Hypotekárna kalkulačka 2021

Hypotekárna kalkulačka 2021: Vypočítajte si splátky pohodlne

28. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Výber hypotéky je náročný a predchádza mu niekoľko krokov. Ani jeden z nich by ste preto nemali vynechať, ak chcete získať tú najvýhodnejšiu ponuku. Premýšľate, že by ste si vzali úver, no neviete, kde začať? Stavte na hypotekárnu kalkulačku, ktorá vám celý proces zjednoduší.

Čo všetko ovplyvňuje výber hypotéky?

Výber hypotéky ovplyvňuje viacero faktorov. Do úvahy by ste ich preto mali brať všetky. Len vďaka nim získate tú najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku.

Sú to:

 • banka

 • úrok

 • požičaná suma

 • splatnosť v rokoch

 • vaše príjmy a výdavky

 • poplatky.

Banka

Na slovenskom trhu sa stretnete s množstvom rôznych bánk. Každá z nich vám poskytuje iné možnosti.  Niektoré majú úrok vyšší, iné zas nižší. Na to, aby ste zistili, ktorý je ten najlepší, ich musíte porovnať.

Ak premýšľate, či si vziať hypotéku v banke, kde máte otvorený účet, odpoveď je jednoduchá. Nemusíte. Nebojte sa rozšíriť svoje možnosti a obzrieť sa po celom trhu.

Úrok

Druhým dôležitým parametrom pre výpočet hypotéky je úrok. Väčšina klientov sa orientuje podľa neho. Dopredu vám naznačí, akú sumu navyše zaplatíte.

Netreba sa ale orientovať len naň. Dôležité je sledovať aj podmienky a možnosti. Ponúka banka možnosť predčasného splatenia? Poskytuje k hypotéke nejaké ďalšie produkty? Ponúka na ne zľavu?

Výška úrokovej sadzby je síce dôležitá, no nedokáže povedať o hypotéke úplne všetko.

Požičaná suma

Hypotéky sú charakteristické tým, že ľudia si v rámci nich požičiavajú viac. Znamená to nie zopár stoviek, ale niekoľko tisíc eur. Využívajú sa spravidla na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Požičaná suma je dôležitým faktorom. Ovplyvňuje to, koľko budete mesačne platiť, a po akú dlhú dobu. Väčšina bánk umožňuje nastaviť si svoje „vlastné pravidlá”. Znamená to, že si môžete sami zadať, ako dlho chcete splácať.

Nezabúdajte ale, že čím bude obdobie kratšie, tým budú mesačné splátky vyššie. Napríklad, keď si požičiate 65 000 € a budete ich splácať 15 rokov, mesačná splátka vyjde na 385 € pri 0,85 % úroku. Ak by ste však splácali dlhšie, mesačná splátka je nižšia.

Splatnosť v rokoch

Ako sme načrtli, čím dlhšie budete splácať, tým bude splátka nižšia. Problém však nastáva v tom, že pri dlhom splácaní zaplatíte na úrokoch omnoho viac. Hypotéku netreba zbytočne predlžovať.

Na druhej strane, na všetko sa pozerajte realisticky. Nie každý si môže dovoliť splácať 500 € mesačne.

Vaše príjmy a výdavky

Koľko si požičiate a ako budete splácať, sa odvíja od vašich príjmov. Do úvahy musíte brať vždy to, koľko peňazí do domácnosti mesačne príde. Z tejto sumy odrátajte základné výdavky, čiže jedlo, energie, a iné. 

Nezabudnite ani na rezervu.  Nikdy neviete, čo sa môže stať a na čo budete peniaze potrebovať. Z toho, čo vám zostalo, môžete zaplatiť hypotéku. 

Okrem príjmov tak berte do úvahy aj výdavky. Na tie mnohí zabúdajú, čo spôsobuje, že niekedy nedokážu záväzky splácať.

Poplatky

S hypotékou sa spájajú aj rôzne poplatky. Nie je to len úrok. Ide napríklad o poplatok za skoré splatenie či obhliadka nehnuteľnosti znalcom. Väčšinou však ide o jednorazové, nie opakujúce sa výdavky.

