poskytnutie uveru

Ako zistím, či dostanem úver? Máme pre vás odpoveď

24. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Možno ste sa ocitli v situácii, keď vám banka odmietla žiadosť o úver. Ako zistíte, či dostanete úver? Táto otázka trápi stále viac a viac ľudí. Prezradíme vám, ktorým omylom by ste sa mali oblúkom vyhnúť a ako získať úver bez akýchkoľvek komplikácií.

Prečo vám banky zamietnu úver?

Ak to zoberieme z globálneho hľadiska, banky či nebankovky sa snažia vyhovieť potrebám klientov. Nie je to možné vo všetkých prípadoch. Vďaka tomu, že vám banka zamietne úver, chráni samú seba. Nechce, aby jej klient nesplácal úver načas, prípadne ho nesplácal vôbec. 

Každý zamietnutý úver má svoje opodstatnenie. V prípade, že je dôvodom zamietnutia maličká chyba v žiadosti, poskytovateľ vás vyzve k náprave. Ak je ale dôvod o čosi vážnejší, poskytovatelia majú v rámci zákona o spotrebných úveroch povinnosť informovať  vás o dôvode odmietnutia.

Pri už vzniknutom odmietavom stanovisku vám môžu poskytnúť alternatívne riešenie.

Dôvody, prečo bol váš úver zamietnutý

Popri samotnom posúdení žiadosti o úver si každý poskytovateľ uplatní rozličné podmienky. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne. Je preto nesmierne náročné určiť presnosť kritérií, v rámci ktorých bude vaša žiadosť posúdená.

Veľmi častými príčinami odmietnutia úveru sú:

 • dlhy,

 • nízky príjem,

 • osobný bankrot a exekúcia,

 • negatívny záznam v registri,

 • množstvo starších úverov.

Banky, ale aj nebankové organizácie, kontrolujú najmä úverový register. Okrem toho kontrolujú aj:

 • výšku vášho príjmu,

 • výšku možných dlhov v sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 


Problém nastáva v okamihu, keď máte mnoho negatívnych záznamov v úverovom registri. Neznamená to ale, že spôsobia automatické zamietnutie žiadosti o úver.

úver zamietnutý

Preverte váš online úverový register

Ak chcete zistiť, či máte nárok na získanie úveru, môžete ho preveriť rýchlo a jednoducho online. Urobte tak v prípade, ak aj napriek odmietavému stanovisku banky nepoznáte žiadne negatívne záznamy, ktoré by sa mohli nachádzať v registri.

Je možné, že ste sa doň dostali aj vďaka dlhu, na ktorý ste už úplne zabudli. V prípade, že ste meškali s vyplatením niektorej zo splátok, vedzte, že poskytovateľ k vám bude zhovievavý. Iným prípadom sú notorickí neplatiči, ktorí zabúdajú na svoje finančné záväzky.

Schvaľovanie úverov pre živnostníkov a podnikateľov

Ďalšou skupinou, ktorá to má pri schvaľovaní úverov veľmi jednoduché, sú živnostníci a podnikatelia. Ich žiadosti sú často odmietnuté kvôli krátkej dobe podnikateľských aktivít či daňovej optimalizácii.

Ak sa venujete podnikaniu menej než 1 rok alebo ste počas obdobia podnikania nestihli podať daňové priznanie, máte problém. Väčšina žiadostí o úver bude v tomto prípade zamietnutá, prípadne sa stretnete s viacerými obštrukciami.

Každý z týchto problémov sa dá jednoducho vyriešiť. Stačí, ak všetky vaše zostávajúce záväzky, ktoré blokujú snahu o požiadanie úveru, veľmi rýchlo splatíte. Ak aj máte mnoho starších finančných záväzkov a nemáte v nich žiaden prehľad, skúste konsolidáciu či refinancovanie.


TIP

Najlepšie bude, ak počkáte, kým bude vaše daňové priznanie riadne podané. Až potom budete môcť preukázať banke váš zárobok v horizonte uplynulého roka.

