Okrem bankových a nebankových pôžičiek postupne rastie aj popularita pôžičiek od súkromných investorov. Hoci na Slovensku ide o pomerne nový spôsob požičiavania peňazí, v zahraničí ich poznajú ako dobre fungujúcu alternatívu k bankovým a nebankovým úverom. O aké pôžičky vlastne ide a aké výhody prinášajú? 

Čo sú peer-to-peer pôžičky?

Peer-to-peer pôžičky (z anglického peer-to-peer, čo znamená užívateľ užívateľovi)  označované aj ako kolektívne pôžičkypôžičky od ľudí k ľuďom alebo aj ako P2P pôžičky . Ako naznačuje už samotný názov, v prípade týchto pôžičiek peniaze získavate od obyčajných ľudí, pričom z procesu požičiavania je vynechaná bankaNejde však o klasické pôžičky od súkromných osôb, ktoré nájdete v riadkovej inzercii v novinách či na online portáloch. V prípade peer-to-peer pôžičiek ide síce takisto o pôžičku od súkromných investorov, na rozdiel od klasických pôžičiek od súkromných osôb majú však viac inštitucionalizovanú podobu - sú totiž poskytované prostredníctvom sprostredkovateľských portálov

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Ako to funguje? 

Peer-to-peer pôžičky sú založené na princípe tzv. crowdfundingu (čo môžeme preložiť ako davové financovanie), ktorý spája ľudí - investorov, ktorí chcú výhodne investovať a vás ako klienta, ktorý žiada o pôžičku. Ak potrebujete finančné prostriedky, nepožičiavate si ich od jedného človeka, ale rovno od niekoľkých. Napríklad na nákup novej práčky v hodnote 600 eur sa vám teda poskladá 60 ľudí po 10 eur. P2P pôžičky sú pritom bezúčelové. Účel použitia peňažných prostriedkov teda nemusíte dokladovať a môžete ich použiť na čokoľvek - od opravy auta až po splatenie starých dlhov. 

Tento princíp prináša najmä tie výhody, že ušetríte na bankových poplatkoch a nepotrebujete toľko dokumentov. Na druhej strane si však pri týchto pôžičkách treba dávať pozor na možné súvisiace poplatky, ktoré dokážu pôžičku poriadne predražiť

Kde vybaviť peer-to-peer pôžičku?

Na Slovensku momentálne funguje len niekoľko spoločností, ktoré sprostredkujú pôžičky od súkromných osôb, teda tzv. P2P platformy. Pri P2P pôžičkách sa vo veľkom využívajú webové technológie a online platobné systémy, a práve cez internet si ich môžete aj rýchlo a jednoducho vybaviť. 

Pozor však, množstvo týchto portálov postupne rastie a nie vždy narazíte na seriózneho poskytovateľa. Vyberajte si preto len overené P2P platformy, ktoré majú dobré referencie a transparentné podmienky.

Prostredníctvom nášho online porovnávača si pôžičky jednoducho porovnáte a vyberiete si tú, ktorá najviac zodpovedá vašim predstavám a možnostiam. Pôžičku môžete následne na diaľku aj uzavrieť - a to všetko rýchlo a jednoducho online. 


Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 15. júna 2021|Daniel Výcha
  Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

  Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.

 • 16. júna 2021|Daniel Výcha
  Pôžičky od ľudí pre ľudí: Aké sú ich výhody a nevýhody?

  Keď si chceme požičať peniaze, prvou voľbou sú pre nás spravidla banky. Ide o inštitúcie s dlhou tradíciou a silným zázemím. Druhou možnosťou sú nebankové spoločnosti. Nie každý ich preferuje, no majú aj rôzne výhodné ponuky. Za posledné roky si však viacerí obľúbili tzv. pôžičky od ľudí pre ľudí. Čo to vlastne je a ako fungujú?