kľúč a auto

Kúpa auta na lízing alebo úver: Čo je lepšie?

Ste definitívne rozhodnutí, že si chcete kúpiť nové auto? Myslite na to, že ešte predtým, ako si vyberiete typ a značku nového vozidla, pouvažujte nad tým, ako budete kúpu vozidla financovať. Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás lákavejšia?

Leasing alebo úver – rozdiely

Hlavný rozdiel medzi úverom a lízingom tkvie vo vlastníctve. O úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí majú záujem byť okamžitými a jedinými vlastníkmi  motorového vozidla. Naopak, autá na lízing si obvykle berú podnikatelia, prípadne vodiči, ktorí nevidia žiaden problém v skutočnosti, že si na okamžité vlastníctvo budú musieť počkať. 

Faktom je, že obmedzené vlastníctvo novokupovaného vozidla je iba kvapkou v mori nepríjemnosti, ktoré vás môžu stretnúť pri nevhodnom type kúpy. Práve to vám môže pekne vyžmýkať peňaženku. 

Je úver na auto dobrým variantom?

Pri kúpe nového auta je ideálne prísť do banky so žiadosťou o účelový spotrebný úver. Ide o úver na auto. Daný druh úveru neponúkajú všetky banky. Inú alternatívu môže tvoriť aj bezúčelový spotrebný úver alebo aj bezúčelová hypotéka.

Rozdiel medzi týmito dvoma úvermi je vo výške úrokov. Zatiaľ čo bežný spotrebný úver je väčšinou drahší než účelový úver, tak rozdiely v úrokoch môžu byť značné. Niekedy môžu siahať až do výšky 10 %.

Vedeli ste, že…

…pri výbere úveru na auto by ste si mali odsledovať, či je daný úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru alebo, naopak, či je možné ho počas splácania meniť?

Aké sú ďalšie poplatky?

S úverom sú často spájané aj iné poplatky, ktoré musíte vo finálnej cene auta zohľadňovať. 

Reč je o:

 • poplatku za poskytnutie úveru,

 • poplatku za vedenie úverového účtu.

Rovnako sa pri kúpe nového auta na úver odráta aj daň z pridanej hodnoty. Je odpočítaná jednorazovo. Stane sa tak okamžite pri vystavení faktúry od samotného predajcu motorového vozidla.

Z toho logicky vyplýva, že  DPH zaplatíte naraz finančnej inštitúcii, ktorá vám poskytla úver na auto. Taktiež  budete musieť splatiť dohodnutú výšku úroku a zvyšok kúpnej ceny. 

Aké sú najčastejšie výhody a nevýhody úveru na motorové vozidlo?

 1. Ak si kupujete nové auto prostredníctvom úveru, budete hneď jeho vlastníkom.

 2. Oproti lízingu ste pri účelovom úvere oslobodení od akontácie, čo predstavuje prvú splátku. Netýka sa vás ani povinnosť uzatvorenia havarijného poistenia. 

Ani úver na auto nie je taký dokonalý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Obrovskou nevýhodou úveru na auto je skutočnosť, že banka vám ho nemusí poskytnúť.  Všetky banky majú prísne kritériá týkajúce sa prideľovania úverov. 

Ako vyzerá kúpa auta na lízing?

Možno sa stane, že vám banka odmietne poskytnúť úver na auto alebo sa nechcete zbytočne zadlžovať. V tom prípade je tu lízing. Pri lízingu je dobré vedieť, že vozidlo kúpi lízingová spoločnosť, ktorá vám ho následne prenajíma. 

Skutočným vlastníkom auta budete až vo chvíli, ak splatíte všetky:

 • splátky,

 • poplatky,

 • akontácie.

Akontácia pri lízingu obvykle predstavuje 30 alebo 40 % z ceny motorového vozidla.

Lízing a poplatky 

Pri lízingu budete musieť platiť spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy a poplatok za prechod vlastníctva motorového vozidla.  Prevod vlastníctva je administratívne aj časovo náročnou záležitosťou. V tomto tkvie podstatná nevýhoda lízingu.

TIP

Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním akejkoľvek pôžičky, budete mať problém. Neminú vás následné komplikácie pri žiadosti o úver.

Aké sú plusy a mínusy lízingu?

Je pravda, že lízing auta má veľa mínusov.  Prvým mínusom je povinnosť uzatvorenia havarijného poistenia. Poistenie je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti. Súčasne si musíte zabezpečovať a platiť autorizovaný servis, ako aj nevyhnutné opravy nového auta. 

Aj napriek týmto skutočnostiam je lízing z hľadiska poplatkov aj úrokov lacnejšou alternatívou než úver

Pri lízingových splátkach máte započítané povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie

Výhodou lízingu je, že lízingová spoločnosť vyhodnocuje iba váš príjem.  Nehodnotí vašu celkovú finančnú situáciu so záväzkami. Lízing je preto prijateľnejším variantom, najmä pre tých, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka neposkytla úver. 

Finančný a operatívny lízing

Financovanie motorového vozidla na lízing poskytuje dve možnosti. Prvou možnosťou je finančný a druhou operatívny lízing.

Finančný lízing

Využíva ho väčšina kupujúcich. Kupujúci má odkupné právo na auto. Po skončení lízingu sa prenajímateľ stane právoplatným vlastníkom daného auta. Do splatenia lízingu bude auto v majetku firmy poskytujúcej lízing. 

Množstvo lízingových spoločností požaduje prvú splátku,  a to v podobe preddavku alebo akontácie.

Operatívny lízing

Operatívny lízing si kupujúci väčšinou vyberie vtedy, ak auto nechce vlastniť. Ide o formu prenájmu bez potreby predkupného práva. Po skončení lízingu auto zostane v majetku prenajímateľa. 

Celkovo sa o správu vozového parku, servis či údržbu postará prenajímateľ. Po vzájomnej dohode je možné, že prenajímateľ zabezpečí aj iné potrebné služby. Sú nimi poistenie alebo diaľničné poplatky. Operatívny lízing je uzatváraný bez akontačnej splátky.

Zhrnutie

Pri kúpe nového auta všetko závisí od vás, auta a jeho ceny. Významný podiel majú aj banky a lízingové spoločnosti, ktoré majú špecifické podmienky. Na úveroch a lízingoch preplatíte veľa peňazí, ak je ich výška vysoká oproti kúpnej cene. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.