Predchádzajte zamietnutiu úveru

Ak vás banka či nebanková spoločnosť zamietne, nejde o nič príjemné. Zistili ste príčinu zamietnutia žiadosti o úver a je vo vašich silách túto prekážku čím skôr odstrániť z cesty? Ak je vaša odpoveď kladná, ste na tej najlepšej ceste, ako získať úver, ktorý bude veľmi rýchlo schválený. 

Okrem toho, že môžete odstrániť hlavný dôvod odmietnutia úveru, existujú aj iné možnosti, ako sa môžete dostať k financiám.

Podanie žiadosti v ďalšej banke 

Ak vám úver neschváli jedna banka, môžete o to požiadať druhú. Ide o jednoduché riešenie. Neúspech v jednej banke neznamená neúspech v druhej. Každý z poskytovateľov posudzuje rozdielne kritériá či parametre. Vyhýbajte sa však bezhlavému podávaniu žiadostí.


Vedeli ste, že…

… ďalšou alternatívou, ako zvýšiť šance na získanie úveru, je zvýšenie príjmu? Aj takto dokážete presvedčiť banku o tom, že vaše zárobky postačia na splatenie úveru. Potrebujete peniaze? Môžete pracovať na polovičný úväzok popri zamestnaní alebo na živnosť.

Znížte vaše výdavky

Inou možnosťou je zníženie záväzkov a výdavkov.  Poskytovatelia úverov pozerajú nielen výšku príjmov, ale aj výdavkov. Do tejto kategórie patria súkromné náklady na život či existujúce finančné záväzky.

Refinancujte

Ak vám nepomôže zbavenie sa maximálneho povoleného prečerpania na účte a máte množstvo finančných záväzkov, nápomocné môže byť refinancovanie.

Ide o konsolidáciu úverov, ktorá predstavuje zlúčenie mnohých úverových produktov do celku. Ak je refinancovanie pôžičiek nastavené správne, splácate jednu splátku namiesto viacerých. Plusom je, že ušetríte.

Ak podávate novú žiadosť, neklamte

Ak žiadate o úver, klamstvo sa nevypláca. Nesnažte sa preukazovať vyšší príjem, aký v skutočnosti máte.  Banka to rýchlo zistí, a to nielen prezeraním bežného účtu, ale aj potvrdením o reálnej výške vašich príjmov.

Nezatajujte iné finančné záväzky u ďalších bánk, leasingovým alebo nebankovým spoločnostiam. Okrem úverového registra banka využíva aj externé zdroje informácií, ktoré jej pomôžu získať informácie o dlhoch  alebo o zmeškaných splátkach.

Banky totiž okrem úverových registrov využívajú aj iné externé zdroje informácií, kde môžu nájsť vaše údaje o každej omeškanej splátke či dlhoch v poisťovniach.

Typy úverov

Úver alebo pôžička na čokoľvek

Potrebujete novú kúpeľňu, modernú kuchyňu či novú športovú výbavu? Podobný úver sa dá využiť takmer na všetko. Nikto totiž nepreveruje, čo si za peniaze kúpite. Aj v tomto prípade platí, aby ste si požičali s rozumom.

Úver na automobil

Auto je dnes bežnou súčasťou našich životov. Cesta autom do práce a domov je komfortná a ideálnejšia než hromadná doprava. Nezabudnite ani na havarijné poistenie.

Úver na podnikanie 

Ak máte podnikateľského ducha, vaše sny sa môžu splniť aj vďaka tomuto úveru. Presne táto pôžička vám pomôže v náročných začiatkoch.

Úver bez registra 

Úver bez registra získate iba vtedy, ak banka posúdi vašu bonitu. Ide o schopnosť splácať úver. Od banky to vyžaduje Národná banka Slovenska.

Zhrnutie

O úver žiadajte len v momente, ak ho dokážete splatiť. Ide o základné pravidlo finančnej gramotnosti. Ako dospelá svojprávna osoba by ste mali byť upozornení na všetky riziká či problémy, ktoré nesplatenie záväzkov obnáša.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.