eura

Nebanková pôžička: Aké riziká môže mať?

4. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nebanková pôžička môže v niektorých ľuďoch vzbudzovať obavy, no nájdu sa aj takí, ktorí s ňou majú dobré skúsenosti. Pôžičky od nebankoviek sú dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Rovnako sú aj podmienky na ich získanie oveľa miernejšie. Aké majú výhody a riziká?

Riziká nebankových pôžičiek

Riziká týchto pôžičiek nemusia tkvieť iba vo vysokých úrokoch. Riskantné môžu byť aj výšky poplatkov či ďalšie ustanovenia. V súčasnosti sú obľúbené drobné pôžičky, ktoré poskytujú úverové spoločnosti za menšie finančné obnosy. Nižšia suma pôžičky neohrozuje jej rizikovosť, môže to byť presne naopak.


Na dlžníkov často číhajú mnohé nástrahy vo forme právnických „chytákov”, ktoré nastraží samotný veriteľ. Nielen nebankovky, ale aj pôžičky od banky v sebe nesú riziká. Banky však nemôžu klientom počas poskytovania pôžičiek podsúvať nekalé úmysly. Výhodné pôžičky, ktoré sú podporené reklamou, sa nevymykajú zásadám v rámci obchodného styku.

Čo je najväčším kameňom úrazu?

Ešte predtým, ako budete čerpať dostupnú nebankovú pôžičku, myslite na jednu vec.  Riziko nie je spojené len s výškou dohodnutého úroku.  Poskytovateľ si dáva pozor na to, aby výška úrokov akceptovala maximálnu hranicu, ktorú rešpektuje aj súd. Laik, ktorý nemá právnické vzdelanie, si často neuvedomuje potenciálne nebezpečenstvá.


Časti zmluvy, kde sú zradné formulky, sú písané maličkým a skoro nečitateľným písmom.  Text môže byť aj úmyselne komplikovaný, aby sa v ňom dlžník nedokázal zorientovať. Požadované môžu byť aj neadekvátne vysoké poplatky za pôžičku, ako napríklad poplatok za rokovanie zmluvy, správu zmluvy alebo za priznanie pôžičky.


Poplatky za vedenie administratívnych záležitostí môžu byť vyššie ako tretina sumy, ktorá vám bola požičaná a často ich musíte platiť dopredu. Dlžník tak dostane pôžičku v nižšej sume, aj keď úroky musí uhradiť z celej uzatvorenej sumy, pretože si požičiava peniaze aj na uhradenie poplatkov.


TIP

Zoznam nebankových inštitúcií, ktoré majú oprávnenie na výkon svojej činnosti na území Slovenskej republiky, je zverejnený na stránke NBS. Získate tak prehľad o tom, kedy spoločnosti vznikli alebo informácie o tých, ktoré už zanikli.

Splácanie vyššej sumy, akú si požičiate

Požičaná suma sa spláca od začiatku, a to čiastočne z požičanej sumy. Prvú splátku musíte splatiť v období, ktoré nasleduje po tom, ako vám bola pôžička poskytnutá.  Pozor si dávajte aj na vysoké pokuty za porušenie povinností dlžníka.  Ide o zmluvné sankcie, ktoré musí každý dlžník uhradiť nebankovke aj s úrokmi.


Veriteľ často nemusí mať záujem o to, aby ste pôžičku splatili včas. Neprehľadná zmluva vás má spliesť, aby aj v prípade, že ste schopní pôžičku splatiť v stanovenom termíne, vás dostala do omeškania. Potom vám môže veriteľ za neuhradenú prvú splátku účtovať sankcie.

Typy pôžičiek od nebankových inštitúcií

Poznáme niekoľko druhov nebankových pôžičiek. K najžiadanejším patria:


Americká hypotéka 

V prípade, že potrebujete peniaze na podnikanie, splatenie inej pôžičky alebo na čokoľvek iné, možnosťou je tento typ hypotéky. Jedinou podmienkou je, že nebankovke musíte poskytnúť záložné práva k vašej nehnuteľnosti. 


