budík

Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

10. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

Čo je inflácia a ako sa zisťuje? 

Inflácia označuje v národnom hospodárstve všeobecný nárast cien ekonomických statkov, čo má za následok  zníženie kúpnej sily peňazí. V praxi je inflácia prejavom ekonomickej nerovnováhy. Znamená to, že pri zvýšenej inflácii sa dá napríklad za 1 euro kúpiť menej ako v minulosti, pretože má menšiu hodnotu ako predtým.

Inflácia teda ovplyvňuje hodnotu peňazí každého z nás. Znamená znehodnotenie peňazí, ktoré spôsobuje všeobecný nárast cien. Inflácia môže vzniknúť ako:

 • dopytová inflácia -  dôsledok rastu príjmov obyvateľov, vďaka ktorému ľudia nakupujú viac a zvyšuje sa dopyt po tovaroch a službách, alebo ako

 • nákladová inflácia - vzniká na strane ponuky, keď sa zvýšia ceny surovín, energií či miezd. 

Možno vás bude zaujímať, ako sa vlastne inflácia zisťuje. Miera inflácie sa zisťuje na základe zmeny cien tovarov, ktoré obsahuje spotrebný kôš typický pre danú krajinu. Je to vlastne nákupný košík obsahujúci niekoľko stoviek tovarov a služieb, ktoré domácnosti nakupujú najčastejšie. Sú to nielen potraviny a oblečenie, ale aj elektrina, pohonné hmoty, bankové služby a podobne. Cena tohto koša v určitom mesiaci roka sa porovná s jeho cenou v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, čím sa zistí miera inflácie. Podľa toho, aká je táto miera vysoká, inflácia sa vyhodnotí ako mierna (1 - 9 %), cválajúca (10 - 1000 %) alebo ako hyperinflácia (nad 1000 %).  

Inflácia na Slovensku v roku 2021

Podľa najnovších štatistík Štatistického úradu SR dosiahla inflácia na Slovensku v roku 2021 hodnotu 3,2 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 9 rokov. V minulom roku rástli ceny ešte rýchlejšie, ako predpokladali analytici. Môže za to najmä vysoký rast spotrebiteľských cien v druhom polroku 2021. 

Ceny pritom vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša, výrazne však narástli najmä ceny pohonných látok (v priemere o 17,3 %). Prekvapivo málo, naopak, stúpli výdavky za bývanie a energie len o 1,3 %, čo je menej ako za predošlé tri roky. 

Rast inflácie, samozrejme, nie je len záležitosťou Slovenska. Ceny rastú rýchlejšie ako predtým celosvetovo, a to v dôsledku pandemických opatrení a rýchleho znovuotvárania sa hospodárstva. Ľudia odkladali spotrebu počas pandémie, to však dobehnú a dodávatelia môžu na základe zvýšeného dopytu zvyšovať ceny. Ekonomika je však pandémiou veľmi zasiahnutá a súvisiace problémy s dodávateľskými reťazcami sa opäť premietajú do vyšších cien. 

Hoci odborníci tvrdia, že inflácia v takejto miere je pre ekonomiku prospešná, z hľadiska osobných financií to tak ružovo nevyzerá. Navyše nie je isté, či inflácia v priebehu budúceho roka klesne alebo jej rast bude pokračovať. Tak či onak, vzhľadom na pôsobenie inflácie v dlhodobom horizonte v každom prípade potrebujeme hľadať spôsoby, ako sa pred ňou ochrániť. Dá sa to vôbec?   

Dá sa pred infláciou ochrániť? 

Áno. Aj vy sami máte možnosť proti inflácii bojovať, a zabrániť tak tomu, aby vaše peniaze strácali hodnotu. Ak by ste napríklad svoje peniaze nechali na bežnom účte, ktorý je úročený len minimálnym percentom, inflácia spôsobuje, že peniaze na tomto účte sa znehodnocujú. 

Investujte voľné peňažné prostriedky

Riešením je investovanie finančných prostriedkov tak, aby bolo zhodnotenie vašich peňazí vyššie, ako je miera inflácie. 

Jednou z možností, ako prísť k očakávanému zhodnoteniu, je investovanie do podielových fondov, ktoré na finančných trhoch dosahujú lepšie výnosy ako bežné vkladové produkty. Za najlepšiu  ochranu proti inflácii  sa považujú akcie, keďže ponúkajú najvyšší dlhodobý výnos. Práve tento spôsob je v poslednom období považovaný za jednu z najvýnosnejších foriem zhodnocovania finančných prostriedkov. Výber investičných produktov však dôsledne zvážte a poraďte sa aj so skúsenými odborníkmi. Je veľmi dôležité vyberať produkt nielen podľa jeho výnosnosti, ale aj s ohľadom na jeho rizikovosť. 

Ak sa zdá tento spôsob zložitý, môžete začať investičným sporením. V tomto prípade vás podporí banka alebo iná finančná inštitúcia, ktorá za vás prevezme manažment fondov a rozloženie rizika. Aby ste mohli potenciál investičného sporenia plne využiť, teda nemusíte patriť ku skúseným investorom.

Na bežnom účte vám musí, samozrejme, zostať dostatočne vysoká rezerva na financovanie neočakávaných udalostí. Úspory navyše však treba rozumne investovať. 


Vezmite si hypotéku

Nie, to nie je vtip. Inflácia totiž v tomto prípade znamená určitú výhodu. Ak je totiž úrok nižší ako inflácia - čo momentálne vzhľadom na nízke úrokové miery hypoték  a vyššiu mieru inflácie platí - váš úver sa zmenšuje rýchlejšie, ako sú celkové náklady na úver a reálna hodnota splátky úveru vďaka inflácii vlastne klesá. Podmienkou však je, aby rástol aj váš príjem a zafixovali si úrokovú sadzbu na dostatočne dlhú dobu. 


Za peniaze, ktoré ste si požičali, si dnes vďaka inflácii môžete kúpiť viac ako o niekoľko rokov. Hodnota vašej nehnuteľnosti sa bude časom zvyšovať, ale váš dlh voči banke bude klesať. Takýmto spôsobom môžete len získať.  

Pokiaľ teda máte nejaké úspory, nenechávajte ich ležať pod vankúšom alebo na bežnom účte. Takéto peniaze sú totiž najstratovejšie. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • žena sediaca za počítačom
  11. marca 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, ak v práci spôsobíte škodu? Ochráni vás poistenie

  Spôsobiť škodu zamestnávateľovi je nielen nepríjemné, ale môže byť aj drahé. Ideálnym riešením, ako predchádzať problémom so spôsobením škôd zamestnávateľovi, je poistenie. Aké máte možnosti? Aké škody takéto poistenie kryje a koľko vás bude stáť? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

 • Zamestnanci vo firme
  05. marca 2022|Silvia Múdra
  Hmotná zodpovednosť zamestnanca: Čo by ste mali vedieť

  Hmotná zodpovednosť zamestnanca je pojem, s ktorým sa v oblasti pracovno-právnych vzťahov stretávame bežne. Čo však tento výraz presne znamená? Aký je rozdiel medzi hmotnou a všeobecnou zodpovednosťou zamestnanca? Na čo si treba dávať pozor a kedy hmotná zodpovednosť zaniká? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.