budík

Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

10. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

Čo je inflácia a ako sa zisťuje? 

Inflácia označuje v národnom hospodárstve všeobecný nárast cien ekonomických statkov, čo má za následok  zníženie kúpnej sily peňazí. V praxi je inflácia prejavom ekonomickej nerovnováhy. Znamená to, že pri zvýšenej inflácii sa dá napríklad za 1 euro kúpiť menej ako v minulosti, pretože má menšiu hodnotu ako predtým.

Inflácia teda ovplyvňuje hodnotu peňazí každého z nás. Znamená znehodnotenie peňazí, ktoré spôsobuje všeobecný nárast cien. Inflácia môže vzniknúť ako:

 • dopytová inflácia -  dôsledok rastu príjmov obyvateľov, vďaka ktorému ľudia nakupujú viac a zvyšuje sa dopyt po tovaroch a službách, alebo ako

 • nákladová inflácia - vzniká na strane ponuky, keď sa zvýšia ceny surovín, energií či miezd. 

Možno vás bude zaujímať, ako sa vlastne inflácia zisťuje. Miera inflácie sa zisťuje na základe zmeny cien tovarov, ktoré obsahuje spotrebný kôš typický pre danú krajinu. Je to vlastne nákupný košík obsahujúci niekoľko stoviek tovarov a služieb, ktoré domácnosti nakupujú najčastejšie. Sú to nielen potraviny a oblečenie, ale aj elektrina, pohonné hmoty, bankové služby a podobne. Cena tohto koša v určitom mesiaci roka sa porovná s jeho cenou v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, čím sa zistí miera inflácie. Podľa toho, aká je táto miera vysoká, inflácia sa vyhodnotí ako mierna (1 - 9 %), cválajúca (10 - 1000 %) alebo ako hyperinflácia (nad 1000 %).  

Inflácia na Slovensku v roku 2021

Podľa najnovších štatistík Štatistického úradu SR dosiahla inflácia na Slovensku v roku 2021 hodnotu 3,2 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 9 rokov. V minulom roku rástli ceny ešte rýchlejšie, ako predpokladali analytici. Môže za to najmä vysoký rast spotrebiteľských cien v druhom polroku 2021. 

Ceny pritom vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša, výrazne však narástli najmä ceny pohonných látok (v priemere o 17,3 %). Prekvapivo málo, naopak, stúpli výdavky za bývanie a energie len o 1,3 %, čo je menej ako za predošlé tri roky. 

Rast inflácie, samozrejme, nie je len záležitosťou Slovenska. Ceny rastú rýchlejšie ako predtým celosvetovo, a to v dôsledku pandemických opatrení a rýchleho znovuotvárania sa hospodárstva. Ľudia odkladali spotrebu počas pandémie, to však dobehnú a dodávatelia môžu na základe zvýšeného dopytu zvyšovať ceny. Ekonomika je však pandémiou veľmi zasiahnutá a súvisiace problémy s dodávateľskými reťazcami sa opäť premietajú do vyšších cien. 

Hoci odborníci tvrdia, že inflácia v takejto miere je pre ekonomiku prospešná, z hľadiska osobných financií to tak ružovo nevyzerá. Navyše nie je isté, či inflácia v priebehu budúceho roka klesne alebo jej rast bude pokračovať. Tak či onak, vzhľadom na pôsobenie inflácie v dlhodobom horizonte v každom prípade potrebujeme hľadať spôsoby, ako sa pred ňou ochrániť. Dá sa to vôbec?   

Dá sa pred infláciou ochrániť? 

Áno. Aj vy sami máte možnosť proti inflácii bojovať, a zabrániť tak tomu, aby vaše peniaze strácali hodnotu. Ak by ste napríklad svoje peniaze nechali na bežnom účte, ktorý je úročený len minimálnym percentom, inflácia spôsobuje, že peniaze na tomto účte sa znehodnocujú. 

Investujte voľné peňažné prostriedky

Riešením je investovanie finančných prostriedkov tak, aby bolo zhodnotenie vašich peňazí vyššie, ako je miera inflácie. 

Jednou z možností, ako prísť k očakávanému zhodnoteniu, je investovanie do podielových fondov, ktoré na finančných trhoch dosahujú lepšie výnosy ako bežné vkladové produkty. Za najlepšiu  ochranu proti inflácii  sa považujú akcie, keďže ponúkajú najvyšší dlhodobý výnos. Práve tento spôsob je v poslednom období považovaný za jednu z najvýnosnejších foriem zhodnocovania finančných prostriedkov. Výber investičných produktov však dôsledne zvážte a poraďte sa aj so skúsenými odborníkmi. Je veľmi dôležité vyberať produkt nielen podľa jeho výnosnosti, ale aj s ohľadom na jeho rizikovosť. 

Ak sa zdá tento spôsob zložitý, môžete začať investičným sporením. V tomto prípade vás podporí banka alebo iná finančná inštitúcia, ktorá za vás prevezme manažment fondov a rozloženie rizika. Aby ste mohli potenciál investičného sporenia plne využiť, teda nemusíte patriť ku skúseným investorom.

Na bežnom účte vám musí, samozrejme, zostať dostatočne vysoká rezerva na financovanie neočakávaných udalostí. Úspory navyše však treba rozumne investovať. 


Vezmite si hypotéku

Nie, to nie je vtip. Inflácia totiž v tomto prípade znamená určitú výhodu. Ak je totiž úrok nižší ako inflácia - čo momentálne vzhľadom na nízke úrokové miery hypoték  a vyššiu mieru inflácie platí - váš úver sa zmenšuje rýchlejšie, ako sú celkové náklady na úver a reálna hodnota splátky úveru vďaka inflácii vlastne klesá. Podmienkou však je, aby rástol aj váš príjem a zafixovali si úrokovú sadzbu na dostatočne dlhú dobu. 


Za peniaze, ktoré ste si požičali, si dnes vďaka inflácii môžete kúpiť viac ako o niekoľko rokov. Hodnota vašej nehnuteľnosti sa bude časom zvyšovať, ale váš dlh voči banke bude klesať. Takýmto spôsobom môžete len získať.  

Pokiaľ teda máte nejaké úspory, nenechávajte ich ležať pod vankúšom alebo na bežnom účte. Takéto peniaze sú totiž najstratovejšie. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.