Neskôr môžete žiadať až o 70 % hodnoty nehnuteľnosti, ktorú ste založili. Kvôli nízkym úrokom je tento druh dlhodobého úveru lacnejší ako spotrebiteľský.

Mikropôžička

Ide o krátkodobé pôžičky, pri ktorých záujemca môže požiadať napríklad o 350 €. Na rozdiel od ďalších typov úverov, mikropôžičky musíte splatiť jednorazovo, a to do 31 dní. Sú vyhľadávané najmä kvôli rýchlosti a dostupnosti. Ak sa dozviete o pôžičke pred výplatou, fínskej či SMS pôžičke, ide o mikropôžičky.

P2P

P2P alebo peer-to-peer pôžičky sú jednoduché cesty, ako sa dostať k výhodnému úveru a investícii. Systém je založený na báze priameho požičiavania peňazí medzi záujemcami o pôžičku spolu s investormi,  ktorý je realizovaný prostredníctvom internetových aukcií.

Pôžičky od súkromnej osoby

Aj tento typ úveru je alternatívou, ak vás v banke odmietli kvôli problémom so splatením ostatných úverov. Súkromná osoba vám môže poskytnúť širokú paletu pôžičiek s vhodnými podmienkami, no s vysokým úrokom. Pôžičku nájdete nielen na internete, ale aj v novinách či na verejných miestach.


Vedeli ste, že…

… na základe výšky RPMN jednoducho zistíte, či je pôžička skutočne výhodná? V prípade, že má väčšina spoločnosti rovnakú výšku úveru a dobu splatnosti, o slovo sa hlási RPMN. Je to veličina, ktorá sa v bankách či v nebankovkách líši. 


Výhody nebankových pôžičiek

K hlavným výhodám pôžičiek od nebankovky patrí:

 • dostupnosť (nemusíte priložiť dokumenty o vašej momentálnej situácii, pričom môžu byť poskytnuté aj nezamestnaným, dôchodcom či ľuďom, ktorí sú evidovaní v registri dlžníkov),

 • rokovanie o pôžičke je väčšinou rýchle a pomerne jednoduché,

 • potrebujete peniaze v hotovosti,

 • bez dokladovania účelu,

 • žiadosť podávate po vyplnení internetového formulára.

Ako si vypočítať výšku pôžičky?

Príkladom môže byť spoločnosť mBank, ktorá ponúka pôžičku s úrokom 0 % od sumy 350 € do 1 500 €. Vy následne musíte splatiť poplatok za sprostredkovanie úveru vo výške 2 % z celkovej výšky tejto pôžičky.


Ak si vyberiete pôžičku v sume 1 000 €, bude vám stiahnutý jednorazový poplatok v sume 20 €. Výška mesačnej splátky bude 83,33 € za obdobie 12 mesiacov. Ide o flexibilnú pôžičku a dá sa predčasne splatiť, a to bez poplatkov navyše. Môžete si vybrať, či ju budete chcieť splatiť za 12 alebo 24 mesiacov.


V prípade, že siahnete po sume 1 500 € a budete ju chcieť splatiť v priebehu 24 mesiacov, výška mesačnej splátky bude 62,50 €. Rovnako vám bude stiahnutý jednorazový poplatok v sume 30 €.

Zhrnutie

Nebankové pôžičky majú často vyššie RPMN než pôžičky bankové. Je to najmä preto, že nebankovky sa stretávajú s oveľa väčším rizikom v podobe nesplácania. Úver sa z toho dôvodu môže predražiť. 


Ak žiadate o nebankovú pôžičku, môžete sa stretnúť s podvodnými spoločnosťami. Čítajte si recenzie a skúsenosti iných a obráťte sa na overených poskytovateľov. 


Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • 50 EUR
  26. januára 2022|
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?