Kôpka mincí na minciach

Slovník pojmov: Čo je spotrebný úver?

Keď sa rozhodnete požičať si peniaze, je dobré počítať s tým, že na trhu nájdete rôzne možnosti. Úver nie je len jeden, je ich rovno niekoľko. Z nich je dôležité vybrať si podľa toho, čo v danom momente potrebujete. Veľmi obľúbeným typom je spotrebný úver. Na čo je vhodný a kedy by ste si ho mali vybaviť?

Čo je spotrebný úver?

Mnohí ľudia sa už určite dostali do situácie, kedy potrebovali určité finančné prostriedky a nemali ich, napríklad pri kúpe darčekov na Vianoce, nového spotrebiča alebo elektroniky. Mohli sa tiež dostať do ťažkého obdobia, kedy by sa zopár eur navyše hodilo.

V takom prípade vám môže pomôcť spotrebný úver, ktorý banky poskytujú ľuďom s plánovanými alebo neočakávanými situáciami. Získava sa pomerne jednoducho, a nie je v rámci neho potrebné niečo založiť, ako napríklad nehnuteľnosť pri hypotéke.

Úver je poskytovaný fyzickým osobám starším ako 18 rokov, s pobytom na Slovensku. Banky majú vo svojej ponuke viacero typov a možností.

Výhodou spotrebného úveru je tiež to, že sa dá využiť na čokoľvek. Banka nesleduje, kam peniaze dáte. Je teda bezúčelový, čo znamená, že na jeho získanie nedokladujete účel.

Spotrebný úver sa radí medzi  krátkodobé a strednodobé úvery, ktoré majú splatnosť od jedného do maximálne piatich rokov. Niektoré banky vám umožnia aj dlhšiu dobu. Toto obdobie sa ale natiahne spravidla len o jeden, maximálne dva roky.

Do rovnakej kategórie úverov sa radia tiež:

 • povolené prečerpanie

 • splátkový úver

 • zmenkové úvery.

Spoločným znakom je krátka doba splácania, jednoduché vybavenie a vyšší úrok.

Vedeli ste, že...

… spotrebný úver môžete získať aj vo forme tzv. P2P pôžičky? Ide o obľúbený typ pôžičky od ľudí. Znamená to, že si nepožičiavate od banky alebo nebankovky, ale od súkromnej osoby. Komunikáciu a všetky dokumenty vybaví spoločnosť. Na slovenskom trhu takto funguje napríklad Nuxo alebo Port System.

Na spotrebný úver si dávajte pozor

Aj napriek tomu, že spotrebný úver znie lákavo, mali by ste si naň dávať pozor. Dôvod je jednoduchý. Patrí do skupiny krátkodobých a strednodobých úverov. Jeho splácanie je tak omnoho kratšie, ako napríklad splácanie hypotéky. Keď si teda požičiate viac, budete musieť mať vyššie mesačné splátky.

Netreba zabúdať ani na pomerne vysoké úroky, ktoré sa odvíjajú od samotnej inštitúcie a toho, akú vysokú čiastku si beriete. Vo všeobecnosti však nie sú tak výhodné, ako pri dlhodobých úveroch.

Ak nechcete mať problém so splácaním spotrebného úveru, nepožičiavajte si príliš veľa. Vyhnete sa vysokým mesačným splátkam, úrokom, a ďalším poplatkom.

Aký je rozdiel medzi spotrebným úverom a hypotékou?

Spotrebný a hypotekárny úver majú jednu spoločnú vlastnosť. Obe možnosti sú úvermi. Tam ich podobnosť ale končí. Každá je určená na iný účel a spôsob využitia.

Hypotéka

Hypotéku si väčšina ľudí berie na to, aby si kúpila nehnuteľnosť, prípadne ju zrekonštruovala. Charakteristická je vyššími sumami.  V rámci nej si viete požičať desiatky až stovky tisíc eur. Všetko závisí od danej inštitúcie.

Vybavenie hypotéky je náročnejšie. Banke musíte predložiť rôzne dokumenty, ako napríklad dokladovanie príjmu a účelu. Dôležité je dodať, že  pri hypotéke zakladáte nehnuteľnosť.

