Dve Aziatky nad PC a mobilom

Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

Hypotekárny úver pre mladých

Hypotekárny úver pre mladých bol ešte v nedávnej minulosti veľmi obľúbeným a vyhľadávaným produktom. Bolo to najmä vďaka štátnemu príspevku, o ktorý sa znižovali platené úroky vďaka zvýhodnenej úrokovej sadzbe vo výške 3 %, z čoho 2 % poskytoval štát a 1 % banka. Za päť rokov sa takýmto spôsobom dalo na úrokoch ušetriť aj niekoľko tisíc eur

  

Hoci sa podmienky pre poskytnutie takýchto hypoték od roku 2018 značne zmenili, hypotéka pre mladých je stále produktom, ktorý sa oplatí, hoci výška úspory už nie je taká zaujímavá. Samozrejme za predpokladu, že spĺňate zákonom stanovené podmienky. 


Dnes štát pri hypotéke pre mladých poskytuje zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy. Daňovú úľavu od štátu si môžete uplatniť jedenkrát ročne, a to vo forme daňového bonusu po dobu 5 rokov.  Uplatniť si môžete  maximálne 50 % zo zaplatených úrokov, najviac však 400 eur za rok. 


Na to, aby ste takúto hypotéku získali, musíte spĺňať niekoľko podmienok:

 • nesmiete mať  viac ako 35 rokov (presnejšie - ku dňu podania žiadosti ste ešte nedosiahli 36 rokov),

 • váš priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nepresiahol 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR (vzťahuje sa na kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver). Keďže v roku 2020 bol priemerný mesačný hrubý príjem 1 133 eur, váš príjem nemôže v roku 2021 presiahnuť 1 419,60 eur, inak žiadať o hypotéku pre mladých nemôžete.Náš TIP

Hodnotu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR nájdete na stránkach Štatistického úradu SR.


Hypotéka pre mladých je obmedzená výškou úveru do maximálne 50 000 eur. Neznamená to však, že si nemôžete vziať hypotekárny úver vo vyššej sume, avšak len táto maximálna čiastka bude bonifikovaná. Vzťahuje sa na maximálne 70 % z hodnoty nehnuteľnosti, pričom na výšku LTV (loan to value, teda pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti) existujú aj výnimky. Hypotéku môžete pritom využiť výhradne na účely nadobudnutia, rekonštrukcie alebo výstavby nehnuteľnosti určenej na bývanie


V prípade, že o hypotekárny úver žiadate ako manželia, daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z vás, podmienky veku však musíte spĺňať obaja. Navyše súčet vašich príjmov za predchádzajúci rok nesmie presiahnuť dvojnásobok uvedeného limitu, teda 2,6-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Aj na takúto hypotéku sa vzťahuje vyššie popísaný limit 50 000 €. 

Ako si vybaviť hypotéku pre mladých?

Postup pri vybavovaní hypotéky pre mladých je takmer úplne totožný ako pri vybavovaní klasickej hypotéky. Jediný rozdiel je v tom, že musíte spĺňať podmienky veku a príjmu. Znamená to, že banke predložíte predovšetkým tieto dokumenty:


 • doklad totožnosti, 

 • doklady o príjme - ak si ho banka nevie preveriť interne alebo zo Sociálnej poisťovne,

 • návrh kúpnej zmluvy,

 • znalecký posudok. 


Banka posúdi vašu bonitu, overí si vás v úverových registroch a zhodnotí aj zakladanú nehnuteľnosť. Po zhodnotení všetkých dokumentov vám oznámi, akú výšku hypotekárneho úveru a s akou úrokovou sadzbou vám môže poskytnúť.

Ako si uplatniť daňový bonus? 

O vyplatenie tohto bonusu sa nestará banka, ale celá administratíva ostáva na vás. Práve to je jeden z hlavných dôvodov, prečo oň mnoho ľudí nepožiada. Ak však podmienky spĺňate, nenechajte si tento bonus ujsť - jeho vybavenie predsa len nie je žiadna veda.


Daňový bonus si môžete uplatniť v rámci daňového priznania alebo v rámci ročného zúčtovania, ktoré robí zamestnávateľ. Na jeho vybavenie budete v prvom rade potrebovať potvrdenie o výške zaplatených úrokov od svojej banky. V niektorých bankách nájdete toto potvrdenie priamo v internet bankingu, v každom prípade si ho však môžete vyžiadať osobne v pobočke. 


Po výpočte vašej daňovej povinnosti je už postup jednoduchý.  Ak je daň vyššia ako daňový bonus, bonus odpočítate a zaplatíte len zvyšok. V opačnom prípade, teda ak je daň nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok

Štátna pôžička na bývanie

Okrem hypotéky pre mladých máte možnosť požiadať aj o pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Možností je hneď niekoľko - od úverov pre manželov s maloletým dieťaťom, cez úvery pre ŤZP až po odchovancov. My sa spolu pozrieme na podmienky mladomanželskej pôžičky


O mladomanželskú pôžičku zo ŠFRB požiadať v prípade, ak váš vek v deň podania žiadosti nepresiahol 35 rokov (podmienku veku musíte spĺňať obaja) a manželstvo ste uzavreli najviac 3 roky pred podaním žiadosti. Váš celkový čistý spoločný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na domácnosť a príjem domácnosti za predošlý kvartál musí byť aspoň na úrovni 1,3-násobku životného minima po odpočítaní záväzkov, čo zároveň musí prevýšiť alebo sa rovnať mesačnej splátke úveru.


Poskytnuté financie môžete použiť na:

 • výstavbu alebo kúpu bytu, najviac vo výške 120 000 eur, max. na 40 rokov,

 • stavebnú úpravu bytu staršieho ako 10 rokov, najviac vo výške 30 000 eur, max. na 20 rokov.


Na pôžičky sa vzťahuje úroková sadzba 1 % p.a. a ŠFRB poskytuje podporu vo výške do 100 % z obstarávacích nákladov stavby, pričom úver sa zabezpečuje nehnuteľnosťou vo výške 1,3-násobku požadovaného úveru. Pozor však, od 1.2.2022 vstúpia do platnosti nové podmienky, pred žiadosťou ich ich teda ešte preverte. 


Podmienky štátnej mladomanželskej pôžičky sú teda naozaj atraktívne a aj napriek vyššej administratívnej zložitosti určite stojí za to o ňu požiadať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.