kalkulácia úveru

Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

18. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

Rast cien nehnuteľností je rýchly

Hlavnou charakteristikou realitného trhu na Slovensku je neustále a veľmi rýchle zvyšovanie cien nehnuteľností. Je to najmä z dôvodu dostupných úverov na bývanie, ktoré tvoria významnú časť portfólia bánk. V treťom štvrťroku 2021 dosiahol medziročný rast cien nehnuteľností úroveň až 18,4 %.

Horšie však je, že časy zlatých 100 % hypoték už dávno pominuli, preto treba chýbajúce peniaze získať inou cestou. Pri vysokých cenách nehnuteľností je to ale pre mnohých neriešiteľný problém. Veď samostatné bývanie nie je iba o platení pravidelných mesačných splátok za  hypotéku, ale aj o režijných nákladoch na bývanie

Získanie potrebnej čiastky však nemusí byť vôbec také zložité. Dôležité je najmä to, aby ste si kupovanie nehnuteľnosti nenechali na poslednú chvíľu a na túto situáciu mysleli už niekoľko rokov vopred. Základom je totiž šetrenie.

Vedeli ste, že…

…na Slovensku sme podľa údajov zverejnených NBS pozorovali pokles cien nehnuteľností v rokoch 2008 až 2014? Odvtedy cena nehnuteľností už iba kontinuálne rastie.

Na čo sa treba pripraviť?

Pred žiadosťou o úver treba pamätať na niekoľko dôležitých skutočností, ktoré ovplyvňujú to, koľko peňazí si treba našetriť. V prvom rade je tu dôležité obmedzenie – od roku 2020 platí, že splátky úverov môžu dosiahnuť maximálne 60 % čistého príjmu žiadateľa, a to po odrátaní životného minima. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť, aby dlžníci mali po zaplatení splátok úverov z čoho žiť. 

Rovnako pamätajte na to, že ako žiadateľ o úver budete musieť splniť aj ďalší ukazovateľ, a to, že vaše celkové úverové zaťaženie nesmie presiahnuť 8-násobok čistého ročného príjmu. Ak zarábate napríklad 15 000 eur ročne, banka vám odklepne úver v maximálnej výške 120 000 eur.

Ak už splácate iný úver, napríklad spotrebný, výška nového úveru sa odpočíta od tohto základu. Pri manželoch a viacerých žiadateľoch sa však príjmy spočítavajú. V nevýhode sú preto najmä samostatní žiadatelia o úver, ktorí pri cenách nehnuteľností vo veľkých mestách nemusia dosiahnuť na vlastné bývanie.

Nakoniec je tu ešte obmedzenie v podobe  pomeru medzi výškou úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti (Loan to Value – LTV). Od júla 2019 totiž výška hypotéky k cene nehnuteľnosti nesmie prekročiť 80 %. Vo výnimočných prípadoch banka umožní najviac 90 %. To núti klientov bánk zamyslieť sa, ako vykryť zvyšný rozdiel.

Možnosti dofinancovania hypotéky

Najlepšie riešenie preto je, ak zvyšných 20 % zo sumy nehnuteľnosti doložíte z vlastných zdrojov. Pri cene 150 000 eur za trojizbový byt vo väčšom meste to však predstavuje čiastku 30 000. Na prvý pohľad je to pre mnohých privysoká suma, no dá sa to a nebude to trvať dlhé roky. 

Vo všeobecnosti na ušetrenie zvyšnej čiastky máte tieto možnosti:

 • pravidelné odkladanie financií a sporenie,

 • stavebné sporenie,

 • investovanie,

 • založenie inej nehnuteľnosti.

Pravidelné odkladanie financií a sporenie

Tu platí jednoduché pravidlo. Čím skôr začnete so sporením, tým lepšie. Pokiaľ však plánujete vlastné bývanie v horizonte 1 až 3 roky, peniaze je vhodné odkladať na bankový účet, prípadne si na tento účel zriaďte samostatný sporiaci účet. Pri takmer nulových úrokoch síce nič nezarobíte, ale v krátkodobom horizonte je lepšie zbytočne neriskovať.

