Okrem bankových a nebankových pôžičiek postupne rastie aj popularita pôžičiek od súkromných investorov. Hoci na Slovensku ide o pomerne nový spôsob požičiavania peňazí, v zahraničí ich poznajú ako dobre fungujúcu alternatívu k bankovým a nebankovým úverom. O aké pôžičky vlastne ide a aké výhody prinášajú?
Čo sú peer-to-peer pôžičky?
Peer-to-peer pôžičky (z anglického peer-to-peer, čo znamená užívateľ užívateľovi) sú označované aj ako kolektívne pôžičky, pôžičky od ľudí k ľuďom alebo aj ako P2P pôžičky . Ako naznačuje už samotný názov, v prípade týchto pôžičiek peniaze získavate od obyčajných ľudí, pričom z procesu požičiavania je vynechaná banka.
Nejde však o klasické pôžičky od súkromných osôb, ktoré nájdete v riadkovej inzercii v novinách či na online portáloch. V prípade peer-to-peer pôžičiek ide síce takisto o pôžičku od súkromných investorov, na rozdiel od klasických pôžičiek od súkromných osôb majú však viac inštitucionalizovanú podobu - sú totiž poskytované prostredníctvom sprostredkovateľských portálov.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Ako to funguje?
Peer-to-peer pôžičky sú založené na princípe tzv. crowdfundingu (čo môžeme preložiť ako davové financovanie), ktorý spája ľudí - investorov, ktorí chcú výhodne investovať a vás ako klienta, ktorý žiada o pôžičku. Ak potrebujete finančné prostriedky, nepožičiavate si ich od jedného človeka, ale rovno od niekoľkých. Napríklad na nákup novej práčky v hodnote 600 eur sa vám teda poskladá 60 ľudí po 10 eur. P2P pôžičky sú pritom bezúčelové. Účel použitia peňažných prostriedkov teda nemusíte dokladovať a môžete ich použiť na čokoľvek - od opravy auta až po splatenie starých dlhov.
Tento princíp prináša najmä tie výhody, že ušetríte na bankových poplatkoch a nepotrebujete toľko dokumentov. Na druhej strane si však pri týchto pôžičkách treba dávať pozor na možné súvisiace poplatky, ktoré dokážu pôžičku poriadne predražiť.
Kde vybaviť peer-to-peer pôžičku?
Na Slovensku momentálne funguje len niekoľko spoločností, ktoré sprostredkujú pôžičky od súkromných osôb, teda tzv. P2P platformy. Pri P2P pôžičkách sa vo veľkom využívajú webové technológie a online platobné systémy, a práve cez internet si ich môžete aj rýchlo a jednoducho vybaviť.
Pozor však, množstvo týchto portálov postupne rastie a nie vždy narazíte na seriózneho poskytovateľa. Vyberajte si preto len overené P2P platformy, ktoré majú dobré referencie a transparentné podmienky.
Prostredníctvom nášho online porovnávača si pôžičky jednoducho porovnáte a vyberiete si tú, ktorá najviac zodpovedá vašim predstavám a možnostiam. Pôžičku môžete následne na diaľku aj uzavrieť - a to všetko rýchlo a jednoducho online.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.