Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Spotrebný úver

Slovník pojmov: Čo je spotrebný úver?

5/5

Keď sa rozhodnete požičať si peniaze, je dobré počítať s tým, že na trhu nájdete rôzne možnosti. Úver nie je len jeden, je ich rovno niekoľko. Z nich je dôležité vybrať si podľa toho, čo v danom momente potrebujete. Veľmi obľúbeným typom je spotrebný úver. Na čo je vhodný a kedy by ste si ho mali vybaviť?

Čo je spotrebný úver?

Mnohí ľudia sa už určite dostali do situácie, kedy potrebovali určité finančné prostriedky a nemali ich, napríklad pri kúpe darčekov na Vianoce, nového spotrebiča alebo elektroniky. Mohli sa tiež dostať do ťažkého obdobia, kedy by sa zopár eur navyše hodilo.

V takom prípade vám môže pomôcť spotrebný úver, ktorý banky poskytujú ľuďom s plánovanými alebo neočakávanými situáciami. Získava sa pomerne jednoducho, a nie je v rámci neho potrebné niečo založiť, ako napríklad nehnuteľnosť pri hypotéke.

Úver je poskytovaný fyzickým osobám starším ako 18 rokov, s pobytom na Slovensku. Banky majú vo svojej ponuke viacero typov a možností.

Výhodou spotrebného úveru je tiež to, že sa dá využiť na čokoľvek. Banka nesleduje, kam peniaze dáte. Je teda bezúčelový, čo znamená, že na jeho získanie nedokladujete účel.

Spotrebný úver sa radí medzi krátkodobé a strednodobé úvery, ktoré majú splatnosť od jedného do maximálne piatich rokov. Niektoré banky vám umožnia aj dlhšiu dobu. Toto obdobie sa ale natiahne spravidla len o jeden, maximálne dva roky.

Do rovnakej kategórie úverov sa radia tiež:

  • povolené prečerpanie

  • splátkový úver

  • zmenkové úvery.

Spoločným znakom je krátka doba splácania, jednoduché vybavenie a vyšší úrok.


Vedeli ste, že … 

spotrebný úver môžete získať aj vo forme tzv. P2P pôžičky? Ide o obľúbený typ pôžičky od ľudí. Znamená to, že si nepožičiavate od banky alebo nebankovky, ale od súkromnej osoby. Komunikáciu a všetky dokumenty vybaví spoločnosť. Na slovenskom trhu takto funguje napríklad Nuxo alebo Port System.


Na spotrebný úver si dávajte pozor

Aj napriek tomu, že spotrebný úver znie lákavo, mali by ste si naň dávať pozor. Dôvod je jednoduchý. Patrí do skupiny krátkodobých a strednodobých úverov. Jeho splácanie je tak omnoho kratšie, ako napríklad splácanie hypotéky. Keď si teda požičiate viac, budete musieť mať vyššie mesačné splátky.

Netreba zabúdať ani na pomerne vysoké úroky, ktoré sa odvíjajú od samotnej inštitúcie a toho, akú vysokú čiastku si beriete. Vo všeobecnosti však nie sú tak výhodné, ako pri dlhodobých úveroch.

Ak nechcete mať problém so splácaním spotrebného úveru, nepožičiavajte si príliš veľa. Vyhnete sa vysokým mesačným splátkam, úrokom, a ďalším poplatkom.

Aký je rozdiel medzi spotrebným úverom a hypotékou?

Spotrebný a hypotekárny úver majú jednu spoločnú vlastnosť. Obe možnosti sú úvermi. Tam ich podobnosť ale končí. Každá je určená na iný účel a spôsob využitia.

Hypotéka

Hypotéku si väčšina ľudí berie na to, aby si kúpila nehnuteľnosť, prípadne ju zrekonštruovala. Charakteristická je vyššími sumami. V rámci nej si viete požičať desiatky až stovky tisíc eur. Všetko závisí od danej inštitúcie.

Vybavenie hypotéky je náročnejšie. Banke musíte predložiť rôzne dokumenty, ako napríklad dokladovanie príjmu a účelu. Dôležité je dodať, že pri hypotéke zakladáte nehnuteľnosť.

