Hypotekárna kalkulačka 2021

Hypotekárna kalkulačka 2021: Vypočítajte si splátky pohodlne

28. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Výber hypotéky je náročný a predchádza mu niekoľko krokov. Ani jeden z nich by ste preto nemali vynechať, ak chcete získať tú najvýhodnejšiu ponuku. Premýšľate, že by ste si vzali úver, no neviete, kde začať? Stavte na hypotekárnu kalkulačku, ktorá vám celý proces zjednoduší.

Čo všetko ovplyvňuje výber hypotéky?

Výber hypotéky ovplyvňuje viacero faktorov. Do úvahy by ste ich preto mali brať všetky. Len vďaka nim získate tú najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku.

Sú to:

 • banka

 • úrok

 • požičaná suma

 • splatnosť v rokoch

 • vaše príjmy a výdavky

 • poplatky.

Banka

Na slovenskom trhu sa stretnete s množstvom rôznych bánk. Každá z nich vám poskytuje iné možnosti.  Niektoré majú úrok vyšší, iné zas nižší. Na to, aby ste zistili, ktorý je ten najlepší, ich musíte porovnať.

Ak premýšľate, či si vziať hypotéku v banke, kde máte otvorený účet, odpoveď je jednoduchá. Nemusíte. Nebojte sa rozšíriť svoje možnosti a obzrieť sa po celom trhu.

Úrok

Druhým dôležitým parametrom pre výpočet hypotéky je úrok. Väčšina klientov sa orientuje podľa neho. Dopredu vám naznačí, akú sumu navyše zaplatíte.

Netreba sa ale orientovať len naň. Dôležité je sledovať aj podmienky a možnosti. Ponúka banka možnosť predčasného splatenia? Poskytuje k hypotéke nejaké ďalšie produkty? Ponúka na ne zľavu?

Výška úrokovej sadzby je síce dôležitá, no nedokáže povedať o hypotéke úplne všetko.

Požičaná suma

Hypotéky sú charakteristické tým, že ľudia si v rámci nich požičiavajú viac. Znamená to nie zopár stoviek, ale niekoľko tisíc eur. Využívajú sa spravidla na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Požičaná suma je dôležitým faktorom. Ovplyvňuje to, koľko budete mesačne platiť, a po akú dlhú dobu. Väčšina bánk umožňuje nastaviť si svoje „vlastné pravidlá”. Znamená to, že si môžete sami zadať, ako dlho chcete splácať.

Nezabúdajte ale, že čím bude obdobie kratšie, tým budú mesačné splátky vyššie. Napríklad, keď si požičiate 65 000 € a budete ich splácať 15 rokov, mesačná splátka vyjde na 385 € pri 0,85 % úroku. Ak by ste však splácali dlhšie, mesačná splátka je nižšia.

Splatnosť v rokoch

Ako sme načrtli, čím dlhšie budete splácať, tým bude splátka nižšia. Problém však nastáva v tom, že pri dlhom splácaní zaplatíte na úrokoch omnoho viac. Hypotéku netreba zbytočne predlžovať.

Na druhej strane, na všetko sa pozerajte realisticky. Nie každý si môže dovoliť splácať 500 € mesačne.

Vaše príjmy a výdavky

Koľko si požičiate a ako budete splácať, sa odvíja od vašich príjmov. Do úvahy musíte brať vždy to, koľko peňazí do domácnosti mesačne príde. Z tejto sumy odrátajte základné výdavky, čiže jedlo, energie, a iné. 

Nezabudnite ani na rezervu.  Nikdy neviete, čo sa môže stať a na čo budete peniaze potrebovať. Z toho, čo vám zostalo, môžete zaplatiť hypotéku. 

Okrem príjmov tak berte do úvahy aj výdavky. Na tie mnohí zabúdajú, čo spôsobuje, že niekedy nedokážu záväzky splácať.

Poplatky

S hypotékou sa spájajú aj rôzne poplatky. Nie je to len úrok. Ide napríklad o poplatok za skoré splatenie či obhliadka nehnuteľnosti znalcom. Väčšinou však ide o jednorazové, nie opakujúce sa výdavky.

