Mladomanželská pôžička: Oplatí sa o ňu žiadať?

Mladomanželská pôžička: Oplatí sa o ňu žiadať?

Mladomanželská pôžička naberá neustále na popularite. Ak si dvaja mladí ľudia povedia áno, je zjavné, že chcú spoločne zdieľať život. Ideálne by bolo, keby mali víziu o tom, kde budú žiť. V rámci tejto otázky nastupuje na scénu Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) s mladomanželskou pôžičkou.

Mladomanželská pôžička: O čo vlastne ide?

Vráťme sa k spomínanému ŠFRB, ktorý funguje od 90. rokov. Na jeho existenciu sa takmer zabudlo, no aktuálnu podobu nadobudol 1. júla 2019. Od spomínaného dátumu sa novela zákona rozšírila a rozšírila aj typy financovania, ktoré ponúka ŠFRB. Sú obohatené o niekoľko bodov, ktoré sú označené ako mladomanželská pôžička.

Pôžička je primárne orientovaná na financovanie stavebných úprav bytu, rodinných domov či obstaranie bytu pre manželské páry. Kedysi išlo o úver pre mladomanželov vo veku do 30 rokov, ktorý sa pohyboval v sume 50 000 korún. V tomto období bola mladomanželom poskytnutá pôžička s výhodným úrokom. 

Za tieto peniaze si mohli vybaviť zariadenie pre domácnosť, alebo si zaobstarať vlastné bývanie. Akým spôsobom je mladomanželská pôžička poskytovaná manželom po novelizácii?

V júni 2019 sa program pre podporu Štátneho fondu rozvoja bývania skladal z piatich bodov, ku ktorým patrilo:


 • financovanie obnovy aj výstavby zariadenia sociálnych služieb,

 • financovanie obnovy bytovej budovy, čo platilo hlavne pre rodinné, ako aj bytové domy,

 • financovanie kúpy pozemky k nájomným bytom a financovanie technickej vybavenosti,

 • financovanie výstavby, ako aj kúpy nájomného bytu,

 • financovanie obstarania bytu či rodinného domu v rámci fyzických osôb.

Okrem piateho bodu bol po novele zákona doplnený aj šiesty bod. Týkal safinancovania stavebných úprav bytu v rodinnom dome, prípadne v bytovom dome.  Ďalšou novinkou bola aj možnosť financovania v prípade zakúpenia bytu alebo bytu v rodinnom dome, ktorý je starší ako 3 roky. 

Rovnako boli zavedené aj miernejšie podmienky pre mladomanželské páry. Podobne ako v prípade hypotékv prípade hypoték, aj v tomto prípade môžete ručiť výhradne nehnuteľnosťou.

Vedeli ste, že…

...mladomanželská pôžička nepatrí k typom pôžičiek, ktoré bežne poznáme? Ide o isté zvýhodnenie kritérií v rámci jej poskytovania. Úľavu môžete získať pri obstaraní, čiže pri stavbe alebo kúpe nehnuteľnosti, ktorá má podobu bytu alebo rodinného domu. Úľava sa týka aj rekonštrukcie. Finančná podpora od ŠFRB je poskytovaná iba jednorazovo.

Kto má nárok na mladomanželskú pôžičku?

O tento typ pôžičky majú nárok mladomanželia, ktorí v deň, kedy podali žiadosť, majú menej ako 35 rokov. Žiadosť musia podať do roka od chvíle, kedy uzavreli manželstvo.

Musíte spĺňať aj tieto podmienky:


 • ste občanmi Slovenskej republiky,

 • nemáte žiadne nedoplatky na daňovom úrade, alebo sociálnej zdravotnej poisťovni,

 • váš vek je minimálne 18 rokov,

 • disponujete stabilným príjmom s adekvátnou výškou.

V prípade, že máte záujem o pôžičku, finálny čistý príjem žiadateľa nemôže presiahnuť v rozmedzí minulého kalendárneho roka päťnásobok životného minima určeného pre domácnosť.  Životné minimum, ktoré je platné do 30. 6. 2022 a platí pre dve plnoleté osoby, je vo výške 370,18 €. 