Vyššiu čiastku hypotéky splácate dlhšie. Radí sa preto medzi dlhodobé úvery. Lehota splatnosti je viac ako 5 rokov. Úrok, ktorý pri nej získate, sa dá časom meniť. Z tohto dôvodu je dobré ho zafixovať.

Spotrebný úver

Na rozdiel od hypotéky, spotrebný úver si ľudia vybavujú spravidla na zariadenie nehnuteľnosti, čiže na kúpu vybavenia. Niektorí naň stavia aj vtedy, keď majú ťažšie obdobie a potrebujú peniaze navyše.

Má vyššie úroky, preto si väčšinou požičiavate menej. Nemusíte však pri ňom dokladovať účel. Zabudnúť môžete aj na založenie nehnuteľnosti.

Kde si spotrebný úver vybaviť?

Spotrebný úver si vybavíte v banke alebo nebankovej spoločnosti. Väčšina odborníkov vám odporučí prvú možnosť. Ide o najlepší a najbezpečnejší spôsob. Plus, väčšina bánk poskytuje pomerne široké možnosti. Spotrebné úvery môžu byť aj vo vyššej hodnote.

Nebankové spoločnosti sú známe tým, že ich ponuka je obmedzená na nízku sumu. Niektoré vám umožnia požičať si len 1 000 - 2 000 €. Takáto suma vám na nákup nábytku či elektrospotrebičov do domácnosti nevystačí.

Výška úveru je obmedzená

Výška spotrebného úveru je obmedzená. V praxi to vyzerá tak, že každá banka vám poskytne sumu len do určitej výšky. Tento typ úveru je určený skôr na preklenutie zlého obdobia alebo nákup spotrebičov do domácnosti. Nenakupujete zaň nehnuteľnosť. Mali by vám preto ponuky bánk stačiť.

Výška úveru

ČSOB

Obľúbená banka ČSOB poskytuje spotrebný úver vo výške od 600 do 25 000 €. Doba splatnosti sa odvíja od vašich splátok. Minimálna doba je 1 rok, maximálna 8 rokov. Úroková sadzba je vo výške 5,5 %.

SLSP

Slovenská sporiteľňa má tzv. Modernú pôžičku. Jej úroková sadzba je vo výške 5,99 % ročne a splatnosť od 1 do 8 rokov. Výška úveru sa pohybuje v rozpätí od 300 € do 35 000 €. Ak ste klientom, môžete si ju vybaviť prostredníctvom aplikácie George. Predčasné splatenie a mimoriadne splátky sú bez poplatkov.

VÚB

Spotrebný úver vo VÚB splácate od 1 do 8 rokov. Požičať si viete od 500 € do 25 000 € a všetko sa dá vybaviť aj online. Peniaze dokladovať nemusíte a na účte ich máte už do niekoľkých hodín.

Tatra banka

Spotrebný bezúčelový úver sa dá vybaviť tiež v Tatra banke. Určený je na čokoľvek a bez počkania aj pre nových klientov. Prostriedky máte k dispozícii už od 10 minút. Získať môžete úver vo výške od 500 € do 30 000 €, na obdobie od 1 do 8 rokov, s úrokovou sadzbou od 5,99 % ročne.

Home Credit

Pre lepšie porovnanie sme vybrali aj dve nebankové spoločnosti. Jednou z obľúbených je Home Credit. Spoločnosť poskytuje možnosť požičať si sumu od 400 € do 10 000 €. Doba splácania je minimálne 10 mesiacov a maximálne 5 rokov.

Silverside

Silverside je druhou obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Jej ponuka je veľmi podobná Home Creditu. Výška pôžičky sa pohybuje v rozmedzí od 500 € do 10 000 €. Splatnosť je v období od 1 do 8 rokov.

Nebankovky vám tak poskytujú nižšiu sumu na požičanie a kratšie obdobie splácania. Ich úrok je zvyčajne vyšší, nad 10 %.

Vybavte si správny spotrebný úver

Pri vybavovaní spotrebných úverov sa stretnete s mnohými možnosťami. Vybrať si správne môžete len vtedy, keď si ich všetky porovnáte. Zistite, ktorý je pre vás ten najlepší a získajte peniaze na to, čo potrebujete.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.