Pár v novom byte

Nezabúdajte na iné záväzky

Uzatvorenie hypotéky nie je náročné. Problém prichádza až pri platení, a to najmä vtedy, keď máte okrem nej ešte ďalší úver. Staré pôžičky môžu sťažiť celú situáciu. Ak nemáte záujem o komplikácie, existujú dve možnosti:

 • rýchle splatenie starého úveru

 • spojenie dvoch úverov.

V prípade, že hypotéku nepotrebujete okamžite a máte čas,  splaťte najprv starý úver. Zistite si, či banka neposkytuje možnosť predčasného splatenia.

Ak čas nemáte, informujte sa, či sa úvery nedokážu  spojiť do jedného výhodného.

Všetko si porovnajte

Keď si budete hypotéku vyberať,  stretnete sa s viacerými možnými typmi. Niektoré budú výhodnejšie viac, iné menej. Ako ale zistiť, ktorá je tá najlepšia?

Praktickou možnosťou je hypotekárna kalkulačka, ktorá za vás porovná jednotlivé hypotéky viacerých bánk. Stačí, aby ste do nej zadali údaje ako výška požičanej sumy a obdobie splácania.

Takýmto spôsobom zistíte výšku úroku a pôžičky, splatnosť, a ďalšie možnosti.

Ako dostať výhodnú pôžičku?

Či vám banka hypotéku poskytne alebo nie závisí na množstve vecí. Rozhodnutie ovplyvňuje hlavne:

 • výška príjmu

 • zamestnávateľ

 • úverový register

 • dlhy, záväzky a exekúcie

 • založená nehnuteľnosť.

V prípade stáleho zamestnania a príjmu nepredstavujete pre banku riziko. Je preto viac ako pravdepodobné, že hypotéku dostanete. Komplikácie majú ľudia s nízkym alebo žiadnym príjmom.

Pre banky je dôležitý typ príjmu. Väčšina akceptuje:

 • príjem zo zamestnania

 • príjem z podnikania

 • príjem z prenájmu

 • prídavky na deti

 • rodičovský príspevok

 • dôchodok - invalidný, vdovský, opatrovateľský, starobný, a iné.

Váš zamestnávateľ nesmie byť na zozname dlžníkov. Ak by bol, hypotéku by ste nedostali a váš príjem by bol ohrozený, pričom bez príjmu nedokážete splácať. 

Ďalším rizikom pre banku sú vaše dlhy. Ak ich máte viac, môžete byť pre inštitúciu menej schopní splácať nové záväzky.

V neposlednom rade sa kontroluje a hodnotí založená nehnuteľnosť. Ako iste viete, základom hypotéky je práve dom alebo byt.

Vedeli ste, že...

… okrem iného banky sledujú aj dobu trvania pracovného pomeru alebo podnikania, ktorá by mala trvať minimálne 6 mesiacov.

Akú výšku hypotéky získate?

Schvaľovanie stopercentných hypoték skončilo v roku 2018. Národná banka nariadila, aby obchodné banky poskytovali maximálne 8-násobok ročného príjmu. Takýmto spôsobom sa mala znížiť zadlženosť občanov Slovenskej republiky.

V praxi tak banky poskytujú maximálne 80% hypotéky. Aj tie sú však len svetlou výnimkou. Väčšina žiadateľov dostane oveľa nižšiu sumu.

V takomto prípade môžete hypotéku dofinancovať spotrebným úverom. Nie je síce príliš výhodné mať dva úvery, ide ale o jednu z mála možností.

Rada odborníka

Na spotrebný úver si dávajte pozor. Má omnoho vyšší úrok a kratšie splácanie. Na rozdiel od hypotéky ho musíte splatiť do niekoľkých mesiacov, maximálne pár rokov. Snažte sa ho preto vyriešiť hneď na začiatku a nepožičiavajte si veľa.

Výhodná hypotéka pre každého

Hypoték je dnes na trhu veľké množstvo. Je len na vás, po ktorej možnosti siahnete. Ešte predtým, ako ju uzavriete, si všetko dobre premyslite a porovnajte. Zistite, či iná banka alebo nebankovka nemá lepšie podmienky.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.