Vyššiu čiastku hypotéky splácate dlhšie. Radí sa preto medzi dlhodobé úvery. Lehota splatnosti je viac ako 5 rokov. Úrok, ktorý pri nej získate, sa dá časom meniť. Z tohto dôvodu je dobré ho zafixovať.

Spotrebný úver

Na rozdiel od hypotéky, spotrebný úver si ľudia vybavujú spravidla na zariadenie nehnuteľnosti, čiže na kúpu vybavenia. Niektorí naň stavia aj vtedy, keď majú ťažšie obdobie a potrebujú peniaze navyše.

Má vyššie úroky, preto si väčšinou požičiavate menej. Nemusíte však pri ňom dokladovať účel. Zabudnúť môžete aj na založenie nehnuteľnosti.

Kde si spotrebný úver vybaviť?

Spotrebný úver si vybavíte v banke alebo nebankovej spoločnosti. Väčšina odborníkov vám odporučí prvú možnosť. Ide o najlepší a najbezpečnejší spôsob. Plus, väčšina bánk poskytuje pomerne široké možnosti. Spotrebné úvery môžu byť aj vo vyššej hodnote.

Nebankové spoločnosti sú známe tým, že ich ponuka je obmedzená na nízku sumu. Niektoré vám umožnia požičať si len 1 000 - 2 000 €. Takáto suma vám na nákup nábytku či elektrospotrebičov do domácnosti nevystačí.

Výška úveru je obmedzená

Výška spotrebného úveru je obmedzená. V praxi to vyzerá tak, že každá banka vám poskytne sumu len do určitej výšky. Tento typ úveru je určený skôr na preklenutie zlého obdobia alebo nákup spotrebičov do domácnosti. Nenakupujete zaň nehnuteľnosť. Mali by vám preto ponuky bánk stačiť.

Muž s úsporami v sklenenej nádobe

ČSOB

Obľúbená banka ČSOB poskytuje spotrebný úver vo výške od 600 do 25 000 €. Doba splatnosti sa odvíja od vašich splátok. Minimálna doba je 1 rok, maximálna 8 rokov. Úroková sadzba je vo výške 5,5 %.

SLSP

Slovenská sporiteľňa má tzv. Modernú pôžičku. Jej úroková sadzba je vo výške 5,99 % ročne a splatnosť od 1 do 8 rokov. Výška úveru sa pohybuje v rozpätí od 300 € do 35 000 €. Ak ste klientom, môžete si ju vybaviť prostredníctvom aplikácie George. Predčasné splatenie a mimoriadne splátky sú bez poplatkov.

VÚB

Spotrebný úver vo VÚB splácate od 1 do 8 rokov. Požičať si viete od 500 € do 25 000 €  a všetko sa dá vybaviť aj online. Peniaze dokladovať nemusíte a na účte ich máte už do niekoľkých hodín.

Tatra banka

Spotrebný bezúčelový úver sa dá vybaviť tiež v Tatra banke. Určený je na čokoľvek a bez počkania  aj pre nových klientov. Prostriedky máte k dispozícii už od 10 minút. Získať môžete úver vo výške od 500 € do 30 000 €, na obdobie od 1 do 8 rokov, s úrokovou sadzbou od 5,99 % ročne.

Home Credit

Pre lepšie porovnanie sme vybrali aj dve nebankové spoločnosti. Jednou z obľúbených je Home Credit. Spoločnosť poskytuje možnosť požičať si sumu od 400 € do 10 000 €. Doba splácania je  minimálne 10 mesiacov a maximálne 5 rokov.

Silverside

Silverside je druhou obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Jej ponuka je veľmi podobná Home Creditu. Výška pôžičky sa pohybuje v rozmedzí od 500 € do 10 000 €. Splatnosť je v období od 1 do 8 rokov.

Nebankovky vám tak poskytujú nižšiu sumu na požičanie a kratšie obdobie splácania. Ich úrok je zvyčajne vyšší, nad 10 %.

Vybavte si správny spotrebný úver

Pri vybavovaní spotrebných úverov sa stretnete  s mnohými možnosťami. Vybrať si správne môžete len vtedy, keď si ich všetky porovnáte. Zistite, ktorý je pre vás ten najlepší a získajte peniaze na to, čo potrebujete.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.