kľúč a auto

Kúpa auta na lízing alebo úver: Čo je lepšie?

Ste definitívne rozhodnutí, že si chcete kúpiť nové auto? Myslite na to, že ešte predtým, ako si vyberiete typ a značku nového vozidla, pouvažujte nad tým, ako budete kúpu vozidla financovať. Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás lákavejšia?

Leasing alebo úver – rozdiely

Hlavný rozdiel medzi úverom a lízingom tkvie vo vlastníctve. O úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí majú záujem byť okamžitými a jedinými vlastníkmi  motorového vozidla. Naopak, autá na lízing si obvykle berú podnikatelia, prípadne vodiči, ktorí nevidia žiaden problém v skutočnosti, že si na okamžité vlastníctvo budú musieť počkať. 

Faktom je, že obmedzené vlastníctvo novokupovaného vozidla je iba kvapkou v mori nepríjemnosti, ktoré vás môžu stretnúť pri nevhodnom type kúpy. Práve to vám môže pekne vyžmýkať peňaženku. 

Je úver na auto dobrým variantom?

Pri kúpe nového auta je ideálne prísť do banky so žiadosťou o účelový spotrebný úver. Ide o úver na auto. Daný druh úveru neponúkajú všetky banky. Inú alternatívu môže tvoriť aj bezúčelový spotrebný úver alebo aj bezúčelová hypotéka.

Rozdiel medzi týmito dvoma úvermi je vo výške úrokov. Zatiaľ čo bežný spotrebný úver je väčšinou drahší než účelový úver, tak rozdiely v úrokoch môžu byť značné. Niekedy môžu siahať až do výšky 10 %.

Vedeli ste, že…

…pri výbere úveru na auto by ste si mali odsledovať, či je daný úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru alebo, naopak, či je možné ho počas splácania meniť?

Aké sú ďalšie poplatky?

S úverom sú často spájané aj iné poplatky, ktoré musíte vo finálnej cene auta zohľadňovať. 

Reč je o:

 • poplatku za poskytnutie úveru,

 • poplatku za vedenie úverového účtu.

Rovnako sa pri kúpe nového auta na úver odráta aj daň z pridanej hodnoty. Je odpočítaná jednorazovo. Stane sa tak okamžite pri vystavení faktúry od samotného predajcu motorového vozidla.

Z toho logicky vyplýva, že  DPH zaplatíte naraz finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver na auto. Taktiež  budete musieť splatiť dohodnutú výšku úroku a zvyšok kúpnej ceny. 

Aké sú najčastejšie výhody a nevýhody úveru na motorové vozidlo?

 1. Ak si kupujete nové auto prostredníctvom úveru, budete hneď jeho vlastníkom.

 2. Oproti lízingu ste pri účelovom úvere oslobodení od akontácie, čo predstavuje prvú splátku. Netýka sa vás ani povinnosť uzatvorenia havarijného poistenia. 

Ani úver na auto nie je taký dokonalý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Obrovskou nevýhodou úveru na auto je skutočnosť, že banka vám ho nemusí poskytnúť.  Všetky banky majú prísne kritériá týkajúce sa prideľovania úverov. 

Ako vyzerá kúpa auta na lízing?

Možno sa stane, že vám banka odmietne poskytnúť úver na auto alebo sa nechcete zbytočne zadlžovať. V tom prípade je tu lízing. Pri lízingu je dobré vedieť, že vozidlo kúpi lízingová spoločnosť, ktorá vám ho následne prenajíma. 

Skutočným vlastníkom auta budete až vo chvíli, ak splatíte všetky:

 • splátky,

 • poplatky,

 • akontácie.

Akontácia pri lízingu obvykle predstavuje 30 alebo 40 % z ceny motorového vozidla.

Lízing a poplatky 

Pri lízingu budete musieť platiť spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy a poplatok za prechod vlastníctva motorového vozidla.  Prevod vlastníctva je administratívne aj časovo náročnou záležitosťou. V tomto tkvie podstatná nevýhoda lízingu.

TIP

Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním akejkoľvek pôžičky, budete mať problém. Neminú vás následné komplikácie pri žiadosti o úver.

Aké sú plusy a mínusy lízingu?

Je pravda, že lízing auta má veľa mínusov.  Prvým mínusom je povinnosť uzatvorenia havarijného poistenia. Poistenie je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti. Súčasne si musíte zabezpečovať a platiť autorizovaný servis, ako aj nevyhnutné opravy nového auta. 

Aj napriek týmto skutočnostiam je lízing z hľadiska poplatkov aj úrokov lacnejšou alternatívou než úver

Pri lízingových splátkach máte započítané povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie

Výhodou lízingu je, že lízingová spoločnosť vyhodnocuje iba váš príjem.  Nehodnotí vašu celkovú finančnú situáciu so záväzkami. Lízing je preto prijateľnejším variantom, najmä pre tých, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka neposkytla úver. 

Finančný a operatívny lízing

Financovanie motorového vozidla na lízing poskytuje dve možnosti. Prvou možnosťou je finančný a druhou operatívny lízing.

Finančný lízing

Využíva ho väčšina kupujúcich. Kupujúci má odkupné právo na auto. Po skončení lízingu sa prenajímateľ stane právoplatným vlastníkom daného auta. Do splatenia lízingu bude auto v majetku firmy poskytujúcej lízing. 

Množstvo lízingových spoločností požaduje prvú splátku,  a to v podobe preddavku alebo akontácie.

Operatívny lízing

Operatívny lízing si kupujúci väčšinou vyberie vtedy, ak auto nechce vlastniť. Ide o formu prenájmu bez potreby predkupného práva. Po skončení lízingu auto zostane v majetku prenajímateľa. 

Celkovo sa o správu vozového parku, servis či údržbu postará prenajímateľ. Po vzájomnej dohode je možné, že prenajímateľ zabezpečí aj iné potrebné služby. Sú nimi poistenie alebo diaľničné poplatky. Operatívny lízing je uzatváraný bez akontačnej splátky.

Zhrnutie

Pri kúpe nového auta všetko závisí od vás, auta a jeho ceny. Významný podiel majú aj banky a lízingové spoločnosti, ktoré majú špecifické podmienky. Na úveroch a lízingoch preplatíte veľa peňazí, ak je ich výška vysoká oproti kúpnej cene. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.