Čo sa týka mesačnej sumy, v ideálnom prípade by malo ísť o čiastku blížiacej sa k plánovanej mesačnej splátke za hypotéku. Výhodou je tiež to, že si takto „na nečisto“ vyskúšate, či a s akým životným štandardom dokážete fungovať. Pri sporení 600 eur za mesiac to predstavuje za tri roky sumu približne viac ako 22 000 eur. 

TIP

Pokiaľ ste na kúpu nehnuteľnosti nemysleli s dostatočným predstihom a ponuka prišla náhle, riešením môže byť aj spotrebný úver. Nezabudnite si však jednotlivé ponuky bankových subjektov porovnať, aby ste si vybrali čo možno najvýhodnejšiu pôžičku. Môžete tak urobiť napríklad na stránke porovnajto.sk.

Investovanie

V prípade, že plánujete kupovať nehnuteľnosť až za 3 a viac rokov, najlepšou cestou sporenia je investovanie. Nezabudnite sa však poradiť so svojim finančným poradcom, ktorý vám navrhne najvhodnejšiu  investičnú stratégiu. Zároveň vám poradí, akú sumu budete musieť investovať, aby vám to v danom čase prinieslo vopred stanovenú cieľovú čiastku.

Istému riziku sa síce nevyhnete, ale je to cesta, ako z dlhodobého pohľadu ochrániť svoje financie pred infláciou a našetriť si väčšiu sumu peňazí. Odporúčame vám však investovať iba do takých podielových fondov, ktoré majú menší ukazovateľ všetkých možných investičných rizík (Indikátor SRRI). Najvhodnejšie sú nasledovné:

 • konzervatívne fondy peňažného trhu,

 • konzervatívne dlhopisové fondy,

 • zmiešané fondy – už na zváženie. Sú síce výnosnejšie ako predchádzajúce fondy, ale aj miera rizika je tu najvyššia.

Stavebné sporenie

Aj v tomto prípade platí, že čím skôr so stavebným sporením začnete, tým lepšie. V porovnaní s investovaním je tu síce omnoho menší výnos, ale zase je to úplne  bez rizika (štátom garantovaná ochrana vkladov do výšky 100 000 eur). 

Svoje peniaze úročíte s 1 % úrokom, a to je viac ako na bežnom sporiacom účte. Zároveň tu môžete získať štátnu prémiu vo výške 70 eur ročne (po splnení podmienok). Nevýhodou je, že musíte počítať s viazanosťou svojich financií, čiže dokladovať účel použitia takto nasporených finančných prostriedkov.

Založenie inej nehnuteľnosti

Ide o najlepšie riešenie, ak potrebujete kúpiť nehnuteľnosť náhle a bez predchádzajúceho sporenia. Jednoducho založíte ešte jednu nehnuteľnosť (napríklad rodičovský dom), čím vaše krytie hypotéky presiahne o požadované percento cenu nehnuteľnosti.

Záver

Jednoznačná odpoveď na to, koľko peňazí budete potrebovať, aby ste si dofinancovali hypotéku, neexistuje.  Záleží to od ceny nehnuteľnosti, z ktorej 20 % pôjde z vášho vrecka. Pokiaľ sa chcete vyhnúť spotrebnému úveru, najlepším riešením je sporenie. Dôležité je však zvážiť faktor času.

Ak plánujete kupovať nehnuteľnosť za 1 – 2 roky, odkladajte si sumu blížiacu sa splátke hypotéky na bežný alebo samostatný sporiaci účet. Ak si chcete zobrať hypotéku až o 3 a viac rokov, výhodné je peniaze investovať do menej rizikových podielových fondov, prípadne využiť možnosť stavebného sporenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?