Percento pod lupou

Sú najnižšie úroky skutočne to najlepšie? Poradíme vám

Pri rozhodovaní medzi jednotlivými typmi pôžičiek drvivá väčšina ľudí berie do úvahy iba výšku úroku. Domnievajú sa totiž, že čím bude mať ich pôžička nižší úrok, tým bude výhodnejšia. Reklamné spoty a letáky nasľubujú klientom čokoľvek, realita však môže byť niekde inde. A tak je aj výhodnosť pôžičky definovaná mnohými inými premennými, nielen výškou úroku.


Pôžička s najnižšou úrokovou sadzbou nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia, čo si ale mnohí neuvedomujú. Banky nedávajú najlepšie úroky každému klientovi, ktorý o pôžičku požiada. A už vôbec sa výhodné úroky nedávajú bez ďalších podmienok. Často sú v stanovených podmienkach zaobalené mnohé poplatky, ktoré spôsobia, že v konečnom dôsledku klient na pôžičke prepláca.


S výhodným úrokom sa veľmi často spája aktívne využívanie ďalších produktov banky, ako sú bežný účet, kreditná karta, či dokonca sporenie a poistenie. Preto si treba dať veľký pozor na to, aby vás „balík výhod“ nevyšiel príliš draho.

Čo ovplyvňuje výšku úroku?

Na výšku úrokovej sadzby vplýva veľa premenných. Okrem základnej úrokovej sadzby sú to napríklad marže bánk. No aj v tomto prípade platí, že banka od banky je iná. Zatiaľ čo v jednej banke sa stretnete s tým, že výška úroku je pevná a viac-menej stála, iná banka bude výšku úrokovej sadzby prezentovať ako určitú škálu hodnôt, teda od - do. Vtedy o výške úroku rozhoduje bonita klienta, účel pôžičky či hypotéky, no takisto aj pomer výšky úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti  (označovaný ako LTV). Znamená to, že napríklad úvery nad 80 % spomínaného pomeru alebo bezúčelové hypotéky sú jednoducho drahšie.  

Lákavý úrok nie je určený každému

Ak pôjdete do banky žiadať o pôžičku, vopred sa zmierte s tým, že super lacnú pôžičku či hypotéku s úrokmi blížiacimi sa k nule nedostane každý. Banka sa síce týmito úrokmi prezentuje a pôsobia veľmi lákavo, čo jej priláka mnoho nových klientov, no to najnižšie percento  dostanú len klienti, ktorí dokonale spĺňajú všetky podmienky.


Bonita klienta v bankách, teda akási dôveryhodnosť či perspektíva toho, ako budete schopný pôžičku splácať, sa posudzuje cez váš príjem, vek, úverovú históriu, typ zárobkovej činnosti a v prípade hypoték na bývanie je rozhodujúci aj charakter nehnuteľnosti. Čisto z taktických dôvodov sa uprednostňujú mladí a stabilne zamestnaní ľudia.


Súčasná neľahká  covidová doba ovplyvnila aj proces zadlžovania sa. Horšiu bonitu môžu mať v očiach banky klienti, ktorí v minulosti požiadali o odklad splátok. Veľkú nevýhodu majú ľudia, ktorí pracujú v gastre, cestovnom ruchu či v iných oblastiach, ktoré boli pandémiou postihnuté najviac.


Rovnako sa pripravte aj na to, že super nízky úrok nebudete mať navždy. Ak sa zadlžujete na tridsať rokov, fixáciu úroku môžete mať napríklad prvých päť rokov. Potom sa podmienky pôžičky a aj spomínané úroky zmenia. A táto zmena nemusí byť práve najpríjemnejšia.


Za najlepšími úrokmi sa skrýva ALE...

Každá banka má svoje vlastné pravidlá, ktoré musíte spĺňať na to, aby ste pôžičku získali. Pre samotnú banku je veľmi dôležité, aby ste boli pre ňu ako klient ziskový. Preto sa top úrokové sadzby pôžičiek spájajú s dodatočnými podmienkami. Tieto podmienky sme už vyššie objasnili. Z vášho pohľadu je hlavným cieľom získať úver za čo najvýhodnejších podmienok. Preto je veľmi dôležité, aby ste pri výbere zohľadňovali nielen výšku úroku, ale aj všetko to, čo sa za týmto úrokom skrýva. Je viac než nevyhnutné urobiť si prieskum trhu a porovnať si jednotlivé ponuky komplexne.

Ako si vybrať najlepšiu pôžičku?

Najlacnejšiu pôžičku tvorí komplexný balíček. Nie je to len samotný úrok, ale takisto aj poplatok za poskytnutie pôžičky, tzv. spracovateľský poplatok. Taktiež sú to poplatky za vedenie účtu, poplatky za zmeny na úvere a mnohé ďalšie. Okrem samotných poplatkov netreba zabúdať ani na ceny ďalších produktov, ktoré si klient musí vziať s úverom, pretože je to jedna z podmienok banky. Cena úveru nemusí byť konečná, pretože aj klienti si potrpia na kvalitné služby vo forme profesionálneho prístupu či spoľahlivý internetbanking. Skutočne lacná pôžička vám ponúkne aj možnosti zmien a bezplatné mimoriadne vklady.  Skutočne nízky úrok sa automaticky nerovná najlacnejšej pôžičke. Preto sa starostlivo zamerajte na všetky parametre, poplatky, ale aj benefity každej banky a rozhodnite sa pre najvýhodnejšiu pôžičku bez výčitiek, že kupujete mačku vo vreci.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.