žena sediaca za počítačom

Čo robiť, ak v práci spôsobíte škodu? Ochráni vás poistenie

11. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Spôsobiť škodu zamestnávateľovi je nielen nepríjemné, ale môže byť aj drahé. Ideálnym riešením, ako predchádzať problémom so spôsobením škôd zamestnávateľovi, je poistenie. Aké máte možnosti? Aké škody takéto poistenie kryje a koľko vás bude stáť? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

Zodpovednosť zamestnanca za škodu

V rámci pracovno-právneho vzťahu zodpovedáte zamestnávateľovi za akúkoľvek škodu spôsobenú pri výkone práce.  Môže to byť napríklad strata zverených predmetov, poškodenie alebo zničenie majetku zamestnávateľa a mnohé ďalšie. Za škodu pritom svojmu zamestnávateľovi zodpovedáte podľa typu zamestnaneckého pomeru až do výšky troj- až štvornásobku priemernej mesačnej mzdy

Poistenie zodpovednosti za škodu - čo by ste mali vedieť?

V prípade, že svojmu zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi spôsobíte škodu, za ktorú budete zodpovedať, poistnú ochranu vám poskytne poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu.  Toto poistenie pokrýva škody až do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy, ak ide o napríklad o škody na zverenom motorovom vozidle alebo iných veciach (napríklad služobnom mobile či počítači), škody spôsobené chybne vykonanou prácou, poškodenie tovaru pri manipulácii a ďalšie.   


Poistenie je vhodné pre všetky povolania a všetky typy zamestnaneckých pomerov(pracovný, štátnozamestnanecký, služobný alebo obdobný pomer), ale aj pre zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - pre tých však v niektorých poisťovniach platia výluky. Poistenie nie je spravidla možné dojednať ani pre zamestnancov, ktorí pre zamestnávateľa vykonávajú práce na základe živnosti.   


Toto poistenie si môžete uzatvoriť ako zamestnanec sám alebo to môže urobiť aj zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov. Ten má možnosť uzavrieť poistenie aj vo forme skupinového poistenia, čo je spravidla možné pri skupinách nad 5 osôb.

Ako si vybrať vhodné poistenie? 

Podobne, ako u iných poistných produktov, aj podmienky poistenia zodpovednosti za škodu sa v jednotlivých poisťovniach odlišujú. Rozdiely sa týkajú najmä rozsahu poistného krytia, výluk z poistenia i samotnej ceny. 


Vo všeobecnosti však poistenie zodpovednosti zamestnanca kryje škody spôsobené vlastným zavinením na živote, zdraví a hmotnom majetku. V závislosti od podmienok konkrétnej poisťovne sa dajú poistiť aj škody spôsobené chybne vykonanou prácou alebo službou, škody na dopravovaných veciach alebo škody na zverenom motorovom vozidle. Naopak, kryté nie sú spravidla také typy škôd, ktoré zamestnanec spôsobil úmyselne alebo v dôsledku nedbanlivosti.


Cena sa totiž odvíja od viacerých faktorov - napríklad od rizikovej skupiny vášho povolania, predmetov krytia poistenia, výšky poistnej sumy a spoluúčasti, územnej platnosti a ďalších. Dojednaná poistná suma by pritom mala zodpovedať maximálnej výške škody, teda štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku. 


Poistenie zodpovednosti za škodu - produkty vybraných poisťovní

Vybrali sme pre vás tri produkty poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré sa navzájom odlišujú poistnými sumami, krytím i cenami za poistné. Pre orientačný výpočet cenysme použili príklad zamestnanca v pracovnom pomere, pracujúceho ako dokladač tovaru s hrubým príjmom 800 € mesačne, ktorý nemá k dispozícii služobné vozidlo. 

Poisťovňa Uniqa

Poistenie zodpovednosti zamestnanca v poisťovni Uniqa kryje škody spôsobené vlastným zavinením na živote, zdraví a hmotnom majetku. Poistiť sa môžete na maximálnu sumu 15 000 €, a to so spoluúčasťou 10 % z každej škody. Pripoistiť si môžete aj škodu spôsobenú na motorovom vozidle zamestnávateľa. 


Poistenie v Uniqe sa vzťahuje na rôzne typy zamestnaní, ale nie je ho možné dojednať pre zamestnancov pracujúcich na živnosť alebo na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Poistenie sa dá uzavrieť s územnou platnosťou na Slovensku, v Českej republike alebo v štátoch EÚ. 


Výšku poistného si môžete vypočítať pomocou kalkulačky na stránke poisťovne a poistné môžete uzavrieť aj online. Náš vzorový zamestnanec by za plné krytie zahŕňajúce škody spôsobené zamestnávateľovi, krytie vadnej práce a škody na prepravovaných veciach a tovare, v hodnote 3 200 € a s územnou platnosťou na Slovensku zaplatil ročne 51,84 €, pričom spoluúčasť je 10 % (min. 16,60 €). 

Poisťovňa Allianz 

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania v poisťovni  Allianz   sa vzťahuje aj na zamestnancov - dohodárov. Poistenie platí na celom území Európy s možnosťou rozšíriť platnosť na celý svet. Poistiť si môžete aj škody na zverenom motorovom vozidle, škody spôsobené chybne vykonanou prácou alebo škody na dopravovaných veciach.


Poistenie je možné uzavrieť na sumu od 1 500 do 50 000 €. Pri vyššej spoluúčasti poskytuje poisťovňa zľavu na poistnom. Výšku poistného si opäť môžete overiť prostredníctvom online kalkulačky


Podľa vyššie uvedeného orientačného výpočtu ceny by náš dokladač tovaru zaplatil v poisťovni ročné poistné 58,56 €, ide však len o krytie samotnej škody spôsobenej zamestnávateľovi. Za krytie vadnej práce a škôd na dopravovaných veciach je potrebné si priplatiť. 

Poisťovňa Wüstenrot

Poisťovňa Wüstenrot ponúka poistenie zodpovednosti za škodu do výšky 14 000 €. Poistenie sa poskytuje pre všetkých zamestnancov vrátane dohodárov. Poistenie s platnosťou v celej Európe je vhodné aj pre vodičov z povolania a zaujímavá je tiež možnosť pripoistenia právnej ochrany. Na orientačný výpočet poistného slúži online kalkulačka na stránke poisťovne. 


Ročné poistné so základným krytím vychádza v tejto poisťovni pre nášho vzorového zamestnanca na 36,8 €. Ráta sa pritom so spoluúčasťou 10 %, minimálne vo výške 33 €. Za poistenie motorového vozidla alebo pracovného stroja si treba priplatiť. 

Malá rada na záver

Aby ste si spomedzi ponúk poisťovní vybrali naozaj to najvýhodnejšie poistenie, poistné produkty si najskôr porovnajte. Nevšímajte si však len cenu, ale aj rozsah poistného krytia a výluky týkajúce sa poistenia. A čo je dôležité, uzavretie poistenia online vám môže ušetriť až polovicu nákladov.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.