poskytnutie uveru

Ako zistím, či dostanem úver? Máme pre vás odpoveď

24. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Možno ste sa ocitli v situácii, keď vám banka odmietla žiadosť o úver. Ako zistíte, či dostanete úver? Táto otázka trápi stále viac a viac ľudí. Prezradíme vám, ktorým omylom by ste sa mali oblúkom vyhnúť a ako získať úver bez akýchkoľvek komplikácií.

Prečo vám banky zamietnu úver?

Ak to zoberieme z globálneho hľadiska, banky či nebankovky sa snažia vyhovieť potrebám klientov. Nie je to možné vo všetkých prípadoch. Vďaka tomu, že vám banka zamietne úver, chráni samú seba. Nechce, aby jej klient nesplácal úver načas, prípadne ho nesplácal vôbec. 

Každý zamietnutý úver má svoje opodstatnenie. V prípade, že je dôvodom zamietnutia maličká chyba v žiadosti, poskytovateľ vás vyzve k náprave. Ak je ale dôvod o čosi vážnejší, poskytovatelia majú v rámci zákona o spotrebných úveroch povinnosť informovať  vás o dôvode odmietnutia.

Pri už vzniknutom odmietavom stanovisku vám môžu poskytnúť alternatívne riešenie.

Dôvody, prečo bol váš úver zamietnutý

Popri samotnom posúdení žiadosti o úver si každý poskytovateľ uplatní rozličné podmienky. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne. Je preto nesmierne náročné určiť presnosť kritérií, v rámci ktorých bude vaša žiadosť posúdená.

Veľmi častými príčinami odmietnutia úveru sú:

 • dlhy,

 • nízky príjem,

 • osobný bankrot a exekúcia,

 • negatívny záznam v registri,

 • množstvo starších úverov.

Banky, ale aj nebankové organizácie, kontrolujú najmä úverový register. Okrem toho kontrolujú aj:

 • výšku vášho príjmu,

 • výšku možných dlhov v sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 


Problém nastáva v okamihu, keď máte mnoho negatívnych záznamov v úverovom registri. Neznamená to ale, že spôsobia automatické zamietnutie žiadosti o úver.

úver zamietnutý

Preverte váš online úverový register

Ak chcete zistiť, či máte nárok na získanie úveru, môžete ho preveriť rýchlo a jednoducho online. Urobte tak v prípade, ak aj napriek odmietavému stanovisku banky nepoznáte žiadne negatívne záznamy, ktoré by sa mohli nachádzať v registri.

Je možné, že ste sa doň dostali aj vďaka dlhu, na ktorý ste už úplne zabudli. V prípade, že ste meškali s vyplatením niektorej zo splátok, vedzte, že poskytovateľ k vám bude zhovievavý. Iným prípadom sú notorickí neplatiči, ktorí zabúdajú na svoje finančné záväzky.

Schvaľovanie úverov pre živnostníkov a podnikateľov

Ďalšou skupinou, ktorá to má pri schvaľovaní úverov veľmi jednoduché, sú živnostníci a podnikatelia. Ich žiadosti sú často odmietnuté kvôli krátkej dobe podnikateľských aktivít či daňovej optimalizácii.

Ak sa venujete podnikaniu menej než 1 rok alebo ste počas obdobia podnikania nestihli podať daňové priznanie, máte problém. Väčšina žiadostí o úver bude v tomto prípade zamietnutá, prípadne sa stretnete s viacerými obštrukciami.

Každý z týchto problémov sa dá jednoducho vyriešiť. Stačí, ak všetky vaše zostávajúce záväzky, ktoré blokujú snahu o požiadanie úveru, veľmi rýchlo splatíte. Ak aj máte mnoho starších finančných záväzkov a nemáte v nich žiaden prehľad, skúste konsolidáciu či refinancovanie.


TIP

Najlepšie bude, ak počkáte, kým bude vaše daňové priznanie riadne podané. Až potom budete môcť preukázať banke váš zárobok v horizonte uplynulého roka.

