Kôpka mincí na minciach

Slovník pojmov: Čo je spotrebný úver?

Keď sa rozhodnete požičať si peniaze, je dobré počítať s tým, že na trhu nájdete rôzne možnosti. Úver nie je len jeden, je ich rovno niekoľko. Z nich je dôležité vybrať si podľa toho, čo v danom momente potrebujete. Veľmi obľúbeným typom je spotrebný úver. Na čo je vhodný a kedy by ste si ho mali vybaviť?

Čo je spotrebný úver?

Mnohí ľudia sa už určite dostali do situácie, kedy potrebovali určité finančné prostriedky a nemali ich, napríklad pri kúpe darčekov na Vianoce, nového spotrebiča alebo elektroniky. Mohli sa tiež dostať do ťažkého obdobia, kedy by sa zopár eur navyše hodilo.

V takom prípade vám môže pomôcť spotrebný úver, ktorý banky poskytujú ľuďom s plánovanými alebo neočakávanými situáciami. Získava sa pomerne jednoducho, a nie je v rámci neho potrebné niečo založiť, ako napríklad nehnuteľnosť pri hypotéke.

Úver je poskytovaný fyzickým osobám starším ako 18 rokov, s pobytom na Slovensku. Banky majú vo svojej ponuke viacero typov a možností.

Výhodou spotrebného úveru je tiež to, že sa dá využiť na čokoľvek. Banka nesleduje, kam peniaze dáte. Je teda bezúčelový, čo znamená, že na jeho získanie nedokladujete účel.

Spotrebný úver sa radí medzi  krátkodobé a strednodobé úvery, ktoré majú splatnosť od jedného do maximálne piatich rokov. Niektoré banky vám umožnia aj dlhšiu dobu. Toto obdobie sa ale natiahne spravidla len o jeden, maximálne dva roky.

Do rovnakej kategórie úverov sa radia tiež:

 • povolené prečerpanie

 • splátkový úver

 • zmenkové úvery.

Spoločným znakom je krátka doba splácania, jednoduché vybavenie a vyšší úrok.

Vedeli ste, že...

… spotrebný úver môžete získať aj vo forme tzv. P2P pôžičky? Ide o obľúbený typ pôžičky od ľudí. Znamená to, že si nepožičiavate od banky alebo nebankovky, ale od súkromnej osoby. Komunikáciu a všetky dokumenty vybaví spoločnosť. Na slovenskom trhu takto funguje napríklad Nuxo alebo Port System.

Na spotrebný úver si dávajte pozor

Aj napriek tomu, že spotrebný úver znie lákavo, mali by ste si naň dávať pozor. Dôvod je jednoduchý. Patrí do skupiny krátkodobých a strednodobých úverov. Jeho splácanie je tak omnoho kratšie, ako napríklad splácanie hypotéky. Keď si teda požičiate viac, budete musieť mať vyššie mesačné splátky.

Netreba zabúdať ani na pomerne vysoké úroky, ktoré sa odvíjajú od samotnej inštitúcie a toho, akú vysokú čiastku si beriete. Vo všeobecnosti však nie sú tak výhodné, ako pri dlhodobých úveroch.

Ak nechcete mať problém so splácaním spotrebného úveru, nepožičiavajte si príliš veľa. Vyhnete sa vysokým mesačným splátkam, úrokom, a ďalším poplatkom.

Aký je rozdiel medzi spotrebným úverom a hypotékou?

Spotrebný a hypotekárny úver majú jednu spoločnú vlastnosť. Obe možnosti sú úvermi. Tam ich podobnosť ale končí. Každá je určená na iný účel a spôsob využitia.

Hypotéka

Hypotéku si väčšina ľudí berie na to, aby si kúpila nehnuteľnosť, prípadne ju zrekonštruovala. Charakteristická je vyššími sumami.  V rámci nej si viete požičať desiatky až stovky tisíc eur. Všetko závisí od danej inštitúcie.

Vybavenie hypotéky je náročnejšie. Banke musíte predložiť rôzne dokumenty, ako napríklad dokladovanie príjmu a účelu. Dôležité je dodať, že  pri hypotéke zakladáte nehnuteľnosť.

