postavičky ľudí stojacich na minciach

Čo je hypotéka? Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

7. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Keď si človek potrebuje požičať vyššiu sumu, spravidla sa rozhodne pre hypotéku. Tento typ úveru poskytuje snáď každá banka. Ponuky sú si veľmi podobné. Odlišujú sa od seba podmienkami, ktoré musíte pre ich získanie splniť a úrokmi. Na čo všetko je hypotéka vhodná? Máme pre vás odpovede.

Čo je hypotéka?

Hypotéka sa radí medzi veľmi obľúbené typy úverov. Využíva sa za účelom kúpy, stavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti. Podmienkou na to, aby ste ju získali, je záložné právo. V praxi to znamená, že na jej získanie musíte založiť váš dom alebo byt.

Založenie nehnuteľnosti v prospech banky je pre samotnú inštitúciu dôležité. Hypotekárne úvery sú vysoké. Ak by ste ich odmietli alebo nevedeli splácať, financie by získala vďaka danej nehnuteľnosti, ktorá by jej prepadla.

Splatnosť hypotéky sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 30 rokov. V niektorých prípadoch sa stretnete s úvermi so splatnosťou až na 40 rokov. Je to však skôr výnimka ako prax.

O hypotéku môže požiadať  fyzická osoba vo veku minimálne 18 rokov. Osoba musí byť občanom Slovenskej republiky s pobytom na našom území, prípadne cudzinec s trvalým pobytom na území SR. 

Žiadateľ musí mať  príjem zo závislej činnosti. Čiže pravidelná výplata plynúca z trvalého pracovného pomeru alebo príjem z podnikateľskej činnosti.

Typy hypoték

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi hypoték, ktoré sa delia na:

 • hypotéky podľa účelu využitia,

 • hypotéky podľa formy splácania,

 • hypotéky podľa typu úrokovej sadzby,

 • kombinované hypotekárne úvery.

Hypotéky podľa účelu využitia

Hypotéky si vyberáte podľa účelu využitia. Sú to:

 • Klasické  - ide o bežné hypotéky, vhodné na nákup alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Dajú sa využiť tiež na výstavbu domu. V rámci týchto úverov sa stretnete aj s obľúbenou hypotékou pre mladých. Určená je pre ľudí, ktorí si chcú nájsť svoje prvé bývanie.

 • Stavebné  - ako z názvu vyplýva, stavebné hypotéky sú určené na výstavbu a rekonštrukciu nehnuteľnosti. Môžu sa deliť na  predhypotekárne a hypotekárne. Predhypotekárne sa využívajú v období medzi dostavaním a kolaudáciou.

 • Na refinancovanie  - úver na refinancovanie využijete vtedy, keď vám vaša predchádzajúca hypotéka nebude vyhovovať. Starú si jednoducho presuniete do novej banky, kde získate rôzne výhody, vrátane lepšieho úroku.

 • Americké  - známe aj pod názvom bezúčelové. Nemusíte pri nich dokladovať účel. Ľudia sa na ne obrátia vtedy, keď potrebujú kúpiť niečo, na čo sa nedá využiť klasická hypotéka.


Hypotéky podľa formy splácania

Hypotéky môžu mať rôzne typy splácania, a to:

 • S anuitným splácaním  - pri takejto hypotéke má výška splátky rovnakú hodnotu po celý čas splatnosti, prípadne dovtedy, kým sa nezmení úrok. Spláca sa v mesačných intervaloch. Využíva sa najčastejšie.

 • S degresívnym splácaním  - degresívne splácanie znamená, že klient platí najviac na začiatku splácania. Rokmi sa splátka znižuje. Je výhodná pre tých, ktorí majú v súčasnosti dostatočné finančné prostriedky. Splátka sa mení spravidla každý rok.

 • S progresívnym splácaním  - progresívne splácanie je presným opakom degresívneho. Splátky sa každým splátkovým obdobím zvyšujú.

Hypotéky podľa typu úrokovej sadzby

Hypotékam sa môže meniť aj úroková sadzba. Poznáme hypotéky s:

 • Variabilnou úrokovou sadzbou  - počas splácania sa výška úroku mení. Všetko závisí od trhovej situácie.

 • Fixnou úrokovou sadzbou - úrok si viete fixovať, aby ste si zaistili rovnakú výšku počas určitého obdobia. Urobiť sa tak dá na 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 alebo až 20 rokov. Výhodou je, že úrok sa vám nemôže zvýšiť.

Kombinované hypotekárne úvery

Poslednou možnosťou sú kombinované hypotekárne úvery. V takejto situácii ide najčastejšie o hypotéku  spojenú s ďalším produktom. Je to napríklad životné poistenie alebo stavebné sporenie.

Ak by ste k hypotéke ešte niečo potrebovali, viete to vyriešiť takýmto spôsobom.

V akej výške poskytujú banky hypotéky?

