momentu, kým máte peniaze na vašom účte. K účtu si môžete zvoliť aj dodatkovú službu, ktorou je  povolené prečerpanie alebo kontokorent. Vtedy môžete platiť debetnou kartou, aj keď nedisponujete vlastnými peniazmi.


Banka vám poskytne pôžičku, ktorú musíte splatiť do zvoleného termínu. Kartu získate priamo v banke k bežnému účtu. Čerpáte finančné prostriedky, ktoré sú vaše. Debetnú kartu vám odporúčame aj pri výberoch financií z bankomatu, pretože umožňuje výbery zdarma. Ak použijete kreditnú kartu, výber je automaticky úročený.


Na debetnú kartu je potrebné vložiť minimálny vklad,  ktorým je suma okolo 10 €. Mnohí si ju zamieňajú s pojmom debet, ktorý znamená dlh. Niekoho to môže zmiasť a začne uvažovať o tom, či je možné ísť do mínusu a používať financie, ktoré nemá na účte.


Debetná karta vám neumožní ísť do mínusu. Ak máte na účte nastavený kontokorent, čiže povolené prečerpanie, banka vám umožní minúť prostriedky do výšky povoleného prečerpania.


Dané prostriedky sú úročené vyšším úrokom, ktorý sa nazýva sankčný úrok. Dávajte si pozor na to, na čo ich miniete. Ak nechcete mať nastavené povolené prečerpanie, navštívte banku.

Vedeli ste, že…

… kreditné karty sú oveľa citlivejšie na zneužitie, než debetné karty? Je to z toho dôvodu, že počas platenia kreditnou kartou nie je nutné zadať PIN kód, ale iba podpis. V prípade, že dôjde ku krádeži, zlodej jednoducho napodobní podpis a peniaze sú preč. Pri debetných kartách je, naopak, nutné zadávanie PIN kódu. 

Zhrnutie

Rozpoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou nie je také náročné, ako sa zdá. V prípade, že máte kreditnú kartu, využívate peniaze banky. Naopak, ak vlastníte debetnú kartu, disponujete vlastnými finančnými prostriedkami. 


Ak hľadáte ideálnu kreditnú kartu, informujte sa v banke, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie o vhodnom výbere kreditnej karty.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.