Podmienky k bývaniu

Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

31. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

Pôžičkou na bývanie nie je len hypotéka

Hoci takmer každému z nás sa pod pojmom pôžička na bývanie pravdepodobne vynorí najskôr hypotéka, typov pôžičiek na bývanie je viac. Pôžičkou na bývanie môže byť aj účelový spotrebný úver, ktorý slúži na kúpu nehnuteľnosti, rekonštrukciu bývania, ale i nákup nábytku či iného zariadenia do domácnosti. Takéto pôžičky poskytujú tak bankové, ako i nebankové spoločnosti

Medzi typické úvery na bývanie patria tiež stavebný úver či pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Vzhľadom na široké spektrum finančných produktov sa v ďalších riadkoch sústredíme najmä na hypotéky. Aké sú typy hypotekárnych úverov a aké podmienky musíte splniť na ich získanie? 

Typy hypotekárnych úverov

Hypotekárny úver môže byť účelový alebo bezúčelový, teda americká hypotéka.  Bezúčelové hypotéky  sú populárne najmä preto, že nemusíte dokladovať účel využitia, stále je však potrebná zábezpeka nehnuteľnosťou. Peniaze však môžete využiť prakticky na čokoľvek. Bezúčelová hypotéka má spravidla vyšší úrok ako tá účelová, stále je však nižší ako pri spotrebnom úvere

Účelový hypotekárny úver  sa dá použiť na kúpu bytu, domu, pozemku, výstavbu či rekonštrukciu. Je teda účelovo viazaný na riešenie bývania. Pri oboch typoch hypotekárnych úverov je možné získať maximálnu dobu splácania až 30 rokov.    

Podmienky pre schválenie hypotéky

Hypotéku môžete získať takmer v každej banke, musíte ale splniť určité podmienky, ktoré sa za posledné roky sprísnili. V prvom rade budete musieť mať minimálne 10 % z ceny nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť, pretože hypotékou môžete financovať maximálne 90 % ceny nehnuteľnosti. Väčšinou však budete potrebovať vyššiu sumu, a to 20 - 30 % z ceny nehnuteľnosti. V ideálnom prípade by ste mali mať tento podiel financovať z úspor, ale možnosťou je aj dofinancovanie spotrebným či stavebným úverom. 

Preverovaný bude samozrejme aj váš príjem, od ktorého závisí aj samotná výška hypotéky. Maximálna výška hypotéky je 8-násobok vášho ročného príjmu. Okrem toho zohrávajú úlohu aj splátky úverov,  ktoré už máte. Ich súčet nesmie presiahnuť 60 % vášho čistého príjmu, čo môže byť obmedzujúce, ak máte viacero iných pôžičiek. Po odrátaní všetkých splátok a životného minima vám musí k dispozícii ostať aspoň 20 % príjmu.   

V akom veku požiadať o hypotéku?

Hypotéka sa spláca až 30 rokov, vo výnimočných prípadoch aj dlhšie. Hypotéka by mala byť  splatená, kým dovŕšite dôchodcovský vek, nie je to však pravidlom. Banky spravidla posudzujú žiadosti individuálne a vek je iba jedným z faktorov. Hypotéku môžete dostať aj vo vyššom veku, ale doba splatnosti sa môže skrátiť a výška splátky navýšiť.

Mladí ľudia do 35 rokov majú možnosť získať hypotéku pre mladých s daňovým bonusom, ak hrubý mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nepresahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy.  

Doklady potrebné pre vybavenie hypotéky

Aby ste mohli dostať hypotéku, musíte predložiť niekoľko dokladov. Pri  účelovej hypotéke  je potrebné doložiť účel, teda napríklad kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti, stavebné povolenie či zmluvu s firmou, ktorá bude realizovať rekonštrukciu alebo výstavbu. Ďalej to môžu byť faktúry a doklady o zaplatení, prípadne výpis z účtu, z ktorých bude možné určiť účel, na ktorý boli peniaze z hypotéky použité. Táto povinnosť sa netýka bezúčelovej hypotéky.  

Banka môže požadovať aj dokladovanie príjmu, ale výšku príjmu si vie banka overiť aj prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Potrebovať môžete aj znalecký posudok k nehnuteľnosti, ktorú chcete založiť, niekedy ho dokáže zabezpečiť aj banka. Samozrejme je nevyhnutná aj presná identifikácia nehnuteľnosti,  napríklad formou listu vlastníctva. Predložiť budete musieť aj identifikačné doklady všetkých osôb,  ktoré si žiadajú o hypotéku. Posúdenie žiadosti trvá niekoľko dní, zvyčajne 1 - 2 dni, peniaze budete môcť čerpať po približne 2 týždňoch.      

Kedy môže byť žiadosť o hypotéku zamietnutá?

Hypotekárny úver nemusí byť vždy schválený. Dôvodom, prečo banka poskytnutie odloží alebo zamietne, môže byť nedostatočná výška príjmu. Problémom môže byť oneskorenie či odklad splátok pri niektorej pôžičke alebo porušenie platobnej disciplíny. Cestu k hypotéke komplikujú aj zamietnuté žiadosti o úver,  neskoré uhradenie kreditných kariet a podobne. Na dôveryhodnosti vám nepridajú ani exekúcie alebo dlh  voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 

Ako kúpiť nehnuteľnosť na hypotéku?

Prvým krokom je podanie žiadosti o hypotéku vrátane dodania všetkých dokumentov, ktoré si od vás banka vyžiada. Potrebný môže byť aj znalecký posudok alebo návrh kúpnej zmluvy. Vypracovanie znaleckého posudku môže istý čas trvať, záleží to od znalca. Niekedy ho zabezpečuje banka. Keď vám banka hypotéku schváli, podpíšete s ňou hypotekárnu a záložnú zmluvu.

Ďalším krokom je návšteva katastra nehnuteľností a podanie záložnej zmluvy a návrhu na vklad do katastra. Banka zvyčajne požaduje aj poistenie založenej nehnuteľnosti, keďže má na ňu určitý nárok až do splatenia hypotéky. Keď bude mať banka aj zaplombovaný list vlastníctva, návrh na vklad do katastra a poistnú zmluvu, môže vám poslať peniaze na účet. Podmienky sa môžu v jednotlivých bankách mierne líšiť.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.