V minulosti bolo úplne bežné, že banky poskytovali  100 % hypotéky. Išlo teda o úver, kedy ste získali plnú požadovanú sumu na nákup či stavbu. Pred niekoľkými rokmi však tieto úvery Národná banka Slovenska zakázala. Týmto krokom sa snaží znížiť zadĺženosť Slovákov.

Banky vám tak poskytnú maximálne 70 % hypotéky. Niekedy sa stretnete aj s 80 %, no ide len o výnimku.

Existuje však jedna možnosť, ako získať 100 % úver. Hypotéku jednoducho skombinujte so spotrebným úverom. Jeho výhodou je to, že nemusíte dokladovať, na čo ho potrebujete. Viete tak doplniť peniaze, ktoré vám chýbajú.

Rada odborníka

Na kombinovanie hypotéky a spotrebného úveru si dávajte pozor. Spotrebný úver má  menej výhodný úrok a krátke splácanie, spravidla do 5 rokov. Pri splácaní sa snažte vyplatiť najprv ten a následne sa zamerajte na hypotéku. Dobrou voľbou je napríklad progresívne splácanie. Na začiatku, keď budete platiť spotrebný úver, bude hypotéka nižšia.


Ako získať hypotéku?

Získanie hypotéky dnes nie je príliš náročné, a to aj napriek tomu, že podmienky sa neustále sprísňujú. Keď si vyberiete, aký druh potrebujete, je nutné jednotlivé ponuky porovnať. Podľa toho zistíte, ktorá možnosť je skutočne najvýhodnejšia.

Po jej výbere navštívte banku. Pracovník vám na základe vašich príjmov povie, akú  hypotéku by ste mohli dostať. Príjmy ale nie sú jediný faktor ovplyvňujúci výšku hypotéky. Dôležitý je aj úverový register. Ak v ňom máte záznam, banka vám úver nemusí dať.

V banke musíte predložiť tieto dokumenty:

 • potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa / ak ste SZČO, tak kópiu daňového priznania a potvrdenie o tom, že nemáte žiadne dlhy,

 • list vlastníctva,

 • kópiu katastrálnej mapy,

 • doklad o dátume kolaudácie nehnuteľnosti,

 • aktuálny znalecký posudok.

Následne si počkáte na presnú ponuku od banky.

Tip

Keď budete mať zmluvu hotovú, celú si ju v pokoji prejdite. Všetko si prečítajte, a ak by vám niečo nebolo jasné, informujte sa. Nepodpisujte niečo, čomu nerozumiete alebo o čo nemáte záujem.


Ako získať najvýhodnejšiu hypotéku?

Na hypotéku máte veľký vplyv vy sami. Ak chcete získať čo najnižší úrok, je potrebné, aby ste mali čo najvyššiu bonitu, čiže schopnosť splácať úver. Najlepší je vyšší príjem, no ten nie je jediným riešením.

Na banku vie dobre zapôsobiť napríklad aj to, ak ste v minulosti dokázali splácať úver.

Hypotéku následne ovplyvňuje aj založená nehnuteľnosť a jej hodnota, prípadne to, ak si vezmete aj iné produkty. Poistenie vie hypotéku znížiť o niekoľko desatín percent.

Vyberte si hypotéku podľa predstáv

Hypoték je na trhu veľké množstvo. Ak si chcete vybrať tú správnu, všetky možnosti si porovnajte. Zistite, ktorá je pre vás tá najlepšia. Nezabúdajte ani na to, že vy sami ovplyvňujete celú ponuku.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • budík
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • Podmienky k bývaniu
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

 • Mladý pár a rekonštrukcia bytu
  18. decembra 2021|Silvia Múdra
  5 dôvodov, prečo požiadať o pôžičku na rekonštrukciu bytu či domu

  Rekonštrukcia bytu či domu je jedným z tých rozhodnutí, ktoré sa ťažko rodia, ešte ťažšie realizujú, ale prinášajú dlhoročné benefity. Rekonštrukcia však v dnešnej dobe nie je ani zďaleka lacná záležitosť. Prečo je práve pôžička jedným z najlepších spôsobov, ako ju financovať?

 • Žena na tablete
  17. decembra 2021|Silvia Múdra
  Chcete refinancovať hypotéku? Zistite, ktorá banka ponúka najlepší úrok

  Úročenie hypotekárnych úverov nikdy nebolo nižšie ako dnes. Zatiaľ čo sa banky pretekajú v zvýhodňovaní svojich ponúk v snahe zlákať do svojej základne čím najviac klientov, dlžníci uvažujú, ako aktuálnu situáciu využiť vo svoj prospech a znížiť si náklady na hypotéku. Jedným z najčastejších rozhodnutí je refinancovanie. Ak sa už pre tento krok rozhodnete, mali by ste využiť tú najlepšiu ponuku na trhu. Prinášame vám preto prehľad úrokových sadzieb v jednotlivých bankách a poradíme, kde dostanete najlepší úrok pri refinancovaní svojej hypotéky.