Podmienky k bývaniu

Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

Pôžičkou na bývanie nie je len hypotéka

Hoci takmer každému z nás sa pod pojmom pôžička na bývanie pravdepodobne vynorí najskôr hypotéka, typov pôžičiek na bývanie je viac. Pôžičkou na bývanie môže byť aj účelový spotrebný úver, ktorý slúži na kúpu nehnuteľnosti, rekonštrukciu bývania, ale i nákup nábytku či iného zariadenia do domácnosti. Takéto pôžičky poskytujú tak bankové, ako i nebankové spoločnosti

Medzi typické úvery na bývanie patria tiež stavebný úver či pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Vzhľadom na široké spektrum finančných produktov sa v ďalších riadkoch sústredíme najmä na hypotéky. Aké sú typy hypotekárnych úverov a aké podmienky musíte splniť na ich získanie? 

Typy hypotekárnych úverov

Hypotekárny úver môže byť účelový alebo bezúčelový, teda americká hypotéka.  Bezúčelové hypotéky  sú populárne najmä preto, že nemusíte dokladovať účel využitia, stále je však potrebná zábezpeka nehnuteľnosťou. Peniaze však môžete využiť prakticky na čokoľvek. Bezúčelová hypotéka má spravidla vyšší úrok ako tá účelová, stále je však nižší ako pri spotrebnom úvere

Účelový hypotekárny úver  sa dá použiť na kúpu bytu, domu, pozemku, výstavbu či rekonštrukciu. Je teda účelovo viazaný na riešenie bývania. Pri oboch typoch hypotekárnych úverov je možné získať maximálnu dobu splácania až 30 rokov.    

Podmienky pre schválenie hypotéky

Hypotéku môžete získať takmer v každej banke, musíte ale splniť určité podmienky, ktoré sa za posledné roky sprísnili. V prvom rade budete musieť mať minimálne 10 % z ceny nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť, pretože hypotékou môžete financovať maximálne 90 % ceny nehnuteľnosti. Väčšinou však budete potrebovať vyššiu sumu, a to 20 - 30 % z ceny nehnuteľnosti. V ideálnom prípade by ste mali mať tento podiel financovať z úspor, ale možnosťou je aj dofinancovanie spotrebným či stavebným úverom. 

Preverovaný bude samozrejme aj váš príjem, od ktorého závisí aj samotná výška hypotéky. Maximálna výška hypotéky je 8-násobok vášho ročného príjmu. Okrem toho zohrávajú úlohu aj splátky úverov,  ktoré už máte. Ich súčet nesmie presiahnuť 60 % vášho čistého príjmu, čo môže byť obmedzujúce, ak máte viacero iných pôžičiek. Po odrátaní všetkých splátok a životného minima vám musí k dispozícii ostať aspoň 20 % príjmu.   

V akom veku požiadať o hypotéku?

Hypotéka sa spláca až 30 rokov, vo výnimočných prípadoch aj dlhšie. Hypotéka by mala byť  splatená, kým dovŕšite dôchodcovský vek, nie je to však pravidlom. Banky spravidla posudzujú žiadosti individuálne a vek je iba jedným z faktorov. Hypotéku môžete dostať aj vo vyššom veku, ale doba splatnosti sa môže skrátiť a výška splátky navýšiť.

Mladí ľudia do 35 rokov majú možnosť získať hypotéku pre mladých s daňovým bonusom, ak hrubý mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nepresahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy.  

Doklady potrebné pre vybavenie hypotéky

Aby ste mohli dostať hypotéku, musíte predložiť niekoľko dokladov. Pri  účelovej hypotéke  je potrebné doložiť účel, teda napríklad kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti, stavebné povolenie či zmluvu s firmou, ktorá bude realizovať rekonštrukciu alebo výstavbu. Ďalej to môžu byť faktúry a doklady o zaplatení, prípadne výpis z účtu, z ktorých bude možné určiť účel, na ktorý boli peniaze z hypotéky použité. Táto povinnosť sa netýka bezúčelovej hypotéky.  

Banka môže požadovať aj dokladovanie príjmu, ale výšku príjmu si vie banka overiť aj prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Potrebovať môžete aj znalecký posudok k nehnuteľnosti, ktorú chcete založiť, niekedy ho dokáže zabezpečiť aj banka. Samozrejme je nevyhnutná aj presná identifikácia nehnuteľnosti,  napríklad formou listu vlastníctva. Predložiť budete musieť aj identifikačné doklady všetkých osôb,  ktoré si žiadajú o hypotéku. Posúdenie žiadosti trvá niekoľko dní, zvyčajne 1 - 2 dni, peniaze budete môcť čerpať po približne 2 týždňoch.      

Kedy môže byť žiadosť o hypotéku zamietnutá?

Hypotekárny úver nemusí byť vždy schválený. Dôvodom, prečo banka poskytnutie odloží alebo zamietne, môže byť nedostatočná výška príjmu. Problémom môže byť oneskorenie či odklad splátok pri niektorej pôžičke alebo porušenie platobnej disciplíny. Cestu k hypotéke komplikujú aj zamietnuté žiadosti o úver,  neskoré uhradenie kreditných kariet a podobne. Na dôveryhodnosti vám nepridajú ani exekúcie alebo dlh  voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 

Ako kúpiť nehnuteľnosť na hypotéku?

Prvým krokom je podanie žiadosti o hypotéku vrátane dodania všetkých dokumentov, ktoré si od vás banka vyžiada. Potrebný môže byť aj znalecký posudok alebo návrh kúpnej zmluvy. Vypracovanie znaleckého posudku môže istý čas trvať, záleží to od znalca. Niekedy ho zabezpečuje banka. Keď vám banka hypotéku schváli, podpíšete s ňou hypotekárnu a záložnú zmluvu.

Ďalším krokom je návšteva katastra nehnuteľností a podanie záložnej zmluvy a návrhu na vklad do katastra. Banka zvyčajne požaduje aj poistenie založenej nehnuteľnosti, keďže má na ňu určitý nárok až do splatenia hypotéky. Keď bude mať banka aj zaplombovaný list vlastníctva, návrh na vklad do katastra a poistnú zmluvu, môže vám poslať peniaze na účet. Podmienky sa môžu v jednotlivých bankách mierne líšiť.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.