postavičky ľudí stojacich na minciach

Čo je hypotéka? Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

7. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Keď si človek potrebuje požičať vyššiu sumu, spravidla sa rozhodne pre hypotéku. Tento typ úveru poskytuje snáď každá banka. Ponuky sú si veľmi podobné. Odlišujú sa od seba podmienkami, ktoré musíte pre ich získanie splniť a úrokmi. Na čo všetko je hypotéka vhodná? Máme pre vás odpovede.

Čo je hypotéka?

Hypotéka sa radí medzi veľmi obľúbené typy úverov. Využíva sa za účelom kúpy, stavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti. Podmienkou na to, aby ste ju získali, je záložné právo. V praxi to znamená, že na jej získanie musíte založiť váš dom alebo byt.

Založenie nehnuteľnosti v prospech banky je pre samotnú inštitúciu dôležité. Hypotekárne úvery sú vysoké. Ak by ste ich odmietli alebo nevedeli splácať, financie by získala vďaka danej nehnuteľnosti, ktorá by jej prepadla.

Splatnosť hypotéky sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 30 rokov. V niektorých prípadoch sa stretnete s úvermi so splatnosťou až na 40 rokov. Je to však skôr výnimka ako prax.

O hypotéku môže požiadať  fyzická osoba vo veku minimálne 18 rokov. Osoba musí byť občanom Slovenskej republiky s pobytom na našom území, prípadne cudzinec s trvalým pobytom na území SR. 

Žiadateľ musí mať  príjem zo závislej činnosti. Čiže pravidelná výplata plynúca z trvalého pracovného pomeru alebo príjem z podnikateľskej činnosti.

Typy hypoték

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi hypoték, ktoré sa delia na:

 • hypotéky podľa účelu využitia,

 • hypotéky podľa formy splácania,

 • hypotéky podľa typu úrokovej sadzby,

 • kombinované hypotekárne úvery.

Hypotéky podľa účelu využitia

Hypotéky si vyberáte podľa účelu využitia. Sú to:

 • Klasické  - ide o bežné hypotéky, vhodné na nákup alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Dajú sa využiť tiež na výstavbu domu. V rámci týchto úverov sa stretnete aj s obľúbenou hypotékou pre mladých. Určená je pre ľudí, ktorí si chcú nájsť svoje prvé bývanie.

 • Stavebné  - ako z názvu vyplýva, stavebné hypotéky sú určené na výstavbu a rekonštrukciu nehnuteľnosti. Môžu sa deliť na  predhypotekárne a hypotekárne. Predhypotekárne sa využívajú v období medzi dostavaním a kolaudáciou.

 • Na refinancovanie  - úver na refinancovanie využijete vtedy, keď vám vaša predchádzajúca hypotéka nebude vyhovovať. Starú si jednoducho presuniete do novej banky, kde získate rôzne výhody, vrátane lepšieho úroku.

 • Americké  - známe aj pod názvom bezúčelové. Nemusíte pri nich dokladovať účel. Ľudia sa na ne obrátia vtedy, keď potrebujú kúpiť niečo, na čo sa nedá využiť klasická hypotéka.


Hypotéky podľa formy splácania

Hypotéky môžu mať rôzne typy splácania, a to:

 • S anuitným splácaním  - pri takejto hypotéke má výška splátky rovnakú hodnotu po celý čas splatnosti, prípadne dovtedy, kým sa nezmení úrok. Spláca sa v mesačných intervaloch. Využíva sa najčastejšie.

 • S degresívnym splácaním  - degresívne splácanie znamená, že klient platí najviac na začiatku splácania. Rokmi sa splátka znižuje. Je výhodná pre tých, ktorí majú v súčasnosti dostatočné finančné prostriedky. Splátka sa mení spravidla každý rok.

 • S progresívnym splácaním  - progresívne splácanie je presným opakom degresívneho. Splátky sa každým splátkovým obdobím zvyšujú.

Hypotéky podľa typu úrokovej sadzby

Hypotékam sa môže meniť aj úroková sadzba. Poznáme hypotéky s:

 • Variabilnou úrokovou sadzbou  - počas splácania sa výška úroku mení. Všetko závisí od trhovej situácie.

