Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

poskytnutie úveru

Ako zistím, či dostanem úver? Máme pre vás odpoveď

5/5

Možno ste sa ocitli v situácii, keď vám banka odmietla žiadosť o úver. Ako zistíte, či dostanete úver? Táto otázka trápi stále viac a viac ľudí. Prezradíme vám, ktorým omylom by ste sa mali oblúkom vyhnúť a ako získať úver bez akýchkoľvek komplikácií.

Prečo vám banky zamietnu úver?

Ak to zoberieme z globálneho hľadiska, banky či nebankovky sa snažia vyhovieť potrebám klientov. Nie je to možné vo všetkých prípadoch. Vďaka tomu, že vám banka zamietne úver, chráni samú seba. Nechce, aby jej klient nesplácal úver načas, prípadne ho nesplácal vôbec. 

Každý zamietnutý úver má svoje opodstatnenie. V prípade, že je dôvodom zamietnutia maličká chyba v žiadosti, poskytovateľ vás vyzve k náprave. Ak je ale dôvod o čosi vážnejší, poskytovatelia majú v rámci zákona o spotrebných úveroch povinnosť informovať vás o dôvode odmietnutia.

Pri už vzniknutom odmietavom stanovisku vám môžu poskytnúť alternatívne riešenie.

Dôvody, prečo bol váš úver zamietnutý

Popri samotnom posúdení žiadosti o úver si každý poskytovateľ uplatní rozličné podmienky. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne. Je preto nesmierne náročné určiť presnosť kritérií, v rámci ktorých bude vaša žiadosť posúdená.

Veľmi častými príčinami odmietnutia úveru sú:

  • dlhy,

  • nízky príjem,

  • osobný bankrot a exekúcia,

  • negatívny záznam v registri,

  • množstvo starších úverov.

Banky, ale aj nebankové organizácie, kontrolujú najmä úverový register. Okrem toho kontrolujú aj:

  • výšku vášho príjmu,

  • výšku možných dlhov v sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. 

Problém nastáva v okamihu, keď máte mnoho negatívnych záznamov v úverovom registri. Neznamená to ale, že spôsobia automatické zamietnutie žiadosti o úver.

úver zamietnutý

Preverte váš online úverový register

Ak chcete zistiť, či máte nárok na získanie úveru, môžete ho preveriť rýchlo a jednoducho online. Urobte tak v prípade, ak aj napriek odmietavému stanovisku banky nepoznáte žiadne negatívne záznamy, ktoré by sa mohli nachádzať v registri.

Je možné, že ste sa doň dostali aj vďaka dlhu, na ktorý ste už úplne zabudli. V prípade, že ste meškali s vyplatením niektorej zo splátok, vedzte, že poskytovateľ k vám bude zhovievavý. Iným prípadom sú notorickí neplatiči, ktorí zabúdajú na svoje finančné záväzky.

Schvaľovanie úverov pre živnostníkov a podnikateľov

Ďalšou skupinou, ktorá to má pri schvaľovaní úverov veľmi jednoduché, sú živnostníci a podnikatelia. Ich žiadosti sú často odmietnuté kvôli krátkej dobe podnikateľských aktivít či daňovej optimalizácii.

Ak sa venujete podnikaniu menej než 1 rok alebo ste počas obdobia podnikania nestihli podať daňové priznanie, máte problém. Väčšina žiadostí o úver bude v tomto prípade zamietnutá, prípadne sa stretnete s viacerými obštrukciami.

Každý z týchto problémov sa dá jednoducho vyriešiť. Stačí, ak všetky vaše zostávajúce záväzky, ktoré blokujú snahu o požiadanie úveru, veľmi rýchlo splatíte. Ak aj máte mnoho starších finančných záväzkov a nemáte v nich žiaden prehľad, skúste konsolidáciu či refinancovanie.


TIP

Najlepšie bude, ak počkáte, kým bude vaše daňové priznanie riadne podané. Až potom budete môcť preukázať banke váš zárobok v horizonte uplynulého roka.


