Poistenie zodpovednosti zamestnanca
Prinášame vám odpovede k najčastejším otázkam vo veci poistenia zodpovednosti zamestnanca.
Často kladené otázky
Kedy zamestnanec zodpovedá za škodu?
Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie s výnimkou schodku na zverených hodnotách a straty zverených predmetov.
Ako zamestnanec zodpovedáte svojmu zamestnávateľovi za akúkoľvek škodu, spôsobenú pri výkone svojej práce - najmä za poškodenie či zničenie majetku zamestnávateľa, stratu zverených predmetov, chybne vykonanú prácu a podobne. Ak pracujete u zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy, svojmu zamestnávateľovi zodpovedáte za škodu do výšky 4-násobku priemernej mesačnej mzdy.
Podľa ustanovení Zákonníka práce zodpovedá zamestnanec zamestnávateľovi za škodu, ktorú spôsobil:
zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním,
úmyselným konaním proti dobrým mravom,
schodkom na zverených hodnotách, ktoré je povinný vyúčtovať - na základe dohody o hmotnej zodpovednosti za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu a ďalšie hodnoty,
stratou zverených predmetov - teda nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov a iných podobných predmetov,
neoznámením hrozby vzniku škody zamestnávateľovi alebo tým, že vedome nezabránil jej vzniku, hoci by mu nebránili vážne prekážky.
Poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu vám poskytne poistnú ochranu v prípade, ak vášmu zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh, resp. v priamej súvislosti s nimi spôsobíte škodu, za ktorú budete zodpovedať. Poistenie si môžete uzatvoriť ako zamestnanec sám alebo to môže urobiť aj zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov.
Čo je dohoda o hmotnej zodpovednosti?
Dohoda o hmotnej zodpovednosti je písomná zmluva, na základe ktorej zamestnanec na seba preberá zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh a obrat, ktoré je povinný vyúčtovať. Na základe uzatvorenia tejto dohody zamestnanec zodpovedá zamestnancovi za škodu, ak na predmetných hodnotách vznikne schodok.
Aký je rozsah a spôsob náhrady škody?
Ak to zamestnávateľ od zamestnanca požaduje, zamestnanec zodpovedný za škodu je povinný:
nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu v peniazoch alebo
odstrániť škodu uvedením do predchádzajúceho stavu, ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.
Náhrada škody sa odvíja podľa toho, o aké zavinenie škody ide:
škoda spôsobená z nedbanlivosti - nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu - to neplatí, ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo iných látok. Zamestnanec, ktorý zodpovedá za schodok alebo za stratu predmetov, je povinný nahradiť schodok alebo stratu v plnej sume;
škoda spôsobená úmyselne - zamestnávateľ môže okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku.
Kedy zamestnanec nenesie žiadnu zodpovednosť?
Zamestnanec zamestnávateľovi nezodpovedá za škodu:
ktorú spôsobil pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi alebo nebezpečenstva priamo ohrozujúceho život alebo zdravie, ak tento stav sám úmyselne nevyvolal, a ak si pritom počínal spôsobom primeraným okolnostiam,
ktorá vyplýva z podnikateľského rizika.
Zamestnanec, ktorý je postihnutý duševnou poruchou, zodpovedá za škodu ním spôsobenú, len ak je schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť následky svojho konania, v opačnom prípade za škodu nezodpovedá.
Čo kryje poistenie zodpovednosti zamestnanca?
Poistenie zodpovednosti za škody spôsobené zamestnávateľovi vám poskytne poistnú ochranu v prípade, ak svojmu zamestnávateľovi spôsobíte pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti škodu, za ktorú budete zodpovedať.
Rozsah poistného krytia jednotlivých poisťovniach sa môže líšiť, vo všeobecnosti však poistenie zodpovednosti zamestnanca kryje škody spôsobené vlastným zavinením na živote, zdraví a hmotnom majetku. V závislosti od podmienok konkrétnej poisťovne sa dajú poistiť aj škody spôsobené chybne vykonanou prácou alebo službou, škody na dopravovaných veciach alebo škody na zverenom motorovom vozidle. Naopak, kryté nie sú spravidla také typy škôd, ktoré zamestnanec spôsobil úmyselne alebo v dôsledku nedbanlivosti.
Kto uzatvára poistenie zodpovednosti zamestnanca?
Poistenie si môže uzatvoriť zamestnanec sám alebo aj zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov. Zamestnávateľ má možnosť uzavrieť poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu aj vo forme skupinového poistenia, čo je spravidla možné pri skupinách nad 5 osôb.
Od čoho závisí cena poistenia?
Cena poistenia zodpovednosti za škodu v tej-ktorej poisťovni závisí od niekoľkých faktorov:
riziková skupina zamestnanca - zohľadňuje, aké je povolanie zamestnanca a aký druh činnosti vykonáva,
krytie škôd spôsobených chybne odvedenou prácou alebo službou,
krytie škôd na prepravovanom tovare,
krytie škôd spôsobených na služobnom vozidle a podobne.
Dojednaná poistná suma, od ktorej sa odvíja výška poistného, by mala zodpovedať maximálnej výške škody, ktorú môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, teda troj- až štvornásobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca. V závislosti od toho, ktorým faktorom prisúdi poisťovňa najvyššiu váhu, závisí aj cena poistenia.
Pre aké povolania je poistenie zodpovednosti zamestnanca vhodné?
Poistenie sa spravidla vzťahuje na všetky povolania a všetky typy zamestnaneckých pomerov:
zamestnanecký pomer na základe pracovnej zmluvy podľa Zákonníka práce - práca v súkromnom sektore
štátnozamestnanecký pomer na základe pracovnej zmluvy - štátni zamestnanci, práca vo verejnom záujme
služobný pomer - štátni zamestnanci v služobnom pomere, napr. príslušníci policajného zboru
práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.
Poistenie spravidla nie je možné dojednať pre zamestnancov, ktorí pre zamestnávateľa pracujú na základe živnosti. V niektorých poisťovniach platia aj výluky na zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.