Dve Aziatky nad PC a mobilom

Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

Hypotekárny úver pre mladých

Hypotekárny úver pre mladých bol ešte v nedávnej minulosti veľmi obľúbeným a vyhľadávaným produktom. Bolo to najmä vďaka štátnemu príspevku, o ktorý sa znižovali platené úroky vďaka zvýhodnenej úrokovej sadzbe vo výške 3 %, z čoho 2 % poskytoval štát a 1 % banka. Za päť rokov sa takýmto spôsobom dalo na úrokoch ušetriť aj niekoľko tisíc eur

  

Hoci sa podmienky pre poskytnutie takýchto hypoték od roku 2018 značne zmenili, hypotéka pre mladých je stále produktom, ktorý sa oplatí, hoci výška úspory už nie je taká zaujímavá. Samozrejme za predpokladu, že spĺňate zákonom stanovené podmienky. 


Dnes štát pri hypotéke pre mladých poskytuje zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy. Daňovú úľavu od štátu si môžete uplatniť jedenkrát ročne, a to vo forme daňového bonusu po dobu 5 rokov.  Uplatniť si môžete  maximálne 50 % zo zaplatených úrokov, najviac však 400 eur za rok. 


Na to, aby ste takúto hypotéku získali, musíte spĺňať niekoľko podmienok:

 • nesmiete mať  viac ako 35 rokov (presnejšie - ku dňu podania žiadosti ste ešte nedosiahli 36 rokov),

 • váš priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nepresiahol 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR (vzťahuje sa na kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver). Keďže v roku 2020 bol priemerný mesačný hrubý príjem 1 133 eur, váš príjem nemôže v roku 2021 presiahnuť 1 419,60 eur, inak žiadať o hypotéku pre mladých nemôžete.Náš TIP

Hodnotu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR nájdete na stránkach Štatistického úradu SR.


Hypotéka pre mladých je obmedzená výškou úveru do maximálne 50 000 eur. Neznamená to však, že si nemôžete vziať hypotekárny úver vo vyššej sume, avšak len táto maximálna čiastka bude bonifikovaná. Vzťahuje sa na maximálne 70 % z hodnoty nehnuteľnosti, pričom na výšku LTV (loan to value, teda pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti) existujú aj výnimky. Hypotéku môžete pritom využiť výhradne na účely nadobudnutia, rekonštrukcie alebo výstavby nehnuteľnosti určenej na bývanie


V prípade, že o hypotekárny úver žiadate ako manželia, daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z vás, podmienky veku však musíte spĺňať obaja. Navyše súčet vašich príjmov za predchádzajúci rok nesmie presiahnuť dvojnásobok uvedeného limitu, teda 2,6-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Aj na takúto hypotéku sa vzťahuje vyššie popísaný limit 50 000 €. 

Ako si vybaviť hypotéku pre mladých?

Postup pri vybavovaní hypotéky pre mladých je takmer úplne totožný ako pri vybavovaní klasickej hypotéky. Jediný rozdiel je v tom, že musíte spĺňať podmienky veku a príjmu. Znamená to, že banke predložíte predovšetkým tieto dokumenty:


 • doklad totožnosti, 

 • doklady o príjme - ak si ho banka nevie preveriť interne alebo zo Sociálnej poisťovne,

 • návrh kúpnej zmluvy,

 • znalecký posudok. 


Banka posúdi vašu bonitu, overí si vás v úverových registroch a zhodnotí aj zakladanú nehnuteľnosť. Po zhodnotení všetkých dokumentov vám oznámi, akú výšku hypotekárneho úveru a s akou úrokovou sadzbou vám môže poskytnúť.

Ako si uplatniť daňový bonus? 

O vyplatenie tohto bonusu sa nestará banka, ale celá administratíva ostáva na vás. Práve to je jeden z hlavných dôvodov, prečo oň mnoho ľudí nepožiada. Ak však podmienky spĺňate, nenechajte si tento bonus ujsť - jeho vybavenie predsa len nie je žiadna veda.


Daňový bonus si môžete uplatniť v rámci daňového priznania alebo v rámci ročného zúčtovania, ktoré robí zamestnávateľ. Na jeho vybavenie budete v prvom rade potrebovať potvrdenie o výške zaplatených úrokov od svojej banky. V niektorých bankách nájdete toto potvrdenie priamo v internet bankingu, v každom prípade si ho však môžete vyžiadať osobne v pobočke. 


Po výpočte vašej daňovej povinnosti je už postup jednoduchý.  Ak je daň vyššia ako daňový bonus, bonus odpočítate a zaplatíte len zvyšok. V opačnom prípade, teda ak je daň nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok

Štátna pôžička na bývanie

Okrem hypotéky pre mladých máte možnosť požiadať aj o pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Možností je hneď niekoľko - od úverov pre manželov s maloletým dieťaťom, cez úvery pre ŤZP až po odchovancov. My sa spolu pozrieme na podmienky mladomanželskej pôžičky


O mladomanželskú pôžičku zo ŠFRB požiadať v prípade, ak váš vek v deň podania žiadosti nepresiahol 35 rokov (podmienku veku musíte spĺňať obaja) a manželstvo ste uzavreli najviac 3 roky pred podaním žiadosti. Váš celkový čistý spoločný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na domácnosť a príjem domácnosti za predošlý kvartál musí byť aspoň na úrovni 1,3-násobku životného minima po odpočítaní záväzkov, čo zároveň musí prevýšiť alebo sa rovnať mesačnej splátke úveru.


Poskytnuté financie môžete použiť na:

 • výstavbu alebo kúpu bytu, najviac vo výške 120 000 eur, max. na 40 rokov,

 • stavebnú úpravu bytu staršieho ako 10 rokov, najviac vo výške 30 000 eur, max. na 20 rokov.


Na pôžičky sa vzťahuje úroková sadzba 1 % p.a. a ŠFRB poskytuje podporu vo výške do 100 % z obstarávacích nákladov stavby, pričom úver sa zabezpečuje nehnuteľnosťou vo výške 1,3-násobku požadovaného úveru. Pozor však, od 1.2.2022 vstúpia do platnosti nové podmienky, pred žiadosťou ich ich teda ešte preverte. 


Podmienky štátnej mladomanželskej pôžičky sú teda naozaj atraktívne a aj napriek vyššej administratívnej zložitosti určite stojí za to o ňu požiadať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.