Predchádzajte zamietnutiu úveru

Ak vás banka či nebanková spoločnosť zamietne, nejde o nič príjemné. Zistili ste príčinu zamietnutia žiadosti o úver a je vo vašich silách túto prekážku čím skôr odstrániť z cesty? Ak je vaša odpoveď kladná, ste na tej najlepšej ceste, ako získať úver, ktorý bude veľmi rýchlo schválený. 

Okrem toho, že môžete odstrániť hlavný dôvod odmietnutia úveru, existujú aj iné možnosti, ako sa môžete dostať k financiám.

Podanie žiadosti v ďalšej banke 

Ak vám úver neschváli jedna banka, môžete o to požiadať druhú. Ide o jednoduché riešenie. Neúspech v jednej banke neznamená neúspech v druhej. Každý z poskytovateľov posudzuje rozdielne kritériá či parametre. Vyhýbajte sa však bezhlavému podávaniu žiadostí.


Vedeli ste, že…

… ďalšou alternatívou, ako zvýšiť šance na získanie úveru, je zvýšenie príjmu? Aj takto dokážete presvedčiť banku o tom, že vaše zárobky postačia na splatenie úveru. Potrebujete peniaze? Môžete pracovať na polovičný úväzok popri zamestnaní alebo na živnosť.


Znížte vaše výdavky

Inou možnosťou je zníženie záväzkov a výdavkov. Poskytovatelia úverov pozerajú nielen výšku príjmov, ale aj výdavkov. Do tejto kategórie patria súkromné náklady na život či existujúce finančné záväzky.

Refinancujte

Ak vám nepomôže zbavenie sa maximálneho povoleného prečerpania na účte a máte množstvo finančných záväzkov, nápomocné môže byť refinancovanie.

Ide o konsolidáciu úverov, ktorá predstavuje zlúčenie mnohých úverových produktov do celku. Ak je refinancovanie pôžičiek nastavené správne, splácate jednu splátku namiesto viacerých. Plusom je, že ušetríte.

Ak podávate novú žiadosť, neklamte

Ak žiadate o úver, klamstvo sa nevypláca. Nesnažte sa preukazovať vyšší príjem, aký v skutočnosti máte. Banka to rýchlo zistí, a to nielen prezeraním bežného účtu, ale aj potvrdením o reálnej výške vašich príjmov.

Nezatajujte iné finančné záväzky u ďalších bánk, leasingovým alebo nebankovým spoločnostiam. Okrem úverového registra banka využíva aj externé zdroje informácií, ktoré jej pomôžu získať informácie o dlhoch alebo o zmeškaných splátkach.

Banky totiž okrem úverových registrov využívajú aj iné externé zdroje informácií, kde môžu nájsť vaše údaje o každej omeškanej splátke či dlhoch v poisťovniach.

Typy úverov

Úver alebo pôžička na čokoľvek

Potrebujete novú kúpeľňu, modernú kuchyňu či novú športovú výbavu? Podobný úver sa dá využiť takmer na všetko. Nikto totiž nepreveruje, čo si za peniaze kúpite. Aj v tomto prípade platí, aby ste si požičali s rozumom.

Úver na automobil

Auto je dnes bežnou súčasťou našich životov. Cesta autom do práce a domov je komfortná a ideálnejšia než hromadná doprava. Nezabudnite ani na havarijné poistenie.

Úver na podnikanie 

Ak máte podnikateľského ducha, vaše sny sa môžu splniť aj vďaka tomuto úveru. Presne táto pôžička vám pomôže v náročných začiatkoch.

Úver bez registra 

Úver bez registra získate iba vtedy, ak banka posúdi vašu bonitu. Ide o schopnosť splácať úver. Od banky to vyžaduje Národná banka Slovenska.

Zhrnutie

O úver žiadajte len v momente, ak ho dokážete splatiť. Ide o základné pravidlo finančnej gramotnosti. Ako dospelá svojprávna osoba by ste mali byť upozornení na všetky riziká či problémy, ktoré nesplatenie záväzkov obnáša.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.