Percento pod lupou

Sú najnižšie úroky skutočne to najlepšie? Poradíme vám

Pri rozhodovaní medzi jednotlivými typmi pôžičiek drvivá väčšina ľudí berie do úvahy iba výšku úroku. Domnievajú sa totiž, že čím bude mať ich pôžička nižší úrok, tým bude výhodnejšia. Reklamné spoty a letáky nasľubujú klientom čokoľvek, realita však môže byť niekde inde. A tak je aj výhodnosť pôžičky definovaná mnohými inými premennými, nielen výškou úroku.


Pôžička s najnižšou úrokovou sadzbou nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia, čo si ale mnohí neuvedomujú. Banky nedávajú najlepšie úroky každému klientovi, ktorý o pôžičku požiada. A už vôbec sa výhodné úroky nedávajú bez ďalších podmienok. Často sú v stanovených podmienkach zaobalené mnohé poplatky, ktoré spôsobia, že v konečnom dôsledku klient na pôžičke prepláca.


S výhodným úrokom sa veľmi často spája aktívne využívanie ďalších produktov banky, ako sú bežný účet, kreditná karta, či dokonca sporenie a poistenie. Preto si treba dať veľký pozor na to, aby vás „balík výhod“ nevyšiel príliš draho.

Čo ovplyvňuje výšku úroku?

Na výšku úrokovej sadzby vplýva veľa premenných. Okrem základnej úrokovej sadzby sú to napríklad marže bánk. No aj v tomto prípade platí, že banka od banky je iná. Zatiaľ čo v jednej banke sa stretnete s tým, že výška úroku je pevná a viac-menej stála, iná banka bude výšku úrokovej sadzby prezentovať ako určitú škálu hodnôt, teda od - do. Vtedy o výške úroku rozhoduje bonita klienta, účel pôžičky či hypotéky, no takisto aj pomer výšky úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti  (označovaný ako LTV). Znamená to, že napríklad úvery nad 80 % spomínaného pomeru alebo bezúčelové hypotéky sú jednoducho drahšie.  

Lákavý úrok nie je určený každému

Ak pôjdete do banky žiadať o pôžičku, vopred sa zmierte s tým, že super lacnú pôžičku či hypotéku s úrokmi blížiacimi sa k nule nedostane každý. Banka sa síce týmito úrokmi prezentuje a pôsobia veľmi lákavo, čo jej priláka mnoho nových klientov, no to najnižšie percento  dostanú len klienti, ktorí dokonale spĺňajú všetky podmienky.


Bonita klienta v bankách, teda akási dôveryhodnosť či perspektíva toho, ako budete schopný pôžičku splácať, sa posudzuje cez váš príjem, vek, úverovú históriu, typ zárobkovej činnosti a v prípade hypoték na bývanie je rozhodujúci aj charakter nehnuteľnosti. Čisto z taktických dôvodov sa uprednostňujú mladí a stabilne zamestnaní ľudia.


Súčasná neľahká  covidová doba ovplyvnila aj proces zadlžovania sa. Horšiu bonitu môžu mať v očiach banky klienti, ktorí v minulosti požiadali o odklad splátok. Veľkú nevýhodu majú ľudia, ktorí pracujú v gastre, cestovnom ruchu či v iných oblastiach, ktoré boli pandémiou postihnuté najviac.


Rovnako sa pripravte aj na to, že super nízky úrok nebudete mať navždy. Ak sa zadlžujete na tridsať rokov, fixáciu úroku môžete mať napríklad prvých päť rokov. Potom sa podmienky pôžičky a aj spomínané úroky zmenia. A táto zmena nemusí byť práve najpríjemnejšia.


Za najlepšími úrokmi sa skrýva ALE...

Každá banka má svoje vlastné pravidlá, ktoré musíte spĺňať na to, aby ste pôžičku získali. Pre samotnú banku je veľmi dôležité, aby ste boli pre ňu ako klient ziskový. Preto sa top úrokové sadzby pôžičiek spájajú s dodatočnými podmienkami. Tieto podmienky sme už vyššie objasnili. Z vášho pohľadu je hlavným cieľom získať úver za čo najvýhodnejších podmienok. Preto je veľmi dôležité, aby ste pri výbere zohľadňovali nielen výšku úroku, ale aj všetko to, čo sa za týmto úrokom skrýva. Je viac než nevyhnutné urobiť si prieskum trhu a porovnať si jednotlivé ponuky komplexne.

Ako si vybrať najlepšiu pôžičku?

Najlacnejšiu pôžičku tvorí komplexný balíček. Nie je to len samotný úrok, ale takisto aj poplatok za poskytnutie pôžičky, tzv. spracovateľský poplatok. Taktiež sú to poplatky za vedenie účtu, poplatky za zmeny na úvere a mnohé ďalšie. Okrem samotných poplatkov netreba zabúdať ani na ceny ďalších produktov, ktoré si klient musí vziať s úverom, pretože je to jedna z podmienok banky. Cena úveru nemusí byť konečná, pretože aj klienti si potrpia na kvalitné služby vo forme profesionálneho prístupu či spoľahlivý internetbanking. Skutočne lacná pôžička vám ponúkne aj možnosti zmien a bezplatné mimoriadne vklady.  Skutočne nízky úrok sa automaticky nerovná najlacnejšej pôžičke. Preto sa starostlivo zamerajte na všetky parametre, poplatky, ale aj benefity každej banky a rozhodnite sa pre najvýhodnejšiu pôžičku bez výčitiek, že kupujete mačku vo vreci.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?