Tip

Mladomanželia môžu ŠFRB požiadať o odpustenie sumy 2 000 € z pôžičky. Majú na to nárok, ak sa im narodí dieťa a dožije sa minimálneho jedného roka. Je to možné aj v prípade, ak si dieťa osvoja a žijú s ním v domácnosti aspoň rok. Žiadatelia musia písomnou formou požiadať fond o odpustenie časti úveru. 


Musia tak urobiť najneskôr do obdobia jedného roka po tom, ako im vznikol nárok na odpustenie časti úveru.

Aká je výška pôžičky?

V prípade výstavby či kúpy bytu v rodinnom, bytovom či polyfunkčnom dome, sa poskytuje podpora vo forme úveru. Úver má výšku 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, a to do sumy 120 000 € s ročnou úrokovou sadzbou 1 % po obdobie 40 rokov.  Termín splatnosti je do 65. roku veku žiadateľov.

V rámci stavebnej úpravy bytu v rodinnom či bytovom dome, je podpora poskytnutá ako úver vo výške do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby. Najvyššia možná podpora je 30 000 € po dobu 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou, ktorá je 1 %.

Ako požiadať o mladomanželskú pôžičku?

Aktuálny termín podania žiadosti je od 15. 1. do 30. 9. 2021. Žiadateľ musí predložiť žiadosť v listinnej forme Štátnemu fondu, a to prostredníctvom mestského úradu v okrese podľa lokality stavby. Po tom, ako podáte žiadosť, úrad ju zaeviduje do elektronického príjmu žiadostí. Systém následne vygeneruje poradové číslo žiadosti.

Pracovník úradu overí žiadosť do 15 pracovných dní odo dňa, kedy bola doručená.Finálnu žiadosť pošle na fond. V prípade, že sú v žiadosti nedostatky, pracovník vyzve žiadateľa, aby do 10 pracovných dní upravil žiadosť. Fond ju posúdi a žiadateľovi oznámi možnosť podpory v zákonnej lehote. O žiadosti rozhodne fond do 31. 12. v rámci príslušného kalendárneho roka.

Spôsob čerpania úveru v rámci stavebnej úpravy

Čerpanie úverových prostriedkov v rámci priznania podpory je možné týmto spôsobom: 30 % po otvorení čerpacieho účtu bez dokladovania.  Faktúry budú zdokladované do lehoty 6 mesiacov od momentu, kedy bol účet otvorený. Po zdokladovaní faktúr môže žiadateľ čerpať ďalších 70 %, a to na základe faktúr, ktoré doložil.

Faktúry môžu byť datované najskôr ku dňu rozhodnutia, kedy bola žiadosť schválená. Podmienky čerpania budú určené v úverovej zmluve.

Aká musí byť podlahová plocha?

Ak chcete využiť od ŠFRB finančnú podporu na stavbu bytu či vlastného domu, nezabúdajte dodržiavať limity týkajúce sa rozlohy.

Podlahová plocha bytu v bytovom alebo polyfunkčnom dome  nesmie byť vyššia ako 80 m², vrátane plochy balkónov, terás či lodžií.

Podlahová plocha bytu v rodinnom dome  nemôže byť vyššia ako 120 m². Do podlahovej plochy nie je zarátaná podlahová plocha balkónu, terasy alebo lodžie. V prípade, že je súčasťou rodinného domu aj garáž, do podlahovej plochy nie je zarátaná podlahová plocha daného priestoru do 25 m². Podlahová plocha bytu pri stavebnej úprave bytu sa nesleduje.

Zhrnutie

Štát sa v rámci mladomanželských pôžičiek snaží pomôcť mladým rodinám a vyriešiť otázku ich bývania. V prípade, že o pôžičku požiadate, nemáte istotu, že ju aj získate. Stojí za to o ňu aspoň požiadať a zabojovať o vaše vlastné bývanie.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.