Vyššiu čiastku hypotéky splácate dlhšie. Radí sa preto medzi dlhodobé úvery. Lehota splatnosti je viac ako 5 rokov. Úrok, ktorý pri nej získate, sa dá časom meniť. Z tohto dôvodu je dobré ho zafixovať.

Spotrebný úver

Na rozdiel od hypotéky, spotrebný úver si ľudia vybavujú spravidla na zariadenie nehnuteľnosti, čiže na kúpu vybavenia. Niektorí naň stavia aj vtedy, keď majú ťažšie obdobie a potrebujú peniaze navyše.

Má vyššie úroky, preto si väčšinou požičiavate menej. Nemusíte však pri ňom dokladovať účel. Zabudnúť môžete aj na založenie nehnuteľnosti.

Kde si spotrebný úver vybaviť?

Spotrebný úver si vybavíte v banke alebo nebankovej spoločnosti. Väčšina odborníkov vám odporučí prvú možnosť. Ide o najlepší a najbezpečnejší spôsob. Plus, väčšina bánk poskytuje pomerne široké možnosti. Spotrebné úvery môžu byť aj vo vyššej hodnote.

Nebankové spoločnosti sú známe tým, že ich ponuka je obmedzená na nízku sumu. Niektoré vám umožnia požičať si len 1 000 - 2 000 €. Takáto suma vám na nákup nábytku či elektrospotrebičov do domácnosti nevystačí.

Výška úveru je obmedzená

Výška spotrebného úveru je obmedzená. V praxi to vyzerá tak, že každá banka vám poskytne sumu len do určitej výšky. Tento typ úveru je určený skôr na preklenutie zlého obdobia alebo nákup spotrebičov do domácnosti. Nenakupujete zaň nehnuteľnosť. Mali by vám preto ponuky bánk stačiť.

Muž s úsporami v sklenenej nádobe

ČSOB

Obľúbená banka ČSOB poskytuje spotrebný úver vo výške od 600 do 25 000 €. Doba splatnosti sa odvíja od vašich splátok. Minimálna doba je 1 rok, maximálna 8 rokov. Úroková sadzba je vo výške 5,5 %.

SLSP

Slovenská sporiteľňa má tzv. Modernú pôžičku. Jej úroková sadzba je vo výške 5,99 % ročne a splatnosť od 1 do 8 rokov. Výška úveru sa pohybuje v rozpätí od 300 € do 35 000 €. Ak ste klientom, môžete si ju vybaviť prostredníctvom aplikácie George. Predčasné splatenie a mimoriadne splátky sú bez poplatkov.

VÚB

Spotrebný úver vo VÚB splácate od 1 do 8 rokov. Požičať si viete od 500 € do 25 000 €  a všetko sa dá vybaviť aj online. Peniaze dokladovať nemusíte a na účte ich máte už do niekoľkých hodín.

Tatra banka

Spotrebný bezúčelový úver sa dá vybaviť tiež v Tatra banke. Určený je na čokoľvek a bez počkania  aj pre nových klientov. Prostriedky máte k dispozícii už od 10 minút. Získať môžete úver vo výške od 500 € do 30 000 €, na obdobie od 1 do 8 rokov, s úrokovou sadzbou od 5,99 % ročne.

Home Credit

Pre lepšie porovnanie sme vybrali aj dve nebankové spoločnosti. Jednou z obľúbených je Home Credit. Spoločnosť poskytuje možnosť požičať si sumu od 400 € do 10 000 €. Doba splácania je  minimálne 10 mesiacov a maximálne 5 rokov.

Silverside

Silverside je druhou obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Jej ponuka je veľmi podobná Home Creditu. Výška pôžičky sa pohybuje v rozmedzí od 500 € do 10 000 €. Splatnosť je v období od 1 do 8 rokov.

Nebankovky vám tak poskytujú nižšiu sumu na požičanie a kratšie obdobie splácania. Ich úrok je zvyčajne vyšší, nad 10 %.

Vybavte si správny spotrebný úver

Pri vybavovaní spotrebných úverov sa stretnete  s mnohými možnosťami. Vybrať si správne môžete len vtedy, keď si ich všetky porovnáte. Zistite, ktorý je pre vás ten najlepší a získajte peniaze na to, čo potrebujete.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.