Pár v novom byte

Nezabúdajte na iné záväzky

Uzatvorenie hypotéky nie je náročné. Problém prichádza až pri platení, a to najmä vtedy, keď máte okrem nej ešte ďalší úver. Staré pôžičky môžu sťažiť celú situáciu. Ak nemáte záujem o komplikácie, existujú dve možnosti:

 • rýchle splatenie starého úveru

 • spojenie dvoch úverov.

V prípade, že hypotéku nepotrebujete okamžite a máte čas,  splaťte najprv starý úver. Zistite si, či banka neposkytuje možnosť predčasného splatenia.

Ak čas nemáte, informujte sa, či sa úvery nedokážu  spojiť do jedného výhodného.

Všetko si porovnajte

Keď si budete hypotéku vyberať,  stretnete sa s viacerými možnými typmi. Niektoré budú výhodnejšie viac, iné menej. Ako ale zistiť, ktorá je tá najlepšia?

Praktickou možnosťou je hypotekárna kalkulačka, ktorá za vás porovná jednotlivé hypotéky viacerých bánk. Stačí, aby ste do nej zadali údaje ako výška požičanej sumy a obdobie splácania.

Takýmto spôsobom zistíte výšku úroku a pôžičky, splatnosť, a ďalšie možnosti.

Ako dostať výhodnú pôžičku?

Či vám banka hypotéku poskytne alebo nie závisí na množstve vecí. Rozhodnutie ovplyvňuje hlavne:

 • výška príjmu

 • zamestnávateľ

 • úverový register

 • dlhy, záväzky a exekúcie

 • založená nehnuteľnosť.

V prípade stáleho zamestnania a príjmu nepredstavujete pre banku riziko. Je preto viac ako pravdepodobné, že hypotéku dostanete. Komplikácie majú ľudia s nízkym alebo žiadnym príjmom.

Pre banky je dôležitý typ príjmu. Väčšina akceptuje:

 • príjem zo zamestnania

 • príjem z podnikania

 • príjem z prenájmu

 • prídavky na deti

 • rodičovský príspevok

 • dôchodok - invalidný, vdovský, opatrovateľský, starobný, a iné.

Váš zamestnávateľ nesmie byť na zozname dlžníkov. Ak by bol, hypotéku by ste nedostali a váš príjem by bol ohrozený, pričom bez príjmu nedokážete splácať. 

Ďalším rizikom pre banku sú vaše dlhy. Ak ich máte viac, môžete byť pre inštitúciu menej schopní splácať nové záväzky.

V neposlednom rade sa kontroluje a hodnotí založená nehnuteľnosť. Ako iste viete, základom hypotéky je práve dom alebo byt.

Vedeli ste, že...

… okrem iného banky sledujú aj dobu trvania pracovného pomeru alebo podnikania, ktorá by mala trvať minimálne 6 mesiacov.

Akú výšku hypotéky získate?

Schvaľovanie stopercentných hypoték skončilo v roku 2018. Národná banka nariadila, aby obchodné banky poskytovali maximálne 8-násobok ročného príjmu. Takýmto spôsobom sa mala znížiť zadlženosť občanov Slovenskej republiky.

V praxi tak banky poskytujú maximálne 80% hypotéky. Aj tie sú však len svetlou výnimkou. Väčšina žiadateľov dostane oveľa nižšiu sumu.

V takomto prípade môžete hypotéku dofinancovať spotrebným úverom. Nie je síce príliš výhodné mať dva úvery, ide ale o jednu z mála možností.

Rada odborníka

Na spotrebný úver si dávajte pozor. Má omnoho vyšší úrok a kratšie splácanie. Na rozdiel od hypotéky ho musíte splatiť do niekoľkých mesiacov, maximálne pár rokov. Snažte sa ho preto vyriešiť hneď na začiatku a nepožičiavajte si veľa.

Výhodná hypotéka pre každého

Hypoték je dnes na trhu veľké množstvo. Je len na vás, po ktorej možnosti siahnete. Ešte predtým, ako ju uzavriete, si všetko dobre premyslite a porovnajte. Zistite, či iná banka alebo nebankovka nemá lepšie podmienky.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.