Predchádzajte zamietnutiu úveru

Ak vás banka či nebanková spoločnosť zamietne, nejde o nič príjemné. Zistili ste príčinu zamietnutia žiadosti o úver a je vo vašich silách túto prekážku čím skôr odstrániť z cesty? Ak je vaša odpoveď kladná, ste na tej najlepšej ceste, ako získať úver, ktorý bude veľmi rýchlo schválený. 

Okrem toho, že môžete odstrániť hlavný dôvod odmietnutia úveru, existujú aj iné možnosti, ako sa môžete dostať k financiám.

Podanie žiadosti v ďalšej banke 

Ak vám úver neschváli jedna banka, môžete o to požiadať druhú. Ide o jednoduché riešenie. Neúspech v jednej banke neznamená neúspech v druhej. Každý z poskytovateľov posudzuje rozdielne kritériá či parametre. Vyhýbajte sa však bezhlavému podávaniu žiadostí.


Vedeli ste, že…

… ďalšou alternatívou, ako zvýšiť šance na získanie úveru, je zvýšenie príjmu? Aj takto dokážete presvedčiť banku o tom, že vaše zárobky postačia na splatenie úveru. Potrebujete peniaze? Môžete pracovať na polovičný úväzok popri zamestnaní alebo na živnosť.

Znížte vaše výdavky

Inou možnosťou je zníženie záväzkov a výdavkov.  Poskytovatelia úverov pozerajú nielen výšku príjmov, ale aj výdavkov. Do tejto kategórie patria súkromné náklady na život či existujúce finančné záväzky.

Refinancujte

Ak vám nepomôže zbavenie sa maximálneho povoleného prečerpania na účte a máte množstvo finančných záväzkov, nápomocné môže byť refinancovanie.

Ide o konsolidáciu úverov, ktorá predstavuje zlúčenie mnohých úverových produktov do celku. Ak je refinancovanie pôžičiek nastavené správne, splácate jednu splátku namiesto viacerých. Plusom je, že ušetríte.

Ak podávate novú žiadosť, neklamte

Ak žiadate o úver, klamstvo sa nevypláca. Nesnažte sa preukazovať vyšší príjem, aký v skutočnosti máte.  Banka to rýchlo zistí, a to nielen prezeraním bežného účtu, ale aj potvrdením o reálnej výške vašich príjmov.

Nezatajujte iné finančné záväzky u ďalších bánk, leasingovým alebo nebankovým spoločnostiam. Okrem úverového registra banka využíva aj externé zdroje informácií, ktoré jej pomôžu získať informácie o dlhoch  alebo o zmeškaných splátkach.

Banky totiž okrem úverových registrov využívajú aj iné externé zdroje informácií, kde môžu nájsť vaše údaje o každej omeškanej splátke či dlhoch v poisťovniach.

Typy úverov

Úver alebo pôžička na čokoľvek

Potrebujete novú kúpeľňu, modernú kuchyňu či novú športovú výbavu? Podobný úver sa dá využiť takmer na všetko. Nikto totiž nepreveruje, čo si za peniaze kúpite. Aj v tomto prípade platí, aby ste si požičali s rozumom.

Úver na automobil

Auto je dnes bežnou súčasťou našich životov. Cesta autom do práce a domov je komfortná a ideálnejšia než hromadná doprava. Nezabudnite ani na havarijné poistenie.

Úver na podnikanie 

Ak máte podnikateľského ducha, vaše sny sa môžu splniť aj vďaka tomuto úveru. Presne táto pôžička vám pomôže v náročných začiatkoch.

Úver bez registra 

Úver bez registra získate iba vtedy, ak banka posúdi vašu bonitu. Ide o schopnosť splácať úver. Od banky to vyžaduje Národná banka Slovenska.

Zhrnutie

O úver žiadajte len v momente, ak ho dokážete splatiť. Ide o základné pravidlo finančnej gramotnosti. Ako dospelá svojprávna osoba by ste mali byť upozornení na všetky riziká či problémy, ktoré nesplatenie záväzkov obnáša.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?