Mladý pár a rekonštrukcia bytu

5 dôvodov, prečo požiadať o pôžičku na rekonštrukciu bytu či domu

Rekonštrukcia bytu či domu je jedným z tých rozhodnutí, ktoré sa ťažko rodia, ešte ťažšie realizujú, ale prinášajú dlhoročné benefity. Rekonštrukcia však v dnešnej dobe nie je ani zďaleka lacná záležitosť. Prečo je práve pôžička jedným z najlepších spôsobov, ako ju financovať?

Samotnej rekonštrukcii nehnuteľnosti zväčša predchádza dlhodobá túžba po krajšom či komfortnejšom bývaní. Nehovoríme pritom o rozmare. Kvalita bývania sa v skutočnosti zásadne podpisuje na kvalite nášho života. Dôležitá pritom nie je len funkčnosť, ale aj estetika interiéru. 

Nie každý má však našetrených dostatok peňažných prostriedkov, aby sa mohol do takejto rekonštrukcie pustiť. V tom prípade prichádza do úvahy pôžička na rekonštrukciu, ktorá so sebou prináša hneď niekoľko benefitov

#1 Neutratíte všetky úspory

Financovať rekonštrukciu z vlastného vrecka znie ako ideálne riešenie. Má to však jeden zásadný háčik. Rekonštrukcia sa spravidla o nejakú tú čiastku predraží. Odporúča sa počítať s navýšením rozpočtu o 20 % v porovnaní s vyčíslenou investíciou ceny prác a materiálu. Tieto neočakávané výdavky v tom lepšom prípade poriadne okresajú vašu železnú rezervu a v tom horšom úplne preskočia vaše možnosti. V každom prípade sa rekonštrukcia stane nočnou morou s koncom v nedohľadne.

Vybavovať pôžičku, bývať v nedorobenom byte a mať prázdny účet zďaleka nie je zábava. Z tohto dôvodu  sa oplatí myslieť aj na nepredvídateľné situácie a pokryť náklady na rekonštrukciu už vopred pôžičkou. Úspory si môžete ponechať na výdavky, s ktorými ste nepočítali a zaručene sa objavia.

#2 Môžete si dovoliť kvalitnú rekonštrukciu

Ako sa hovorí, nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Mnohí majitelia nehnuteľností v snahe prefinancovať rekonštrukciu z vlastného vrecka šetria na nesprávnych miestach. Ako iste viete, lacné je málokedy dobré a v konečnom dôsledku sa vám snaha ušetriť môže niekoľkonásobne vrátiť. 

Neoplatí sa šetriť na kvalite materiálu, práce a povedzme si úprimne, ani na realizácií svojich predstáv. Môže sa vám totiž stať, že skončíte s prázdnym účtom a s bytom, aký ste nechceli. Z dlhodobého hľadiska je bezpochyby rozumnejšie navýšiť svoje možnosti pôžičkou a investovať do kvality, ktorú rokmi iste oceníte.

#3 Zachováte si dobré vzťahy s rodinou a s priateľmi

Bezúročná pôžička od rodiny či známych sa môže na prvý pohľad javiť ako výborné riešenie. Navýšite si rozpočet na rekonštrukciu, nebude vás to nič stáť a peniaze postupne vrátite. Spravidla to však neprebieha takto hladko. Ak sa dostanete do finančnej tiesne a nebudete vedieť svoje záväzky naplniť, budete mať výhodne zrekonštruovaný byt, ale prídete o dobré vzťahy. Problém nastáva aj v situácii, keď sa dostane do finančnej tiesne váš veriteľ. V tom prípade spravidla žiada okamžité vrátenie úveru a vás dostane do nezávideniahodnej situácie.

#4 Budete mať nižšie náklady na bývanie

Vyššia vstupná investícia do kvalitnej rekonštrukcie môže v konečnom dôsledku výrazne znížiť vaše náklady na bývanie. Oplatí sa investovať napríklad do úsporných spotrebičov, do nových sietí a rozvodov, ale aj do kvalitných okien, do zateplenia či do moderných technológií vykurovania. Hoci si na úvod budete musieť zobrať pôžičku na rekonštrukciu, v konečnom dôsledku výrazne ušetríte na prevádzke.

#5 Môžete začať rekonštruovať hneď

Pôžička na rekonštrukciu so sebou prináša ešte jednu veľkú výhodu. Nemusíte čakať, kým sa vám podarí vytvoriť dostatočne veľkú rezervu, aby ste mohli začať s úpravami vášho domu či bytu. Zdravšie, novšie a úspornejšie prostredie  si môžete začať užívať prakticky hneď

Pôžička na rekonštrukciu - aké máte možnosti? 

Ak na rekonštrukciu nepostačujú vaše úspory, na výber máte hneď niekoľko finančných produktov. K najčastejšie využívaným bankovým pôžičkám patria najmä hypotekárny úver, stavebný úver a spotrebný úver. Pokiaľ ide o menšie rekonštrukcie, máte možnosť siahnuť aj po nebankových pôžičkách, tie sú však spravidla oveľa drahšie, a drahšie by vás teda vyšla aj vaša rekonštrukcia. V prípade, že na financovanie plánovanej rekonštrukcie potrebujete vyššiu sumu, spravidla najvýhodnejšia býva hypotéka - či už účelová alebo bezúčelová. Najjednoduchšie a najrýchlejšie si vybavíte spotrebný úver, avšak zaplatíte zaň oveľa vyššiu úrokovú sadzbu a peniaze si môžete požičať na maximálne 8 rokov. Stavebný úver bude vhodným riešením v prípade, že si na stavebnom sporení šetríte už niekoľko rokov. Môžete ho splácať dlhšie, a váš mesačný rozpočet teda zaťaží menej ako spotrebný úver. Zaujímavou alternatívou pre mladomanželov môže byť aj mladomanželská pôžička na rekonštrukciu, ktorú poskytuje Štátny fond rozvoja bývania. Získate ju v prípade, že potrebujete zrekonštruovať byť starší ako 10 rokov, obaja máte vek do 35 rokov a spĺňate ďalšie podmienky týkajúce sa výšky príjmu stanovených fondom. 

Možností je teda hneď niekoľko. Aby ste si mohli vybrať naozaj tú najlepšiu pôžičku, podmienky jednotlivých finančných inštitúcií si dôkladne porovnajte. Prepočítajte si náklady na rekonštrukciu, spočítajte vaše úspory a zvážte, či chcete nehnuteľnosť zakladať. To všetko vás pri výbere vhodnej pôžičky na rekonštrukciu ovplyvní.  

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali.