Pamätáte si mladomanželské pôžičky ešte z čias socializmu? Ak nie vy, tak vaši rodičia určite. V tej dobe boli poskytované za veľmi výhodných podmienok, vďaka čomu boli aj mimoriadne obľúbené. Aké sú však možnosti pôžičiek pre mladomanželov v súčasnosti?  

Mladomanželská pôžička na podporu bývania

Ak ste mladomanželia, určite vás bude zaujímať, že v posledných rokoch štát obnovil možnosť požiadať o pôžičku na podporu bývania, a to prostredníctvom Štátneho fondu na rozvoj bývania (ŠFRB). O takúto pôžičku môžete ako manželia požiadať v prípade, že váš vek v deň podania žiadosti nepresiahol 35 rokov (podmienku veku musíte spĺňať obaja) a manželstvo ste uzavreli najviac 3 roky pred podaním žiadosti


Poskytnuté financie môžete použiť na:

 • výstavbu alebo kúpu bytu - ŠFRB poskytuje podporu vo forme úveru vo výške do 100 % z obstarávacích nákladov stavby, najviac vo výške 120 000 eur a najdlhšie na dobu 40 rokov (lehota splatnosti je do 65. roku veku žiadateľov) s ročnou úrokovou sadzbou 1 %,

 • stavebnú úpravu bytu staršieho ako 10 rokov - ŠFRB poskytuje pôžičku do 100 % z obstarávacích nákladov stavby, najviac vo výške 30 000 eur a najdlhšie na 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %. Úver sa zabezpečuje nehnuteľnosťou vo výške 1,3-násobku požadovaného úveru. Na to, aby vám ŠFRB úver schválil, váš celkový čistý spoločný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na domácnosť a platia tiež podmienky týkajúce sa minimálneho príjmu. Príjem domácnosti za predošlý kvartál musí byť aspoň na úrovni 1,3-násobku životného minima po odpočítaní záväzkov, čo zároveň musí prevýšiť alebo byť rovný mesačnej splátke úveru.

Medzi výhody tohto spôsobu financovania patrí aj to, že v prípade, ak sa vám narodí dieťa a dožije sa aspoň jedného roku alebo v prípade, že si ho osvojíte a žijete s ním v spoločnej domácnosti aspoň jeden rokmôžete požiadať o odpustenie časti úveru vo výške 2000 eur.

Termín podania žiadosti je vždy od 15. 1. do 30. 9. príslušného kalendárneho roka, a to prostredníctvom mestského úradu v sídle okresu podľa miesta stavby. Fond o žiadosti rozhodne najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Hľadáte alternatívu?

Mladomanželská pôžička od ŠFRB je nepochybne atraktívny produkt, ktorý zaujme svojimi výhodnými podmienkami. S vybavením takejto pôžičky je však spojená vyššia byrokracia a aj keď všetky stanovené podmienky spĺňate, nie je isté, že vám úver bude schválený

Ide to samozrejme aj inak. Ak ste nestihli termín podania žiadosti alebo nespĺňate podmienky pre poskytnutie mladomanželskej pôžičky, finančné inštitúcie na Slovensku mladomanželom ponúkajú aj iné alternatívy. Sú to najmä:   

 • hypotekárny úver - vrátane hypotéky pre mladých s daňovým bonusom,

 • stavebný úver - vhodný predovšetkým na dofinancovanie hypotéky alebo zariadenie domácnosti,

 • spotrebný úver - určený na nákup spotrebného tovaru alebo dofinancovanie hypotéky.


Ak potrebujete mladomanželskú pôžičku, porovnajte si našu ponuku pôžičiek prostredníctvom online porovnávača

Najvýhodnejšie podmienky pre mladomanželov vám radi pomôžu nájsť aj naši špecialisti. Mladomanželskú pôžičku môžete následne cez internet aj uzavrieť - a to všetko rýchlo a jednoducho z pohodlia svojej obývačky. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • Ruka držiaca pero
  08. decembra 2021|
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 100 eurovka v rukách ženy
  03. decembra 2021|
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.

 • 50 eurové bankovky
  03. decembra 2021|
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.