Potrebujete peniaze na zabezpečenie bývania? Či už ide o nadobudnutie nehnuteľnosti, jej rekonštrukciu, ale i nákup zariadenia do domácnosti, banky i iní poskytovatelia vám ponúkajú hneď niekoľko produktov.
Aké sú druhy pôžičiek na bývanie?
Pôžičky na bývania sú spravidla poskytované ako účelové úvery, ktoré môžete použiť na:
kúpu nehnuteľnosti,
rekonštrukciu bývania,
nákup nábytku alebo iného zariadenia domácnosti a podobne.
Na financovanie bývania môžete samozrejme použiť aj bezúčelové pôžičky, v tomto prípade však musíte rátať s vyššou úrokovou sadzbou. Medzi typické úvery na bývanie naopak patria najmä:
Hypotéka
Prvou - a najčastejšie aj navýhodnejšou - voľbou pri financovaní bývania býva spravidla hypotekárny úver. Prostredníctvom neho môžete financovať kúpu, výstavbu či rekonštrukciu nehnuteľnosti. Ide o dlhodobý úver s lehotou splatnosti až do 30 rokov. Úver je zabezpečený nehnuteľnosťou, čo znamená, že podmienkou jeho poskytnutia je zriadenie záložného práva k nehnuteľnosti v prospech banky. Banka vám neposkytne prostriedky do výšky 100 % z hodnoty nehnuteľnosti, zvyšnú hodnotu budete musieť dofinancovať z vlastných zdrojov alebo iných typov pôžičiek.
Stavebný úver
Na financovanie bývania je možné použiť aj stavebný úver, ktorého poskytnutiu spravidla predchádza stavebné sporenie. Hoci úroková sadzba je vyššia ako v prípade hypotekárnych úverov, je garantovaná počas celej doby splácania úveru. Poskytnuté peňažné prostriedky môžete použiť na kúpu, rekonštrukciu či výstavbu nehnuteľnosti alebo na vybavenie domácnosti. Stavebný úver môžete získať aj bez predchádzajúceho sporenia, avšak za menej výhodných podmienok.
Nebanková pôžička na bývanie
Špeciálne pôžičky na bývanie poskytujú aj niektoré nebankové spoločnosti. V porovnaní s predchádzajúcimi spôsobmi financovania ich však nebankovky ponúkajú s oveľa vyššou úrokovou mierou, spravidla ich však vybavíte bez poplatkov za vybavenie či predčasné splatenie.
Pôžička zo ŠFRB
O pôžičku na bývanie môžete požiadať aj Štátny fond na rozvoj bývania - ale len v prípade, ak ste mladomanželia mladší ako 35 rokov a spĺňate požiadavky týkajúce sa minimálneho a maximálneho príjmu domácnosti. Takúto mladomanželskú pôžičku môžete použiť na výstavbu alebo kúpu bytu, prípadne stavebnú úpravu bytu staršieho ako 10 rokov.
Poskytovatelia budú samozrejme vo všetkých prípadoch preverovať aj vašu schopnosť splácať pôžičku na bývanie, a to preverením bonity a záznamov v úverovom registri.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Porovnajte si pôžičky na bývanie
Pôžička na bývanie - najmä pokiaľ ide o hypotekárne a iné dlhodobé úvery - je záväzok často na niekoľko desaťročí. Jej správny výber mimoriadne ovplyvní váš rodinný rozpočet.
Aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá pôžička na bývanie najlepšie zodpovedá vašim potrebám, produkty jednotlivých poskytovateľov si najskôr dôsledne porovnajte. Pri výbere vhodného úveru si všímajte nielen výšku úrokovej sadzby a výšku mesačnej splátky, ale aj dobu fixácie, súvisiace poplatky a celkové preplatenie úveru.
Práve vďaka porovnaniu môžete nájsť tú najvýhodnejšiu pôžičku na bývanie - s nízkym úrokom a často aj bez poplatku za poskytnutie, prípadne inými výhodnými podmienkami poskytnutia.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.