Mladý pár a rekonštrukcia bytu

5 dôvodov, prečo požiadať o pôžičku na rekonštrukciu bytu či domu

Rekonštrukcia bytu či domu je jedným z tých rozhodnutí, ktoré sa ťažko rodia, ešte ťažšie realizujú, ale prinášajú dlhoročné benefity. Rekonštrukcia však v dnešnej dobe nie je ani zďaleka lacná záležitosť. Prečo je práve pôžička jedným z najlepších spôsobov, ako ju financovať?

Samotnej rekonštrukcii nehnuteľnosti zväčša predchádza dlhodobá túžba po krajšom či komfortnejšom bývaní. Nehovoríme pritom o rozmare. Kvalita bývania sa v skutočnosti zásadne podpisuje na kvalite nášho života. Dôležitá pritom nie je len funkčnosť, ale aj estetika interiéru. 

Nie každý má však našetrených dostatok peňažných prostriedkov, aby sa mohol do takejto rekonštrukcie pustiť. V tom prípade prichádza do úvahy pôžička na rekonštrukciu, ktorá so sebou prináša hneď niekoľko benefitov

#1 Neutratíte všetky úspory

Financovať rekonštrukciu z vlastného vrecka znie ako ideálne riešenie. Má to však jeden zásadný háčik. Rekonštrukcia sa spravidla o nejakú tú čiastku predraží. Odporúča sa počítať s navýšením rozpočtu o 20 % v porovnaní s vyčíslenou investíciou ceny prác a materiálu. Tieto neočakávané výdavky v tom lepšom prípade poriadne okresajú vašu železnú rezervu a v tom horšom úplne preskočia vaše možnosti. V každom prípade sa rekonštrukcia stane nočnou morou s koncom v nedohľadne.

Vybavovať pôžičku, bývať v nedorobenom byte a mať prázdny účet zďaleka nie je zábava. Z tohto dôvodu  sa oplatí myslieť aj na nepredvídateľné situácie a pokryť náklady na rekonštrukciu už vopred pôžičkou. Úspory si môžete ponechať na výdavky, s ktorými ste nepočítali a zaručene sa objavia.

#2 Môžete si dovoliť kvalitnú rekonštrukciu

Ako sa hovorí, nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Mnohí majitelia nehnuteľností v snahe prefinancovať rekonštrukciu z vlastného vrecka šetria na nesprávnych miestach. Ako iste viete, lacné je málokedy dobré a v konečnom dôsledku sa vám snaha ušetriť môže niekoľkonásobne vrátiť. 

Neoplatí sa šetriť na kvalite materiálu, práce a povedzme si úprimne, ani na realizácií svojich predstáv. Môže sa vám totiž stať, že skončíte s prázdnym účtom a s bytom, aký ste nechceli. Z dlhodobého hľadiska je bezpochyby rozumnejšie navýšiť svoje možnosti pôžičkou a investovať do kvality, ktorú rokmi iste oceníte.

#3 Zachováte si dobré vzťahy s rodinou a s priateľmi

Bezúročná pôžička od rodiny či známych sa môže na prvý pohľad javiť ako výborné riešenie. Navýšite si rozpočet na rekonštrukciu, nebude vás to nič stáť a peniaze postupne vrátite. Spravidla to však neprebieha takto hladko. Ak sa dostanete do finančnej tiesne a nebudete vedieť svoje záväzky naplniť, budete mať výhodne zrekonštruovaný byt, ale prídete o dobré vzťahy. Problém nastáva aj v situácii, keď sa dostane do finančnej tiesne váš veriteľ. V tom prípade spravidla žiada okamžité vrátenie úveru a vás dostane do nezávideniahodnej situácie.

#4 Budete mať nižšie náklady na bývanie

Vyššia vstupná investícia do kvalitnej rekonštrukcie môže v konečnom dôsledku výrazne znížiť vaše náklady na bývanie. Oplatí sa investovať napríklad do úsporných spotrebičov, do nových sietí a rozvodov, ale aj do kvalitných okien, do zateplenia či do moderných technológií vykurovania. Hoci si na úvod budete musieť zobrať pôžičku na rekonštrukciu, v konečnom dôsledku výrazne ušetríte na prevádzke.

#5 Môžete začať rekonštruovať hneď

Pôžička na rekonštrukciu so sebou prináša ešte jednu veľkú výhodu. Nemusíte čakať, kým sa vám podarí vytvoriť dostatočne veľkú rezervu, aby ste mohli začať s úpravami vášho domu či bytu. Zdravšie, novšie a úspornejšie prostredie  si môžete začať užívať prakticky hneď

Pôžička na rekonštrukciu - aké máte možnosti? 

Ak na rekonštrukciu nepostačujú vaše úspory, na výber máte hneď niekoľko finančných produktov. K najčastejšie využívaným bankovým pôžičkám patria najmä hypotekárny úver, stavebný úver a spotrebný úver. Pokiaľ ide o menšie rekonštrukcie, máte možnosť siahnuť aj po nebankových pôžičkách, tie sú však spravidla oveľa drahšie, a drahšie by vás teda vyšla aj vaša rekonštrukcia. V prípade, že na financovanie plánovanej rekonštrukcie potrebujete vyššiu sumu, spravidla najvýhodnejšia býva hypotéka - či už účelová alebo bezúčelová. Najjednoduchšie a najrýchlejšie si vybavíte spotrebný úver, avšak zaplatíte zaň oveľa vyššiu úrokovú sadzbu a peniaze si môžete požičať na maximálne 8 rokov. Stavebný úver bude vhodným riešením v prípade, že si na stavebnom sporení šetríte už niekoľko rokov. Môžete ho splácať dlhšie, a váš mesačný rozpočet teda zaťaží menej ako spotrebný úver. Zaujímavou alternatívou pre mladomanželov môže byť aj mladomanželská pôžička na rekonštrukciu, ktorú poskytuje Štátny fond rozvoja bývania. Získate ju v prípade, že potrebujete zrekonštruovať byť starší ako 10 rokov, obaja máte vek do 35 rokov a spĺňate ďalšie podmienky týkajúce sa výšky príjmu stanovených fondom. 

Možností je teda hneď niekoľko. Aby ste si mohli vybrať naozaj tú najlepšiu pôžičku, podmienky jednotlivých finančných inštitúcií si dôkladne porovnajte. Prepočítajte si náklady na rekonštrukciu, spočítajte vaše úspory a zvážte, či chcete nehnuteľnosť zakladať. To všetko vás pri výbere vhodnej pôžičky na rekonštrukciu ovplyvní.  

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.