 • Fixnou úrokovou sadzbou - úrok si viete fixovať, aby ste si zaistili rovnakú výšku počas určitého obdobia. Urobiť sa tak dá na 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 alebo až 20 rokov. Výhodou je, že úrok sa vám nemôže zvýšiť.

Kombinované hypotekárne úvery

Poslednou možnosťou sú kombinované hypotekárne úvery. V takejto situácii ide najčastejšie o hypotéku  spojenú s ďalším produktom. Je to napríklad životné poistenie alebo stavebné sporenie.

Ak by ste k hypotéke ešte niečo potrebovali, viete to vyriešiť takýmto spôsobom.

V akej výške poskytujú banky hypotéky?

V minulosti bolo úplne bežné, že banky poskytovali  100 % hypotéky. Išlo teda o úver, kedy ste získali plnú požadovanú sumu na nákup či stavbu. Pred niekoľkými rokmi však tieto úvery Národná banka Slovenska zakázala. Týmto krokom sa snaží znížiť zadĺženosť Slovákov.

Banky vám tak poskytnú maximálne 70 % hypotéky. Niekedy sa stretnete aj s 80 %, no ide len o výnimku.

Existuje však jedna možnosť, ako získať 100 % úver. Hypotéku jednoducho skombinujte so spotrebným úverom. Jeho výhodou je to, že nemusíte dokladovať, na čo ho potrebujete. Viete tak doplniť peniaze, ktoré vám chýbajú.

Rada odborníka

Na kombinovanie hypotéky a spotrebného úveru si dávajte pozor. Spotrebný úver má  menej výhodný úrok a krátke splácanie, spravidla do 5 rokov. Pri splácaní sa snažte vyplatiť najprv ten a následne sa zamerajte na hypotéku. Dobrou voľbou je napríklad progresívne splácanie. Na začiatku, keď budete platiť spotrebný úver, bude hypotéka nižšia.


Ako získať hypotéku?

Získanie hypotéky dnes nie je príliš náročné, a to aj napriek tomu, že podmienky sa neustále sprísňujú. Keď si vyberiete, aký druh potrebujete, je nutné jednotlivé ponuky porovnať. Podľa toho zistíte, ktorá možnosť je skutočne najvýhodnejšia.

Po jej výbere navštívte banku. Pracovník vám na základe vašich príjmov povie, akú  hypotéku by ste mohli dostať. Príjmy ale nie sú jediný faktor ovplyvňujúci výšku hypotéky. Dôležitý je aj úverový register. Ak v ňom máte záznam, banka vám úver nemusí dať.

V banke musíte predložiť tieto dokumenty:

 • potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa / ak ste SZČO, tak kópiu daňového priznania a potvrdenie o tom, že nemáte žiadne dlhy,

 • list vlastníctva,

 • kópiu katastrálnej mapy,

 • doklad o dátume kolaudácie nehnuteľnosti,

 • aktuálny znalecký posudok.

Následne si počkáte na presnú ponuku od banky.

Tip

Keď budete mať zmluvu hotovú, celú si ju v pokoji prejdite. Všetko si prečítajte, a ak by vám niečo nebolo jasné, informujte sa. Nepodpisujte niečo, čomu nerozumiete alebo o čo nemáte záujem.


Ako získať najvýhodnejšiu hypotéku?

Na hypotéku máte veľký vplyv vy sami. Ak chcete získať čo najnižší úrok, je potrebné, aby ste mali čo najvyššiu bonitu, čiže schopnosť splácať úver. Najlepší je vyšší príjem, no ten nie je jediným riešením.

Na banku vie dobre zapôsobiť napríklad aj to, ak ste v minulosti dokázali splácať úver.

Hypotéku následne ovplyvňuje aj založená nehnuteľnosť a jej hodnota, prípadne to, ak si vezmete aj iné produkty. Poistenie vie hypotéku znížiť o niekoľko desatín percent.

Vyberte si hypotéku podľa predstáv

Hypoték je na trhu veľké množstvo. Ak si chcete vybrať tú správnu, všetky možnosti si porovnajte. Zistite, ktorá je pre vás tá najlepšia. Nezabúdajte ani na to, že vy sami ovplyvňujete celú ponuku.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.