Karta od banky

Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

12. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

Čo má kreditka s debetnou kartou spoločné?

Využívame ich dennodenne. Bez platobných kariet si mnohí z nás nedokážu predstaviť život. Aj keď je mobilné platenie stále populárnejšie, aj karty majú svojich prívržencov.


Kreditnú a debetnú kartu spájajú 3 aspekty, a to, že majú CVV kód, podpisový krúžok a totožný počet ochranných prvkov a čísel. Všetky karty označujeme ako kreditky, hoci väčšina z nás používa práve debetné karty. Aký je teda rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Odpoveď na vašu otázku nie je taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kreditná karta

Môžete o ňu požiadať aj vo vašej banke. Slovo  kredit symbolizuje úver či pôžičku. Znamená to, že ide o úverovú kartu. Pri každom používaní kreditnej karty platíte požičanými peniazmi z vašej banky. Platíte nimi aj vo chvíli, ak na vašom účte máte dostatok financií. Banka na konci mesiaca z vášho účtu odráta peniaze, ktoré ste v rámci mesiaca minuli.


Kreditné karty sú ľuďom bežne poskytnuté s bezúročným obdobím v dĺžke 30-50 dní. V prípade, že v danom termíne peniaze vrátite, banke neplatíte žiadne úroky. Ich plusom je, že sú akceptované v zahraničí. A čo nevýhody? Môžete sa veľmi jednoducho a pravidelne zadlžovať.

Aké sú ďalšie plusy kreditky? 

 • Budete si môcť vybrať z mnohých poistení, ktoré sa vzťahujú na držiteľa kreditnej karty.

 • Cashback je termín, ktorý označuje čerpanie odmien za nákupy. Existujú 2 alternatívy. Peniaze vám prídu buď priamo na účet, alebo budete môcť čerpať benefity z programov, o ktorých vás informujú v banke.

 • Požičanie auta  je výhodou, ktorá sa vám zíde v prípade, že ste za hranicami. Je nízka pravdepodobnosť, že na debetnú kartu vám prenajmú auto. Ak sa ale preukážete kreditnou kartou, nebudete s tým mať problém.

 • Finančná rezerva, ktorú vám poskytne kreditná karta, nie je na škodu. Čelíte neľahkej životnej situácii? Vďaka tejto karte vám to pôjde ako po masle.

 • Vhodná na malé a  krátkodobé úvery.

 • Rezervácie hotelov.

Kreditná karta a jej nevýhody

 • poplatky pri platobných príkazoch účtu ,

 • dôležitosť informovania, a to najmä v prípade poplatkov za rezervácie limitu, či vedenia kreditnej karty,

 • vyhýbajte sa bezhotovostnej transakcii, pretože sú s ňou spojené vysoké poplatky za výber peňazí z bankomatu,

 • vysoké úrokové sadzby nie sú ničím výnimočným. Prehodnoťte financovanie so spotrebiteľským úverom,

 • požičajte si rozumnú sumu peňazí. Nadmerne vysoký limit tvorí prekážku pri žiadosti o hypotéku a súčasne narušuje kreditnú kapacitu.

TIP

Vybrať si môžete aj  embosovanú kartu - kartu vyššieho štandardu. Je vhodná na cestovanie do zahraničia, pretože ju akceptujú skoro všade. Od ďalších kariet sa líši vystupňovanými číslicami. Karta disponuje funkciou kreditnej, aj debetnej karty. Oproti bežnej karte sa líši aj vysokými limitmi pre výber a platbu, zľavami na cestovanie, a službami na letiskách.



Embosovaná debetná karta je pre niektorých obchodníkov považovaná za dôveryhodnejšiu, než neembosovaná karta. Je to z toho dôvodu, že ju mylne považujú za kreditku. Embosovanú kartu môžete využiť aj v momente, ak obchodník nedisponuje online terminálom, iba imprinterom.


Imprintery sú zvyčajne používané v USA a niektoré autopožičovne či hotely vyžadujú práve embosovanú kartu. Ide o formu zabezpečenia rezervácie. Neznamená to ale, že do zahraničia by ste mali brať len embosovanú kartu. Je ideálna aj na platbu a rezerváciu cez internet, či nákup cez telefón. 


Kreditná karta

Debetná karta

Debetné karty sa dajú použiť na každú bežnú platbu. Môžete ňou platiť do momentu, kým máte peniaze na vašom účte. K účtu si môžete zvoliť aj dodatkovú službu, ktorou je  povolené prečerpanie alebo kontokorent. Vtedy môžete platiť debetnou kartou, aj keď nedisponujete vlastnými peniazmi.


Banka vám poskytne pôžičku, ktorú musíte splatiť do zvoleného termínu. Kartu získate priamo v banke k bežnému účtu. Čerpáte finančné prostriedky, ktoré sú vaše. Debetnú kartu vám odporúčame aj pri výberoch financií z bankomatu, pretože umožňuje výbery zdarma. Ak použijete kreditnú kartu, výber je automaticky úročený.


Na debetnú kartu je potrebné vložiť minimálny vklad,  ktorým je suma okolo 10 €. Mnohí si ju zamieňajú s pojmom debet, ktorý znamená dlh. Niekoho to môže zmiasť a začne uvažovať o tom, či je možné ísť do mínusu a používať financie, ktoré nemá na účte.


Debetná karta vám neumožní ísť do mínusu. Ak máte na účte nastavený kontokorent, čiže povolené prečerpanie, banka vám umožní minúť prostriedky do výšky povoleného prečerpania.


Dané prostriedky sú úročené vyšším úrokom, ktorý sa nazýva sankčný úrok. Dávajte si pozor na to, na čo ich miniete. Ak nechcete mať nastavené povolené prečerpanie, navštívte banku.

Vedeli ste, že…

… kreditné karty sú oveľa citlivejšie na zneužitie, než debetné karty? Je to z toho dôvodu, že počas platenia kreditnou kartou nie je nutné zadať PIN kód, ale iba podpis. V prípade, že dôjde ku krádeži, zlodej jednoducho napodobní podpis a peniaze sú preč. Pri debetných kartách je, naopak, nutné zadávanie PIN kódu. 

Zhrnutie

Rozpoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou nie je také náročné, ako sa zdá. V prípade, že máte kreditnú kartu, využívate peniaze banky. Naopak, ak vlastníte debetnú kartu, disponujete vlastnými finančnými prostriedkami. 


Ak hľadáte ideálnu kreditnú kartu, informujte sa v banke, kde vám poskytnú všetky potrebné informácie o vhodnom výbere kreditnej karty.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.